Vyznačte si plochu terasy pomocou napnutej murárskej šnúry alebo značkovacím sprejom. Na dĺžku aj na šírku pridajte vždy 20 cm.
Ako položiť dlažbu na terasu
Než sa pustíte do stavby terasy, nezabudnite si pripraviť základovú plochu. Ak ju totiž pripravíte dobre, budete mať pri samotnej realizácii jednoduchšiu prácu. Potom sa môžete pustiť do pokládky dlažby na terasu. Záleží už len na vás, ktorý variant si vyberiete. Pustite sa do práce.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Príprava základovej plochy
Vykopte zeminu z plochy tak hlboko, aby mala celá konštrukcia s horným okrajom dosiek požadovanú výšku pod dverami terasy. Je nutné vytvoriť sklon 2%, ktorý povedie smerom od domu. Plochu zhutnite vibračnou doskou.
Obruby sa podľa konštrukcie terasy a výšky rámov umiestňujú na zhutnenú zeminu alebo na vrstvu mrazuvzdorného materiálu. Vymedzte si pomocou murárskej šnúry presný rozmer vnútorných okrajov obrúb so sklonom.
Rozmiešajte vonkajší stavebný betón tak, aby bol vlhký a naneste ho ako 4 až 5 cm hrubé pásy pre prvú obrubu na zem.
Umiestnite obrubu, vklepte ju gumovou palicou do betónu a pritom sledujte vodorovné umiestnenie podľa vodováhy. Pomocou lyžice vytvarujte betónový klin s výškou cca 10 cm a položte naň ďalšiu obrubu pozdĺž napnutých šnúr.
Podľa terasovej krytiny možno teraz vnútorný priestor vyplniť mrazuvzdorným materiálom a zhutniť ho. Majte pritom na pamäti, že na mrazuvzdornú vrstvu príde ešte 4 cm hrubá vrstva dlažobného štrku. Pri pokládke terasovej dlažby rovno na štrkové podložie musia byť podložia úplne rovné a musia byť založené so sklonom. Pri variante pokládky s rektifikačnými terčami možno prípadné nerovnosti ešte odstrániť výškovým nastavením terčov.
Pre vytvorenie rovného štrkového podložia sa naň položia sťahovacie laty a uvedú sa do požadovanej výšky. Ideálne môžete postupovať tak, že si najprv vytvoríte pre každú T koľajnicu štrkový násyp a vždy do tohto násypu zatlačíte jednu T koľajnicu. A teraz rovnomerne vyrovnáte podľa šnúr s potrebným sklonom pomocou sťahovacích lát.
Priestor medzi sťahovacími latami vyplňte dlažobným štrkom a stiahnite celú plochu sťahovacou alebo sádzacou latou. A potom nasypte štrk v ďalšom úseku a ako predtým stiahnite. Potom môžete šnúry odstrániť.
Nastavenie sklonu
Upnite na výšku hotového horného okraja terasy a vyrovnajte podľa vodováhy do vodorovnej polohy. Označte obrubu po jednom metre šírky terasy 2 cm pod šnúrou pomocou lepenky. Opakujte ten istý krok po každom ďalšom metre šírky terasy o ďalšie 2 cm až na koniec terasy. Teraz upevnite šnúru do výšky vyznačenia. Tak získate rovnomerný sklon 2 %.
Pred pokládkou skontrolujte, či sa jedná o správnu dlažbu a či nie je poškodenéá. Už položené dlaždice nemožno reklamovať. Riaďte sa pokynmi k pokládke od výrobcu. Ešte nepoložené dlaždice je nutné bezpečne uschovať.
Pri potiahnutých dlaždiciach môže zakrytie fóliou viesť k oroseniu, ktoré môže vyvolávať plesnivenie. Potiahnuté dlaždice preto až do spracovania uskladnite bez fólie na nejakom chránenom mieste. Dlaždica sa najprv namočí. Potom nakreslite priebeh deliaceho rezu na všetkých stranách dlaždice.
Pokládka terasovej dlažby na štrkové lôžko
Dlaždice sa pokladajú od okraja, aby sa nemuselo šliapať po ploche so štrkom.
1. Doska
2. Škárová drť
3. Sádrová drť
4. Nemrznúci materiál
5. Obrubník
6. Betónový klin
Pri okrajoch zachovajte medzeru na škáry. Dlaždice klaďte vždy s rovnomernou medzerou. Pre to použite škárovacie krížiky. Dlažbu na terasu možno klásť s krížovými škárami alebo presadenými škárami. Prvý rad dlaždíc položte presne v zákryte. Chyby pri pokládke prvého radu sa potom prejavia na všetkých ďalších radoch. Vklepte ich gumovou palicou ľahko do štrkového lôžka.
Skontrolujte počas pokládky vodováhou rovinnosť medzi dlaždicami a v prípade potreby ich vyrovnajte. Príliš zatlčené dlaždice nadvihnite a podložte trochou štrku.
Po dokončení pokládky odstráňte škárovacie krížiky a uhlopriečne ku škáram zameťte škárovací štrk do škár. Prebytočný škárovací materiál si uschovajte a po dotvorení škár použite.
Pokládka terasovej dlažby na rektifikačné terče
Pri tomto konštrukčnom variante sa pokladá terasová dlažba z jemnej kameniny na výškovo nastaviteľné rektifikačné terče.
Výhody: rektifikačné terče je možné kedykoľvek upraviť na výšku a medzery sú vždy dané vopred škárovacími rozperkami.
1. Doska
2. Podstavec
3. Betónová doska
4. Univerzálna textília
5. Sádrová drť
6. Nemrznúci materiál
7. Obrubník
8. Betónový klin
Na pripravené štrkové podložie sa najprv rozprestrie univerzálna textília proti burine. Na ňu sa položia betónové platne ako základ pre rektifikačné terče. Medzery sa riadia podľa formátu terasovej dlažby. Klaďte betónové dosky do jedného zákrytu. Ak by ste terasové dlaždice pokladali s krížovými škárami, budete v mieste každej krížovej škáry potrebovať jeden rektifikačný terč. Na okraji a v rohoch je nutné čiastočne alebo kompletne odstrániť krížové (škárovacie) rozpery pri terčoch. Môžete ich ľahko odlomiť na požadovaných miestach zlomu. Rektifikačné terče umiestnite čo možno najviac von k okrajom, aby mohla terasová dlažba dosadať čo možno najväčšou plochou.
Rektifikačné terče sa priskrutkujú k betónovým doskám. Vyvŕtajte do betónovej dosky dva otvory, zasaďte hmoždinku a priskrutkujte rektifikačné terče pomocou nerezových skrutiek k betónovým doskám. Pokládku začnite rektifikačným terčom v jednom rohu.
Nastavte výšku rektifikačného terča tak, aby povrch dosiek bol uzavretý v rovine s horným okrajom obruby. Po priskrutkovaní prvého rektifikačného terča umiestnite jednu dlaždicu jedným rohom na terč a umiestnite zostávajúce tri terče.
Ideálne pracujte po radoch a vyrovnajte jednotlivé rady presne do zákrytu.
Neustále majte na jednom rade dlaždíc sádzaciu latu, aby ste mohli skontrolovať zákryt. Nepravidelný priebeh prvého radu dosiek sa prejaví na celej ploche terasy a neskôr ho už nebude možné opraviť.
Prirezanie dlaždíc
Prvú dlaždicu nemožno pripevniť pomocou montážneho úchytu. Pripevnite ju.
Pred pokládkou skontrolujte, či sa jedná o správnu dlažbu a či nie je poškodená. Už položené dlaždice nemožno reklamovať. Riaďte sa pokynmi k pokládke od výrobcu. Ešte nepoložené dlaždice je nutné bezpečne uschovať. Pri potiahnutých dlaždiciach môže zakrytie fóliou viesť k oroseniu, ktoré môže vyvolávať plesnivenie. Potiahnuté dlaždice preto až do spracovania uskladnite bez fólie na nejakom chránenom mieste. Dlažba sa najprv namočí. Potom nakreslite priebeh deliaceho rezu na všetkých stranách dlaždice.
Na rezanie použite uhlovú brúsku s diamantovým brúsnym kotúčom. Dlaždicu narežte najprv na zadnej strane a následne ju otočte. A teraz režte pozdĺž vyznačenia z prednej strany, kým sa dlaždica hladko neoddelí. Po oddelení umyte kusy dosky čistou vodou, pretože brúsny prach môže vytvárať škvrny.
Pri pokládke terasových dlaždíc dbajte vždy na to, aby sa nezašpinili. Už položenú dlažbu prikryte fóliou. Dlaždice nezhutňujte ani na ne nesypte posypovú soľ.
Tipy:
Použite gumovú palicu, ktorá nefarbí.
Ak nechcete dosky prirezávať, je nutné presne zmerať plochu medzi obrubami. Pritom okrem rozmerov dosiek zohľadnite tiež šírku škáry medzi doskami a od okraja. Ak dosky bude potrebné prirezávať, začnite s pokládkou celých dosiek na dôležitých a dobre viditeľných miestach a narezané dosky pokladajte na strane domu.
Rezná hrana rozdelenej dosky nikdy nebude úplne presná. Preto položte dosku vždy tak, aby táto hrana nebola vidieť - ideálne smerom k domu.