K dispozícii máme potrebný výrez podlahy, minimálna hĺbka zodpovedá použitému sprchovému žľabu. Je položené pripojenie na stenu pre odpad, ktoré má dostatočný sklon od žľabu k pripojeniu na stene, v podstate postačí 2% sklon, čiže 2 cm na meter.
Teraz je potrebné očistiť výrez podlahy, aby sa mohol vykonať nasledujúci pracovný krok čo najpresnejšie. Ak už máte po okrajoch nanesenú dilatačnú pásku, je to omnoho lepšie, v opačnom prípade ju môžete nalepiť neskôr.
Ako namontovať sprchový kút a sprchový žľab bez vaničky
Bude sa do vašej kúpeľne hodiť sprchový kút? Inšpirujte sa a vyberte si ten pravý v našom e-shope. Potom sa už len stačí pozrieť na video návod z projektovej dielne HORNBACH a váš projekt sa môže začať!
Na tento projekt budete potrebovať
Užitoční pomocníci pre váš projekt:
- kanvy a rozprašovače
- metly a zmetáky
- mopy
- lopaty a lopatky
Krok za krokom
Príprava
Montáž sprchového žľabu
Pracovné kroky na montáž sprchového žľabu sa môžu líšiť v závislosti od modelu. Neprehliadnite preto ani špeciálny montážny návod na sprchový žľab, ktorý práve inštalujete. Najprv na spodnú stranu sprchového žľabu naskrutkujte nohy. Každú z nich priskrutkujte do stredu na stanovených miestach. Potrebné skrutky sú súčasťou žľabovej sady. Jednotlivé nohy môžete ohýbať tak dlho, až kým nebudú mať potrebnú výšku.
Teraz postavte žľab na stanovené miesto v priehlbine podlahy. Umiestnite ho doprostred priehlbiny. Od zadnej steny by mala byť asi 10 cm medzera. Teraz môžete na vrchný kryt žľabu položiť vodováhu a bočne k podlahe odmerať výškový rozdiel.
Tento rozmer vrátane miery pre sklon môžete teraz dodatočne upraviť dole pri nohách. Žľab môžete vyzdvihnúť do požadovanej výšky tak, aby ste v sprche dosiahli od žľabu k pripojeniu na stene potrebný sklon.
Ak je umiestnenie žľabu vyhovujúce, ešte raz zmerajte jeho presnú polohu. Potom si na hrubú podlahu môžete vyznačiť otvory na pripevnenie. Žľab položte na stranu a vyvŕtajte otvory. Po vŕtaní je vhodné otvory povysávať. Potom do nich vložte hmoždiny a žľab pevne priskrutkujte k podlahe. Použite upevňovací materiál, ktorý je súčasťou sady. Posledná kontrola vodováhou ukáže, či je žľab namontovaný správne.
V závislosti od polohy pripojenia ku stene a pozície odtokovej prípojky ku žľabu musíte teraz pomocou vysokotlakových rúrok vytvoriť rúrkový spoj. Ak má žľab napr. 40 mm odtokovú prípojku a pripojenie ku stene má priemer 50 mm, musíte namontovať redukciu. Týmto spôsobom môžete upraviť rôzne priemery rúrok. Ak je potrebné skrátiť dĺžku rúrky, pretože nie je k dispozícii vhodnejšia, označte si miesto rezu a odrežte ju pílkou na kov. Hrany rúrky obrúste najideálnejšie pilníkom alebo brúsnym papierom. Pilníkom rúrku môžete skosiť do 45° uhla, aby sa dala rúrka lepšie zastrčiť do hrdla ďalšej rúrky. Na konce rúrok naneste trochu maziva, aby sa lepšie kĺzali. Len čo budete mať položené všetky rúrky, mali by ste urobiť test tesnosti. Jednoducho odstráňte kryt žľabu a z kanvici do neho nalejte trocha vody. Tak zistíte, či objímky a miesto priamo na prípojke žľabu tesnia. Až keď bude všetko v poriadku, môžete pokračovať v práci. Tu je dôležitá maximálna trpezlivosť, pretože netesniace miesta nebude neskôr možné odstrániť bez väčších komplikácií. Po teste nasaďte kryt naspäť na žľab.
Položenie poteru
Ešte predtým, ako naplníte priehlbinu spádovým poterom (nazývame ho tak preto, lebo vďaka nemu môžete dosiahnuť potrebný sklon), musíte okraje oblepiť izolačným pásom na okraje. Ak ste tak už učinili, môžete pokračovať ďalej.
Pod poter môžete ešte rozložiť dosky z tvrdej peny, ktoré sú vhodné na položenie podláh. Priechod odtokovej rúry z dosky jednoducho vyrežte. Ušetríte tak hmotu na poter. Musíte mať na pamäti, že je potrebné splniť požadovanú minimálnu hrúbku predpísanú výrobcom poteru, bežne ide o 50 mm, ale vždy je lepšie orientovať sa podľa údajov od výrobcov jednotlivých produktov.
Najprv si vypočítajte, koľko poterovej hmoty budete potrebovať. Jednoducho si zistite objem a pozrite sa na hodnoty uvedené na etikete. Tam sa dozviete, koľko litrov hmoty môžete namiešať z jedného vreca. Kúpte radšej o jedno vrece viac. Vrátenie neotvoreného balenia je jednoduchšie ako odbiehanie od práce kvôli nedostatku materiálu. Hmotu na poter príliš nerieďte, mohla by rýchlo stekať, a vy potrebujete, aby zatuhla v požadovanom sklone. Na miešanie sa hodí vedro na maltu a miešadlo. Môžete taktiež použiť silnú vŕtačku s miešadlom. Hmotu najprv naneste v oblasti sprchového žľabu a posuňte ju pod žľab. Je nutné, aby všetky dutiny boli vyplnené. Potom naneste zvyšok poteru a pomocou murárskej lyžice ju rovnomerne rozotrite. Pre kontrolu potrebného sklonu jednoducho priložte vodováhu od podlahy až po okraj žľabu. Hmotu môžete vodováhou šikmým ťahom zotrieť. Potom vodováhu ale ihneď očistite vodou. Ak ste poter rozotreli a máte potrebný sklon, môžete hmotu uhladiť hladidlom. Povrch nemusí byť hladký ako zrkadlo, pretože naň ešte položíte dlaždice.
Tesnenie
Hneď ako poter zatvrdne, môžete univerzálnym nožom odstrániť izolačný pás na okraje. Aby boli poter a priestor v sprche naozaj vodotesné, nalepte na celý povrch tesniacu rohož. Tá musí siahať až po okraj sprchy. Oblasť vrchného odtokového žľabu môžete z rohože vyrezať nožom.
Všetky pripojovacie škáry medzi sprchou a stenami, rovnako ako aj podlahou, zalepte samolepiacimi tesniacimi páskami. Odporúčame najprv prelepiť okraje priliehajúce ku podlahe, potom pripojenia ku stene, a nakoniec zvislú vnútornú hranu. Postupujte opatrne, pretože dôsledne vykonaná izolácia utesní a udrží podlahu pod sprchou suchú. Prípojky na sprchovú súpravu zaizolujte pomocou samolepiacich tesniacich manžiet.
Keď budú nalepené všetky tesniace pásky, natrite plochy tekutou hydroizoláciou. Môžete začať pri stenách. Musíte ochrániť všetky steny, na ktoré by mohla voda dostreknúť. Nešetrite pritom materiálom. Ktoré steny potrebujú takúto ochranu závisí od toho, či na sprchu použijete zástenu, alebo zabudujete uzatvorený sprchový výklenok. Keď budú steny natreté, prejdite ku podlahe. Tesniacu rohož už nemusíte natierať, pretože sama o sebe poskytuje vysokú ochranu. Najlepšie je, keď je celá podlaha utesnená kompletne, pretože práve v prípade spŕch, ktoré sú na úrovni podlahy, môže voda veľmi rýchlo preniknúť von na podlahu.
Keď bude náter hotový a suchý, môžete naniesť druhú vrstvu. Kvôli kontrole, že sa náter dostal všade a hlavne dvakrát, použite pri druhom nátere iné náradie. Napríklad prvý náter urobte valčekom, druhý zas murárskou lyžicou.
Položenie dlažby
Keď bude izolácia suchá, môžete položiť dlažbu. Začnite so stenovým obkladom, potom položte podlahovú dlažbu. Dlaždice okolo ale musia byť pevné a stabilné, pretože sprchovacia plocha je zvyčajne v rohu, takže tam budete musieť chodiť po čerstvo položenej dlažbe. Tento postup vám zaistí potrebnú kontrolu nad správnym priebehom škár a dosiahnete tak dokonalý vzor dlaždíc.