Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
17. 11. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 4. 11. 2024 o 23:23. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Svetlé, žlté či prázdne miesta na trávniku majú častokrát všeobecné príčiny, ktoré môžu súvisieť s miestom, typom pôdy či svetelnými pomermi. Pomocou nasledovnej tabuľky si môžete vytvoriť prehľad o príčinách a pomocných prostriedkoch proti rozširovaniu týchto nežiaducich javov:

Príčina Opatrenie
Nedostatok živín (žlté špičky stebiel, bledo zelený trávnik, rast buriny). Hnojenie trávnika (tekuté hnojivá a trávnikové hnojivá s dlhodobým účinkom) alebo úprava hodnoty pH (po predchádzajúcej kontrole).
Nedostatok svetla Výsev špeciálneho trávnika do tieňa. Pri veľmi silnom zatienení resp. vysokom tlaku koreňov buď odstrániť tieň, napr. vyrúbaním stromov či zváženie výsadby určitej alternatívy či popr. pôdnej pokrývky.
Hromadenie vody a/alebo vlhké plochy Zvýšenie priepustnosti vody (napr. vybudovaním drenáže alebo prekyprením pôdy, vertikutáciou, nasypaním piesku).
Vyschnutý trávnik Nestrihať trávnik príliš nakrátko, výsev trávnika do sucha; na veľmi suchých miestach s vysokým tlakom koreňov (napr. pod smrekmi) pestovať stále zelené pôdopokryvné dreviny.

Mach a burina sú pre všetkých priaznivcov pekného trávnika nočnou morou. Vďaka prostriedkom pre ničenie buriny a machu budete mať váš trávnik opäť plne pod kontrolou:

  • Prostriedky pre ničenie buriny a machu jednoducho naneste v požadovanom množstve. Používajte iba vybrané prostriedky na ničenie buriny a postupujte vždy podľa návodu na použitie.
  • Potom odstráňte zhnedlý mach, popr. odumretú burinu hrabľami.
  • Ideálne tiež rovno pohnojte alebo použite kombináciu trávnikového hnojiva a príslušného prostriedku na ničenie buriny.
  • Pre zabránenie ďalšieho rastu buriny a machu dbajte na dobrú starostlivosť o trávnik: Pravidelne zavlažujte a hnojte, trávnik nestrihajte príliš nakrátko (nie kratšie ako 4 cm), na jar vykonajte vertikutáciu.
  • Na základe analýzy pôdy a kontroly miestnych podmienok možno zistiť príčinu zarastania machom a prípadne ju tiež odstrániť. Pri príliš nízkych hodnotách pH sa odporúča zavápnenie.
  • Machom sa darí mimoriadne dobre v tienistých polohách. Z toho dôvodu sa odporúča použiť na zatienených miestach špeciálnu trávnu zmes do tieňa.V extrémnych prípadoch by sa mali odstrániť príčiny tieňa alebo zvážiť alternatívne vysádzanie pôdopokryvnými drevinami (stále zelenými) alebo pokrytie mulčovacou kôrou.

Popis: 2-5 cm veľké huby na trávniku, ktoré sú usporiadané do tvaru kruhu a na zemi tvoria vodenepriepustný hubový spletenec (podhubie). Trávnik je v mieste výskytu týchto húb niekedy už odumretý.

Výskyt: Často v pôdach chudobných na živiny, piesočnatých či zhutnelých zeminách, v ktorých chýbajú pôdne kultúry a tiež na splstnatelých trávnikoch.

Ochrana: V závislosti na intenzite výskytu je potrebné urobiť rôzne opatrenia:

Mierny výskyt: Okamžité hnojenie hnojivom s obsahom dusičnanov (tekuté hnojivo a hnojivo s dlhodobým účinkom), zlepšenie štruktúry pôdy aktiváciou pôdnych kultúr, urýchlenie tvorby humusu ako aj odstránenie zhutnenej pôdy.

Stredný výskyt: Prevedenie hĺbkového prekyprenia, podhubie je nutné prebodnúť tak hlboko, ako to je len možné a urobiť opatrenia, ktoré sa odporúčajú pri miernom výskyte.

Silný výskyt: Hĺbkové odstránenie trávnika a založenie nového.

Popis: Ochorenie trávnika mokrou hnilobou. Najprv malé, kruhové škvrny, ktoré môžu byť veľké až 30 cm v priemere. Tráva potom zhnedne, zvädne a odumrie. Vonku je čiastočne vidieť ružovobiele podhubie.
Výskyt: Snežná pleseň sa sama o sebe vyskytuje pomerne často (napríklad v odumretej trávnatej plsti, ako podhubie alebo konídie) a stane sa problematickou až v tej chvíli, keď sa spojí niekoľko faktorov, ktoré nahrávajú jej rozšíreniu:

  • dlhšie pokrytie trávnika snehom či lístím,
  • hromadenie vody a hustá trávnatá plsť,
  • výkyvy teplôt, predovšetkým premenlivé teploty okolo bodu mrazu,
  • mierne zimy (absencia zimného spánku, ktorý chráni pred napadnutím),
  • príliš silné hnojenie dusičnanmi a zavápnenie pred príchodom zimy.

Ochrana: Priama ochrana nie je možná, pretože využívanie fungicídov na trávnikových plochách v dome a na malých záhradách je zakázané. Škvrny síce obvykle zmiznú pri vyšších teplotách, avšak napadnuté časti by sa mali v každom prípade okamžite zhrabať. Ako prevenciu možno urobiť niektoré opatrenia:

  • Zlepšenie prevzdušnenia pôdy: Pravidelná vertikutácia na jar a na konci leta, opadané lístie na trávniku ihneď odstráňte.
  • Zvýšenie priepustnosti: Najmä pri ílovitých pôdach sa po vertikutácii trávnik posype trávnikovým pieskom, pri hutných pôdach sa vykoná drenáž.
  • Zníženie rizika infekcie: Na jeseň používajte výhradne draselné hnojivá na jesenný trávnik a nevápnite (hodnota pH by nemala byť vyššia ako 6,5), na bezveterných, tienistých miestach vysievajte iba trávnik do tieňa, popr. nevysievajte vôbec žiadny trávnik.

Vertikulátor

Popis: Čierny povlak s modrými riasami medzi jednotlivými druhmi tráv na trávniku.
Výskyt: Predovšetkým pri miernych zimách vzhľadom k dlhšie pretrvávajúcemu vlhkému počasiu a miernym teplotám, hlavne na hutných pôdach, kde sa hromadí voda.

Ochrana:

  • Vertikutátorom a hrabaním odstráňte povlak z rias.
  • Hnojte draselnými hnojivami, ktoré sú určené pre jesenný trávnik.
  • Pomocou pôdnych aktivátorov, kompostu a substrátov zlepšite štruktúru pôdy.
  • Pri veľmi hutných pôdach zvýšte priepustnosť - docielite to rovnomerným posypaním trávnikovým pieskom.

Ak je v zlom stave celý trávnik, mali by ste ho kompletne sanovať. Máme pre vás pár tipov, ako na to:

  • Pokosiť: A to tak nakrátko, ako je to len možné, takže na najnižšej možnej úrovni kosenia.
  • Vykonať vertikutáciu: Ideálne niekoľkokrát v pozdĺžnom a priečnom smere. Čím dôkladnejšie, tým lepšie. Jedine tak sa potom trávne semená dostanú všade do priameho kontaktu s pôdou. Hĺbku vertikutácie splstnatelej trávy môžete upraviť. Trávnu plsť odstráňte úplne.
  • Zasiať semená a pohnojiť.
  • Pokryť plochu tenkou vrstvou rašeliny.
  • Zaliať: Plocha trávnika nesmie počas prvých troch týždňov vyschnúť.
  • Denne zavlažujte - a trávnik bude čoskoro ako nový!

hore