Dostatočne prekryte oblasť, kde sa kameň bude aplikovať. Na podlahu položte maliarsku tkaninu a na ňu ešte položte plachtu. Tá bude dôležitá pri odstraňovaní tapety. Zároveň odstráňte aj soklové lišty. Ak nie sú lišty priskrutkované, odstráňte ich pomocou špachtle. Je potrebné odstrániť kryty vypínačov a zásuviek? Tak predtým bezpodmienečne vypnite poistky. Zásuvky a vypínače oblepte lepiacou páskou.
Ako nalepiť keramický obkladový kameň
Existuje mnoho dizajnov a tvarov. Jedno však obkladový kameň spája. Na stene v interiéri vyzerá skvele. Vo video návode z projektovej dielne HORNBACH sa dozviete, ako obkladový kameň nalepiť, aké náradie si zaobstarať a na čo si dať pozor. S nami to zvládnete.
Na tento projekt budete potrebovať
Užitoční pomocníci pre váš projekt:
- odlamovací nôž
- doska z tvrdej peny
- odstraňovač tapiet
Krok za krokom
Príprava
Tapety sa ako podklad pod dekoratívne kamene nehodia. Je potrebné ich bez zvyškov odstrániť. Pomocou nivelačného valčeka urobte do tapety dierky a potom ju namočte vodou a naneste odstraňovač tapiet.
Teraz môžete odstrániť tapetu pomocou špachtle. Plochu neustále navlhčujte. Keď odstránite všetky zvyšky tapety, je potrebné nechať stenu dôkladne vyschnúť.
Pomocou dlhej vodováhy alebo rovnacej laty skontrolujte rovnosť steny. Vyplňte trhliny a otvory tmelom.
Na konci príprav natrite steny penetračným náterom. Použite penetračný náter Primer, ktorý na stenu nastriekate.
Tip:
Nerovnosti dobre odhalíte, keď lampou osvetlíte stenu zo strany. Na nerovných častiach sa objavia svetlé tiene, tmavé tiene na dierach.
Plánovanie pokládky
Najprv vypočítajte, koľko radov kameňa sa na stenu zmestí. Najvrchnejší rad by nemal byť príliš úzky. Ideálne bude, ak hore položíte plný a neupravovaný rad. Ak sa vám to však nepodarí, napr. preto, lebo je už vopred stanovená výška, mali by ste odrezať trochu z horného i spodného radu. Prípadne môžete najspodnejší rad začať s väčším odstupom od podlahy. Pokladáte kamene na viacero stien? Potom pracujte po jednotlivých stenách – najprv jednu dokončite a potom začnite obkladať druhú. Nakoniec sa plochy dohromady vyškárujú.
Chcete začať prvý rad s odstupom od podlahy? Tak pod tento rad na stenu pribite drevenú latu – najprv si ale overte, či v stene neprebieha vedenie. Použite na to univerzálny detektor, ktorý zistí to, čo vy nevidíte.
Drevená lata zabráni zošmyknutiu spodného radu v čase, kým nezaschne lepidlo. A navyše môžete spodný rad položiť úplne rovno vo vodováhe, aj keď podlaha nie je úplne rovná.
Pripravte si niekoľko balení kameňa a zmiešajte ich medzi sebou. Tak vyrovnáte rozdiely vo farbe a získate rovnomerný obraz. Rozložte si kamene na podlahu, aby ste videli celkový výsledok.
Lepenie obkladov
Obkladové kamene upevňujte pomocou flexibilného lepidla. Rozmiešajte ho s vodou podľa údajov na balení. Miešajte ho pomaly pomocou špirálového miešadla. Potom nechajte lepidlo ešte chvíľu vyzrieť. Doba zrenia je uvedená na balení.
Lepidlo naneste rovnomerne na stenu a prečešte ho hladidlom s veľkosťou 8. Nanášajte len toľko lepidla, koľko ste schopní spracovať počas otvorenej doby nanášania. Zasychajúce lepidlo nedrží. Hladidlom prechádzajte po kameni v 45° uhle, tak získa lepidlo správnu hrúbku.
Na začiatku prvého radu odstráňte zuby. Označte si reznú líniu a zuby odrežte pomocou uhlovej brúsky s diamantovým rezným kotúčom – nezabudnite na ochranné okuliare a ochranu sluchu!
Teraz na stenu naneste prvý kameň. Ak ste už predtým nanášali obklady, nebude to pre vás žiadna novinka. Drevená lata zabráni zošmyknutiu kameňa. Potom naneste ďalšie kamene bez škáry.
Posledný kameň v rade jednoducho otočte a vyznačte si požadovanú dĺžku. Prípadne si môžete dĺžku odmerať – dôležité je, aby rozmer sedel. Pomocou uhlovej brúsky režte v pravom uhle – nezabudnite na ochranné okuliare a ochranu sluchu!
Ak má zvyšný kus z prvého radu vhodnú dĺžku, môžete ho rovno použiť ako začiatok druhého radu. Dôležité je, aby ste medzi jednotlivými radmi zachovali presadenie škár. To vytvára stabilitu a taktiež to lepšie vyzerá. Týmto spôsobom položte ďalšie rady.
Polohu zásuviek a vypínačov môžete preniesť na kamene priamo na stene. Ak sa výrez pre zásuvku nachádza na okraji kameňa, môžete ho vyrezať uhlovou brúskou. Ak sa však nachádza v strede kameňa, použite vŕtačku s diamantovou vŕtacou korunkou. Ak sú krabice vypínačov a zásuviek po aplikácii kameňa príliš hlboko, môžu byť vyrovnané pomocou vyrovnávacích krúžkov do omietky. Takéto práce na elektroinštaláciách smie vykonávať iba autorizovaný elektrikár. Postupujte ďalej, až kým nebude celá plocha vyložená kameňom. Ak plocha presahuje cez roh, môžete pokračovať na druhú stenu. Kamene vo vnútornom rohu budú mať tupý spoj.
Keď bude plocha až po horný okraj hotová, môžete odstrániť pomocnú latu. Narežte si kamene pre spodný rad na príslušnú výšku – spodný rad by mal mať odstup od podlahy cca 5 mm. V prípade spodného radu naneste lepidlo na zadnú stranu kameňov, taktiež hladidlom s veľkosťou 8. Škáru pri podlahe zaistite drevenými klinmi, kým nezaschne lepidlo. Ďalším krokom je odstránenie zvyškov lepidla z povrchu kameňov – teraz je to ešte jednoduchšie. Potom už len nechajte všetko poriadne vyschnúť.
Škárovanie
Aj keď ste kamene ukladali bez škár, je potrebné plochu vyškárovať. Škáry tak budú vodotesné a odstránia sa drobné výrobné rozdiely alebo nepravidelnosti. Pred škárovaním odstráňte drevené kliny pri podlahe. Ešte raz oblepte všetky miesta, kde sa škárovacia hmota nemá dostať. Potom si namiešajte škárovaciu hmotu s vodou. Vzniknutú hmotu nanášajte rovnomerne pomocou hladidla na škáry na plochu a nechajte zatuhnúť.
Plochu umyte čistou vodou. Ak na to použijete súpravu na umývanie dlažby, nájdete v nej všetko potrebné na vyškárovanie a umytie obkladu.
Teraz môžete nasadiť kryty vypínačov a zásuviek späť na miesta. Pripojovacie škáry pri zárubniach, podlahe alebo iných stavebných súčastiach vyplňte silikónom. Ak prebieha plocha cez roh, vyplňte silikónom aj rohovú škáru. Silikón potom pretrite hladiacim prípravkom na silikón a stiahnite dohladka pomocou hladidla na škáry.