Betónové obrubníky vážia pri dĺžke 1 m od 17 do 35 kg a bez pomoci ich väčšinou nie je možné zabudovať. Pri krajniciach je kvôli hmotnosti cez 40 kg pomoc nutnosťou.
Betónové obrubníky sú vhodným materiálom na ohraničenie záhona. Môžete ich zapustiť tam, kde nie je potrebné oddeliť dopravnú plochu. Najprv vykopte 20 cm hlbokú priekopu.
Ako ohraničiť trávnik alebo záhon
Ak ste vášnivým záhradkárom alebo so záhradníčením iba začínate, tak či tak ste tu správne. Poradíme vám totiž, ako dokonale ohraničiť trávnik alebo záhon obrubníkmi a palisádami.
Na tento projekt budete potrebovať
Betónové obrubníky
Nasypte do nej asi 5 cm vrstvu piesku.
Teraz zasaďte obrubníky, z boku ich zafixujte a priekopu vyplňte pieskom. Pieskovú výplň zahustite, a ak to bude potrebné, zároveň upravte polohu kameňov. Ako vrchnú vrstvu môžete do priekopy použiť záhradnú zeminu.
Obrubníky
Obrubníky sú potrebné všade tam, kde je potrebné oddeliť dopravnú plochu od úžitkovej plochy. Kamene sa zasadzujú do betónu v mieste priliehajúcom k dopravnej ploche. Dopravné plochy potrebujú zhutnený štrkový podklad, na ktorom sa obrubníky stavajú.
Pomocou natiahnutej šnúry stanovte, kde budú kamene (horná hrana kameňov) umiestnené. Na štrkový podklad potom umiestnite asi 5 cm hrubú vrstvu betónu.
Kamene teraz umiestnite pozdĺž natiahnutej šnúry do betónového lôžka a zatlčte ich gumovým kladivom, pritom ich vždy udržujte v zarovnaní pozdĺž šnúry. Usadenie kameňov zaistite bočnými betónovými podperami. Betón nechajte tuhnúť do tej doby, dokiaľ nebude obrubník stabilný.
Na stranu dopravnej plochy príde na stierkovú vrstvu asi 5 cm vrstva z piesku, jemnej drviny či zmes piesku a drviny (0/5). Potom môžete položiť kameň. Na strane úžitkovej plochy sa obrubníky vyplnia záhradnou zeminou.
Spevnenie trávnikových okrajov
Ukončovacie trávnikové kamene sa hodia aj ako hrana pre ľahké kosenie trávy. Vďaka výkroju na kameňoch ich môžete pokladať aj do zakrivenia. V mieste pokládky kameňov vyhĺbte 20 cm širokú a 8 cm hlbokú priekopu.
Priekopu vyplňte cca 3 cm vrstvou piesku. Teraz zasaďte kamene a pomocou dlaždičského kladiva ich zarovnajte do rovnakej výšky. Okraje vyplňte zeminou a zhutnite ich.
Betónové palisády
Pre zasadenie betónovej palisády vykopte priekopu hlbokú 1/3 výšky palisády plus 10 cm. V prípade neúnosného podkladu sa musí pridať 10-15 cm hrubá nosná vrstva štrku, drti a pod. (zrnitosť 0/32).
Teraz naneste 10 cm betónového lôžka a zasaďte palisády. Po troch zasadených palisádach na obe strany umiestnite betónovú podperu so skosením cca 45°. Nechajte zatvrdnúť betón. Strany teraz môžete vyplniť priepustným materiálom (napr. štrkom alebo drvinou, zrnitosť 0/56). Ako hornú vrstvu môžete v prípade potreby použiť záhradnú zeminu.
Upozornenie:
Betónové palisády sú kónické. V závislosti na výške palisády sú rozdiely rozmeru od hlavy k nohe palisády výraznejšie. Palisády preto do seba možno zasadzovať len kolmo, nie hlavu na hlavu.
Drevené palisády
Pre zasadenie drevenej palisády vykopte priekopu hlbokú ako 1/3 výšky palisády plus 20 cm. Potom umiestnite 20 cm vrstvu štrku. Tá je dôležitá pre odvod nahromadenej vlhkosti. Palisádu postavte na štrkové lôžko a vyrovnajte ju do výšky, do roviny i vertikálne; a ak to bude potrebné, môžete ju zabezpečiť latou, ktorú pribijete z boku. Teraz vyplňte z boku výkopovým materiálom priekopu a zhutnite ju. Nakoniec odstráňte pribitú latu.
Pri vyššom zaťažení, napr. vo svahu, je pre stabilizáciu palisády potrebná betónová výplň. Smerom ku svahu ešte za palisádu postavte dodatočnú zátarasu zo strešnej lepenky.
Minipalisády
Minipalisády existujú so špičkami alebo bez nich. Pre rýchlejšie usadenie sú vhodné palisády so špičkami. Vyznačte miesto pokládky palisády, najlepšie natiahnutou šnúrou. Pre vycentrovanie palisády vyhĺbte úzku ryhu.
Palisády potom pribite drevenou palicou.
Kovový obrubník
Kovové obrubníky sú flexibilné a ľahkým ohnutím ich možno prispôsobiť akémukoľvek záhonu. Vyznačte si miesto pokládky kovového obrubníka. Pozdĺž vyznačenia teraz urobte rýľom asi 6 cm hlbokú ryhu.
Kovový obrubník potom jednoducho zatlačte do zeme.