Návod

Ako postaviť nadzemný bazén

Čo je krajšie, ako sa osviežiť počas horúcich letných dní vo vode? Predsa možnosť vykúpať sa vo vlastnoručne postavenom nadzemnom bazéne! Aké sú výhody a nevýhody a zoznam toho, čo budete pri realizácii vášho letného projektu potrebovať, nájdete v našom HORNBACH návode. Nadzemným bazénom si privodíte do vlastnej záhrady pohodový pocit naozajstnej dovolenky!

Ako postaviť nadzemný bazén

Na tento projekt budete potrebovať:

Materiál

  • nadzemný bazén, fľaša, múka, kremenný piesok, jazierková fólia

Náradie

  • ceruzka, aku skrutkovač, meracie pásmo, meter a pravítko, vŕtačka, rýľ, hrable, nôž, vodováha, fúrik, vidlicový kľúč, pracovné rukavice, plochý štetec, skrutkovač, šnúra, kovová tyč, hranol, záhradné hadice, ochranná lazúra na drevo, trávnikový valec, oblúková píla

Materiál
    Náradie

      Výhody nadzemných bazénov

      • Pre stavbu tohto bazéna nemusíte hĺbiť žiadnu jamu.
      • Na jar sa voda v nadzemnom bazéne ohrieva rýchlejšie ako v bazéne, ktorý je zapustený do zeme.
      • Vysoký okraj bazéna zabraňuje tomu, aby človek nechtiac spadol do vody. To je veľkou výhodou najmä pre rodičov s malými deťmi.
      • Nadzemný bazén si postavíte v niekoľkých krokoch (predovšetkým nafukovacie bazény). Následne je pripravený na osviežujúce ponorenie sa do vody. U nadzemných bazénov s oceľovou vaňou by ste si však mali pre stavbu prizvať nejakých pomocníkov.
      • Bazén možno tiež kedykoľvek bez problémov demontovať bez toho, aby na záhrade zostala hlboká jama.

      Krok za krokom

      Príprava podkladu

      Zem na vašej záhrade by mala byť pevná a rovná. Človek si to musí vedieť predstaviť. 1000 litrov vody váži jednu tonu! Malo by teda ísť o pôvodnú zeminu, nie nasypanú. Miesto je nutné zhutniť, aby sa bazén neprepadol.
      Podklad musíte očistiť od kameňov, koreňov a ostatných predmetov, ktoré by mohli poškodiť fóliu bazénu. Nerovnosti zakryte tenkou vrstvou piesku (max 1 cm).

      01

      Najprv si dobre pripravte tvar, na ktorom nadzemný bazén bude stáť. Kruh nakreslíte najlepšie pomocou plastovej fľaše naplnenej múkou, ktorú pripevníte na šnúru. Šnúra by mala byť o 10 cm dlhšia ako je polomer bazénu. Obrys kruhu viditeľne vyryte do zeme alebo tvar obsypte pieskom. Do stredu upevnite tyč, aby ste mohli vyznačiť presný kruhový tvar.

      02

      Rýľom naplocho odstráňte trávové trsy.

      03

      Plochu vyrovnajte a pritom odstráňte všetky kamene a zvyšky koreňov. Skontrolujte miesto pomocou vodováhy a prípadne ešte upravte.

      04

      Na rovnú plochu naneste jemnozrnný piesok a stiahnite hrabľami do roviny. Túto vrstvu potom jemne zavlažte.

      05

      Pomocou záhradného valca alebo vibračnej dosky teraz pieskovú plochu poriadne uvalcujte a rovnosť povrchu ešte raz skontrolujte vodováhou.

      06

      Na pripravenú plochu sa teraz rozloží jazierková fólia a všade sa uhladí. Textíliu môžete odstrihnúť s presahom až 20 cm.

      07

      Pred vztýčením kovovej konštrukcie sa spodná profilová lišta spojí do kruhu. Priemer musí spĺňať rozmery stanovené výrobcom. Ten môžete upraviť skrátením jednotlivých častí.

      08

      Kovovú stenu teraz môžete postaviť na plochu a rozvinúť. Pri tejto práci noste kvôli nebezpečenstvu poranenia pracovné rukavice.

      09

      Kovová stena sa teraz zasadí do spodnej profilovej lišty.

      10

      Kovová stena sa priskrutkuje. Hlavičky skrutiek sú pritom vo vnútri bazénu.

      11

      Pre ochranu bazénovej fólie sa hlavičky skrutiek ešte zakryjú plastovými pásmi.

      12

      Bazénovú fóliu teraz položte dovnútra a rozložte. Okraj fólie položte smerom nahor cez okraj kovovej steny.

      13

      Fólia sa dočasne pripevní pomocou štipcov na prádlo.

      14

      Fóliu vyrovnajte tak, aby obvodový šev fólie ležal presne na prechode kovovej steny ku dnu. Taktiež aj pravouhlý šev fólie musí prebiehať pravouhle. V tom prípade je fólia umiestnená správne.

      15

      Bazénová fólia sa pripevní k hornému okraju kovovej steny pomocou obvodovej profilovej lišty. Štipce na prádlo sa pritom opäť odstránia. A teraz už môžete naliať do vnútra niekoľko centimetrov vody. Záhyby na fólii môžete zahladiť.

      16

      Teraz môžete namontovať vonkajšiu stranu bazénu. Montáž začína stenovým prvkom, v ktorom sú umiestnené pripájacie otvory. Stenový prvok je nutné vyrovnať tak, aby otvory v dreve sedeli presne s otvormi v kovovej stene. Na bočný okraj stenového prvku sa teraz priskrutkuje spojovacie drevo a následne sa zoskrutkuje s ďalším stenovým prvkom. A môžete kompletne zmontovať vonkajšiu stranu bazénu.

      Kryt horného okraja priskrutkujte na príslušný stenový prvok.

      17

      Pre montáž spätného ventilu sa bazénová fólia v stene bazénu vyreže pomocou odlamovacieho noža na príslušnom otvore do kruhového tvaru a potom sa spolu priskrutkuje vnútorný a vonkajší diel.

      18

      Teraz je možné vytvoriť hadicový spoj vedúci k čistiacemu zariadeniu a naplniť celý bazén vodou až do výšky 4 cm pod tento otvor. Presná montáž sa riadi podľa vlastností príslušného materiálu.

      19

      Na danom otvore na stene bazéna sa naprieč vyreže fólia pre skimmer.

      Skimmer namontujte podľa špeciálneho návodu k montáži od výrobcu.