Aké bobuľovité ovocie si môžete vypestovať?
Asi nám všetkým sa páči ten pocit, keď si na záhrade alebo na balkóne môžeme zožať vlastnú úrodu. V tomto prípade sa bude jednať o drobné, sladké a chutné ovocie. Tak poďme do toho.
Bobuľoviny nerobia radosť len nám, ale aj včelám, ktorým kvety černíc, egrešov a ďalších kríkov voňajú a lákajú ich.
Aké sú najobľúbenejšie bobuľoviny?
Aké ovocie pestovať na balkóne
Nemáte záhradu, ale máte obrovskú túžbu vypestovať si vlastné ovocie? Bobuľovité kríky môžete pestovať aj na balkóne. Len dbajte na to, aby odrody zostali malé.
Do truhlíku, vyvýšeného záhona alebo kvetináča sa hodia najmä ríbezle, egreše a maliny. Niektoré bobuľovité kríky, ako sú čučoriedky alebo brusnice, potrebujú na svoj dobrý vývoj kyslú pôdu. Na záhrade to však často nebýva pravidlom. V nádobe môžete jednoducho použiť pôdu pre rododendrony a vytvoriť tak ideálne podmienky.
Na balkóne môžete tiež použiť zmes okrasných a úžitkových rastlín. V súčasnej dobe existujú aj bobuľoviny, ktoré rastú rovnako kompaktne ako krušpán. Či už sa jedná o maliny alebo čučoriedky, nielen včely budú mať radosť z malých bobuľových kríkov na vašom balkóne.
Ako zazimovať ovocné kríky a bobuľoviny na záhrade?
Bobuľovité kríky sú odolné a niekedy sa bez väčších problémov vyrovnajú aj s naozaj nízkymi teplotami. Mladé kríky bobuľovín by ste však mali počas ich prvej zimy na záhrade podporiť vrstvou mulča. Staršie bobuľové kríky obvykle zimnú ochranu nepotrebujú a chlad vydržia.
Na čele zoznamu odolných bobuľovitých kríkov sú jednoznačne čučoriedky, maliny, egreše a čierne ríbezle. Na vašej záhrade prežijú zimu aj pri dvojciferných teplotách pod nulou.
Černice, jahody a červené ríbezle sa s teplotami pod bodom mrazu vyrovnávajú dobre aj bez zimnej ochrany. Pokiaľ žijete vo veľmi chladnej oblasti, môže vám pomôcť aj vrstva mulča.
Mráz dobre znáša aj mnoho odrôd kivi. Umiestnenie pri stene domu a niekoľko jedľových vetiev alebo nejaké lístie však neuškodí.
Ako zazimovať bobuľoviny na balkóne?
Takže sme sa dozvedeli, že bobuľovité kríky sú v podstate mrazuvzdorné. Pokiaľ ste na záhrade vysadili bobuľoviny, prežijú zimu bez problémov. Trochu iná situácia je u bobuľovitých kríkov na balkóne.
Je váš balkón chránený? Maliny a čučoriedky spravidla nepotrebujú zimnú ochranu. Černice by ste mali umiestniť v blízkosti steny domu a zabaliť ich do rúna.
Je váš balkón vystavený poveternostným vplyvom? Pre vaše bobule je ideálne tienisté, chladné a predovšetkým suché miesto.
Zavlažovanie v zime
Bobuľovité kríky v nádobách by ste mali pravidelne zalievať aj v zime - bez ohľadu na to, či sú na balkóne alebo v zimnej záhrade. Mnohé rastliny v zime vysychajú, namiesto toho, aby zamrzli.
Bez opory pre popínavky to niekedy nejde
Maliny, černice a kiwi potrebujú pomôcku na šplhanie, pretože samy o sebe nemôžu rásť nahor. Bez podpory ležia výhonky na zemi, kde nemajú prístup k slnku – a po daždi tiež rýchlejšie plesnivejú.
Výhody opory pre pnúce rastliny:
- Vďaka opore neležia výhony na zemi.
- Nebezpečenstvo, že váš bobuľový ker začne plesnivieť, je oveľa menšie.
- Okrem toho kríky bobuľovín, ktoré rastú smerom hore, dostávajú oveľa viac a rovnomernejšieho slnečného svetla - to zaisťuje väčšiu úrodu.
- Ak váš ker bobuľovín rastie na mreži, je tiež oveľa jednoduchšie prerezávanie. Máte oveľa lepší prehľad a môžete rýchlo identifikovať výhony, ktoré už neplodia.
- Pokiaľ ide o pomôcky pre popínavé rastliny, máte pre bobuľové kríky dve alternatívy: môžete si postaviť vlastnú pomôcku na popínanie alebo použiť hotovú mrežu alebo tyč.
Bobuľoviny, choroby a škodcovia
Nebezpečná pleseň, hrdza černicová alebo roztoče potrápili už veľa pestovateľov.
Pleseň poznáte podľa bieleho povlaku na mladých listoch a špičkách výhonov. Náchylný je na ňu egreš. Pri nákupe egrešov preto hľadajte odrody, ktoré sú voči plesni odolné. Ak je váš egreš napadnutý, jediným riešením je prerezanie.
Ako preventívne opatrenie môžete kríky bobuľovín pravidelne hnojiť a mulčovať. Mulčovanie obmedzuje výskyt buriny a zabraňuje strate vlhkosti. Okrem toho sa týmto procesom uvoľňujú dôležité živiny, ktoré zlepšujú pôdu.
Vypestujte si z ovocných kríkov živý plot
Má to isté výhody. Získate pohľadovú ochranu, vtáky a hmyz budú mať čo zobať a na konci leta môžete žať úrodu.
Ovocný plot z malín, černíc, čučoriedok alebo ríbezlí je na to ideálny. Berte do úvahy, že čo ker to trochu iný nárok na pôdu. Maliny a černice majú rady kyprú pôdu bohatú na humus a dajú sa dobre pestovať na opornej mreži. Čučoriedky a ríbezle naopak preferujú mierne kyslú pôdu.
Ak ste sa rozhodli pre živý plot z malín a černíc, ale nechcete sa zaobísť napríklad bez čučoriedok, môžete čučoriedky zasadiť aj do veľkej nádoby alebo zakryť výsadbovú jamu fóliou a následne zaistiť správne pôdne podmienky.
Samozrejme je možné vytvoriť aj čisto ríbezľový živý plot s červenými, čiernymi a žltými plodmi. Pokiaľ chcete bobuľovité kríky vysadiť ako živý plot, je okrem správnych susedov dôležitý ešte jeden aspekt: správna vzdialenosť výsadby jednotlivých odrôd.