Najprv určte, ako a kadiaľ plot povedie a dodržujte pritom právne ustanovenia týkajúce sa stavieb. Stĺpiky plotu by od seba mali byť vzdialené zhruba 2,5 m.
Ako postaviť drôtený plot
Drôtený plot je najjednoduchším riešením, ako ohraničiť pozemok. Zároveň ide o riešenie relatívne lacné a z hľadiska pracovných úkonov aj pomerne jednoduché. Pripravte si náradie a materiál a onedlho budete mať hotovo.
Ak budete stavbu vykonávať sami alebo vo dvojici, trvá minimálne jeden až dva dni. Veľa času zaberie už len vykopanie jám pre plotové stĺpiky. Ďalej je potrebné počítať aj s časom, ktorý zaberie zatuhnutie betónovej zmesi.
Na tento projekt budete potrebovať
Materiál: | Náradie: |
---|---|
|
|
Tipy:
- Stĺpiky plotu sa rýchlejšie a ľahšie stavajú pomocou vrtáku do zeme. Rýľom vyryte pôdu na hĺbku a šírku rýľa a potom jednoducho "vŕtajte". Okrem času a sily ušetríte tiež veľa betónu.
- Pletivo s rôznou výškou sa dodáva v roliach. Lacnejšie je pletivo z pozinkovaných drôtov, ktoré ale vyžaduje úpravu náterom. Výhodnejšie sú preto pletivá potiahnuté plastom. Sú síce drahšie, ale majú dlhšiu životnosť a ušetríte za opakované nátery. Plot umiestňujte max. 5 cm nad zem. Nebude v tráve vlhnúť a oddiali sa tak riziko korózie.
- Na plot s podmurovkou sa vzťahuje stavebný zákon, a teda prinajmenšom ohlasovacia povinnosť.
Stĺpiky a vzpery pre drôtené ploty
Sú zinkofosfátované s vrstvou polyesterovej umelej hmoty, farba zelená RAL 6005. Stĺpiky plotu majú napevno namontované držiaky pre napnutie drôtu pre obvyklé výšky a uzatváracie čiapočky. Vzpery sa montujú k stĺpikom plotu pomocou priložených objímok.
Bránky a ploty z vlnitej mriežky
Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Existujú zatváracie krídla, dvojité bránky a plotové polia. Brány sa vyrábajú zo stabilných rúrok 42 mm a sú k dispozícii vždy kompletne pripravené na montáž so zámkom v rúrkovom ráme, s kľukou a dorazom.
K dispozícii sú aj stĺpiky s priemerom 60 mm s prestaviteľnými závesnými čapmi. Dvojité bránky majú ešte zarážku a oporu pre nájazd. K väčším bránam možno dodať hrubšie stĺpiky (76 mm alebo 112 mm). Drôtené pletivo možno napojiť na stĺpik bránky upínacími tyčami na pletivo.
Krok za krokom
Príprava montáže
Vykopte prvú základovú dieru (cca 30 x 30 cm, hĺbka sa odvíja podľa dĺžky plotového kolu, mrazuvzdornosť pri cca 800 mm) a dbajte, aby spodný držiak pre napnutie drôtu na stĺpiku plota bol v namontovanom stave tesne nad zemou. Teraz naplňte pripravenú dieru betónom a zabudujte prvý stĺpik plotu.
Pomocou vodováhy stĺpik vyrovnajte vo všetkých smeroch a betón dobre utlačte. Počiatočný stĺpik ihneď podoprite vzperou. Po voľnom namontovaní vzpery vykopte na mieste, kde sa dotýka zeme, ďalšiu základovú dieru. Po zasadení do betónu ju pevne zoskrutkujte.
Tip: Pomer pri miešaní základového betónu: Jeden diel cementu na šesť dielov štrkopiesku a zodpovedajúce množstvo vody alebo zmes hotového betónu na premiešanie s vodou.
Montáž plota
Držiaky napínacieho drôtu sa namontujú hore, dolu a doprostred prvého a posledného stĺpika plotu, ku ktorému sa naskrutkujú na objímky, ako je vidieť na obrázku hore.
Teraz odrežte napínací drôt na potrebnú dĺžku plus 10 cm. Zasuňte napínací drôt na začiatočnom stĺpiku do držiaka napínača drôtu a otáčajte ho skrutkovým kľúčom cez držiak.
Pri všetkých medzistĺpikoch sa napínací drôt vloží do držiakov drôtu. Na poslednom stĺpiku sa napínací drôt zasunie do tŕňa napínača drôtu a napne sa skrutkovým kľúčom. Pri spodnom a stredovom napínacom drôte postupujte rovnako.
Neuťahujte napínací drôt príliš pevne, inak sa môže ľahko pretrhnúť.
Drôtené pletivo čiastočne odrolujte a prestrčte upínaciu tyč pre pletivo do prvej rady ok. Túto tyč teraz spolu s drôteným pletivom zasuňte do hákov plotu. Drôtené pletivo rozbaľte po celej dĺžke, horné a spodné konce drôtu odtiahnite a prehnite okolo napínacieho drôtu.
Aby sa plot nevlnil, upevnite ho na niekoľkých miestach k stredovému napínaciemu drôtu.
Vzpery
Vzpery sú potrebné pri prvom stĺpiku, poslednom stĺpiku a najmenej vždy po 30 metroch bežnej dĺžky plotu. Zamedzujú sťahovanie napínacími drôtmi a dodávajú plotu stabilitu.
Pri zmene smeru plota sa použijú dve vzpery.