Prečo odvzdušniť radiátory
Zavzdušnené kúrenie nemôže správne vykonávať svoju funkciu, pretože sa do rúrok spolu s vodou dostal tiež vzduch. Vzduchové bubliny spôsobili, že vykurovací systém nemôže dobre vykurovať byt či dom. Naše kúrenie je vlažné, aj keď ide na plno.
Ako spoznať zavzdušnené radiátory
Zavzdušnené radiátory spoznáme podľa toho, že púšťame kúrenie na plno, ale stále veľmi nehreje. Jedno kúrenie je teplé a druhé vlažné. A navyše vo vnútri počujeme špliechať vodu.
Ako odvzdušniť radiátory
Na odvzdušnenie sa používa ventil, ktorý je umiestnený na boku radiátora.
V panelovom dome vykonávajú odvzdušnenie iba obyvatelia na najvyšších poschodiach. Vhodná je však spolupráca všetkých bytov, preto by sme sa na priebehu odvzdušnenia mali dohodnúť aj s ostatnými nájomníkmi. Tí musia na niekoľko dní otvoriť termoventily na všetkých radiátoroch a nastaviť ich na najvyššiu možnú hodnotu. Vzduch z najnižších poschodí potom vystúpi až hore k tým, ktorí majú radiátory vybavené výpustnými ventilmi.
V rodinnom dome začíname od radiátorov na najnižšom poschodí a pokračujeme až po tie na najvyšších poschodiach. Najskôr otočíme hlavicu na najvyšší stupeň a vypneme obehové čerpadlo. Počkáme približne 30 minút, aby sa všetky vzduchové bubliny nahromadili na jedno miesto a potom začneme s odvzdušňovaním.
Ako odvzdušniť radiátor:
- Pred uvoľnením ventilu si pod neho dáme vedro alebo nejakú väčšiu nádobu a po ruke by sme mali mať aj handru.
- Vzduch z radiátorov vypustíme otočením odvzdušňovacieho ventilu doľava.
- S ventilom stačí otočiť len o pol otáčky a hneď budeme počuť syčanie vzduchu.
- Pozor, vzduch môže byť horúci, preto buďte opatrný.
- Hneď, len čo prestane syčať unikajúci vzduch a z ventilu začne kvapkať voda, ventil uzavrieme.
- Tento postup opakujeme po polhodine znovu, ale v tejto chvíli už necháme odtiecť približne pol decilitra vody.
- Ak sme v rodinnom dome vypli obehové čerpadlo, nezabudneme ho znova zapnúť.
- Skontrolujeme, či je tlak vody vo vykurovacom okruhu dostačujúci.
Počas prvého kúrenia radiátor kontrolujeme
Po odvzdušnení radiátora prekontrolujeme, či vykurovacie teleso kúri po celej ploche. Ak sa na radiátore nachádzajú stále studené miesta, odvzdušnenie opakujeme.
V prípade, že sa kúrenie nepohne ani po niekoľkých opakovaniach, zavoláme radšej odborníkov. Na vine môže byť zle vyprojektovaná sústava, ktorá vyžaduje náročnejší zásah, akým je odvzdušnenie.
Hrdzavý radiátor
Pokiaľ na radiátore nájdeme hrdzu alebo sa z neho odlupuje farba, je načase ho znovu natrieť. Aj drobné poškodenie môže viesť k rozsiahlejšej korózii a nakoniec k prederaveniu materiálu.
Kvapkajúci radiátor
Pred vykurovacou sezónou tiež nezabudneme skontrolovať, či nám radiátor nekvapká. Pretekajúce kúrenie nás bude stáť peniaze navyše za vodu, preto si ho radšej nechajme opraviť čo najskôr.
Ako spoznáme, že kúrenie nie je v poriadku?
Okolo ventilu sa usadzuje hrdza a ventil netesní. V takom prípade zavolajme kúrenára, ktorý výhrevné teleso bezpečne utesní.
Vyčistenie komína
V rodinnom dome by sme mali pred každou vykurovacou sezónou zveriť kontrolu komína do rúk kominára. Údržbu síce môžeme vykonávať sami, ale ľahko tak prehliadneme závadu, ktorá nám v budúcnosti spôsobí nemalé ťažkosti.
Komín bez sadzí má lepší ťah, nižšiu spotrebu a pravidelné čistenie komína znižuje riziko požiaru a otravy oxidom uhoľnatým.
Poradenstvo
Ak by ste sa chceli dozvedieť viac na túto tému, pozrite sa na naše ďalšie články o vykurovaní. Alebo sa na nás obráťte, radi vám pomôžeme.