Vyberte si vhodné miesto pre záhradný domček. Základom musí byť pevný, rovný povrch, najlepšie betónová doska alebo zámková dlažba. V miestach, kde hrozí riziko zamokrenia základovej dosky, odporúčame pod stavbu umiestniť hydroizoláciu, ktorá zabráni prenikaniu vlhkosti do spodných častí domčeka.
Veľmi dobrou alternatívou je príprava základovej plochy pomocou samonosného základového roštu ukotveného priamo do zeme pomocou zemných skrutiek.
Výhodou tohto riešenia je rýchla montáž bez potreby výkopových prác a betónovania a možnosť následného premiestnenia domu. Zároveň je tento spôsob zakladania šetrný k životnému prostrediu.
Ako postaviť záhradný domček z fošní
Doska za doskou. Poradíme vám, ako si s trochou zručnosti postaviť vlastný záhradný domček.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Aký záhradný domček, taký manuál
Skôr ako začnete stavať drevený záhradný domček, prečítajte si návod, ktorý je súčasťou balenia. Dvakrát merajte a raz režte. Oplatí sa to.
Skôr ako začnete stavať záhradný domček, mali by ste si najprv skontrolovať zoznam dielov, aby ste sa uistili, že sú všetky časti záhradného domčeka kompletné. Pri ošetrovaní dreva a montáži záhradného domčeka postupujte podľa pokynov výrobcu, aby ste predišli strate záruky.
V príklade uvedenom v tomto návode je domček postavený z neošetreného mäkkého dreva. Preto sa všetky drevené časti musia najprv natrieť základným náterom na drevo s ochranou proti plesniam.
Montáž domčeka sa začína uložením podlahových nosníkov na pevný betónový základ. Oba podlahové nosníky pod stenou priskrutkujte k sebe skrutkami a rozložte ich podľa návodu na záhradnú chatku na základovej doske.
Priemer Forstnerovho bitu zvoľte tak, aby sa nástrčný kľúč mohol neskôr voľne otáčať. Pomocou Forstnerovho vrtáka vyvŕtajte uprostred každého nosníka vo vzdialenosti 60 cm – vzdialenosť od konca nosníka je 15 cm. Vŕtajte dostatočne hlboko, aby bola matica skrutkovej kotvy úplne zapustená. Vŕtajte cez trám do základu – tak hlboko, ako je kotva dlhá. Takto priskrutkujte všetky trámy k základom.
Prvé dve bočné dosky sú teraz priskrutkované k základovým nosníkom. Dosky záhradného domčeka majú pero a drážku, pričom pero je vždy na vrchu. Montáž stenových dielcov začnite položením polovičných stenových dielcov s perom. Dielce priskrutkujte cez rohové drážky na podlahových trámoch tak, aby dielec steny smeroval po celej dĺžke von. Polovičné stenové diely voľne položte na predný podlahový nosník. Jazýček vždy smeruje nahor. Umiestnite celé bočné stenové diely do zárezov polovičných stenových dielov na bočných stranách domu a skontrolujte ich rovinnosť.
Teraz sa musíte rozhodnúť, kam umiestnite dvere a okno. V niektorých záhradných domčekoch môžete polohu dverí a okna zmeniť. Podľa toho sa vložia priečne dosky. Môžete sa informovať u výrobcu, či je to možné aj pre váš záhradný domček. Prvú priečnu lištu vymeňte na strane bez dverí. Na strane s dverami a oknom vložte dve krátke priečky – jednu na každej strane dverí.
Po vložení prvých priečnych dosiek vložte ďalšie dve pozdĺžne dosky. Po ich vložení poklepte na dosku kúskom dreva a gumeným kladivom, aby sa spojilo pero a drážka. Drevo chráni pero a rovnomerne rozkladá silu kladiva po celej dĺžke dosky. Po každom riadku by sa mala doska poklepať nadol. Takto zostavte niekoľko radov.
Po niekoľkých radoch dosiek sa spodné dosky pomocou uholníkov priskrutkujú k základovým trámom. Potom pokračujte v ich montáži v radoch, až kým nedosiahnete výrez pre okno.
Vo výške okenného výrezu sa dosky stabilizujú na strane výrezu dverí strešnými latami a svorkami. Vďaka tomu majú nasledujúce krátke úseky dosiek napravo a naľavo od okenného výrezu väčšiu oporu. Potom pokračujte v montáži v radoch až po hornú hranu okna a dverí.
Teraz vložte do každého rohu závitovú tyč. Tým sa domček dodatočne stabilizuje. Otvory na ne sú už pripravené. Závitová tyč sa v spodnej časti nesmie dotýkať základu a v hornej časti nesmie vyčnievať. V prípade potreby ju v hornej časti skráťte. Matice pevne utiahnite. Teraz odstráňte strešné laty z výrezu dverí.
Okno je zvyčajne vopred zmontované. Okno vložte zhora do výklenku. Z vonkajšej strany je potrebné priskrutkovať iba okenný kríž.
Zostavte zárubňu podľa pokynov výrobcu a zhora ju vložte do dverného otvoru. Dverovú zárubňu priskrutkujte k spodnému priečniku jednou skrutkou na každej strane. Rám dverí je priskrutkovaný len v spodnej časti, aby sa dosky nad ním mohli pohybovať a „pracovať“.
Vložte prah dverí a priskrutkujte ho k základnému drevu.
Teraz máte poslednú možnosť všetko ešte raz skontrolovať. Neskôr už nemôžete vykonať žiadne opravy, potom pomôže len demontáž. Sú všetky bočné steny kolmé? A sú k sebe v pravom uhle?
Teraz pripevnite posledné dosky až po štít.
Do výrezov v doskách štítu vložte trámy.
Horné štítové dosky priskrutkujte k latám (malý obrázok) – skrutky umiestnite pod uhlom a priskrutkujte ich cez dosku do laty. Potom priskrutkujte dodané dosky na oboch stranách pod hrebeňovú rímsu. Tie spoja horné dosky a stabilizujú štít.
Teraz je na rade strecha. Začnite v prednej časti domu – drážka prvej dosky na každej strane strechy musí smerovať dopredu. Položte dosky do každej polovice strechy tak, aby sa stretli v strede nad hrebeňovou latou, a potom ich priskrutkujte. Posledné strešné dosky na opačnom konci štítu budú mierne vyčnievať. Keď ich máte priskrutkované, môžete ich priamo na streche prerezať.
Teraz je na každej strane strechy nainštalovaná odkvapová lišta, posunutá o dva centimetre dovnútra. Pripevnite ju k strešným doskám pomocou svoriek. Na strešné dosky nakreslite čiaru, ktorou pripevníte latu k streche.
Strešná krytina sa kladie v pásoch. Začnite odspodu a prvý pás nechajte vyčnievať 2 cm nad odkvapový okraj. Ďalší úsek položte s presahom – pre správny presah sú vytlačené vodiace čiary. Keď sú obe polovice strechy pokryté lepenkou, položte jeden diel nad stred štítu. Strešná krytina je len dočasnou ochranou. Najneskôr po dvoch mesiacoch, a najmä pred prvým snehom, by sa na ňu mala položiť riadna strešná krytina.
Položte podlahové dosky na podlahové trámy. Prvú podlahovú dosku priložte k stene s drážkou, nechajte medzeru podľa návodu a pribite ju zhora. Pripevnite dosky klincami v mieste styku s podlahovými trámami šikmo do pera podobne ako strešné dosky. Aby drevo mohlo ešte pracovať, nechajte medzi doskami medzeru približne 1 mm. Pred pribitím poslednú dosku narežte na požadovanú šírku - s ohľadom na medzeru k stene. Teraz pripevnite soklové lišty. Zrežte ich pod uhlom tak, aby boli v rohoch v jednej rovine. Nakoniec ich priskrutkujte k spodným doskám steny.
Ak ste sa s návodom na stavbu dreveného záhradného domčeka dostali až sem, máte hotovo. Projekt sa však ešte neskončil, stále je čo robiť.