Pred nanesením obkladov musíte ešte odmontovať všetky sanitárne predmety a kúpeľňové vybavenie, za ktoré sa majú obklady naniesť. Rovnako je nutné dať dole radiátory, ak za nich prídu taktiež obklady. Nezabudnite ani na kryty vypínačov. Všetky príslušné rozvody elektriny sa musia najprv prerušiť. Utiahnite aj uzatváracie ventily ako napr. rohové ventily. Ak by prekážali dvere, rovno ich zložte. A ak sa chystáte položiť aj novú dlažbu, je nutné dvere skrátiť.
Ako položiť dlažbu na dlažbu
Viete, ako položiť a nalepiť dlaždice na dlaždice? Poradíme vám, ako na to! Mrknite sa na video návod z projektovej dielne HORNBACH a položiť dlaždice na dlaždice bude pre vás hračkou.
Na tento projekt budete potrebovať:
Krok za krokom
PRÍPRAVA
Všetko, čo nemožno odstrániť, môžete ochrániť krycou plachtou a maskovacou páskou.
Pri starých obkladoch je ešte nutné skontrolovať, či sa pod nimi nenachádzajú výdute a či nie sú poškodené (poklepte po obkladoch násadou od kladiva, aby ste zistili, či sa niekde nachádza výduť). Takéto obklady odstráňte. Pre položenie nových obkladov sú vhodné len také existujúce obklady, ktoré sú dobre pripevnené k povrchu.
Staré obklady ešte vopred dôkladne vyčistite čistiacim prípravkom na obklady. Na obkladoch sa za roky nahromadila mastnota a ďalšie látky, aj keď nie sú práve vidieť. To všetko je nutné vyčistiť. Ak sú nečistoty výrazné, môžete použiť na ich odstránenie kefu.
Keďže majú staré obklady spravidla hladký, nenasiakavý povrch, nanesie sa základný penetračný náter. Dobre vám poslúži valček na základný penetračný náter.
Pre zaručenú priľnavosť nových obkladov, predovšetkým pri väčších formátoch, sa na staré obklady nanesie vrstva lepidla na obklady. Lepidlo môžete pritom na plochu natiahnuť dohladka pomocou hladiacej lyžice. Pritom sa zahladia škáry starých obkladov a prípadné poškodené miesta. Postačí tenká vrstva lepidla s hrúbkou cca 2 mm.
LEPENIE OBKLADOV
Pred nanesením nových obkladov si prichystajte všetok potrebný materiál a náradie. Obklady odoberajte vždy zmiešane z niekoľkých balíkov. Tak budete mať istotu, že na hotovej ploche nebudú žiadne rozdiely vo farebnosti. Obklady podliehajú určitým tolerovaným odchýlkam, aj keď pochádzajú z jedného a toho istého výrobného radu.
Pokiaľ chcete nalepiť stenové obklady aj položiť dlažbu na podlahu, mali by ste začať obložením stien. Naplánujte si obraz pokládky zo smeru hlavného pohľadu. Odrezané dlaždice, tj. úzke úseky, by sa mali naniesť podľa možnosti na okraje. Plochy, ktoré sú viditeľné ako celok, vyzerajú lepšie, ak sú na nich obklady symetricky rozdelené. Pokiaľ chcete spracovávať väčšie dlaždice, začnite v každom prípade zospodu a prepracujte sa rad po rade smerom nahor. Obklady s menším formátom možno nanášať aj zo stredu smerom dolu. Veľké dlaždice sú príliš ťažké a pokladajú sa zdola nahor. Vyznačte si na stenu pomocou ceruzky horný okraj prvého radu obkladov. Smerom dole k podlahe zohľadnite škáru.
Použite flexibilné lepidlo. To sa zmieša podľa údajov od výrobcu pomocou špirálového miešača na vŕtačke alebo pomocou špeciálneho miešadla. Rozmiešané lepidlo nechajte dozrieť podľa údajov od výrobcu a ešte raz premiešajte. Potom bude lepidlo pripravené na použitie. Pri spracovaní dbajte na to, aby ste si pripravili len také množstvo lepidla, ktoré budete schopní spracovať počas doby spracovania. Lepidlo možno spracovať len po určitú dobu. Presný údaj je uvedený na obale.
Lepidlo na obklady potom naneste pomocou hladiacej lyžice s vhodným ozubením na stenu. Pri veľkých obkladoch môžete lepidlo na začiatku naniesť iba na plochu pod prvú dlaždicu. Potom získate cit pre to, ako rýchlo môžete pracovať a či môžete naniesť lepidlo na 2 alebo 3 dlaždice. Ozubenie hladiacej lyžice sa vždy riadi podľa veľkosti použitej dlaždice.
Dlaždicu potom zatlačte do lepidlového lôžka a opatrne ňou pohybujte, kým nebude správne usadená. Ak budete pracovať zdola nahor, môžete do škáry smerom k podlahe vložiť dva škárovacie kliny. Potom priložte na horný okraj dlaždice vodováhu a posúvaním klinov dlaždicu presne vyrovnajte.
Pre prirezanie sa dlaždica položí na rezačku na dlažbu, a buď sa vyrovná podľa nastaviteľnej dorazovej lišty, alebo si budete musieť vyznačiť miesto na dlaždicu ceruzkou. Dlaždica sa potom po prirezaní nalepí na stenu tak, aby rezná hrana smerovala smerom k okraju.
Po položení najspodnejšieho radu môžete pracovať rad po rade smerom nahor. Pre zachovanie dlažobných škár môžete použiť škárovacie kliny alebo krížiky. Profesionáli by použili skôr kliny, pretože tie ponúkajú viac možností pre vyrovnanie.
Výzvou pri stenových obkladoch sú otvory na vodovodné prípojky alebo vypínače, ak sa tieto objekty nachádzajú pod obloženou plochou. Tie sa, pokiaľ možno, vŕtajú. V tomto prípade budete potrebovať dierovaciu pílu na dlažbu. Otvor na vyvŕtanie si presne vyznačte. Buď si vezmite skladací meter, otvor si presne zmerajte a preneste rozmery na dlaždicu alebo priložte dlaždicu priamo k rúrke a zakreslite si na dlaždicu obrysy.
Potom priložte dierovaciu pílu a pomaly vŕtajte. Dierovaciu pílu počas vŕtania chlaďte vodou. Po vyvŕtaní otvoru môžete dlaždicu spracovať ako obvykle. Pokiaľ nebude otvor v dlaždici 100 %, nie je to vo väčšine prípadov tak zlé. Príslušné miesto prekryje zakrývacia rozeta rohového ventilu. Pri pravouhlých výrezoch si môžete vziať na pomoc uhlovú brúsku. Pre prácu s dlažbou je ideálna malá, príručná uhlová brúska.
Upozornenie:
Dlaždicu položte ideálne na dosku z tvrdej peny. Potom môžete vŕtať skrz dlaždicu bez toho, aby sa poškodilo náradie či podlaha pod ním. Ak by vypínač po dokončení dlažby nesedel, pretože by bol posadený už príliš hlboko, možno použiť vyrovnávací krúžok na omietku, aby vypínač opäť lícoval s povrchom obkladu.
Upozorňujeme, že prácu na elektrickom vedení smie vykonávať iba autorizovaný elektrikár.
ŠKÁROVANIE
Pred vyškárovaním je nutné vybrať všetky škárovacie kliny a krížiky zo škár. Dbajte na to, aby sa v škárach nenachádzalo žiadne lepidlo. Na vyškárovanie použite flexibilnú škárovaciu hmotu v požadovanom farebnom odtieni. Tú môžete použiť ako na stenové obklady, tak aj na podlahovú dlažbu, ak chcete pri škárach dodržať jednotnú farbu. Škárovaciu hmotu potom rozmiešajte v čistej nádobe. Pre odmeranie správneho množstva vody je k dispozícii dávkovacie vedro. Po dobe zrenia cca 3 minúty naneste škárovaciu hmotu lyžicou na vyrovnávaciu latu a tou na obkladovú plochu. Škárovaciu hmotu rozotierajte po ploche vždy diagonálne k obkladom tak, aby sa škáry rovnomerne vyplnili a škárovacia hmota sa nevytrela preč.
Po prvom zaschnutí môžete plochu očistiť čistou vodou a penovým hladidlom. Škárovaciu hmotu pritom nevymyte preč zo škár. Po zaschnutí môže zostať na povrchu cementový film. Ten môžete utrieť pomocou čistej tkaniny a plochu vyleštiť.
Po vyškárovaní steny aj podlahy sa vyplnia prechodové škáry sanitárnym silikónom. Sanitárny silikón je k dispozícii v bežných farebných odtieňoch vhodných pre škárovaciu hmotu. Trysku odrežte šikmo vpredu a vložte kartušu do vytlačovacej pištole. Silikón naneste v rovnomerne hrubej vrstve. Ak by boli škáry príliš hlboké, použije sa ešte škárový výplňový profil. Ten ušetrí silikón a zlepší kvalitu škár.
Škáru potom zahlaďte pomocou hladidla na škárovanie.
Dlažba na poškodenej podlahe
Ak by kvôli trhlinám v podklade nebolo možné položiť bezpečne novú dlažbu, mala by sa najprv položiť izolačná rohož. Tá oddelí dlažbu od podkladu. Odrežte rohož na veľkosť podlahy pomocou univerzálneho noža. Potom naneste vrstvu flexibilného lepidla s ozubením veľkosti 4 mm na starú dlažbu a vložte izolačnú rohož.
Tú môžete pritlačiť hladkou stranou hladiacej lyžice. Potom počkajte, kým nebude lepidlo vytvrdnuté. Teraz na rohož naneste vrstvu flexibilného lepidla a potom vrstvu lepidla s vhodným ozubením (napr. 8 mm) a položte podlahovú dlažbu do lepidlového lôžka. Po uplynutí doby schnutia môžete vykonať vyškárovanie bežným spôsobom.