Vážení zákazníci, vzhľadom na to, že niektorí dopravcovia počas vianočných sviatkov dočasne prerušujú svoju prevádzku, môže dôjsť k oneskorenému doručeniu vašich objednávok. Ospravedlňujeme sa a ďakujeme za pochopenie. Pokojné sviatky, váš HORNBACH

Je Bratislava - Ružinov skutočne vaša predajňa?
Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 8:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
31. 12. 2024 7:00 - 13:00 hod.
1. 1. 2025 zatvorené
6. 1. 2025 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 24. 12. 2024 o 4:29. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Domček na strome môžete postaviť takmer na akomkoľvek strome. Existuje niekoľko spôsobov, ako domček na strom správne pripevniť. V nasledujúcich riadkoch vás oboznámime s najdôležitejšími vecami, ktoré musíte vedieť predtým, ako začnete stavať domček na strome.

Najprv si však položte otázku, či staviate domček na hranie alebo domček na strome so všetkým vybavením? V druhom prípade sa informujte na príslušnom stavebnom úrade, či je to možné. Na domček na hranie pre deti zvyčajne nepotrebujete stavebné povolenie, pretože sa nestavia na trvalé bývanie alebo obývanie. Ak však uvažujete o väčšom a zateplenom domčeku na strome s prípojkami vody a elektriny, radšej sa opýtajte.

Jak postavit treehouse

Ak máte susedov, ich súhlas môže byť užitočný. Od súhlasu sme prešli k bezpečnosti pri práci. Konkrétne k bezpečnostným prvkom. Zvislé zábradlie s malými medzerami – maximálne 10 cm. Samotné zábradlie by malo byť vysoké aspoň 70 cm. Počas výstavby alebo používania nesmie byť nikto zranený.

Jak postavit treehouse

Keďže budete pracovať a stavať vo veľkých výškach, dávajte pozor na seba a svoje okolie. Nakoniec to budete vy a vaše deti, kto sa bude tešiť z domčeka na strome. Preto myslite na všetko: na celkovú výšku, výšku zábradlia, prístupové plošiny, schody, to všetko si bude vyžadovať veľa času, meraní a materiálu.

Ďalšou vecou, ktorú by ste nemali podceňovať, sú náklady, pretože na stavbu domčeka na strome by ste mohli letieť s rodinou na Maldivy. Drevo nie je lacné, rovnako ako skrutky, a oboch budete potrebovať veľa. Myslite na to pri plánovaní.
Prispôsobte svoje sny svojmu rozpočtu a buďte kreatívni.

Záleží na tom, pri akom strome stojíte. Ovocné stromy majú veľmi mäkké a krehké drevo. A tak dreviny ako čerešňa, topoľ a breza nedokážu samy o sebe udržať dom. V takom prípade je najlepším riešením domček na strome na podperách.

Ideálnymi stromami na stavbu domčeka na strome sú orech, gaštan, javor, buk a dub. Sú robustné, majú tvrdé drevo a dokážu domček podoprieť.

Pri ihličnanoch je to trochu zložitejšie. V ich korunách toho veľa nepostavíte, ale na silný a zdravý kmeň môžete zavesiť dom.

Je dôležité, aby bol strom plne vyvinutý, dostatočne veľký a 100 % zdravý. Konáre, ktoré majú niesť váhu domčeka, musia byť schopné vydržať veľké zaťaženie, pretože takýto domček môže vážiť až pol tony. Konáre nesmú byť zhnité, vyskúšajte ich všetky.

Skontrolujte stav celého stromu, kmeňa a konárov. Dávajte pozor na diery, smolu. Pred stavbou domčeka na strome si musíte byť absolútne istí, že strom je zdravý.

Jak postavit treehouse

Takto môže vyzerať napadnutie plesňou.

Jak postavit treehouse

Pozornosť venujte aj kôre na celom strome.

Ak kôra vyzerá takto, je možné, že váš strom trpí chorobou a nebude mať dlhú životnosť. Brečtan môže strom nakoniec aj udusiť, ak sa príliš zahustí.

Jak postavit treehouse

Ak máte podozrenie alebo chcete mať istotu, obráťte sa na profesionálnych arboristov. Dozviete sa, aké závažné je toto ochorenie a aké môže mať následky.

Pozorujte, ako sa strom správa vo vetre. Osamotený strom je pravdepodobne overený časom, pretože odolal víchrici sám. Je preto silný a domček na jeho vrchole by mal byť malý a ľahký, aby vydržal so záťažou. Steny, ktoré sú príliš veľké a ťažké, majú veľkú plochu vystavenú vetru a váš strom sa zrúti ako plachetnica.

Jak postavit treehouse

Stromy majú kmene, ktoré v ideálnom prípade rastú rovno. Ak rastú šikmo, mali by ste zvážiť inštaláciu dodatočných podpier pre dom, aby sa strom pri zaťažení neprevrátil.
Ak sa kmeň rozdvojuje, je to normálne. Veľké vidlice sa nazývajú aj V a U. Vidlice v tvare písmena U sú v poriadku, ale vidlice v tvare písmena V nie, pretože do nich môže presakovať dažďová voda a v priebehu rokov spôsobiť hnilobu alebo dokonca v zime pri mraze prasknúť.

Jak postavit treehouse

Ak strom pozostáva len z jedného dlhého kmeňa, je možné zavesiť plošinu na prvý silný konár na vrchole pomocou oceľových lán a okrúhlych závesov.
Ak máte dva takéto stromy vedľa seba, môžete domček zavesiť aj medzi oba stromy, samozrejme, len ak sú dostatočne blízko pri sebe.

  • Ako chcete, aby váš domček na strome vyzeral?
  • Koľko a ako veľký chcete mať priestor na prechádzky?
  • Kde by mal byť domček na strome umiestnený a aký by mal mať tvar a typ strechy?
  • A ako sa tam chcete vy alebo vaše deti neskôr dostať?
  • V prípade jednoduchého domčeka na strome by ste si mali urobiť náčrt na papier s čo najpresnejšími rozmermi.

Pri jednoduchom domčeku na strome si vystačíte s náčrtom na papieri, pri zložitejších si môžete prácu uľahčiť pomocou 3D programov v počítači. Prípadne môžete začať stavať model z lamiel priamo na strome. Hrubý náčrt podesty, plošiny a tvaru vám pomôže získať predstavu o tom, ako bude domček na strome vyzerať.

Domčeky na strome možno pripevniť rôznymi technikami. Vo všeobecnosti by ste sa mali snažiť čo najmenej narušiť samotný strom.

Jak postavit treehouse

Ak to strom umožňuje, pokúste sa domček umiestniť do medzery v korune. Je tak menej pravdepodobné, že veľké konáre budú vyčnievať cez steny alebo strechu. Okrem toho sa zaťaženie rovnomerne rozloží na všetky konáre.

Jak postavit treehouse

Ak strom nemá dostatok silných konárov na všetkých stranách alebo má len jeden dlhý kmeň, nezostáva vám nič iné, ako postaviť okolo kmeňa plošinu v primeranej výške a zavesiť ju na silné konáre nad ňou pomocou oceľových lán a závesov.
Vo všeobecnosti sa snažte postaviť domček vedľa kmeňa medzi konármi. Prenikanie konárov do domčeka pridá prácu a konáre potom môžu prekážať.

Jak postavit treehouse

Dobrým pravidlom pre výšku domčeka na strome je, aby vzdialenosť medzi zemou a prvou plošinou bola čo najmenšia a nepresiahla 2 metre.

Jak postavit treehouse

Je rozumnejšie postaviť druhú plošinu, než sa po štvormetrovom rebríku vracať na pevnú zem. Pád z takejto výšky je nebezpečný pre každého, či už dospelého alebo dieťa.
Preto si premyslite, koľko plošín potrebujete alebo chcete, aké veľké by mali byť a kde by mali byť umiestnené.

Jak postavit treehouse

Po schodoch, po rebríku alebo pekne vyšplhať hore? Rozhodnite sa, ktorý typ rebríka je najpraktickejší. Opäť platí, že musí byť bezpečný od spôsobu ukotvenia až po posledný schod.
Zaujímavou formou prístupu na plošiny je visutý most. Opäť platí, že čím vyšší most, tým dlhší pád - preto sa svedomito rozhodnite, o koľko vyššie to ešte má zmysel, a ako bude vyriešené zábradlie.

Nie každé drevo je vhodné na všetko.

  • Lacné smrekové drevo je síce nenáročné na peňaženku, ale musíte ho niekoľkokrát moriť, inak vám dom doslova zhnije pod zadkom.
  • Na zábradlie alebo bočné steny samotného domu môžete použiť aj staré drevo z pivnice, stodoly alebo odkiaľkoľvek, kde ho nájdete. Samozrejme, stále je to kvalitný materiál.
  • Na konštrukčné a nosné časti používajte vždy nové drevo. V ideálnom prípade by ste mali použiť drevo, ktoré je vhodné na vonkajšie použitie alebo bolo vopred ošetrené.
  • Úplne by ste sa mali vyhnúť drevu, ktoré bolo nevhodne ošetrené lakmi, farbami, ktoré by mohli byť zdraviu škodlivé.
  • To, čo platí pre drevo, platí aj pre skrutky a všetky kovové časti na dome. Skrutky z nehrdzavejúcej ocele nehrdzavejú, a preto sú ideálne; v prípade potreby sú vhodné aj žiarovo pozinkované skrutky. Spojovací materiál jednoducho vyberajte veľmi opatrne.

Všetky diely použité na zavesenie plošín musia mať samozrejme veľkú hmotnosť a platí tu univerzálne pravidlo:

Dbajte preto na to, aby matice, reťaze, laná, oká, oceľové laná a všetky ostatné časti, na ktorých je niečo zavesené, mali vysoké limity zaťaženia. A to nielen pre samotný dom, ale aj pre všetkých, ktorí sa v ňom budú pohybovať.

Na stavbu domčeka na strome budete potrebovať veľa nástrojov a strojov. Niektoré z nich nie sú nevyhnutnosťou, ale priamočiara píla a stolová píla vám môžu výrazne uľahčiť život.

Teraz už viete všetko, čo potrebujete vedieť na stavbu domčeka na strome. Tak si vezmite papier, meter a niečo na písanie a vyrazte do záhrady!

hore