Montáž pergoly začína zasadením H stĺpikovej kotvy. Potom sa pripevní zadná väznica priamo na budovu. Pre konštrukčnú ochranu dreva je dobrá vzdialenosť 10 cm medzi stĺpikmi a podlahou. Ak staviate pergolu, ktorá nestojí na štyroch nosných stĺpikoch, tak je nutné vykonať upevnenie na budovu s príslušnou stabilitou. Okrem pripevnenia pomocou hmoždiniek sa ponúka aj pripevnenie na závitové tyče. Rozhodujúce sú druh a vlastnosti muriva.
Ako postaviť pergolu
Ak potrebujete na záhrade úkryt pred slnkom, poludňajšou horúčavou a miesto, kde sa budete radi stretávať s priateľmi, potom si skúste postaviť pergolu. Drevenú konštrukciu môžete zakryť doskami, ktoré vás ochránia aj pred dažďom a snehom. To aby ste mohli vašu záhradné pergolu využívať celoročne.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Stĺpiky sa teraz umiestnia do stĺpikových kotiev a upevnia sa pomocou jednej skrutkovej svorky. Pod stĺpiky položte vždy po jednom drevenom lopári. Pomocou vodováhy skontroluje kolmé vyrovnanie stĺpikov. Po vyrovnaní stĺpikov a umiestnenia do rovnakej výšky je možné ich priskrutkovať.
Teraz je možné namontovať výstužné vzpery na existujúce čapové spoje.
Po priložení a priskrutkovaní prednej väznice sa položia strešné krokvy a priskrutkujú sa dlhými skrutkami. Strešná konštrukcia sa ešte doplní položením strešných lát.
Pri zakrytí polykarbonátovými doskami sa na krokvu pripevní podkladový pás pomocou strešných klincov. Polykarbonátové dosky sa potom pripravia pre namontovanie a položia na strechu.
Pripevnenie dosiek sa robí naskrutkovaním hliníkových zakrývacích profilov.
Namontujte ukončovacie profily a systémové diely podľa údajov od výrobcu.
Tip:
Pergolu možno doplniť o systém pre odvod vody. U neošetreného dreva je nutné ešte naniesť ochranný náter na drevo. Prvý náter možno vykonať tiež ešte pred stavbou.