Plocha pokládky vyžaduje sklon ideálne 2%. Povrch betónovej dosky musí byť zbavený nečistôt.
Ako položiť na terasu kamennú dlažbu
Staviate terasu a máte v pláne použiť na podlahu prírodný kameň? Potom siahnite po polygonálnych doskách z prírodného kameňa! Pokládka terasy s našim návodom bude hračkou a na konci bude vaša terasa skvelo vyzerať.
Než sa pustíte do práce
- Plánovanie materiálu
Naplánujte o 10% materiálu viac, aby bolo možné narezať dosky na okraje.prírodné kamene - Prírodné kamene
Sú náhodný produkt prírody. Jedná sa o zmes z najrôznejších minerálov. Produkty z prírodného kameňa majú podľa typu kameňa rôzne farby. Mimoriadny efekt křemencových polygonálnych dosiek sa plne rozvinie pri použití vonku. Tento materiál je vzhľadom k svojim praktickým vlastnostiam mimoriadne vhodný ako terasové krytina. Prírodne lámaný povrch, mimoriadne protišmykový povrch, odolné proti opotrebeniu, mrazuvzdorné, hrejivé žlté odtiene, hrúbka materiálu: 1,2-2
Tip na spracovanie dosiek uhlovou brúskou
- 1. Doska sa najprv navlhčí a následne sa nakreslí smer a tvar delenia.
- 2. Najprv dosku narežte zo zadnej strany pomocou uhlovej brúsky a potom pomocou diamantového brúsneho kotúča, a potom ju otočte.
- 3. Režte tiež z prednej strany pozdĺž vyznačenia, kým sa doska nebude dať hladko rozdeliť. Brúsny prach môže spôsobovať škvrny, takže jednotlivé kusy dosky je nutné po rozdelení umyť čistou vodou.
- 4. Rezná hrana rozdelenej dosky nemôže byť nikdy úplne presná. Z tohto dôvodu by ste mali dosky vždy pokladať tak, aby táto hrana nebola vidieť. Ideálne je preto spoj k budove, pretože tu sa vykoná prechod alebo sa hrana prekryje profilom.
Vzory pokládky pre kamennú terasu
Podľa druhu, tvaru a veľkosti kameňov možno položiť najrôznejšie vzory. Pre prírodné kamene platia iné pravidlá ako pre pokládku dlažobných kociek. Prírodné kamene s polygonálnymi tvarmi, ako napr. Porfýrové dosky sa riadia zase svojimi vlastnými pravidlami. Ľubovoľné tvary kameňov pôsobia nakoniec ako voľne zostavené.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Ako pripraviť základovú plochu
Plochu pred pokládkou dôkladne zameťte metlou. Umyte polygonálne dosky pred spracovaním kefou vo vedre s čistou vodou a odstráňte všetky časti uvoľneného materiálu. Tak budete môcť vykonať pokládku dosiek optimálnym spôsobom.
Ako pomôcku pre pokládku si môžete dosky pred samotnou pokládkou najprv na skúšku rozložiť a označiť si ich očíslovanými kúskami lepenky. Obraz pokládky si potom odfotografujte a použite ako pomôcku pri pokládke.
Pre zlepšenie priľnavosti sa pred pokládkou dosiek nanesie na betónovú dosku cementové bahno (cement, piesok, spojivo). Rozmiešajte cementovú zmes a maltu na pokládku prírodného kameňa pomocou miešadla.
Naneste cementové bahno bezprostredne pred pokládkou dosiek po jednotlivých úsekoch pomocou štetky na betónovú dosku. Následná pokládka pomocou malty na prírodný kameň sa vykonáva systémom mokré na mokré.
Správne rozmiešaná malta na prírodný kameň má tuhú konzistenciu. Ak sa namieša príliš riedka, mohli by sa susedné dosky vyplaviť. Naneste maltu iba na tak veľkú plochu, ktorú budete môcť obložiť, dokiaľ bude malta "otvorená". Maltu naneste vo vrstve s hrúbkou 4 cm.
Rovnomerne silnú vrstvu malty vytvoríte najjednoduchšie pomocou dvoch drevených lát s hrúbkou 4 cm a jednej sťahovacej dosky alebo sádzacie late, ktorou vrstvu malty stiahnete. Po stiahnutí vrstvy malty sa obe dve drevené laty odstránia.
Teraz do čerstvej malty zasaďte polygonálne dosky a ľahko ich vklepte pomocou gumovej palice. Vďaka malte s hrúbkou 4 cm môžete pohodlne vyrovnať dosky rôznej hrúbky. Škáry sa nevypĺňajú pokládkovou maltou!
S pokládkou začnite na strane. Usporiadajte dosky rovnými okrajmi smerom do strany. Ak ste si usporiadanie dosiek naplánovali a odfotili (pozri "1. Príprava"), môžete tento obrázok teraz použiť ako vzor.
Obraz pokládky bude najkrajší, ak vedľa seba položíte veľké a malé dosky. Šírka škáry by mala byť jednotná. Pri pokládke kontrolujte rovnosť povrchu a sklon pomocou vodováhy.
Prebytočnú maltu pred vytvrdnutím zoškrabte pomocou škárovacej lyžice zo škár - až do hĺbky aspoň 2 cm. Ideálne toto možno vykonať po jednotlivých úsekoch počas pokládky. Malta musí byť pred vyškárovaním stvrdnutá.
Po zaschnutí malty možno vykonať vyškárovanie. Škárovaciu maltu rozmiešajte na tuhú konzistenciu a priamo ju nalejte do škár. Čím presnejšie budete pracovať, tým lepšie potom bude čistenie plochy. Za týmto účelom použite vždy čistú vodu a čistite tak dlho, dokiaľ nebude na povrchu krytiny už žiaden cementový kal.
Na stenových prípojoch sa vykoná trvalo elastické vyškárovanie silikónom na prírodný kameň.