Najskôr precízne vyčistite drevo. Odstráňte zvyšky živice, lepu, pavučín, lišajníkov a machov. Ak budete pracovať v interiéri, na podlahu rozložte kryciu plachtu a dbajte na dostatočné vetranie miestnosti. Pomocou brúsneho papiera opracujte drevený povrch. Rovnomerné brúsenie docielite pomocou hranola, ktorý obalíte brúsny papierom. Obrúsením vytvárate vhodné podmienky pre zachytenie farby na povrchu dreva.
Ako nanášať lazúry a farby na drevo
Viete, čo sú najväčší nepriatelia dreva? Vlhkosť, UV žiarenie a drevokazné organizmy. Drevo vám však môže vydržať krásne pomocou vhodných náterov. Ako postupovať pri nanášaní ochranných lazúr a farieb na drevo, sa dozviete v našom návode. Okrem toho sme pre vás pripravili aj pár ďalších tipov a trikov, ktoré vám pomôžu udržať tento materiál čo najdlhšie v skvelej forme.
Na čo nezabudnúť pred samotným natieraním dreva
Základom každého ošetrenia dreva je jeho správna impregnácia a predbežná úprava. Vhodným základným náterom sa uistíte, že farba na povrchu dreva bude stála.
- Izolačná základová farba
Izolačná základová farba chráni pred škvrnami a žltnutím. Má vysoko izolačný účinok, pričom nedochádza k presakovaniu látok obsiahnutých v dreve. - Impregnačný základ na drevo
Ideálne pre modravé ohrozené ihličnany, napr. smrek alebo jedľa. Preventívne opatrenia s vhodným impregnačným náterom zabraňujú zhehodnoteniu dreva plesňami a drevokaznými organizmami. - Čistič na drevo
Čistič dreva si zaobstarajte na povrchové čistenie silne znečistených plôch. Pri čistení sa odstránia priľnavé nečistoty a nelepivé (odlupujúce sa) staré nátery.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Ako nanášať lazúry a farby na drevo
Nezabudnite dôkladne odstrániť prach, ktorý zostal po brúsení. Neodstránený brúsny prach bráni dostatočnému priľnutiu farby na drevený podklad.
Potom aplikujte impregnačný základ (napr. na mäkké drevo). Výsledkom je, že drevo je predbežne upravené a ostáva dlhšie ochránené pred poveternostnými vplyvmi.
Keď uschne impregnačný základ, na povrch naneste trvácnu farbu na drevo. Uistite sa, že nenanášate príliš hrubú vrstvu farby, inak môžu vznikať "výstupky".
Tip:
Drevené povrchy v interiéri a exteriéri radi kombinujeme aj s inými materiálmi. Čo teda robiť v prípade, ak je drevo, ktoré potrebujete natrieť, skombinované napríklad s omietkou alebo kovom? Nemusíte siahnuť po lazúre, ktorá je určená výhradne na drevo. Alternatívou sú vodou riediteľné nátery s univerzálnym použitím na kov, drevo, betón, minerálne omietky a ďalšie materiály.
Natretý povrch dreva nechajte dostatočne vyschnúť. Vietor, slnko a dážď už nemôžu zničiť váš záhradný nábytok.
Tip:
Pri drevených obkladoch, plotoch alebo záhradných domčekoch odporúčame naniesť najprv jednu vrstvu základného náteru a následne dve vrstvy pigmentovanej lazúry. Takto ošetrný povrch dreva je vodoodpudzujúci a chránený pred UV žiarením a mechanickými vplyvmi.
Lazúra vytvára na porvchu jemný elastický poťahový film, a zároveň preniká hlboko do dreva a chráni tak drevo pred popraskaním. Ideálnou voľbou je hybridná lazúra na drevo, ktorá spája hneď tri výhody: ochranu proti poveternostným vplyvom, ochranu proti UV žiareniu a ochranu proti machom.