Ako sa starať o bazén so slanou vodou?
Bazén so slanou vodou je úplne normálny bazén. Zásadný rozdiel spočíva v bazénovej vode.
A funguje to nasledovne. Pokiaľ chcete bazén so slanou vodou, potrebujete tzv. solinátor. Do bazénovej vody pridáte určité množstvo soli. Slaná voda preteká salinizačnou jednotkou. Zo soli sa vplyvom elektrolýzy uvoľňuje chlór. Mimochodom, solinátor vždy používate v kombinácii s filtračným systémom, aby bol váš bazén riadne filtrovaný a čistený.
Spomínate si na svoju poslednú dovolenku pri mori a na začervenané a páliace oči a teraz váhate, či je pre vás bazén so slanou vodou vhodný?
Nebojte sa. Ponoriť sa do bazéna so slanou vodou nie je ako skočiť do mora. Slaná voda vo vašom bazéne nedráždi oči. Koncentrácia soli vo vašom bazéne so slanou vodou je 0,4%. Naproti tomu morská voda má priemerný obsah soli 3,5 %. Slaná voda vo vašom bazéne nedráždi oči.
Výhody slanej vody v bazéne
Bazén so slanou vodou má niekoľko výhod. Nielen pre vás, ale aj pre vašu peňaženku a životné prostredie.
- Soľ má dezinfekčné vlastnosti. A je to prírodný produkt.
- Slaná voda je pre vás prospešná. Pomáha s nečistotami v pokožke.
- Vďaka soli je voda vo vašom bazéne mäkká a čistá.
- Bazény so slanou vodou sa udržujú ľahšie ako bazény s chlórom.
- Zápach chlóru je v bazénoch so slanou vodou oveľa menej prenikavý.
- Soľ je lacnejšia ako chlór a elektrolýza nespotrebováva soľ. Vodu v bazéne tak môžete v ďalšej sezóne opäť použiť. A vďaka vysokému dezinfekčnému účinku soli sa skracuje doba prevádzky filtra. Tým sa šetrí elektrická energia.
Soľ vytvára hrdzu
Solinátory nie sú vhodné pre bazény s oceľovou škrupinou, nerezové bazény, bronzové a nerezové armatúry. Soľ napadá oceľový plášť a spôsobuje nevzhľadnú hrdzu. Pri nerezových rebríkoch je nutné použiť zinkový plech.
Ako urobiť slanú vodu v bazéne?
Pre bazén so slanou vodou potrebujete špeciálnu soľ pre systémy so slanou vodou. Nemôžete na to použiť jódové soli. Soľ potom pridávate priamo do bazénovej vody.
Spravidla potrebujete 3 kg soli na 1000 l vody. Výsledkom je vyššie uvedená koncentrácia soli 0,4 %. Presné množstvo soli závisí od vášho solinátora. Nezabudnite si preto prečítať návod na obsluhu, aby ste zistili, koľko soli je skutočne potrebných.
Po pridaní soli do bazénovej vody nezabudnite nechať bežať filtračné čerpadlo po dobu 24 hodín, aby sa soľ mohla rozpustiť.
Soľ sa skladá z chloridu sodného. Počas každodennej filtrácie sa voda obohatená soľou čerpá cez elektrolytické zásobné články. Elektrolýzou sa oddelí sodík a chlorid - pri tomto procese sa oddelí chlór na dezinfekciu bazéna, zatiaľ čo sodík zostane.
Vzniknutý chlór účinne bojuje proti mikroorganizmom, ako sú vírusy, baktérie alebo riasy. A pretože sa chlór neodparuje, stačí soľ do bazéna znova pridať až po jeho napustení čerstvou vodou.
- Pred spustením systému so slanou vodou nezabudnite vykonať dechloráciu chlórovým granulátom. Týmto spôsobom zaručíte základnú hladinu chlóru v bazénovej vode.
- Musíte správne nastaviť hodnotu pH bazéna a dvakrát týždenne ju kontrolovať. Hodnota pH sa musí pohybovať medzi 7,0 a 7,6 a obsah chlóru medzi 1,0 a 3,0 mg na liter.
- V prípade veľmi tvrdej - tj vápenatej - vody použite zmäkčovače. Zabraňuje zrážaniu vápenca a chráni elektrolýzny článok.
Tip:
Pokiaľ je vo vode príliš málo chlóru, predĺžte dobu prevádzky solinátora. Pokiaľ je chlóru príliš veľa, skráťte dobu chodu.
Príliš vysoká dávka soli v bazénovej vode môže spôsobiť poškodenie kovových častí bazéna. Pokiaľ je vo vode príliš veľa soli, vypustite približne 20 % vody a doplňte ju čerstvou vodou.
Kedy sypať soľ do bazéna?
Výkon systému so slanou vodou musí zodpovedať vášmu bazénu a pieskovej filtrácii. V popisoch výrobkov systémov pre slanú vodu vždy nájdete informácie o veľkosti bazéna, pre ktorý sú vhodné.
Pokiaľ napriek tomu musíte kúpiť novú bazénovú technológiu, existujú aj systémy pieskovej filtrácie s integrovaným systémom slanej vody. Táto kombinácia vám uľahčí život.
- Systém so soľou nainštalujete do vodného okruhu bazéna.
- Obvykle inštalujete solinátor na tlakovej strane za filtračným systémom vášho bazéna. V prípade nadzemného bazéna by voda mala obvykle prúdiť spodnou hadicovou prípojkou na bazéne, cez filtračné čerpadlo do solinátora a potom hornou hadicovou prípojkou späť do bazéna.
Dôležité: Inštalácia sa však pri jednotlivých modeloch líši. Preto si vopred prečítajte návod na obsluhu.
Ako na bazén so slanou vodou?
V mnohých prípadoch je možné premeniť sladkovodný bazén na bazén so slanou vodou.
Pred prestavbou skontrolujte, či sú všetky súčasti vášho bazéna a príslušenstva, ako sú schody, vhodné pre slanú vodu. Používajte vstavané diely a rebríky z plastu, nerezovej ocele alebo titánu. Predovšetkým sa uistite, že použité skrutky sú odolné voči slanej vode. Solinátor môžete jednoducho dodatočne namontovať a nainštalovať vedľa ostatných bazénových technológií.
Testujte vodu v bazéne pomocou pH testovacieho prúžku a dávkujte ju ručne, alebo si kúpte dávkovací systém.
Tieto bazény sú obvykle vhodné na prestavbu na bazén so slanou vodou: nadzemné bazény, nafukovacie bazény, murované alebo betónové bazény. Na bazén so slanou vodou môžete prestavať aj bazén s oceľovými stenami, ale vyžaduje si to viac úsilia. Napríklad musíte vopred ošetriť všetky rezné hrany studeným zinkom alebo zinkovým postrekom.
Ako zazimovať bazén so slanou vodou?
Pokiaľ chcete zazimovať systém so slanou vodou, tak sa postupuje takto:
- Dôkladne vyčistite bazén.
- Otestujte vodu v bazéne: V najlepšom prípade je hodnota pH pre zazimovanie medzi 7,4 a 7,6, alkalita medzi 100 a 150 ppm alebo miligramy na liter.
- Vypustite slanú vodu zo všetkých rúrok, aby nedošlo k ich zamrznutiu, a tým k prasknutiu.
- Na správne zazimovanie bazéna so slanou vodou musíte tiež odstrániť všetko príslušenstvo, ktoré nie je odolné proti zime, napríklad rebríky.
- Na zimu musíte pripraviť aj bazénovú techniku. Filtrácia, solinátory a spol. musia byť zazimované rôzne v závislosti od modelu. Skontrolujte návod na obsluhu.
- Nakoniec bazén zakryte.