Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
17. 11. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 4. 11. 2024 o 18:39. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Zárukou úspešnej práce pri lazúrovaní je starostlivé obrúsenie povrchu dreva. Čím lepšie je lazúrovaná plocha obrúsená, tým lepší je konečný výsledok. Pri drevených plochách poškodených poveternostnými vplyvmi pomôže len odstránenie poškodených miest. Obrúste ich tak, aby bolo opäť vidieť zdravé, svetlé drevo.

Na lazúrovanie použite kvalitný štetec, taký, ktorý má správnu šírku. Úzky štetec používaný pri aplikácii na široký materiál znamená priveľa ťahov a hrozbu nerovnomerného povrchu. Keď použijete široký štetec na úzky materiál, bude vám farba stekať po hranách.


1. krok
Ešte neošetrené drevené plochy dôkladne očistite a potom natrite základným náterom zloženým z 25% zmesi lazúry a vody (1 diel vody na 3 diely lazúry). Pre prácu s vodou riediteľnými lazúrami a lakmi sú najvhodnejšie štetce s polyesterovými štetinami. Okrem toho by sa nemalo kvôli rýchlemu zasychaniu pracovať na celej ploche. Veľké plochy je lepšie spracovávať v pruhoch.

2. krok
Po základnom nátere vykonajte jeden náter lazúrou, čo je väčšinou úplne postačujúce. Pri obnovujúcom nátere sa podklad najprv obrúsi alebo lúhom zdrsní a natrie raz až dvakrát požadovanou lazúrou. Kto chce drevo v interiéri chrániť, ale nemeniť pritom jeho charakter, môže pracovať s bezfarebnými čírymi lakmi - samozrejme sú tiež riediteľné vodou a neobsahujú rozpúšťadlá.

Brúsenie dreva

Lazúry možno rozdeliť na výrobky na báze alkydovej živice (tvrdnú chemickou reakciou prostredníctvom látok urýchľujúcich schnutie) s obsahom rozpúšťadiel, na lazúry akrylátové a vodou riediteľné lazúry bez obsahu rozpúšťadiel.
V interiéri sa používajú vodou riediteľné lazúry, ktoré obsahujú minimum pachov. Tieto lazúry majú chrániť predovšetkým pred mechanickým opotrebovaním a zachovať, príp. ešte posilniť prirodzený charakter dreva.
V exteriéri sa používajú tenkovrstvové a hrubovrstvové lazúry. Tenkovrstvové lazúry, nanášané v tenkej vrstve, obsahujú menší podiel látok pôsobiacich proti zamodralosti, napadnutiu hubami a iným škodcom. Hrubovrstvové lazúry sú oproti tomu vhodné na použitie na rozmerovo stále stavebné prvky. Popri dekoratívnom účinku chránia drevo pred UV žiarením a vodou.

  • Lazúry na drevo sú silne pigmentované, sú transparentné a nechajú vyniknúť krásu kresby a farebné súhry v dreve. Existujú lazúry v klasických farebných odtieňoch, môžete si však nechať namiešať lazúru na vašu požadovanú farbu. Čím tmavší je odtieň, tým vyššia bude UV ochrana.
  • Farby na drevo sú vysoko pigmentované, kryjú a schovajú prírodnú štruktúru dreva. Zato však poskytujú vyššiu a trvalejšiu UV ochranu.
  • Oleje na drevo sú všeobecne vhodné pre tvrdé druhy dreva. Chránia a ošetrujú drevo, to je vďaka nim odolné a možno ho viac zaťažiť. Prírodný charakter dreva sa zdôrazní a zostane zachovaná typická povrchová štruktúra. Pre vonkajší priestor by nemal byť použitý bezfarebný olej, pretože neposkytuje dostatočnú UV ochranu. Oleje na drevo sú tónované pre príslušné drevo, napríklad teak alebo smrekovec.

Drevo ako organicky rastúca surovina sa skladá z mnohých miliónov buniek najrôznejších druhov a disponuje mimoriadne vysokou pevnosťou. Z nespočetných druhov listnatých a ihličnatých stromov prichádzajú ako stavebný materiál do úvahy len niektoré. Prevažná časť nie je vhodná kvôli obmedzeným možnostiam zaťaženia. Nutnosť ochrany dreva je zrejmá, ak berieme do úvahy faktory, ktoré môžu prírodný materiál napadať a nakoniec zničiť. Traja najväčší nepriatelia dreva sú vlhkosť v akejkoľvek forme, UV žiarenie a škodlivé organizmy v najširšom slova zmysle.

Vlhkosť škodí hneď v niekoľkých ohľadoch. Keď už sa raz dostane do dreva, "pracuje" nielen pri priamom slnečnom žiarení alebo v mraze, ale vždy, keď dochádza k silným rozdielom teplôt. Drevo praská a dovnútra sa môže dostávať ešte viac vlhkosti.
Vonkajšie vplyvy ako teplo, chlad alebo mráz zosilňujú deštruktívne účinky vody, ktorá okrem toho vytvára ideálnu živnú pôdu pre škodlivé organizmy. Slnečný svit škodí predovšetkým kvôli UV žiareniu. Lúče UV uvoľňujú v nechránenom dreve lignín, dôležitú zložku dreva, a rozkladajú ho na hnedé produkty štiepenia, ktoré sú potom vyplavované dažďom. Zostane len svetlá celulóza, drevo šedne a stáva sa krehkým.

Ak je drevo už raz poškodené poveternostnými vplyvmi, rýchlo sa objavia riasy, machy, huby spôsobujúce zamodralosť, hmyz a iné organizmy škodlivé pre drevo, ktoré ho potom väčšinou veľmi rýchlo a úplne zničia. Včas vykonané opatrenia na ochranu dreva, ako napr. zodpovedajúce nátery, ktoré sú pravidelne kontrolované a opakované, zabraňujú predčasnému rozpadu stavebných prvkov dreva a zaisťujú jeho trvalú pevnosť.

Pri dreve, ktoré je umiestnené vo zvislej polohe, môže voda prenikať hlboko do pórov dreva a voda stojaca na povrchu môže viesť k tvorbe plesní.
Lepšie je povrch dreva, príp. spodné hrany skosiť. To uľahčuje odtekanie vody.

Ochrana dreva lazúrami

Na rozmerovo stále stavebné časti, ako sú napr. okná a dvere, sa používajú lazúry na okná a dvere. Tieto lazúry majú vysokú priepustnosť vodných pár, veľmi vysokú elasticitu a vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom. Všetky rozmerovo stále stavebné časti musia spĺňať vysoké nároky. Aj napriek kolísaniu vlhkosti a teploty sa nesmú deformovať a musia byť trvalo chránené pred napadnutím hubami a inými škodcami.

1. krok
Neošetrené surové drevo najprv zbavte zvyškov živice, lepidla a mastnoty, najlepšie umytím nitroriedidlom.

2. krok
Potom naneste základný náter - impregnačný, ktorý vytvorí film a prenikne hlboko do dreva, ktoré potom dlhodobo chráni pred zamodralosťou a napadnutím hubami.

3. krok
Následne dvakrát naneste náter hrubovrstvovej lazúry. Toto nie je len dekoratívna povrchová ochrana, náter zabraňuje tiež prenikaniu vody do dreva a zároveň umožňuje výmenu vlhkosti, čím zabraňuje tleniu.

4. krok
Pri opravnom nátere sa poškodené miesta zbrúsia až na zdravé drevo, zvyšný starý náter sa zdrsní brúsnym papierom alebo vo vode rozpusteným lúhom.

5. krok
Otvorené poškodené miesta sa najprv natrú impregnačným náterom ako základom, až potom sa nanesie dvojaký záverečný náter hrubovrstvovou lazúrou.

Rozmerovo nestále stavebné časti, ako napr. obklady, ploty alebo záhradný nábytok, vyžadujú ochranu dreva pred poveternostnými vplyvmi, napríklad ochrannou lazúrou. Tá obzvlášť odpudzuje vodu a chráni drevo pred UV lúčmi aj mechanickými vplyvmi.
Na rozmerovo nestále stavebné časti úplne postačí niekoľkonásobný náter tenkovrstvovou lazúrou. Jemný elastický film po nátere týmito lazúrami, ktoré pôsobia do hĺbky, kopíruje všetky pohyby dreva bez popraskania. Tak ich lazúry chránia pred vlhkosťou a UV žiarením a tiež - po pridaní malého množstva biocidov - pred napadnutím hubami spôsobujúcimi zamodralosť, resp. pred inými škodlivými organizmami.

Základné pravidlo znie: Plochy, ktoré nie sú príliš vystavené poveternostným vplyvom, sa natierajú dvakrát. Plochy, ktoré musia čeliť intenzívnemu pôsobeniu počasia, natrite trikrát.

1. krok
Povrch vyčistite od zvyškov živice, lepidla a mastnoty.

2. krok
Potom natrite, podľa zaťaženia poveternostnými vplyvmi, dvakrát až trikrát. Pri obnovujúcom nátere zašednuté časti zbrúste až na zdravé (svetlé) drevo.

3. krok
Až potom je možné naniesť nový náter.

Ako ochrániť drevo lazúrou - nanášanie lazúry na záhradný nábytok

Profilové drevo, dosky a dvere sú miesta, kde sa požívajú lazúry vhodné do interiéru. Tieto lazúry kopírujú pohyby pri zmršťovaní a napúčaní dreva bez toho, aby popraskali. Lazúry na nábytok sa používajú na prvé ošetrenie a zušľachtenie povrchov nábytku.
Lazúry interiéru zušľachťujú, ošetrujú a dodávajú krásu všetkému drevu v interiéri. Tieto lazúry obsahujú minimum pachov, sú riediteľné vodou a možno ich vzájomne miešať. Platí, že najprv je nutné skúšať namiešanú farbu na vzorke dreva tak dlho, až sa dosiahne požadovaný odtieň. Na nanášanie používajte plochý štetec s umelými štetinami.

1. krok
Základný náter lazúrou do interiéru vyžaduje len ľahké zbrúsenie a podľa požadovanej intenzity farebného odtieňa jeden až dva nátery. Lazúry na nábytok plnia predovšetkým dekoratívny účel a sú dostupné v rôznych odtieňoch, ktoré možno vzájomne miešať.

2. krok
Pred použitím by sa však mala lazúra vyskúšať na vzorke dreva, aby sa zistilo, či namiešaný farebný odtieň zodpovedá predstavám.

3. krok
Lazúru je nutné nechať cez noc zaschnúť, potom zľahka zbrúsiť a podľa požadovanej intenzity farebného odtieňa naniesť ešte raz až dvakrát.

Ako ochrániť drevo lazúrou - nanášanie farby na okná
hore