Prečo si na záhradu vysadiť bambus?
Bambus je možné dobre zasadiť do nádoby. Mali by ste si však vybrať pomaly rastúce odrody. A aj v takom prípade musí mať kvetináč správnu veľkosť. Platí pravidlo, že priemer kvetináča musí byť trikrát väčší ako priemer koreňového balu. Ak chcete do kvetináča vysadiť väčšie odrody ako bambus s plochými koreňmi, odporúčame dokonca vyvýšený záhon. Pokiaľ je nádoba príliš malá, rastlina bude neustále trpieť suchom a uschne.
Po zasadení do nádoby vždy zaistite dobrý prísun vody. Bambus v nádobe tiež potrebuje viac živín ako bambus vysadený na záhrade. Aby bol bambus krásny a zdravý, aplikujte každých štrnásť dní trochu zeleného hnojiva na rastliny.
Bambus je vhodný aj ako pôdny kryt. Špeciálne zakrpatené druhy bambusov dosahujú len veľmi malú výšku, ale rastú rýchlo a veľmi husto. Vďaka tomu je možné rýchlo a efektívne ozeleniť aj väčšiu plochu, ktorá zostane prakticky bez buriny a ktorej údržba je veľmi jednoduchá.
Pôdopokryvný bambus je možné vysadiť aj ako náhradu trávnika a kosiť ho kosačkou. Aj tu sa však odporúča opatrnosť. Zakrpatené bambusy sú síce menšie ako ich väčší príbuzní, ale prerastajú korene rovnako ako bambusy s plochými listami. Preto aj tu pamätajte na koreňovú bariéru, inak bambus čoskoro pokryje celú záhradu.
Ako vybrať vhodný bambus?
Ako a kedy bambus zasadiť
Protikoreňová zábrana
Tip:
Neumiestňujte koreňové zábrany príliš blízko seba. Rastliny by dostávali príliš málo vody, uschli by a odumreli. Môže sa však stať, že tlak na korene v príliš tesnom priestore bude príliš veľký. Potom korene preniknú do bariéry alebo ju dokonca pretrhnú.
Odpovede na najdôležitejšie bambusové otázky
Kedy kvitne bambus?
Kvitnú iba bambusy rodu Fargesia, ostatných druhov sa tento jav netýka. Fargézie kvitnú približne každých 70 rokov - jednotne po celom svete a bez ohľadu na to, kedy boli vysadené. Potom rastliny odumierajú a vzniká nová generácia. Mimochodom, naposledy kvitli v roku 2007.
Je bambus jedovatý?
Existuje iba niekoľko druhov bambusu, ktoré sú jedovaté. Druhy, ktoré rastú u nás, medzi ne nepatria. Jedovaté sú iba výhonky a semená v surovom stave. Surové bambusové výhonky treba preto pred konzumáciou vždy uvariť. Vzhľadom na to, že bambus kvitne iba raz za 70 rokov, vytvára vtedy iba semená. Bambus na vašej záhrade preto nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre deti ani domáce zvieratá.
Koľko miesta by sme mali pre bambus vyhradiť?
Pre voľne rastúce rastliny platí nasledujúce: koľko metrov štvorcových priestoru by ste mali bambusu venovať, tak vysoko daná odroda rastie. Pre živé ploty: jedna rastlina na 80 až 100 cm.
Koľko vody potrebuje bambus?
Bambus potrebuje dostatok vody a mal by sa zalievať denne, najmä uprostred leta, keď je niekoľko dní alebo týždňov horúco a sucho. V zásade je optimálna vlhká pôda, ale je potrebné sa vyvarovať preliatiu. Bambus potrebuje trochu vody aj v zime - zalievajte však iba v dňoch bez mrazov.
Môj bambus má žlté listy - čo teraz?
Žlté listy sú známkou toho, že s vašim bambusom nie je niečo v poriadku. To môže mať rôzne príčiny. Polievali ste ho príliš málo alebo príliš veľa. Oboje môže spôsobiť odumretie koreňov. Príliš veľa vápna v pôde tiež spôsobuje žltnutie listov bambusov, pretože bráni prísunu železa. Dbajte preto na to, aby bola pôda vhodná. Možno vašej rastline jednoducho chýbajú dôležité živiny. Preto je dôležité hnojenie dvakrát ročne.
Ako prezimovať bambus?
Bambus nie je vždy a všade úplne odolný voči zime. Aby ste rastliny ochránili, mali by ste na jeseň vyrezať veľké, staré kmene pri zemi; tým sa zmenší odparovacia plocha. Pokiaľ chcete bambusu poskytnúť dodatočnú ochranu, obaľte jeho vrchnú časť bublinkovou fóliou a jutou.
Ako rýchlo rastie bambus?
To závisí od druhu. Existujú druhy, ktoré rastú obzvlášť rýchlo, a druhy, ktorým to trvá dlhšie. Určite teda nájdete ten správny druh bambusu na svoje potreby. V zásade však platí, že bambus je jednou z najrýchlejšie rastúcich rastlín na svete. Mnoho druhov je schopných zdvojnásobiť svoju výšku počas jedného roka. Niektoré druhy dokonca zvládnu celý meter – za deň! Jednoducho neuveriteľné. Najmä pokiaľ chcete bambus použiť ako zástenu alebo živý plot, je rýchly rast veľkou výhodou.
Bambus ako stavebný materiál?
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale ako stavebný materiál je bambus ešte stabilnejší ako drevo. A má to svoj dôvod: drevo je na povrchu mäkké a vo vnútri tvrdé, zatiaľ čo bambus je presný opak. Vďaka tomu je stabilný, ale stále veľmi pružný. Preto sa v Ázii už dlho používa ako stavebný materiál.