Skontrolujte rovnosť plochy. Menšie diery a nerovnosti nie sú problémom, odchýlky väčšie ako 2 mm už však musíte odstrániť.
Ako obložiť stenu dreveným obkladom
Drevo ako materiál nikdy nevyjde z módy. Rozhodli ste sa, že si interiér vyzdobíte dreveným obkladom? Tak to sa vám určite bude hodiť video návod z projektovej dielne HORNBACH, ako drevené obklady na steny správne prilepiť. S nami to zvládnete.
Na tento projekt budete potrebovať:
Užitoční pomocníci pre váš projekt:
- odlamovací nôž
- tvrdený polystyrén
Príprava
Oblepte lepiacou páskou plochu, na ktorú sa má obklad aplikovať. Tak ju budete môcť kontrolovať a v prípade potreby ešte upraviť. Aby zostali ostatné steny a zariadenie čisté, zakryte ich fóliou. Fólia ostane na stene vďaka statickému efektu, takže ju nie je potrebné dodatočne lepiť. Podlahu najlepšie ochráni maliarsky zakrývací záves.
Aby lepidlo na stene dobre držalo, tak je nutné ju dobre napenetrovať. Použite penetračný náter – primer v spreji; jeho nanášanie je veľmi jednoduché. Po nastriekaní môžete penetračný náter rozotrieť plochým štetcom.
Plánovanie
Dôležité je, aby ste obklad nechali pred montážou uskladnený dva dni v miestnosti, kde sa má aplikovať. Tak sa môže optimálne aklimatizovať na klímu v miestnosti. Keď si vopred naplánujete, ako bude stena vyzerať, ušetríte mnoho času.
Ideálne bude, ak si plochu rozložíte tak, aby ste ukladali celé rady smerom zdola nahor. Tak budete musieť rezať podstatne menej. Najspodnejší a najvrchnejší rad by nemali byť príliš úzke, aby ich bolo možné stabilne nalepiť.
Na skúšku si môžete rozložiť obklad okolo obrazu na podlahe. Odstup medzi obrazom a obkladom by mal byť zo všetkých strán rovnaký.
Vyznačte si stanovený odstup na stenu a presne si nakreslite aj ohraničenie obkladu. Tak získate kontrolu nad tým, či rozdelenie obkladu sedí. Pre prvý rad obkladu si vyznačte na stenu pomocnú čiaru. Teraz môžete obraz zo steny zvesiť.
Nanesenie obkladu
Drevené obklady majú na oboch stranách presahy na vytvorenie zubového spoja. Na prvom kuse obkladu preto musíte tento presah pri stenovom prípoji odrezať.
Obklady nalepte pomocou montážneho lepidla. Lepidlo naneste v primeranom množstve (osem bodiek na každý kus obkladu) a nie príliš tesne ku okraju, inak by lepidlo po stranách vytekalo. Rukoväť vytlačovacej pištole ihneď po nanesení lepidla povoľte, pretože z nej bude lepidlo vytekať.
Priložte prvý kus obkladu a ihneď ho upravte pomocou vodováhy. Lepidlo rýchlo schne, takže s obkladom už nebude možné pohnúť. Potom môžete položiť do tohto radu ďalšie kusy obkladu. Pri stykových škárach vykonajte spoj natesno. Horný okraj medzi dvoma kusmi obkladu musí lícovať. Len tak dosiahnete pri ďalších radoch efekt bez škár.
Prebieha plocha kladenia cez roh? V tom prípade narežte obklady na rohový spoj našikmo. Použite skracovaciu alebo pokosovú pílu podľa svojho výberu.
Polohu vypínačov a zásuviek preneste na plochu obkladu – vyznačte si stred. Položte pod obklad dosku z tvrdej peny a potom vyrežte otvor na zásuvku pomocou vhodnej dierovky. Na doske leží obklad rovno a nástroj tak nie je namáhaný.
Potom môžete položiť jeden alebo viac radov. Pri spodnom rade sa vyplatí, ak nie je príliš úzky. V prípade nerovnej podlahy musíte jednotlivé kusy obkladu rezať podľa presných rozmerov. Pri podlahe nechajte malú škáru. Táto škára bude užitočná pri rozťahovaní rôznych materiálov. Tak zostane tento lepený spoj voľný aj pri výrazne premenlivej teplote a vlhkosti v miestnosti.
Šikmá strecha je síce špecifický prípad, ale nepredstavuje až takú veľkú výzvu. Pomocou uhlomera zmeriate požadovaný uhol veľmi ľahko. Uhol si môžete na uhlomere napevno nastaviť, potom ho priložiť k obkladom a vyznačiť si reznú líniu.
Pri prechode do rohu miestnosti sa hrany obkladu narežú našikmo. Obklady nalepte do rohu zdola nahor a dbajte na to, aby boli v rovnakej výške s pozdĺžnou škárou. Ak plocha kladenia nemá žiadne stavebné obmedzenia, môžete obklad na postranných okrajoch nechať vybiehať nepravidelne.
Úprava a lakovanie drevených obkladov
Obklad krásne vynikne vtedy, keď sa ošetrí buď tvrdým olejom alebo interiérovou lazúrou na drevo. Na ukážku natrite zvyšný kus obkladu alebo odrezok, nechajte zaschnúť a potom posúďte výsledok. Oblepte okraje, aby ste nezašpinili okolité steny.
Ak by krytky zásuviek a vypínačov kvôli nepravidelnému povrchu drevenej plochy už nepasovali, môžete obklad okolo zásuviek a vypínačov ešte upraviť. Najprv ale vypnite a vyskrutkujte poistky. Priložte krytky na určené miesto a vyznačte si obrys krytky na obklad.
Kryt potom vyberte a odstráňte vystupujúce miesta drevenej plochy dlátom. Aj keď by ste si trúfli na úpravu zásuviek alebo vypínačov sami, takéto úkony smie vykonávať iba autorizovaný elektrikár. To platí pre všetky elektroinštalácie.