Stará podlahová krytina nie je vhodná ako podklad pre novú PVC podlahu a je potrebné ju odstrániť. Odstránite ju tak, že kobercovým nožom s hákovou čepeľou narežete starý podklad na tenké prúžky. Potom ju môžete stiahnuť. Čím užší pás, tým jednoduchšie bude jeho stiahnutie. Na záver sa uvoľnené zvyšky lepidla odstránia pomocou špachtle a potom sa podlaha povysáva.
Ako položiť PVC podlahu
Šachovnicový vzor, tigria koža alebo drevený dekor? PVC podlaha ponúka celý rad pozoruhodných vzorov. Zároveň je hygienická a trvanlivá. A pokladanie? S našim videom z projektovej dielne HORNBACH a podrobným návodom to zvládnete!
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Príprava plochy
Podklad musí byť nielen rovný, pevný a bez prachu, ale nesmie ani obsahovať trhliny, nečistoty, mastnotu a ani oleje. Navyše musí zostať stále suchý! Pri kladení v byte je možné položiť voľné elastické podlahové krytiny v miestnosti s plochou maximálne 20 metrov štvorcových. Na väčšie plochy sa odporúča celoplošné zalepenie. Pri tom sa na lepenie používa disperzné lepidlo. Riaďte sa pokynmi od výrobcu! Celoplošná fixácia je alternatívou k celoplošnému lepeniu a vykonáva sa pomocou CV/PVC fixácie.
Výhoda: Odstránenie PVC podlahy je možné bez následného poškodenia.
Odstránenie starej krytiny
Teraz odstráňte zvyšky lepidla. Na malej ploche stačí použiť špachtľu, v prípade väčšej plochy je nutné použiť stroj. Môžete si zobrať brúsku na betón na ručný chod alebo si môžete prenajať stroj. Brúsny prach a všetky uvoľnené časti je potrebné dôkladne odstrániť.
Základný náter nechajte najprv zaschnúť, potom zatmeľte. Tmel musí byť vhodný na daný podklad. Nanáša sa pomocou hladiacej lyžice a uhladí sa do jednej roviny s povrchom podlahy. Po zaschnutí tmelu sa celá plocha natrie základným náterom, a to vrátane zatmelených miest. Potom natriete základným náterom čistú plochu. Pri savých podkladoch použite hĺbkový penetračný náter. Ten môžete pohodlne naniesť pomocou valčeka a potom nechať zaschnúť.
Skontrolujte povrch podlahy pomocou vodováhy alebo vyrovnávacej laty. Nerovnosti v podlahe sa môžu pretlačiť, pretože niektoré PVC podlahy sú veľmi tenké alebo mäkké. Preto je dôležité dôkladne zatmeliť všetky chybné miesta. A ak si chcete byť istí, kompletne vyrovnajte podlahu pomocou tekutého tmelu: na oddelenie steny položte na okraje izolačné pásy.
Rozmiešajte tmel pomocou miešadla. Nalejte časť tmelu do jedného rohu a oproti vchodu a pomôžte hmote hladiacou lyžicou – hmota sa sama zniveluje vďaka riedkej konzistencii. Spracujte celú hmotu metódou mokré na mokré, takže nenechávame medzitým zaschnúť. Pomocou ježkového valčeka môžete mokrú hmotu prevzdušniť a zabrániť tak vytváraniu vzduchových bublín.
Nechajte plochu zaschnúť jeden deň. Povrch bude dokonale hladký, ak ho obrúsite hrubým brúsnym papierom. Potom všetko oprášte a ešte raz natrite hĺbkovým penetračným náterom. Po zaschnutí hĺbkovej penetrácie môžete izolačný pás na okraje na jeho hornom okraji odrezať.
Ak budete kvôli šírke miestnosti klásť dva pásy vedľa seba, vznikne šev – najprv si teda premyslite, kde bude šev prekážať najmenej. Preto musia byť pásy tak široké, aby ste ich mohli posunúť. Pri nákupe dbajte na to, aby sa celá krytina pre jednu miestnosť odobrala z tej istej rolky. Tým sa vyhnete rozdielom vo farbách. Nechajte si pásy narezať na rovnakú dĺžku plus 20 cm. Ak sú v miestnosti výklenky na radiátory, pripočítajte ich k rozmerom. Najlepšie ak budete pri kladení pracovať s jedným pomocníkom.
Rozviňte prvý pás a natiahnite ho ku stene – jednu nohu von, jednu dovnútra, tak to pôjde najlepšie. Presah rozdeľte tak, aby na všetkých stranách zostal dostatok materiálu na narezanie. Pri rovnej stene môžete krytinu položiť priamo bez presahu, ak je stena krivá, musíte pás na strane narezať.
Narežte krytinu v rohoch našikmo, aby ste mali neskôr pri ohýbaní krytiny dostatočnú rezervu na usadenie a dorezanie.
Presahy môžete teraz skrátiť na 5 cm, bude sa vám pracovať jednoduchšie.
Druhý pás položte od druhej steny rovnakým spôsobom. V prípade krytiny s dekórom môžete teraz položiť druhý pás podľa vzoru prvého pásu. Možno tak vznikne presah ku stene. Odrežte široký presah obidvoch pásov na úzky prúžok.
Pri jednej rúrke položte krytinu podľa vyobrazenia na stenu. Narežte krytinu rovno smerom od rúrky. Potom krytinu prehnite – rez teraz ukazuje smer stena. Pri rúrke ešte kus narežte, ak by krytina nesedela úplne voľne.
Preneste zostávajúce rozmery na krytinu – pritom pripočítajte 5 cm na vyhrnutie smerom nahor na stenu.
Vyhrňte krytinu po narezaní smerom dole, pritlačte ju na pozdĺžnu stranu a narežte hákovou čepeľou na okraji. Nechajte krytinu odpočívať 24 hodín, aby sa mohla aklimatizovať.
Menšie plochy je taktiež možné položiť na voľno, ale fixácia je lepším riešením. Odhrňte krytinu až do prostriedku miestnosti. V prípade dvoch pásov sa odhrnú oba pásy. Tenké, ľahké PVC krytiny sa na jednej polovici zaťažia, aby sa pri odhrňovaní druhej polovici neposunuli. Kobercovú fixáciu je možné použiť ihneď, pred použitím by sa však mala ešte rozmiešať. Naneste fixáciu na podlahu – na okraje pomocou štetca, na plochu pomocou valčeka. Nechajte fixáciu vyvetrať a vykonajte skúšku prstom. Keď nebude fixácia na dotyk mokrá, je pripravená na položenie krytiny.
Pripravte si ešte jeden nástroj na uhládzanie. Napríklad omotajte kus dreva handrou alebo starým uterákom. Teraz položte PVC krytinu a uhládzajte smerom od stredu k okraju. Nesmie zostať zvlnenie ani záhyby. Presahy medzi oboma pásmi sa uhladzovať nesmú.
V prvej takto pripravenej polovici miestnosti presahy odrežte. V rohoch opäť našikmo narežte, presah potom ohnite smerom dole a odrežte.
Ak ste položili dva pásy, na rad teraz prichádza rez dvojitého šva. Vložte novú trapézovú čepeľ do kobercového noža, inak sa rez nepodarí. Priložte na rezné línie dlhé oceľové pravítko, napr. tapetovaciu lištu, odrežte obidve krytiny zároveň tak ďaleko, kde je až upevnená krytina. Potom odstráňte presahy. Obidve polovice krytiny zasuňte k sebe a zhora uhlaďte. Následne sa spracuje rovnakým spôsobom druhá polovica miestnosti.
Šev sa zapečatí prostriedkom na zváranie za studena. Pracujte dôsledne, aby sa z prostriedku nedostalo nič na povrch krytiny, pretože prostriedok na zváranie za studena narúša materiál – a utrieť sa to už nedá. Tenká tryska pritom preniká do šva a namáča obe rezné hrany. Tie sa narúšajú a tým sa k sebe zvaria.
Ku dverám narežte prechodový profil. Presne ho umiestnite a vyznačte si pomocou klincov otvory na vyvŕtanie na podlahu. Potom profil opäť položte na stranu, vyvŕtajte otvory na hmoždinky a priskrutkujte profil. Ak radiátorové rúrky prebiehajú v podlahe, nie je možné vykonať vŕtanie ani zasadenie hmoždiniek, takže je prechodový profil potrebné prilepiť.
Soklové lišty sú k dispozícii taktiež s rohovými kusmi. Nasuňte rohový kus na jeden koniec soklovej lišty a zistite požadovanú dĺžku príslušného úseku. Po spojení prírezu sa lišty spoja klincami. Medzera medzi klincami by mala byť na dĺžku kladiva.
Voľné pokladanie PVC krytiny
Elastické podlahové krytiny skladujte v roliach nastojato a dosky naležato, a to vždy maximálne 8 kartónov nad sebou. Pred samotnou pokládkou by ste mali podlahovú krytinu uložiť na noc do miestnosti, v ktorej ju chcete pokladať.
Narežte príslušný počet pruhov krytiny a rozložte ich na plochu. Počas kladenia by teplota v miestnosti nemala klesnúť pod 18 C.
Keď sú k dokončeniu pokladania potrebné dva pruhy krytiny, umiestnite ich tak, aby sa navzájom mierne presahovali a potom starostlivo upravte nadväznosť ich vzorov. Aby ste zabránili prípadnému posunutiu pruhov, upevnite ich pomocou lepiacej pásky.
Pre odstránenie pnutia môžete krytinu narezať pri stenách, príp. v rohoch miestnosti.
Vykonaním spojovacieho rezu pripravíte presahujúce pruhy ku kladeniu. Za týmto účelom rozrežte obidva pruhy súčasne pomocou rovného noža. Miesto rezu podložte zospodu oceľovým príložníkom, odlamovací nôž veďte tiež pozdĺž oceľového príložníka. Pravidelný rez je dôležitý pre bezšvové spojenie oboch pruhov.
Pomocou spojovacieho rezu ste teraz ideálne pripravili pruhy podlahovej krytiny k pokladaniu. Odstráňte presahujúcu časť PVC krytiny. K spojeniu pruhov použite jednostrannú lepiacu pásku.
Lepiacu pásku umiestnite pod hrany spoja tak, aby ste mohli presne nalepiť obidve polovice pruhov. Najprv prilepte prvú polovicu k stredu lepiacej pásky a dôkladne ju pritlačte. Následne k nej pripojte druhú polovicu pruhu tak, aby nevznikla škára a opäť ju riadne pritlačte.
Spojovacie švy možno navyše vodotesne uzavrieť prostriedkom na zváranie za studena.
Pri stenách, vo výklenkoch a v prechodoch do ďalších miestností upevnite krytinu obojstrannou lepiacou páskou.