Palubky z masívneho dreva sú prírodný produkt. Ak sú určené ako viditeľná podlahová krytina, musí byť vlhkosť dreva cca 10 % alebo nižšia. Drevo s vlhkosťou vyššou než 12 % nie je až také vhodné ako viditeľná podlahová krytina, pretože po položení drevo ďalej vysychá a vznikli by viditeľné škáry.
Ako položiť podlahu z masívneho dreva
Drevené masívne podlahy sa právom radia medzi to najluxusnejšie, čo je možné si v súčasnosti položiť. Tento punc luxusu si táto podlaha vyslúžila vďaka svojim vlastnostiam a materiálu, z ktorého je vyrobená. V našom návode sa bližšie pozrieme ako na kladenie podláh z masívneho dreva.
Na tento projekt budete potrebovať
Tipy:
- Podlahové diely z masívneho dreva sa musia minimálne 2 týždne aklimatizovať (pri odporúčanej izbovej teplote + 20 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu 50 +/- 5 %) v miestnosti, kde ich budete klásť. Vyberte diely z obalu, poukladajte ich na seba a preložte suchými drevenými latkami tak, aby k nim bol umožnený prístup vzduchu. Diely prikryte plátnom alebo plachtou, aby k nim nemohlo svetlo.
- Podkladom musí byť betónová alebo drevená podlaha. Vysušte ju, vyčistite a vyrovnajte. Zostatková vlhkosť betónu nesmie byť vyššia než 2 %. Zmerajte ju vlhkomerom.
Krok za krokom
Vytvorenie spodnej konštrukcie
Kladie sa na podkladové laty. Pri renováciách tieto laty už prípadne existujú z predchádzajúcej podlahy.
Vhodné tlmenie kročajového hluku sa dosiahne pruhmi izolačných dosiek, odolnými proti tlaku, ktoré sa narežú v šírke podkladových lát. Týmito pruhmi sa potom podložia všetky podkladové laty. Ak existuje riziko stúpajúcej vlhkosti (napríklad v nepodpivničených miestnostiach), na celú podkladovú plochu sa položí polyetylénová fólia. Na ňu sa teraz vyrovnajú podkladové laty (s max. vlhkosťou dreva 15 %) s podloženými izolačnými pruhmi vo vzdialenosti asi 50 cm.
Aby sa zabránilo skĺznutiu podkladových lát až do okamihu prichytenia palubiek, upevnite jednu alebo viac pomocných lát, ktoré sa neskôr zase odstránia.
Do priestoru medzi podkladové laty sa ešte vloží izolačná vrstva z minerálnej vlny.
Kladenie palubiek z masívneho dreva
Prvý rad dosiek sa položí drážkou smerom k stene. Dodržujte 10 – 15mm dilatačnú škáru voči stenám. Zaisťuje sa drevenými klinmi. Drevené kliny sa po položení opäť odstránia. Palubky sa vyrovnajú, aby lícovali, a pri stene sa zafixujú klincami.
Hlavičky klincov sa môžu zapustiť a potom zatmeliť tvrdým voskom. Palubky sa prirezávajú (napr. pre koncové kusy) pílou dierovkou zo zadnej strany palubiek.
Palubky možno klásť ako nekonečné pásy. Pritom sa použije odrezaný zvyšok z jedného radu palubiek ako prvý kus ďalšieho radu. Palubky prirážaj pomocou menšieho kusa dreva a kladivka.
Tip k smeru kladenia:
Najlepší dojem dosiahnete, keď sa palubky položia v smere prenikajúceho svetla. Iba vo veľmi dlhých miestnostiach, napr. na chodbách, by sa mali palubky klásť v každom prípade naprieč voči dlhšej strane.
Na prichytenie sa dosky predvŕtajú nad perom pod uhlom 45° a potom sa prichytia skrutkami Spax (hrúbka cca 3,5 mm a dĺžka ako trojnásobok hrúbky dosky).
Na vkladanie a bezšvové napojenie koncových kusov palubiek sa používa páčidlo. Toto náradie sa používa pri každom kladení parketových a laminátových podláh.
V poslednom kladenom rade sa palubky tiež na tesno vkladajú pomocou páčidla. Aj tu je nutná dilatačná škára od steny 10 – 15 mm.
Poznámka:
napojenie nemusí ležať na podkladových latách. V ďalšom rade by ale mali byť zaistené celou palubkou.
Dokončovacie práce
Dilatačné škáry pri stenách a prichytenie prvého radu dosiek sa zakryjú parketovými soklovými lištami. Pred montážou soklových líšt sa musia bezpodmienečne odstrániť dištančné kliny. Lišty sa vždy skrutkujú na stenu a nie na dosky.
Ak použijete upevňovacie profily v spojení s parketovými lištami, ktoré sa k nim hodia, nie je skrutky vidieť. Pri napojovaných častiach líšt sa napojenie vykonáva v šikmom reze. Tak budú miesta napojenia neskôr takmer nepoznateľné.