Práca s lazúrou
Naše tipy:
- K vonkajším plochám: Je obvyklé, že sa okolo domu nachádzajú najrôznejšie materiály. Napríklad drevo v kombinácii s minerálnou omietkou, kovom alebo plastom. Tu sa na nový alebo obnovujúci náter nemusí použiť lazúra.
- Alternatívnou možnosťou je použitie krycích lakov riediteľných vodou. Ich výhodou je univerzálne použitie na najrôznejšie podklady. Napríklad je možné zvýrazniť drevený pilier hrázdenej steny a pod.
- Pri novom nátere sa prirodzene robí impregnácia základným ochranným náterom na drevo, pre náterovú medzivrstvu možno výborne namiešať náterovú hmotu s vodou v pomere 2: 1 (dva diely farby, jeden diel vody), záverečný náter sa potom nanáša bez riedenia.
- Pri obnovujúcom nátere sa drevo najprv až na podklad vyčistí, surové miesta sa impregnujú základným ochranným náterom na drevo - podkladový a záverečný náter sa potom robí rovnako ako prvý náter.
Vždy rešpektujte pokyny a odporúčania výrobcu uvedené na etikete výrobku.
Čo sú to lazúry?
Lazúry možno rozdeliť na výrobky na báze alkydovej živice (tvrdnú chemickou reakciou prostredníctvom látok urýchľujúcich schnutie) s obsahom rozpúšťadiel, na lazúry akrylátové a vodou riediteľné lazúry bez obsahu rozpúšťadiel.
V interiéri sa používajú vodou riediteľné lazúry, ktoré obsahujú minimum pachov. Tieto lazúry majú chrániť predovšetkým pred mechanickým opotrebovaním a zachovať, príp. ešte posilniť prirodzený charakter dreva.
V exteriéri sa používajú tenkovrstvové a hrubovrstvové lazúry. Tenkovrstvové lazúry, nanášané v tenkej vrstve, obsahujú menší podiel látok pôsobiacich proti zamodralosti, napadnutiu hubami a iným škodcom. Hrubovrstvové lazúry sú oproti tomu vhodné na použitie na rozmerovo stále stavebné prvky. Popri dekoratívnom účinku chránia drevo pred UV žiarením a vodou.
- Lazúry na drevo sú silne pigmentované, sú transparentné a nechajú vyniknúť krásu kresby a farebné súhry v dreve. Existujú lazúry v klasických farebných odtieňoch, môžete si však nechať namiešať lazúru na vašu požadovanú farbu. Čím tmavší je odtieň, tým vyššia bude UV ochrana.
- Farby na drevo sú vysoko pigmentované, kryjú a schovajú prírodnú štruktúru dreva. Zato však poskytujú vyššiu a trvalejšiu UV ochranu.
- Oleje na drevo sú všeobecne vhodné pre tvrdé druhy dreva. Chránia a ošetrujú drevo, to je vďaka nim odolné a možno ho viac zaťažiť. Prírodný charakter dreva sa zdôrazní a zostane zachovaná typická povrchová štruktúra. Pre vonkajší priestor by nemal byť použitý bezfarebný olej, pretože neposkytuje dostatočnú UV ochranu. Oleje na drevo sú tónované pre príslušné drevo, napríklad teak alebo smrekovec.
Ochrana dreva je dôležitá
Ochrana rozmerovo stálych stavebných častí
Na rozmerovo stále stavebné časti, ako sú napr. okná a dvere, sa používajú lazúry na okná a dvere. Tieto lazúry majú vysokú priepustnosť vodných pár, veľmi vysokú elasticitu a vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom. Všetky rozmerovo stále stavebné časti musia spĺňať vysoké nároky. Aj napriek kolísaniu vlhkosti a teploty sa nesmú deformovať a musia byť trvalo chránené pred napadnutím hubami a inými škodcami.
1. krok
Neošetrené surové drevo najprv zbavte zvyškov živice, lepidla a mastnoty, najlepšie umytím nitroriedidlom.
2. krok
Potom naneste základný náter - impregnačný, ktorý vytvorí film a prenikne hlboko do dreva, ktoré potom dlhodobo chráni pred zamodralosťou a napadnutím hubami.
3. krok
Následne dvakrát naneste náter hrubovrstvovej lazúry. Toto nie je len dekoratívna povrchová ochrana, náter zabraňuje tiež prenikaniu vody do dreva a zároveň umožňuje výmenu vlhkosti, čím zabraňuje tleniu.
4. krok
Pri opravnom nátere sa poškodené miesta zbrúsia až na zdravé drevo, zvyšný starý náter sa zdrsní brúsnym papierom alebo vo vode rozpusteným lúhom.
5. krok
Otvorené poškodené miesta sa najprv natrú impregnačným náterom ako základom, až potom sa nanesie dvojaký záverečný náter hrubovrstvovou lazúrou.
Ochrana rozmerovo nestálych stavebných častí
Lazúra na drevo v interiéri
Profilové drevo, dosky a dvere sú miesta, kde sa požívajú lazúry vhodné do interiéru. Tieto lazúry kopírujú pohyby pri zmršťovaní a napúčaní dreva bez toho, aby popraskali. Lazúry na nábytok sa používajú na prvé ošetrenie a zušľachtenie povrchov nábytku.
Lazúry interiéru zušľachťujú, ošetrujú a dodávajú krásu všetkému drevu v interiéri. Tieto lazúry obsahujú minimum pachov, sú riediteľné vodou a možno ich vzájomne miešať. Platí, že najprv je nutné skúšať namiešanú farbu na vzorke dreva tak dlho, až sa dosiahne požadovaný odtieň. Na nanášanie používajte plochý štetec s umelými štetinami.
1. krok
Základný náter lazúrou do interiéru vyžaduje len ľahké zbrúsenie a podľa požadovanej intenzity farebného odtieňa jeden až dva nátery. Lazúry na nábytok plnia predovšetkým dekoratívny účel a sú dostupné v rôznych odtieňoch, ktoré možno vzájomne miešať.
2. krok
Pred použitím by sa však mala lazúra vyskúšať na vzorke dreva, aby sa zistilo, či namiešaný farebný odtieň zodpovedá predstavám.
3. krok
Lazúru je nutné nechať cez noc zaschnúť, potom zľahka zbrúsiť a podľa požadovanej intenzity farebného odtieňa naniesť ešte raz až dvakrát.
Pár tipov na záver
- Lazúru možno pohodlne a kvalitne nanášať aj valčekom. Výhodou je, že molitanový valček pojme väčšie množstvo náterovej hmoty, nepúšťa chlpy a jeho ťahy nie sú tak vidieť, ako ťahy štetcom. Rovnako ako pri štetci zvolíme najprv vhodnú šírku valčeka.
- Lazúrovacie farby a laky môžu byť bezfarebné aj v mnohých drevených alebo pastelových odtieňoch. Pri ich použití vynikne prirodzená krása dreva a jeho kresba a štruktúra sa zvýrazní a prefarbí. Za to môže nerovnaká hustota buniek pri striedaní jarného a letného dreva.
- Takmer všetky majú prísady tvoriace UV filter a chrániace farbu pred "vyblednutím" slnečnými lúčmi. Vonkajšie druhy bývajú často doplnené prísadami proti plesniam a hnilobám, čo zvyšuje ochranu dreva a predlžuje životnosť náteru. Vzhľad povrchu farieb, ale predovšetkým bezfarebných lakov, môže byť matný alebo lesklý. Najkvalitnejšie druhy lazúr sa pýšia nezávadnosťou a certifikátom pre použitie na detské hračky.