Ako namontovať sadrokartón na strop
Čo sa skrýva za skratkou SDK? Jeden z najobľúbenejších stavebných "vynálezov" pre domácich majstrov - sadrokartónová konštrukcia. Práca so sadrokartónovými doskami je veľmi jednoduchá a bežne ju zvládne aj poučený laik.
Výhodou sadrokartónu je ľahkosť, ale predovšetkým to, že pri stavbe iba montujete! Nemurujete, ani nepoužívate vodu.
Zo zmesi papiera a sadry môžete elegantne a jednoducho konštruovať priečky, opláštiť steny a asi najbežnejšie je sadrokartón používaný k podhľadom, teda k zníženiu výšky stropu.
Aké výhody má sadrokartónový podhľad?
Aj keď z nízkych stropov v panelových domoch môže niekoho zachvátiť pocit klaustrofóbie, štvormetrové stropy v starých činžiakoch, navyše popraskané alebo s vrstvou slamy pod tenkou vrstvou omietky, taktiež nemusia byť žiadnou výhrou.
Jedným z dôvodov, prečo týmto spôsobom znížiť strop, je hľadisko estetické: SDK podhľad je úplne rovný, umožňuje skryť praskliny či prechody panelov alebo vedenie inštalácií.
Ďalším hľadiskom je akustika - napríklad v panelových domoch SDK podhľad umožní odhlučnenie susednej partaje. Významným hľadiskom pri konštrukcii SDK podhľadov je tiež tepelná izolácia. Vďaka vloženiu izolácie medzi existujúci strop a SDK podhľad významne znížite stratu tepla z miestnosti.
Na tento projekt budete potrebovať
Pre inštaláciu SDK podhľadu je zásadná konštrukcia tzv. rastra. Ten zostavíte buď pomocou CD a UD profilov z pozinkovanej ocele alebo z drevených lát. Najbežnejšie používaný rozmer SDK dosiek je 1250x2000.
Na spájanie oceľových profilov budete potrebovať samorezné skrutky tzv. TEXy a na pripevnenie dosiek tzv. rýchloskrutky so zapustenou hlavičkou.
Nezabudnite na tesnenie, ktoré by ste mali kvôli prenosu hluku nalepiť na tú časť oceľových profilov, ktorá prilieha k stropu.
Pre finálnu úpravu povrchu dosiek budete potrebovať sadrokartonársky tmel na pretmelenie spojov a hlavičiek skrutiek, ďalej pásku, ktorá spevňuje zatmelené spoje. Tmel nanášajte špachtľou a po stvrdnutí je potrebné prebrúsiť napr. brúsnym papierom alebo brúskou. Voliteľnou položkou sú izolácie či parotesná fólia.
Dvakrát meraj a raz rež
Majte na pamäti, že kopírovať pôvodný strop sa príliš nevypláca. Pri meraní je naopak potrebné vychádzať od podlahy, ideálne od tzv. čistej, po vyliatí betóna.
Stanovte si "vágrys" čiže vodorovinu, rysku cca 1 m na úrovni čistej podlahy a od tejto kóty preneste rovnakú hodnotu smerom k stropu (tu vám hodiny geometrie prídu vhod). Tak budete mať istotu, že bude strop kopírovať rovinu podlahy. V dnešnej dobe nie je problém zapožičať si laserový "nivelák", ktorý vám jednoducho nakreslí vágrys po obvode celej miestnosti.
Ideme na to
Najťažšia na pochopenie aj realizáciu je príprava kovového rastra.
UD profil sa vo vopred meranej výške navŕta na obvodové múry miestnosti, kratšie profily CD sa naňho rovnobežne nasunú v 40cm vzdialenosti a ďalšie, kolmé CD profily sa potom naňho vo vzdialenosti 1,2 m nacvakajú.
Každý CD profil je potrebné vyniesť nosnými drôtmi (cca 1 m od seba), ktorými sa spojí lišta so stropom (skrutky do dreva) a váha konštrukcie sa tým rozloží do viacerých bodov. Tieto drôty majú hlavnú nosnú funkciu tejto kovovej konštrukcie.
Ďalšie kroky už sú pre remeselníkov, ako ste vy, úplná brnkačka - vyplnenie rastra izolačným materiálom, sklenou vatou, nalepenie obojstrannej fólie, ktorá je užitočná pri úspore tepla a nakoniec, o čom sme to vlastne hovorili... privŕtanie SDK dosiek. Počítajte s tým, že na túto prácu budete potrebovať jedného až dvoch pomocníkov a rebrík.
Na čo si dať pozor
Sadrokartón je vyrobený zo zmesi lisovaného papiera a sadry, z tohto dôvodu mu vadí vysoká vlhkosť napr. v kombinácii s nízkou teplotou. Preto sadrokartónový podhľad inštalujte dostatočne dlho po vyliatí podláh.
Rovnako môže nepriaznivo pôsobiť vlhkosť vzduchu v kombinácii s rozdielnymi teplotami v hrubej stavbe. Pri samotnej inštalácii si dajte pozor na krížne spoje, dôležité je skladať SDK strop tzv. na väzbu, aby nedochádzalo k prenosu eventuálnych prasklín. Do tmelu pred zaschnutím vložte sadrokartonárske pásky, ktoré spoje podržia.
Práca so sadrokartónom je veľmi jednoduchá a rýchla. V konečnom výsledku väčšinou aj radostná a teda pri nej rozhodne platí, že "rastiete s každým projektom".