Ako odstrániť soklové lišty
Najskôr si zistite, ako sú podlahové lišty upevnené.
- Nalepené soklové lišty: Tie sa najlepšie odstraňujú pomocou špachtle.
- Priskrutkované lišty: Najlepší spôsob. Stačí povoliť všetky skrutky.
- Zaklapávacie lišty: Existujú lišty, ktoré sa zacvaknú do držiaka, ktorý je pripevnený na stenu. V tomto prípade sa lišta z držiaka vyberie pomocou špachtle alebo skrutkovača. Ak chcete lištu neskôr znova použiť, môžete držiak buď odskrutkovať, alebo ho ponechať na mieste. Všetko ale musí pasovať k výške novej podlahovej krytiny.
Než začnete, je najlepšie pripraviť si náradie. V závislosti od toho, ktorú podlahu odstraňujete, môžete potrebovať viac alebo menej náradia.
- Rukavice: Chránia vaše ruky, pretože veci sa môžu ľahko odštiepiť.
- Špachtľa: Pomocou škrabky môžete uvoľniť lišty a zoškrabať zvyšky lepidla z podlahy.
- Dláto: Dláto môžete použiť na odstránenie najmä laminátových a parketových podláh.
- Skrutkovač: Najlepšie je mať ho vždy po ruke.
- Nôž na koberce: Môžete ho použiť na rezanie kobercov a PVC na praktické prúžky.
- Aku skrutkovač: Ak máte priskrutkované soklové lišty, je akumulátorový skrutkovač najrýchlejší spôsob.
- Teplovzdušná pištoľ: Teplo je najlepší spôsob, ako odstrániť zvyšky lepidla alebo pásky.
Ako odstrániť starý koberec
Likvidácia koberca
Aby ste si uľahčili likvidáciu koberca, môžete ho nožom na koberce narezať na prúžky. Starý koberec potom môžete odniesť do najbližšieho zberného dvora.
Pokiaľ je ťažké rohy odstrániť, navlhčite roh koberca vodou a nechajte ho namočený jednu až dve hodiny. Najlepšie funguje teplá voda. Pokiaľ je potom možné koberec ľahko odstrániť, je nalepený lepidlom na vodnej báze. To vám uľahčí odstránenie koberca. Pokiaľ po namočení nejde zložiť, je to zložitejšie. V takom prípade sa koberec lepí vodou nerozpustným lepidlom alebo syntetickou živicou.
Pokiaľ je koberec prilepený vodou rozpustným lepidlom, navlhčite celú miestnosť teplou vodou, aby ste mohli koberec neskôr odstrániť. Uistite sa, že pracujete na veľkej ploche. Pomerne dobre sa osvedčuje kanvička na zalievanie. Nenamočte však celú miestnosť.
Rovnako ako v prípade vzorového rohu nechajte pôsobiť jednu až dve hodiny. Potom môžete koberec pomerne ľahko odstrániť. Samozrejme vždy záleží na tom, koľko lepidla bolo použitého atď.
Tu vás čaká silový výkon. Najnepriaznivejším prípadom je, keď je koberec zlepený syntetickou živicou alebo lepidlom, ktoré nie je rozpustné vo vode. Tu môže pomôcť iba sústredená sila svalov.
Aj v tomto prípade si koberec nastrihajte na prúžky, aby ste si to trochu uľahčili. Teraz pruhy jeden po druhom odtrhnite. Na pomoc si môžete vziať veľké škrabky alebo špachtle.
Pokiaľ je to pre vás stále príliš náročné, existuje aj pomoc s motorom. Odstraňovač kobercov je nástroj s čepeľou, ktorá sa automaticky znova a znova zasúva pod koberec a odstraňuje ho z podlahy. Odvedie teda ťažkú prácu.
Buďte však opatrní! Odstraňovač kobercov môže tiež spôsobiť škody. Pokiaľ sú pod starým kobercom drevené podlahové dosky, ktoré chcete zachovať, budete ich musieť zbrúsiť a znovu utesniť.
Pri opätovnom lepení novej podlahovej krytiny by ste mali vždy odstrániť všetky zvyšky lepidla, bez ohľadu na jeho typ. Staré lepidlo môže aj po desiatkach rokov chemicky reagovať s novým, čo môže viesť k nevzhľadným následkom, ako sú pľuzgiere.
V prípade pochybností by ste mali poter trochu zbrúsiť, aby ste skutočne odstránili všetky zvyšky. Nemusíte však vždy zachádzať do extrémov. Domácim prostriedkom na odstránenie lepidla na koberce z dlaždíc alebo linolea je mydlová voda. V závislosti od hrúbky zvyškov lepidla by ste mali tekutinu nechať pôsobiť až 30 minút. Potom opatrne odstráňte pomocou škrabky. Táto metóda však nie je vhodná na laminátové alebo drevené podlahy.
Lepidlo na koberce je možné odstrániť aj horúcim vzduchom. Na to použite fén a zvyšky lepidla opatrne zahrejte. Potom ho môžete zoškriabať stierkou. Buďte však opatrní, tento postup funguje iba na utesnených povrchoch, kde lepidlo nepreniklo príliš hlboko.
Ak nič z toho nepomôže, existuje aj chemický odstraňovač kobercov. Uistite sa, že ste zvolili rozpúšťadlo vhodné pre daný podklad. V prípade pochybností požiadajte o radu.
Ako odstrániť staré parketové podlahy
Najprv je tiež potrebné skontrolovať, ako boli parkety položené. Existujú parkety, ktoré sú položené voľne a bez lepenia. Tieto plávajúce parkety môžete jednoducho odstrániť a dokonca ich znovu použiť. Často sú však parkety lepené a potom budete musieť použiť hrubú silu a niekoľko trikov.
Ak chcete odstrániť veľmi staré parkety, musíte byť obzvlášť opatrní. V minulosti sa parkety často upevňovali lepidlami na báze uhľovodíkov. To poznáte podľa toho, že lepidlo je čierne. V tomto prípade musíte vždy používať dobrú ochranu dýchacích ciest a ochranné okuliare, pretože tieto lepidlá sú toxické! Rozhodne dbajte na to, aby sa čiastočky čierneho lepidla nedostali do iných častí domu, napríklad na vaše oblečenie.
Likvidácia parkiet
Parkety môžete spravidla zlikvidovať spoločne s domovým odpadom alebo ich odniesť do zberného dvora. V prípade skutočne veľkého množstva sa môže vyplatiť aj kontajner. Pokiaľ však na parketách zostali zvyšky toxických lepidiel, je nutné ich zlikvidovať ako nebezpečný odpad.
Ako odstrániť staré lino a PVC podlahu
Ak chcete odstrániť staré PVC, postupujte podobne ako pri koberci.
- Najprv skontrolujte lepenie.
- PVC rozrežte na ľahko prenosné pásy alebo obdĺžniky.
- Jednotlivé kusy odstráňte pomocou vhodného náradia.
- Pokiaľ ide o lepenie, existuje tiež možnosť, že PVC bolo iba pripevnené k okraju obojstrannou lepiacou páskou alebo že boli v miestnosti opakovane použité lepiace pásky.
- Typ lepenia tu však nie je príliš dôležitý, pretože napokon treba materiál vytrhnúť. Jedinou otázkou je, aké namáhavé to bude.
- V závislosti od druhu lepidla vám tu opäť môže pomôcť teplovzdušná pištoľ.
- Pri PVC hrá veľkú úlohu vek a kvalita PVC. Zvlášť staré alebo nekvalitné PVC je obvykle krehké a nemožno ho už ľahko odstrániť v pásoch alebo väčších kusoch. V takom prípade budete pravdepodobne musieť PVC zoškriabať spolu s lepidlom.
Likvidácia PVC
Rovnako ako staré koberce by sa PVC malo efektívne likvidovať. Odvezte ho teda do zberného dvora.
Ako odstrániť laminátovú podlahu
Likvidácia laminátu
Laminát taktiež patrí medzi klasický zvyškový odpad. Môžete ho teda buď vyhodiť do kontajnera na zvyškový odpad, alebo odniesť do zberného dvora. To, či sa objemný odpad odváža, sa v jednotlivých regiónoch líši. Pre istotu sa informujte na dostupných kanáloch.