Potrebujete čistý podklad. Najprv odstráňte zvyšky lepidla zo starých podlahových krytín z plochy určenej ku kladeniu.
Dbajte tiež na teploty spracovania jednotlivých výrobkov, ako napr. lepidla. Ak to bude nutné, vypnite kúrenie. Pri podlahe z mokrého náteru je potrebné maximálne zohľadniť prípustnú zvyškovú vlhkosť v podlahe. Jednotlivé hodnoty sa líšia v závislosti na type podlahovej krytiny.
Ako položiť veľkoformátovú dlažbu
XXL dlažba je momentálne v kurze. A veľkými dlaždicami dodáte vášmu interiéru úplne nový rozmer. Čo všetko pokladanie veľkoformátovej dlažby obnáša a na čo si dať pri práci pozor, sa dozviete v našom podrobnom návode. Pripravte si podklad, dlaždice a krok za krokom vás už povedieme my!
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Príprava podkladu ku kladeniu dlažby
Zvyškovú vlhkosť môžete rýchlo overiť kusom fólie, ktorú nalepíte na podlahu. Počkajte 24 hodín a fóliu opäť odstráňte. V prípade, že sa na spodnej strane fólie nahromadí vlhkosť, je podlaha ešte stále príliš vlhká. Toto však nie je žiadna oficiálna meracia metóda.
Jediná oficiálna metóda je tzv. CM metóda. Ak si nie ste istý, či je vaša podlaha na kladenie dlažby dostatočne suchá, mali by ste nechať zvyškovú vlhkosť preveriť podľa tejto metódy odborníkom.
Zistenie rozmerov podlahy
Potom môžete zistiť rozmery podlahy na stanovenie potrebného množstva dlažby, lepidla a príslušenstva.
Ak otvárate určité dvere do miestnosti, v ktorej kladiete dlažbu, mali by ste miesto pod dverami podložiť dverovkou. V prípade drevenej zárubne sa dlažba kladie vždy po zárubňu. Vyzerá to lepšie. V prípade oceľových zárubní je potrebné dlažbu prispôsobiť podľa tvaru zárubne. Ak bývate v prenájme, opýtajte sa majiteľa, či môžete drevenú zárubňu skrátiť.
Správny rozmer na skrátenie zárubne vypočítate pomocou zloženia vrstiev.
- Najprv sa nanesie vrstva lepidla (1). Pri šikmom nanášaní hladiacou lyžicou veľkosti 4 vznikne vrstva s hrúbkou 2 mm.
- Ako vyplýva z nasledujúcich krokov, potom sa položí na lepidlo deliaca rohož (2). Tá má hrúbku 5 mm.
- Na deliacu rohož sa nanesie lepidlo (3) na dlažbu. Pri lyžici veľkosti 10 vznikne skutočná vrstva s hrúbkou 5 mm.
- Na záver sa ešte pripočíta hrúbka dlažby (4), napr. 10 mm. V tomto príklade činí celková hrúbka 22 mm.
Odstránenie nerovností
Dôležitou podmienkou kladenia je položenie bez trhlín, nečistôt a nerovností. Čím väčší formát dlažby, tým vyššie sú tiež nároky na rovnosť podkladu. Pred zahájením kladenia je potrebné celú plochu natrieť základným náterom. Pri nasiakavých podkladoch sa použije hĺbkový penetračný náter. Ten najprv nasypte do vhodného vedra a natiahnite hĺbkovým valčekom na podlahu. Na to na ramienko valčeka nasaďte teleskopické predĺženie. To vám výrazne zjednoduší ďalšiu prácu.
Rovnosť podlahy skontrolujte pomocou čo najdlhšej vodováhy či sťahovacej laty s vodováhou. Nerovnosti by sa nemali ignorovať, ale odstrániť. Iba pri rovnej podlahe získate taktiež rovnú dlažbu.
Nerovnosti je môžné najlepšie vyrovnať pomocou tekutého tmelu. Za týmto účelom pomaly rozmiešajte potrebné množstvo pomocou miešadla podľa údajov od výrobcu a rozotrite na podlahu. Ak sú nerovnosti iba na určitých miestach, vyrovnajte iba tie. Hmotu rozotrite sťahovacou latou a hladiacou lyžicou. Dôležité je, aby ste tieto miesta, ktoré vyrovnáte pomocou tekutého tmelu, opäť natreli základným náterom.
Rozvrhnutie obrazu pokládky
Ak ste to ešte neurobili, pred zahájením kladenia je potrebné naplánovať obraz. Čo pri dlažbe malého formátu funguje bez problémov, nie je možné pri veľkoformátových variantoch - kladenie s polovičným presahom. Dôvodom sú výrobou podmienené "misky" dlažby. Tie sú, aj keď nepatrne, prehnuté mierne nadol smerom ku stredu. Pri polovičnom presahu so striedavým vzorom by sa potom stretol najhlbší bod v strede dlažby s najvyšším bodom na ich konci. Výškový roziel, ktorý takto vzniká, sa nazýva prekrývanie zubov. Čím je dlaždica väčšia, tým rušivejší je tento efekt. Pri krížových škárach sa tento problém neprejavuje.
Obísť toto obmedzenie je možné iba s prekladom, teda presadeným usporiadaním jednotlivých častíc. Bežne sa odporúča nanajvýš presadenie o ⅓ či ¼. Vždy tiež dbajte na údaje od výrobcu. Riaďte sa upozornením na obale dlažby.
Usporiadanie dlažby závisí na miestnosti. Rovnako si vypočítajte, aký široký má byť posledný rad dlaždíc.
Ak by zostal iba úzky pás, narežte už prvý rad dlažby o niečo užšie, aby bol začiatok i koniec rovnako široký.
Kladenie deliacej rohože
Pri kladení XXL dlažby na poškodené, ale ešte únosné podklady, sa odporúča zabudovať deliacu rohož. A to hlavne v takom prípade, ak sa majú na kladenie XXL dlažby pripraviť staré drevené krytiny či podlahy so suchým náterom. Mnoho renovácií sa kvôli tomu nedá vôbec vykonať. Deliacu rohož rozložte v miestnosti a narežte na pásy v požadovanej dĺžke. Najlepšie je narezať všetky pásy naraz.
Pri radiátorových rúrkach či výklenkoch sa rohož nareže a upraví rovnakým spôsobom ako pri kladení kobercov. Pritom nevytvárajte malé časti. Ihneď rozložte narezané pásy rovno na príslušné miesto v miestnosti. Ak bude všetko sedieť, môžete ich opäť jeden po druhom zrolovať a vyznačiť si na podlahu okraj pásov.
Vyznačené značky vám teraz pomôžu pri nanášaní lepidla. Rozmiešajte vhodné množstvo flexibilného lepidla a naneste ho na prvú plochu. Teraz sa lepidlo rozotrie pomocou hladiacej lyžice so 4 mm zubmi a prečeše sa. Pritom je potrebné pracovať súvisle, aby sa neprekročil čas na schnutie lepidla. V rámci možností sa držte vo vnútri vyznačených čiar.
Vložte do lepidlového lôžka prvú rohož a rozviňte ju.
Keď bude rohož v správnej pozícii, pritlačte ju pomocou valčeka na pritláčanie pevne do lepidlového lôžka. Potom môžete položiť priamo na spoj ďalší pás.
Spoje na šve sa lepia pomocou tesniacej pásky. Kvôli tomu naneste dohladka vrstvu lepidla na spoj na šve o niečo širšie ako je tesniaca páska. Teraz vložte tesniacu pásku do lepidlového lôžka a dohladka pritlačte pomocou hladiacej lyžice. Následne prekryjte pásku zhora vždy jednou vrstvou lepidla.
Pred kladením dlažby sa ešte plošne vyplní celá rohož lepidlom na dlažbu. Lepidlo pritom odstráni všetky priehlbiny v rohoži. Potom sa nechá táto vrstva lepidla zaschnúť. Ďalšou možnosťou je kladenie dlažby systémom mokrá vrstva na mokrú. Pri tejto metóde sa deliaca rohož natrie lepidlom a ešte v nezaschnutom stave sa na ňu položí po jednotlivých úsekoch dlažba. Tento postup však vyžaduje rýchlu prácu a praktické zručnosti.
Kladenie dlažby
Pri kladení dlažby môžete začať ihneď rozmiešaním lepidla. Rozmiešajte iba také množstvo, ktoré stihnete za príslušnú dobu bez problémov spracovať. Pred nanesením lepidla na podlahu musí lepidlo ešte vyzrieť. Preto sa riaďte pokynmi od výrobcu. Medzitým si môžete na podlahe vyznačiť obrysy prvých dlaždíc. Obložte prvú dlaždicu na začiatku radu. Pre jednoduchšie posúvanie XXL dlažby môžete použiť prísavné držiaky. Tie sú dôležité hlavne v takej situácii, keď je na zadnej strane dlažby ešte určitá vrstva lepidla.
Priložte k dlaždici sťahovaciu latu a vyrovnajte ju súbežne so stenou. Vyznačte si na podlahe šírku dlaždice. Taktiež si môžete rovno skontrolovať, či má stena rovný priebeh. V prípade nepravidelného priebehu steny sa musíte rozhodnúť, či je potrebné dlažbu narezať presne, či je táto nepresnosť taká malá, že je možné ju vyplniť škárou pri stene. Túto škáru môžete neskôr zakryť dlažbou alebo soklovou lištou.
Po vyzretí lepidla môžete priamo začať so spracovaním. Lyžicou naneste lepidlo pre prvú dlaždicu na príslušnú časť podlahy a prečešte ho hladiacou lyžicou do ozubenia. Na zadnú stranu dlaždice taktiež pridajte lepidlo na dlažbu ako kontaktnú vrstvu. To sa nanesie dohladka.
Dlaždicu potom zasaďte do lepidlového lôžka pomocou prísavných držiakov.
Pri stenových škárach zasaďte dlažbové kliny, aby sa vyrovnal odstup od steny.
Ak prvá dlaždica sadne dobre, môžete pokračovať priamo ďalšími. Pre nadväzujúcu dlaždicu taktiež naneste lepidlo na podlahu i dlaždicu a uhlaďte ho na zadnej strane dlaždice. Tento postup sa nazýva "metóda buttering-floating". Potom priložte dlaždicu najprv natesno k predchádzajúcej dlaždici a stiahnite ju vo veľkosti medzery na stranu. Tým zostanú škáry bez lepidla. Pre rovnomernú veľkosť škár medzi jednotlivými dlaždicami použite škárovacie krížiky.
Na konci prvého radu kladenia je vo väčšine prípadov ešte potrebné prerezať poslednú dlaždicu na zostávajúcu dĺžku. Na to použite bežnú rezačku na obklady a dlažbu, nazývanú tiež rezačka za sucha. Tá je k dispozícii aj pre XXL dlažbu. V prípade, že si kvôli kladeniu tak malej plochy tento prístroj neplánujete zakúpiť, môžete si ho vypožičať. Rezačka na dlažbu umožňuje presné nastavenie rezania dlaždíc. Reznú hranu potom priebežne narežete. Na kompletné oddelenie rezanej časti sa dlaždica odlomí pomocou zabudovaného zariadenia. Takto bude mať dlažba čisto odrezaný okraj. Pre komplikované narezanie budete potrebovať uhlovú brúsku.
Narezanú dlaždicu potom zasaďte na koniec radu. Druhý rad začnite podľa obrazu kladenia s narezanou dlaždicou. Pri presahu o ¼ by mala mať prvá dlaždica ¼ dĺžky celej dlaždice. Presah potom pokračuje skrz celý rad dlaždíc.
Radiátorové rúrky, ktoré vedú z podlahy, je možné zvládnuť prenesením umiestnenia rúrky na dlaždicu či narezanú dlaždicu. Najprv pod dlaždicu položte dosku z tvrdej peny, aby ste nerezali do podlahy. Pri práci s uhlovou brúskou nezabudnite na odsávanie prachu. Ak je to možné, režte vždy vonku. V každom prípade používajte ochranné okuliare a ochranu sluchu! Pomocou uhlovej brúsky urobte výrez z obidvoch strán.
Narezané kusy dlažby môžete potom odlomiť pomocou betonárskych klieští. Vylomenú časť ešte budete potrebovať.
Skúšobne položte pripravenú narezanú dlaždicu k radiátorovej rúrke. Ak bude sedieť, môžete ihneď pokračovať lepením. Na obtiažne prístupné miesta nanášajte lepidlo na dlažbu iba na zadnú stranu dlaždice. A lepidlo rozčešte do príslušného ozubenia.
Ak bude dlažba pasovať, môžete vylomenú časť skrátiť o priemer rúrky a šírku dilatačnej škáry. Potom na túto časť naneste lepidlo a zasaďte do medzery za radiátorovú rúrku. Škáry sa neskôr vyplnia škárovacou maltou.
Teraz môžete položiť ďalšiu dlaždicu až do predposledného radu. Pred položením posledných dlaždíc nechajte lepidlo zaschnúť. Tak budete môcť na položenú dlažbu vstúpiť a posledné dlaždice položiť odtiaľ. Keď už bude možné po dlažbe chodiť, môžete vybrať škárovacie krížiky.
Pri dverách sa zabuduje prechodový profil. Ten zakryje okraje dlažby k vedľajšej podlahovej krytine. Prechodové lišty zoženiete na rôzne krytiny a výšky. Tento profil sa skladá z jednej spodnej a jednej hornej časti. Spodnú časť je potrebné upevniť pred kladením dlažby v oblasti dverí. Ak máte podlahové kúrenie, použite profil, pri ktorom je možné spodnú časť prilepiť. V opačnom prípade vykonajte montáž pomocou hmoždiniek a skrutiek. Príslušnú dĺžku narežte pomocou oblúkovej pílky na kov v pokosnom rezadle. Reznú hranu potom obrúste pilníkom.
Teraz narežte zostávajúce dlaždice a najprv ich položte voľne bez použitia lepidla. V oblasti dverí je potrebné najprv urobiť výrez. Vyznačte si na dlaždici príslušnú šírku a potom ju narežte uhlovou brúskou.
Potom tieto dlaždice taktiež voľne rozložte a skontrolujte, či všetko sedí. Dlaždica sa zasunie pod skrátenú dverovú zárubňu.
Preneste na dlaždicu šikmý priebeh steny či prekážky. Zakrivené úseky môžete preniesť pomocou samostatne vyrobeného náradia. Vezmite si drevo s vhodnou šírkou alebo skladací meter a pripevnite naň ceruzku, napr. pomocou lepiacej pásky. Narežte dlaždicu na maximálnu šírku a potom ju priložte k vášmu úseku steny. A teraz príde na rad váš značkovací nástroj: Jednoducho obtiahnite priebeh kriviek a preneste ho pritom na dlaždicu.
Teraz pomocou uhlovej brúsky oddeľte príslušnú časť dlaždice. Zakrivenú časť môžete tiež rozdeliť na niekoľko rovnakých úsekov, práca s brúskou vám tak pôjde jednoduchšie.
K príslušnej časti steny teraz skúšobne položte dlaždicu a vyskúšajte, či narezaná dlaždica pasuje. Po dokončení všetkých prírezov môžete dlaždice opäť odložiť na stranu a naniesť lepidlo na dlažbu. Ak je pás pre hladiacu lyžicu príliš úzky, môžete lepidlo nanášať na zadnú stranu dlažby, prečesať ho do príslušného ozubenia a potom položiť. Pred kladením napr. soklovej dlažby nechajte lepidlo zaschnúť.
Ako obvodový lem nad dlažbu môžete umiestniť soklové lišty či soklové dlaždice. Soklové dlaždice si narežte zo zvyškovej dlažby. Najlepšie ak na to použijete obidve dlhé strany. Tak budete mať pôvodný okraj a narezaný okraj. Bežná výška soklu činí napr. 7 cm. Potom naneste lepidlo na dlažbu na zadnú stranu soklovej dlaždice a najprv ju umiestnite na podlahovú dlaždicu. Potom v rozostupe podlahovej škáry potiahnite smerom nahor a zasaďte dlažbové kliny pre vytvorenie škáry. Priložte ďalšiu soklovú dlaždicu a rovnako do škár medzi ňu zasaďte škárovacie krížiky. Keď bude soklová dlažba kompletne položená, nechajte lepidlo zaschnúť.
Vyškárovanie dlažby
Akonáhle bude lepidlo na dlažbu zaschnuté, je možné vykonať škárovanie. Ak sú v škárach ešte zvyšky lepidla či uvoľnené lepidlo, mali by ste ho pred škárovaním vyškrabať, pretože škárovacia malta by sa mala do škár spracovať v rovnako hrubej vrstve. Plochu dôkladne povysávajte. V čistej nádobe dohladka rozmiešajte škárovaciu maltu. A natrite ju pomocou škárovacej gumy priečne do škár. Vyškárujte taktiež soklovú dlažbu. Nevyškárovaná zostane iba škára medzi soklovou a podlahovou dlažbou. Tá sa neskôr vyškáruje trvalo elasticky.
Počkajte, kým sa škárovacia malta trochu nezatiahne - to spoznáte podľa matného povrchu. Potom môžete povrch umyť pomocou hladidla s hubkou. Vždy použite čistú vodu a hladidlo dôkladne vyžmýkajte. Na to sa dobre hodí sada na umývanie dlažby so žmýkacími valčekmi, škárovacou gumou a hladidlom s hubkou. Po umytí nechajte krytinu bezo zvyšku zaschnúť.
Podlahová škára medzi soklovou a podlahovou dlažbou sa teraz trvalo elasticky vyškáruje pomocou sanitárneho silikónu vhodnej farby. Ideálne ak najprv do škáry zasadíte škárovací výplňový profil. Ten zaistí, že sa silikón prichytí iba zhora a zdola a bude tak lepšie vyrovnávať pohyby.
Potom rovnomerne naneste kartušovou pištoľou silikón a následne ho stiahnite hladidlom na škáry. Hladidlo na škáry môžete pokropiť vhodným prostriedkom na hladenie určeným na silikón. Prebytočný silikón tak bude možné po stiahnutí odstrániť jednoduchšie. Ihneď odstráňte pásy vody ešte predtým, ako by mohli zaschnúť. Inak by mohli zostať šmuhy, ktorých odstránenie by išlo len veľmi ťažko.
Dokončenie
Nakoniec sa ešte nareže horná časť prechodového profilu na požadovanú šírku. Rezné hrany sa obrúsia pilníkom. Potom môžete pripevniť hornú časť ku spodnej pomocou priložených skrutiek. Teraz sa ešte skráti na požadovaný rozmer dverovka. Najprv odmerajte vzdialenosť od spodnej časti pásky až po prechodový profil. Uberte ešte cca 5 mm, aby sa dverovka mohla voľne pohybovať nad profilom.
Vyznačte si na dverovku reznú líniu a oblepte okraj krepovou lepiacou páskou. Potom ju narežte pomocou ručnej okružnej píly a po stiahnutí lepiacej pásky okraj obrúste brúsnym papierom. A teraz môžete dverovku opäť zavesiť. Prechod od soklovej dlaždice ku stene vyškárujte pomocou akrylu. Akryl je možné jednoducho pretrieť. Škáru medzi dverovou zárubňou a podlahovou dlažbou vyškárujte sanitárnym silikónom. Radiátorové rúrky zakryte rozetami.
Tipy & triky
Na leštenú dlažbu z jemnej kameniny nepíšte ceruzkou. Ak ste ju už popísali: Odstrániť to môžete pomocou brúsneho a leštiaceho prášku a bielej podložky na dlaždice.
Dlaždice klaďte striedavo z niekoľkých balíkov. Vďaka tomu sa vyrovnajú výrobou podmienené rozdiely vo farbách a vznikne tak dlažba s typickým obrazom.