- Vopred nalakovanú plochu (1. farba), ktorú chcete vynechať pri ďalšom nátere (2. farba), jednoducho zakryte textilnou lepiacou páskou.
- Odstráňte prípadnú hrdzu drôtenou kefou alebo brúsnym papierom.
- Umyte prach čistou vodou.
- Na kovy použite čističe kovov, umyte plochu čistou vodou a nechajte zaschnúť.
- Otvorte plechovku a starostlivo premiešajte ochranný lak na kov.
- Štetcom naneste ochranný lak na kov a nechajte ho zaschnúť.
- Druhú vrstvu naneste po najmenej štyroch hodinách.
Ako natierať a lakovať kov
Že nový náter robí divy je všeobecne známa vec. Takže ak sa stále odhodlávate k tomu, že už konečne musíte natrieť a nalakovať ploty, lavičky, brány a ďalšie kovové predmety okolo vás, tak je ten správny čas naučiť sa, ako natierať a lakovať kov.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Ako pripraviť plochu pre lakovanie
Staré a hrdzavé železo alebo oceľ najprv očistite od hrdze drôtenou kefou a brúsnym plátnom. Potom dôkladne zotrite brúsny prach. Osobitnú pozornosť pritom venujte hrdzavým miestam, keďže zvyšná hrdza môže opäť rýchlo preniknúť do lakovaného povrchu.
V prípade nového kovu plochu ošetrite pomocou základného náteru s ochranou proti korózii (antikorózny základný náter). U starého kovu s odstránenou hrdzou musíte pred vykonaním základného náteru najprv zatmeliť diery, ktoré vznikli v dôsledku korózie.
Po úplnom preschnutí zbrúste plochu ošetrenú základným náterom pomocou brúsneho plátna (o zrnitosti 180). Potom ju natrite základnou antikoróznou farbou a následne celú plochu raz zbrúste (zrnitosť 200).
Na záver natrite plochu napríklad matným lakom alebo lesklými lakovacími farbami na železo alebo oceľové plochy.
Pri ostatných kovoch, ako sú napr. medené plechy, pozinkované odkvapy, trubky kúrenia, vykurovacie telesá atď., musíte použiť vhodné lakovacie výrobky.