Vyznačte si na stene začiatok plota. Od tohto miesta napnite murársku šnúru, ktorá bude určovať smer plota. Šnúra by mala mať nejaký odstup od zeme. Môžete ju nechať o niečo dlhšiu. Potom priložte medzi dom a šnúru stavebný uholník a vyrovnajte ho do pravého uhla ku stene domu. K naplánovanej dĺžke pridajte ešte veľký presah, ten uviažte za držiak vytyčovacej šnúry a zatlčte do zeme. Na meranie veľkých vzdialeností je vhodnejšie použiť pásmo. Na plánovanom prekrížení natiahnite rovnakým spôsobom ďalšiu šnúru. Tá by mala prebiehať v pravom uhle k prvej šnúre. Na vytvorenie jamiek na stĺpiky vždy vyznačte stred jamy pomocou zemnej kotvy. Na šnúru môžete dodatočne nalepiť kus lepiacej pásky.
Ako postaviť drevený plot s bránou
Drevený plot je jednoducho nadčasovou klasikou. Ako sa taký plot stavia a aké materiály k tomu budete potrebovať, sa dozviete v našom podrobnom návode. Povedieme vás krok za krokom tak, aby ste si na konci projektu mohli povedať, že váš drevený plot s bránou je široko-ďaleko ten najkrajší.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Príprava
Skontrolujte, či má terén nejaký sklon. Ideálne to pôjde pomocou hadicovej vodováhy. Priehľadná hadica, ktorá je naplnená vodou, sa položí na celú dĺžku príslušného úseku od začiatku až na koniec a na koncoch sa ohne smerom nahor. Vodná hladina bude na oboch koncoch v rovnakej výške. Túto výšku teraz môžete vyznačiť, napr. na fasádu domu a na nabitý drevený kolík. Od tohto vyznačenia odmerajte odstupy od zeme a hneď uvidíte, či má terén nejaký sklon, alebo či budete musieť plot terénu prispôsobiť.
Montáž bráničky
Môžete začať s montážou bráničky. Aby fungovala aj po niekoľkých rokoch správne a nenakláňala sa do strany, ukotvite obidva stĺpiky bráničky pomocou stĺpikových nosníkov v tvare H.
Vykopte jamy s rozmermi 40 x 40 cm. Hĺbka by mala byť 80 cm. To je bežná nezamŕzajúca hĺbka. V Slovenskej republike je nezamŕzajúcou hĺbkou v stavebníctve považovaná úroveň 80 – 140 cm pod povrchom, v závislosti od druhu zeminy.
Ukotvenie trámov H (trámový nosník H) umiestnite do stredu jamy. Na zachovanie tej správnej výšky nosníkov zasuňte pod priečnu vzperu nosníka drevenú latu. A teraz budete potrebovať suchý betón. Ten rozmiešajte podľa pokynov od výrobcu. Najprv nalejte do vedra na maltu uvedené množstvo vody a potom pridajte hotovú zmes. To celé pomocou miešadla rozmiešajte dohladka. Betón nalejte do jám a popichajte murárskou lyžicou, aby sa vzduchové bubliny mohli dostať na povrch.
Keď bude mať betón tú správnu výšku, skontrolujte pomocou vodováhy správnu polohu trámového nosníka. Ak bude sedieť správne, môžete lyžicou uhladiť betón na povrchu. Betón nezaťažujte, aby mohol poriadne vytvrdnúť.
Kým schne betón, môžete pripraviť bráničku.
Namontujte zámok podľa návodu od výrobcu.
Keď bude možné betón zaťažiť, namontujte prvý stĺpik bráničky na trámový nosník. Postavte stĺpik do nosníka a podložte ho kusom dreva s hrúbkou cca 2 cm, aby stĺpik neskôr nestál vo vode. Potom upevnite pomocou skrutkovej svorky. Priložte vodováhu a stĺpik vyrovnajte. Na montáž stĺpika sa hodí špeciálna stĺpiková vodováha. Keď bude všetko v správnej polohe, môžete do stĺpika vyvŕtať otvory na pripevnenie. A teraz vyberte stĺpik z nosníka a vyvŕtajte otvory. Stĺpik priskrutkujte.
Teraz na bráničku pripevnite petlice. Najprv ich pripevnite iba skrutkovými svorkami. Ale ešte neskrutkujte. Pripravenú bráničku postavte na drevené klátiky alebo dosky a vyrovnajte podľa stĺpikov.
Vyberte umiestnenie skrutkovacích pántov, to sú protikusy petlíc. Tým stanovíte montážnu výšku bráničky. Skrutkovacie pánty napevno upnite pomocou skrutkovacích svoriek a bráničku vyskúšajte. Ak sa bude otvárať a zatvárať ľahko, vyznačte si na stĺpiku príslušné umiestnenie otvorov na vŕtanie. Potom môžete pánty a bráničku opäť uvoľniť a položiť bokom.
Pomocou vrtáka do dreva vyvŕtajte otvory na pripevnenie. Potom pomocou skrutiek do dreva pripevnite pánty napevno.
Zaveste bráničku na pánty a pre kontrolu ešte raz vodováhou preverte správne vyrovnanie. Ak bude bránička sedieť rovno, môžete si predvŕtať otvory na priskrutkovanie petlíc. Petlica má na jednej strane štvorhranný výrez. Tu sa pripevní pomocou štvorhrannej skrutky. Tento otvor sa kompletne prevŕta. Ďalšie otvory na skrutky sa vŕtajú iba na dĺžku skrutiek a potom sa do nich naskrutkujú skrutky s polguľatou hlavou.
Po priskrutkovaní oboch petlíc na bráničku sa postaví druhý stĺpik. Zaveste trámový nosník na jamky. Opäť zasuňte drevenú latku pod priečnu vzperu. Spony sú umiestnené smerom von. Zároveň aj umiestnite na nosník stĺpik a opäť ho podložte 2 cm hrubým drevom. Všetko vyrovnajte podľa bráničky. Určite si umiestnenie vrúbkovaného plechu a zakreslite ho podľa sklonu a zástrčky zámku.
Vezmite si dláto a z dreva vydlabte tvar plechu. Keď sa plech zmestí do vydlabaného otvoru, môžete vyznačiť obidva pozdĺžne otvory pre západku a zástrčku a potom ich aj vydlabať do príslušnej hĺbky.
Vrúbkovaný plech priskrutkujte pomocou skrutiek do dreva. Stĺpik bráničky je teraz pripravený na umiestnenie do koncovej polohy.
A teraz môžete, tak ako pri prvom, priskrutkovať stĺpik k nosníku. Potom zaveste do jamky a vyrovnajte podľa bráničky. Medzi bráničkou a stĺpikom nechajte medzeru, aby sa bránička dala ľahko otvárať. Pomocou skrutkovacích svoriek pripevnite stĺpik k bráničke. Bránička sa upevní pomocou dvoch lát. Znovu rozmiešajte betón a nosník zabetónujte do jamy. Betón musí poriadne zatvrdnúť, takže si teraz môžete urobiť prestávku.
Montáž plota
Teraz premiestnite murársku šnúru do strany tak, aby prebiehala okolo vonkajšieho okraja stĺpika. Stĺpiky na plotové prvky usádzajte s kotviacou pätkou do zeme. Položte jeden plotový prvok v montážnej polohe na zem a zaistite potrebnú medzeru medzi stĺpikom bráničky a plotovým prvkom. Potom zaskrutkujte jednu pätku pomocou náradia do zeme tak, aby ležala šnúra v zarovnaní s krytom. A zaskrutkujte do nej stĺpik.
Plotový prvok sa teraz pripevní uholníkom ku stĺpiku. Stanovte montážnu výšku plotového prvku a vyznačte si umiestnenie obidvoch priečnych lát na stĺpik.
Teraz si predvŕtajte vrtákom do dreva otvory a priskrutkujte uholníky. Tie musia byť v pravom uhle, inak bude plotový prvok nakrivo.
Uholníky skrutkujte tak dlho, kým nebudú priskrutkované k zadnej strane plota. To je strana s priečnymi latami. Rovnakým spôsobom sa zasadia všetky ostatné plotové prvky. V rohu sa uholníky do výšky mierne presadia, aby na seba nenarážali skrutky.
Pri pripájaní ku stene preneste výšku posledného stĺpika na stenu.
Priskrutkujte stĺpik do steny. Stĺpik nesmie doliehať priamo na zem, inak by mohol nasiaknuť vlhkosť. Upevnite stĺpiky do steny pomocou vysokozáťažových hmoždiniek so skrutkami. Na skrutkách sú umiestnené matky, ktoré je potrebné zapustiť do stĺpika.
Otvory na zapustenie vyvŕtajte Forstnerovým vrtákom s príslušným priemerom ku použitému nástrčnému kľúču. Potom cez tieto otvory vyvŕtajte otvory pre skrutky vysokozáťažových hmoždiniek. Stĺpik ešte raz vyrovnajte a preneste vyvŕtané otvory na stenu. Otvory vyvŕtajte a priskrutkujte stĺpik k hmoždinkám.
Posledný plotový prvok môžete v prípade potreby skrátiť. Napríklad pomocou ručnej pílky. Nakoniec priskrutkujte uholníky na stĺpiky, na ne potom plotový prvok a máte hotovo!