Vyznačte plochu terasy pomocou drevených kolíkov a napnutej murárskej šnúry. Teraz skontrolujte, či na plochu umiestnite všetok svoj terasový nábytok. Na vytýčenom teréne vykopte plochu rýľom a lopatou tak hlboko, aby horná hrana terasových dosiek dosahovala požadovanú výšku.
Ako postaviť drevenú terasu
Drevená terasa je tým pravým miestom, kde si užijete pohodu letných dní. Drevo dodá terase prírodný a vidiecky ráz. Vytvorte si útulné zákutie pre letné grilovanie. S video návodom z projektovej dielne HORNBACH, ktorý sme pre vás pripravili, bude váš projekt hotový raz-dva!
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Kombinácia rôznych povrchov prináša aj nutnosť úpravy konštrukčnej výšky. Najlepšie je rozdeliť si vrstvy na:
- terasové dosky
- škárovaciu hmotu
- dlažbu
- nemrznúci materiál
- obrubník
- betónový klin
Pre dosiahnutie potrebnej stability naneste na plochu vrstvu štrku v hrúbke 15-20 cm a zhutnite ju. Potom na ňu položte 5 cm vrstvu piesku na kladenie, ktorý je potrebný pre presné vyrovnanie betónových dosiek.
Vyrovnajte povrch do požadovanej výšky. Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je postaviť hrádzu zo štrku pre každú T-koľajnicu a vtlačiť T-koľajnicu do štrku. Šnúry použite na vyrovnanie a prípravu potrebného sklonu.
Vyplňte priestor štrkom a vyrovnajte ho sťahovacou latou. Pokračujte až do tej doby, kým plocha nebude perfektná.
Plochu pod terasou chráňte univerzálnou tkaninou, ktorá zabraňuje rastu buriny. Rozbaľte ju a položte s presahom 10 cm.
Betónové dosky sa pokladajú kvôli stabilite a podpore spodnej časti terasy. Vzdialenosti medzi doskami by mali byť 40 až 50 cm, v závislosti od hrúbky spodnej konštrukcie a dosiek. Ako šablónu na rovnomerné rozostupy môžete použiť drevenú dosku.
Napnite šnúry na úrovni horného okraja terasy a vodorovne ich zarovnajte. Označte si lepiacou páskou obrubník, a to 2 cm pod šnúrou. Tento krok opakujte pre každý ďalší meter šírky terasy až do konca. Potom vo výške značiek všetko spojte a získate tak rovnomerný 2% gradient.
Počas montáže je možné použiť dištančnú vložku, ktorú umiestnite pod každý nosník. Tým sa zvyšuje životnosť dreva. Spodné konštrukcie zostavené pozdĺžne vyžadujú rozpínaciu vzdialenosť 1 cm. Dosky sa pokladajú v závislosti na vzore pokládky.
Priskrutkujte spodnú konštrukciu k betónovým doskám. Prevŕtajte spodnú konštrukciu vŕtačkou na drevo. Potom vyvŕtajte do betónovej dosky otvor pre hmoždinky. Do polovice hmoždinky zatlčte klinec a až potom ho naskrutkujte aku skrutkovačom. Než priskrutkujete dosky na miesto, mali by ste vopred vyvŕtať dva otvory na každej strane pomocou samoreznej vŕtacej šablóny. Miesto skrutiek môžete pre neviditeľné upevnenie použiť aj spony.
Pri skrutkovaní dosiek k sebe berte do úvahy šírku dosiek a spodnej konštrukcie. Dosky montujte vo vzdialenosti 1 cm od steny. Dosku na spodnú konštrukciu priskrutkujte pomocou skrutiek z nerezovej ocele.
Dištančné vložky rozpoľte na polovicu a umiestnite ich pod vonkajšie hrany. Rozložte prvú dosku, vložte rozpery a dosku priskrutkujte k sebe. Dodržujte tiež dilatačnú vzdialenosť u pozdĺžnych spojov. Pomôcť si môžete dištančnými klinmi.
Pri zostavovaní drevenej terasy je často jednoduchšie nechať konce vyčnievať. Po dokončení ich môžete odrezať naraz. Prípadne ich použiť ako obloženie.
Pri montáži drevenej terasy myslite aj na to, aby bola zaistená cirkulácia vzduchu. Drevu to prospeje a životnosť drevenej terasy sa tým predlžuje.
Terasové drevo je neustále vystavované poveternostným vplyvom. Chráňte najmä konce dosiek, pravidelné nátery drevu predĺžia život a dodajú lesk.
A máte hotovo!