Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 11:43. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Existuje veľa druhov hortenzií. Viac ako 70 z nich bolo započítaných po celom svete. Existujú vždyzelené a listnaté druhy. Jednotlivé typy hortenzií sa líšia hlavne v ich raste, farbách a tvare kvetov, ale aj ich potrebami.

Každý typ hortenzie je iný. Ak chcete mať čo najväčšie možné potešenie z hortenzií, mali by ste vopred informovať o rozdieloch a špecifických požiadavkách jednotlivých rastlín.

Hortenzie uprednostňujú polotienisté stanovište s prevažne vlhkou pôdou. Najmä biele hortenzie majú problémy s priamym slnečným žiarením. To môže spôsobiť zhnednutie kvetov. Väčšine druhov však slnko nevadí, pokiaľ sú dostatočne zavlažované.
Nemajú však veľmi rady vietor, preto by ste mali dbať na to, aby boli vysadené na mieste čo najviac chránenom pred vetrom.

Hortenziám vysadeným v záhrade sa dobre darí vedľa debničiek a iných tienistých trvaliek a tráv. Hortenzie sú tiež krásnym farebným doplnkom nádob na terase alebo balkóne. Aj tu je lepšie umiestniť ich do polotieňa a pravidelne zalievať.

Ako pestovať hortenzie

Dostatočná vlhkosť je základom všetkého

Pôda by mala byť mierne kyslá, výživná a bohatá na humus. Nízky obsah vápnika v pôde nie je zlý, ale nie je ani ideálny. Dôležité je tiež, aby bola pôda čo najhlbšia, aby mala rastlina dostatok priestoru na rast.

Keďže hortenzie potrebujú veľa vody a sú citlivé na zamokrenie koreňovej zóny, dobrou voľbou je pôda, ktorá absorbuje veľa vody bez premokrenia. Ak sa chcete cítiť istejšie, použite špeciálnu zeminu pre hortenzie. Tá je k dispozícii najmä pre rastliny s červenými, modrými alebo bielymi kvetmi.

Najlepší čas na výsadbu hortenzií je jar, keď sa už nemusia obávať mrazov a majú najlepšie podmienky na zakorenenie. Hortenzie však môžete bez problémov vysádzať aj v lete a na jeseň. Dbajte však na to, aby hortenzie dostávali dostatok vody, najmä po výsadbe a počas horúcich dní.

Hortenzie hlboko zakoreňujú a využívajú pozitívne vlastnosti mulčovania. Ten zabraňuje odparovaniu vody a tvorbe pôdnej kôry a chráni pôdu pred vetrom, vodou a priamym slnečným žiarením. Zvyčajne účinne potláča aj rast burín.

Pred rozprestretím mulčovacej kôry sa uistite, že pôda je bez buriny - rozprestrite ju v hrúbke aspoň sedem centimetrov.

Ako pestovať hortenzie

Hortenzie majú veľký povrch listov, ktorý umožňuje rýchle odparovanie veľkého množstva vody. Rastlina je tiež prirodzene veľmi smädná, preto je veľmi dôležitá pravidelná zálievka.
Hortenzie po vysadení zalievajte častejšie v pravidelných intervaloch. Počas horúcich dní môžete polievať aj ráno a večer. To platí aj pre rastliny v kvetináčoch. Vyhnite sa však premokreniu, ktoré neznášajú.

Hortenzie sú trochu citlivé na vodu. Nemajú rady vápnik a tvrdú vodu, ktorá dlhodobo mení farbu ich kvetov. Preto je najlepšie používať dažďovú vodu alebo filtrovanú vodu z vodovodu. Pridanie trochy octu môže mať pozitívny vplyv na hodnotu pH.

Hnojivo pre hortenzie podporuje prirodzený rast rastliny a zabezpečuje tvorbu početných a sviežich kvetov. Vyvážená kombinácia živín je presne prispôsobená potrebám rastliny. Hortenzie hnojte raz ročne, najlepšie na jar alebo začiatkom leta. Pokyny na hnojenie nájdete na obale.

Zaujíma vás, prečo sú ružové hortenzie vášho suseda zrazu modré? Môže sa to stať aj vám. Stačí zvýšiť hodnotu pH pôdy. Toto však nefunguje pri všetkých druhoch hortenzií.

Biele a čisto červené hortenzie si zachovávajú svoju farbu bez ohľadu na hodnotu pH. Farbu ružových hortenzií môžete zmeniť. Ak je pôda veľmi kyslá, môžete to urobiť pridaním vápna. Modrú farbu môžete dosiahnuť aj použitím špeciálneho hnojiva pre modré hortenzie. Na jar, keď hortenzie začínajú rásť, rozotrite jednu alebo dve polievkové lyžice tohto hnojiva na pôdu okolo rastliny. Potom ju zalejte - hnojivo sa tak zmyje do pôdy a začne pôsobiť.

Pri zalievaní dbajte na to, aby ste používali len dažďovú alebo mäkkú vodu, aby sa účinok nestratil. Ružovým hortenziám môže trvať 1 až 2 roky, kým zmodrajú. Buďte preto trpezliví. Ak chcete, aby vaše modré hortenzie zostali modré, mali by ste zabezpečiť, aby bola pôda kyslá. Pôdu môžete okysliť, napríklad pridaním kompostu.

Strihať či nestrihať? Záleží na tom. Niektoré hortenzie vytvárajú kvetné puky na budúci rok už na jeseň. Akékoľvek prerezávanie preto môže mať negatívny vplyv na kvetenstvo. Preto na týchto hortenziách na jar odstrihávajte len výhonky ohrozené mrazom a staré kvetenstvo.

To však neplatí v prípade metlinatých hortenzií. Tu sa kvety tvoria na novom výhonku, preto sa odporúča rez na jar (keď už mráz nie je prítomný). Podporíte tým pučanie a tvorbu kvetov.

Vo všeobecnosti je prospešné odstrániť z rastliny odumreté kvety. V auguste by sa tiež mali trochu zrezať konáre, aby sa k hortenzii dostalo viac svetla. Rozsah, v akom je potrebné prerezávanie, závisí aj od veku hortenzie. Mladým rastlinám stačí malý rez, zatiaľ čo staršie exempláre sa môžu strihať veľkorysejšie.

Tak ako všetky rastliny, aj hortenzie môžu byť napadnuté niektorými chorobami. Hortenzie môžu byť napadnuté hubovými chorobami, ako je pleseň a škvrnitosť listov, a v zriedkavých prípadoch aj niektorými vírusovými chorobami.
Možnými škodcami voľne rastúcich hortenzií sú vošky. Najmä mladé rastliny by sa mali chrániť aj pred slimákmi. Na rastliny v nádobách je potrebné dávať pozor na hmyz.

Ako pestovať hortenzie

V júli stačí odrezať niekoľko nových výhonkov, ktoré ešte nestihli stvrdnúť, a ponechať jeden pár listov na vrchu a dole, a zvyšok odrezať. Potom vložte odrezky niekoľko centimetrov hlboko do kvetináča so zeminou, zeminu dobre navlhčite, zakryte odrezky potravinovou fóliou a umiestnite ich na tienisté miesto.

Približne po dvoch až troch týždňoch by mali vyrásť prvé jemné korienky. Keď sa vytvorí dostatok koreňov, môžete odrezky presadiť do samostatných kvetináčov a odstrániť fóliu. V zime by ste mali odrezky preniesť do interiéru a umiestniť ich na chladné miesto. Na jar môžete mladé rastliny presadiť do záhrady.

Kedy kvitnú hortenzie?

Hortenzie zvyčajne kvitnú od júna do septembra, v závislosti od druhu hortenzie. Kvety sú zvyčajne dekoratívne až do zimy.

V tieni alebo na slnku?

Hortenzie sa vyhýbajú pálivému poludňajšiemu slnku, ale nemajú rady ani tieň. Ak teda chcete hortenzii urobiť radosť a chcete, aby naplno rozkvitla, vysaďte ju do polotieňa. Ideálne je ranné a večerné slnko.

Koľko miesta potrebujem pre hortenzie?

Veľkosť priestoru, ktorý hortenzia potrebuje, závisí od odrody, ktorú ste si vybrali. Hortenzie sa vyrábajú v pomaly rastúcich a stredne rastúcich odrodách. Niektoré hortenzie môžu dosiahnuť ohromujúcu výšku, zatiaľ čo iné zostávajú malé.

Koľko vody potrebujú hortenzie?

Hortenzie skutočne potrebujú veľa vody, jednoducho preto, že majú veľkú listovú plochu, cez ktorú sa odparuje veľa vody. Najmä uprostred leta, keď je niekoľko dní alebo týždňov horúco a sucho, potrebujú hortenzie veľa vody a mali by sa polievať denne. Optimálna je v podstate vlhká pôda.
Treba však dbať na to, aby nedošlo k premokreniu. Preto je lepšie polievať častejšie ako raz za čas. Hortenzie zalievajte najlepšie vodou s nízkym obsahom vápnika; najlepšia je dažďová voda zo suda. Hortenzie môžete tiež prikryť vrstvou mulča, aby sa voda toľko neodparovala. Pomáha to aj proti burine.

Ako zazimovať hortenzie?

Hortenzie zvyčajne prežijú zimu pomerne dobre, hoci medzi jednotlivými druhmi hortenzií existujú rozdiely. Najlepšie je chrániť hortenzie pred mrazom záhradnou textíliou alebo vrecovinou. Pôdu okolo rastlín môžete tiež prikryť kokosovou rohožou alebo mulčovacou kôrou. Najjednoduchšie je umiestniť hortenzie na zimu na tienisté miesto chránené pred vetrom a čo najbližšie k stene domu.

Čo robiť, ak hortenzia zvädne?

Odumieranie hortenzie môže mať niekoľko príčin. Jednou z nich sú letné horúčavy. Ak kvety hortenzie v lete vädnú, skontrolujte pôdu, či nie je vyschnutá. Potom ju nezabudnite zalievať! Ak je pôda mierne vlhká, opadávanie kvetov môže byť aj prirodzeným procesom ochrany rastliny pred nadmerným odparovaním. V takom prípade sa kvety obnovia, keď sa teploty opäť ochladia.

Ďalším dôvodom môže byť premokrenie, ktoré má za následok hnilobu koreňov. V takom prípade rastlinu vyberte z nádoby, odstráňte poškodené korene a substrát a umiestnite ju do novej nádoby so zeminou pre hortenzie. Aby ste zabránili premokreniu, zalievajte hortenzie viackrát veľkým množstvom vody. Pred zalievaním vždy skontrolujte, či je pôda skutočne suchá.
Je tiež možné, že je to spôsobené prirodzeným vädnutím kvetov. V takom prípade pomôžte rastline vytvoriť nové kvety odrezaním alebo ešte lepšie odlomením odumretých kvetov.

Prečo majú moje hortenzie žlté listy?

Ak má vaša hortenzia na jar alebo v lete žlté listy, ale žilky listov zostávajú zelené, ide o nedostatok železa. Príčinou je buď príliš vysoká hodnota pH, alebo pôda nie je dostatočne bohatá na železo. V tomto prípade je najlepšie hortenziu zalievať dažďovou vodou a hnojiť ju kyslým hnojivom. Ak sú listy úplne žlté, je to spôsobené nedostatkom dusíka. V takom prípade pridajte rastline trochu dusíkatého hnojiva.

hore