Najprv skontrolujte vlastnosti povrchu steny. Povrch musí byť čistý, suchý, bez prachu, aby mohla lepiaca malta priľnúť. Ak je na stene tapeta, je potrebné ju odstrániť.
Ako nalepiť na stenu obkladový kameň (so škárami)
Krútite hlavou pri predstave, že si do interiéru zaobstaráte obkladový kameň? Nie je sa čoho obávať. Steny s obkladovým kameňom vyzerajú dobre a s našim video návodom z projektovej dielne HORNBACH zvládnete celý projekt ľavou zadnou. Chce to iba čas, trpezlivosť a chuť sa pustiť do práce.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Príprava
Skontrolujte pomocou dlhej vodováhy, či je plocha rovná. Menšie nerovnosti nepredstavujú pre uvedené kamenné obklady žiadny problém, väčšie nerovnosti je však potrebné vyrovnať. Odstráňte soklovú lištu a všetko oblepte. Odporúčame na podlahu rozložiť maliarsku tkaninu. Ak sa na obkladanej ploche nachádzajú sieťové a satelitné zásuvky, oblepte aj tie. V prípade elektrických vypínačov a zásuviek je potrebné najprv vypnúť a vyskrutkovať poistku. Prácu s elektrickými inštaláciami musí vykonávať iba autorizovaný elektrikár.
Ak nebudete obkladať stenu kameňmi až ku stropu, môžete si horné ukončenie označiť pomocou lepiacej pásky. Potom plochu natrite penetračným náterom – primerom. Primer nastriekajte iba v takej vrstve, aby nestekal dole. Potom túto nastriekanú vrstvu dobre rozotrite plochým maliarskym štetcom.
Na ukončenie obkladu pri podlahe môžete použiť ohobľovaný drevený hranol s rozmermi 2 cm x 3 cm. Ak prebieha plocha pokládky cez roh, narežte hranoly so šikmým zakončením.
Ste si istí, že v stene neprebieha žiadne vedenie? Potom môžete drevo pribiť klincami. Ak si však nie ste istí, mali by ste ich len nalepiť pomocou montážneho lepidla alebo stenu radšej najprv skontrolujte pomocou univerzálneho detektora, či sa v stene nenachádza vedenie.
Plánovanie
Pre jednoduché ploché kamene naplánujte cca 10 % na odrezky.
Na rohy použite na to určené rohové kamene.
Výška, ktorú dosiahnete jedným balením týchto kameňov, je uvedená na obale. Vždy si pripravte niekoľko balení a navzájom ich medzi sebou kombinujte. Vďaka tomu odstránite farebné rozdiely. Rovnako kombinujte aj rôzne veľkosti kameňov, pretože inak vám na konci zostanú buď veľké, alebo malé kamene. Pre najspodnejší rad vyberte kamene s maximálne rovnou spodnou hranou. Tak bude vyzerať spodné ukončenie veľmi dobre.
Aplikácia kameňov
Zadnú stranu kameňov očistite drôtenou kefou. To je dôležité preto, aby na nich dobre držalo lepidlo. Očistenie môžete vykonávať aj v priebehu zrenia lepiacej malty, tak nebudete strácať čas.
Namiešajte si lepiacu maltu s čerstvou vodou v čistom vedre. Pomer je uvedený na balení. Na rozmiešanie použite špirálové miešadlo a nízky počet otáčok. Po premiešaní nechajte maltu vyzrieť. Doba zrenia je taktiež uvedená na obale.
S kladením kameňa začnite na vonkajšom rohu, ak plocha taký roh má. Naneste maltu okolo vonkajšieho rohu a prečešte ju hladidlom s veľkosťou 8.
Rohové kamene nie sú vyrobené v presnom 90° uhle, preto sa nanáša lepiaca malta aj na ich zadnú stranu. Tým vyrovnáte rohové kamene.
Najprv nad seba nalepte 3 alebo 4 kamene. Medzeru medzi nimi môžete v prípade potreby zaistiť drevenými klinmi. Kamene majú veľmi odlišný tvar a veľkosť, preto nie je vždy jednoduché položiť ich so zachovaním rovnako širokej škáry – ale snažte sa ich ukladať čo najjednotnejšie. Ďalšie kamene sa neskôr položia od rohu smerom do strán - začnite zospodu.
Spodný rad kameňov ste si už naplánovali. Tieto kamene teraz naneste na stenu. Rady nad nimi doplníte neskôr. Vždy kombinujte veľké kamene s malými.
Pre vnútorný roh nie sú k dispozícii žiadne výrobné rohové kamene. Preto si do vnútorného rohu narežte na potrebný rozmer bežné kamene tak, aby dosadli tupo ku vnútornému rohu.
Na narezanie kameňov použite uhlovú brúsku s diamantovým rezným kotúčom – vždy pritom majte nasadené ochranné okuliare a ochranu sluchu.
Ak sa vám zdajú rezy vytvorené brúskou príliš rovné, a preto neprirodzené, opracujte takéto kamene pomocou kladiva, kým nedosiahnete vami požadovaný tvar a veľkosť.
Polohu krabíc na zásuvky a vypínače si môžete vyznačiť a odmerať priamo na stene a preniesť tieto rozmery na kameň. Dbajte však na to, aby výrez neskôr kompletne zakryl kryt.
Vyznačený otvor opatrne vyrežte pomocou uhlovej brúsky. Potom naneste lepidlo a kameň umiestnite na požadované miesto na stene.
Sú elektroinštalačné krabice umiestnené príliš hlboko? Elektrikár ich v takom prípade môže predĺžiť vyrovnávacími krúžkami do omietky. So satelitnými a sieťovými zásuvkami to môžete vykonať sami. Potom položte kamene podľa plánu až do vyznačenej výšky alebo až po strop.
Škárovanie
Po úplnom zaschnutí lepidla môžete začať so škárovaním. V čistej nádobe zmiešajte škárovaciu maltu s vodou. Správny pomer nájdete na obale. Hmota musí mať takú konzistenciu, aby sama od seba nevytekala zo škárovacieho vrecka. Potom nalejte hmotu do vrecka.
Vyplňte škáry škárovacou hmotou. Zabráňte vzniku vzduchových bublín, inak nebude škárovacia malta držať. Škáry priliehajúce k zárubniam dverí zatiaľ nechajte prázdne.
Škárovaciu maltu zatlačte pomocou vlhkej hubky úplne do škár a vyhlaďte. Či vytvoríte škáry lícujúce povrch kameňov alebo ich prehĺbite, je úplne na vás.
Keď škárovacia malta kompletne vytvrdne, naskrutkujte kryty vypínačov a zásuviek naspäť na svoje miesta. Potom vyplňte škáry pri postranných zárubniach dverí silikónom – najprv ale pre istotu nalepte na zárubne lepiacu pásku.
Navlhčite škáry hladiacim prostriedkom na škáry a stiahnite ho pomocou hladidla na škáry. Nakoniec odstráňte všetky lepiace pásky a prekrytia. A máte hotovo!