1. Ak sa chystáte klásť dlažbu na podlahu alebo lepiť obklady na stenu, podklad musí byť pred začatím týchto prác vždy suchý, čistý, rovný, bez mastnoty a trhlín.

2. Dôkladne utesnite všetky nerovnosti podkladu. Na povrch naneste vyrovnávaciu hmotu a ošetrite ho základným náterom.

3. Základný náter rozotrite pomocou gumovej stierky. Výsledný vyrovnaný povrch musí schnúť približne 2 dni (presný čas schnutia nájdete v údajoch výrobcu).

Niekedy je potrebné položiť dlažbu a obklady na miestach, ktoré nemajú v rohoch 90 stupňov, majú zakrivené steny, obmedzený prístup alebo všeobecne horšie podmienky. To však nie je dôvod na to, aby ste sa projektu vzdali hneď na začiatku.

Natiahnite vnútornú šnúru rovnobežne s bočnými stenami a podľa toho usporiadajte prvý rad dlaždíc. Pokračujte v kladení na prednej strane.

Určite pozdĺžnu a priečnu os interiéru a vyznačte medzi nimi uhol 45 stupňov. Dlažbu položte rovnobežne s vyznačeným 45-stupňovým uhlom a diagonálne k pozdĺžnej a priečnej osi.

Keďže povrchy dlažby sú len odolné voči vode, nie sú vodotesné, ošetrite povrch v sprchovacom kúte hydroizolačným náterom, ktorý pôsobí ako gumová vrstva. V kritických rohoch zvýši izolačný účinok tesniaca páska.

Aj vnútorné a vonkajšie rohy je potrebné vybaviť spojmi. Najjednoduchším spôsobom je použitie špeciálnej rohovej lišty, ktorú vtlačíte do lepiaceho lôžka a potom položíte obkladačky pozdĺž lišty.

V kuchyni je výška obkladanej plochy medzi pracovnou doskou a závesnými skrinkami približne 60 cm. Na vyznačenie hornej hranice použite vodováhu. Optimálnu dĺžku určíte tak, že mozaikové obkladačky voľne položíte. Na uľahčenie inštalácie sa naše mozaikové obkladačky lepia z rubovej strany sieťovým alebo bodovým lepidlom.

Pri obkladaní plochy okolo okna začnite od čiary v strede okna. V prípade dvoch okien postupujte podľa stredovej čiary medzi oboma oknami.

Steny, ktoré potrebujete obložiť, nie sú v pravom uhle? Spojte príslušné stredy lícujúcich stien smerovou šnúrou. Voľne položte dva rady obkladačiek naľavo a napravo od tejto šnúry a jeden priečny rad kolmo na ňu.

Ak chcete určiť optimálnu šírku škáry pre danú veľkosť dlaždíc, postupujte takto:

Veľkosť dlaždice Šírka škár
Keramické dlaždice s dĺžkou hrany do 150 mm šírka škár 2 mm
Keramické dlaždice s dĺžkou hrany od 150 mm šírka škár 2–8 mm
Štiepané dosky/tehly šírka škár 4–10 mm
Ako pripraviť podklad na kladenie dlažby a obkladov

Existujú rôzne spôsoby vŕtania otvorov do dlaždíc. Všetky postupy sú založené na presnom označení stredu otvoru.

Dierovanie otvorov v obkladačkách a dlaždiciach

Ak potrebujete urobiť niekoľko rôznych priemerov, môžete uprednostniť nastaviteľný výstružník na diery, ktorý dokáže vyvŕtať presný kruhový otvor do dlaždice a je vhodný pre priemery do približne 90 mm.

Dierovačka

Dierovačka sa používa na vŕtanie otvorov pre vypínače atď. Bežné priemery sú k dispozícii ako nadstavce (tiež sú súčasťou sortimentu).

Vrták na sklo alebo tvrdý kov

Na malé priemery otvorov, napr. na ťahanie káblov, možno použiť aj vrtáky do skla alebo ostré vrtáky do tvrdých kovov.

Vŕtanie otvorov do dlaždíc nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Postupujte podľa pokynov odborníkov a urobte nasledujúce kroky:

Označte oblasť, ktorá sa má vŕtať, vrtákom. Na predvŕtanie použite vrták do kameňa s priemerom 3 až 4 mm. Vrták nesmie byť nastavený na funkciu príklepu, inak môže dôjsť k prasknutiu obkladu!
Na tento účel je vhodnejší akumulátorový skrutkovač (7,2 V). Po prevŕtaní dlaždíc vložte vrták požadovanej hrúbky.

Na vykonanie rovného rezu pri skracovaní obkladačiek je ideálna fréza na obkladačky. Ak si nechcete kupovať vlastné náradie, využite našu službu prenájmu strojov a zariadení. Vložte obkladačku do rezačky na obkladačky tak, aby mohla rezať povrch obkladačky na požadovanom mieste.
Rezačky sú zvyčajne vybavené prípravkom na lámanie dlaždíc. V opačnom prípade možno hladký zlom vykonať podopretím okraja dlaždice.

Hrany obkladačiek sa najlepšie upravujú pomocou špeciálnych fréz na obkladačky. Postup najskôr vyskúšajte na zvyšnom kuse dlaždice. Nepravidelné hrany sa zvyčajne neskôr zakryjú rozetami. Čistý rez sa dosiahne pomocou špeciálnych pílových kotúčov alebo drôtov natiahnutých v oblúkovej alebo elektrickej priamočiarej píle.

Ako pripraviť podklad na kladenie dlažby a obkladov

Sú vaše existujúce obkladačky staré alebo zašlé, alebo vás jednoducho omrzel ich vzhľad a chceli by ste ich vymeniť za nové? Žiadny problém. Pripravili sme pre vás sprievodcu ich výmenou alebo opravou.

1. Opatrne oškrabte škárovaciu hmotu okolo dlaždice, ktorú chcete vymeniť. Odporúčame použiť malý rezač a tvrdý kovový nástavec. Pracujte opatrne a presne, aby ste nepoškodili susedné dlaždice. Dlaždicu odrežte dlátom a potom pomocou stierky dôkladne odstráňte zvyšky starého lepidla a škárovacej hmoty.

2. Na vzniknutú medzeru naneste pripravené lepidlo na dlaždice a vložte novú dlaždicu. V prípade malých obkladačiek môžete zadnú stranu obkladačky natrieť lepidlom. Lepidlo, ktoré sa pri zasúvaní novej dlaždice rozleje do bočných škár, ihneď odstráňte. Na zachovanie pravidelných vzdialeností škár použite škárovacie krížiky.

3. (Dodržiavajte pokyny výrobcu lepidla!)

4. Škárovaciu hmotu votrite do škár dlaždíc pomocou gumovej stierky. Prebytočnú škárovaciu hmotu odstráňte vlhkou špongiou.

5. Nakoniec vyplňte otvorenú dilatačnú škáru pozdĺž steny elastickým silikónom.