Kedy je ten správny čas?
- Kedy začať: posledných 14 dní v septembri.
- Kedy skončiť: prvých 14 dní v októbri.
Rešpektujte klimatické podmienky: teplota nesmie klesnúť pod 5 °C a vystúpiť nad 25 °C.
Preliaty trávnik
Táto situácia nastáva najčastejšie v prípade automatického zavlažovania. Váš trávnik je preliaty, zaparí sa a začnú sa v ňom tvoriť huby a následne hubové choroby. Zbystrite v týchto prípadoch - na trávniku vám rastú ružové alebo hnedé huby; trávnik má na sebe jemný poťah vo forme bielych alebo hnedých fľakov.
Príprava preliateho trávnika na zimu:
- Kosenie
Trávny porast pokoste do výšky max. 5 cm. - Vertikutácia
Prevzdušnite poškodený trávnik vertikutátorom s drôtikmi, ktorý trávu zároveň prečeše a zbaví húb. - Postrek
Aby ste sa zbavili húb a hubových chorôb, použite postrek Dithane alebo Ortiva. Pri aplikácii postreku dbajte na klimatické podmienky (teplota medzi 5-25 °C, pozri vyššie) a po aplikácii nesmie aspoň 3 hodiny pršať, aby dážď postrek nezmyl. - Záverečné kosenie
Posledné pokosenie trávnika nechajte až na polovicu októbra.
Ako zazimovať automatické zavlažovanie?
Vypnite prívod vody na záhradu, rúrky odvzdušnite a vyčistite. Ideálne je spoľahnúť sa na odborníka.
Vyschnutý trávnik
To, že máte trávnik po lete vyschnutý, je pomerne bežná vec. Stačí podľa poškodenia dosiať novú trávu a starostlivo zazimovať. Ako spoznáte vyschnutý trávnik? Nie je na ňom tráva, trávny koberec je spálený.
Je nevyhnutné, aby ste prezreli celý trávnik a pri dosievaní postupovali nasledovne:
- Lokálne poškodenie - budete dosievať na jeseň iba na vyschnutých miestach.
- Menej ako 60 % poškodenia - takto rozsiahle poškodenie dosievajte ešte na jeseň.
- Viac ako 70 % poškodenia - v tomto prípade odporúčame počkať s dosievaním na jar. Plošný dosev by namrzol a zimné mesiace by nemusel prečkať.
Príprava vyschnutého trávnika na zimu:
- Kosenie
Trávnik pokoste do výšky max. 6 cm. - Vertikutácia
Prevzdušnite trávnik vertikutačnými hrabľami s drôtikmi, ktoré zároveň vyčešú uschnutú trávu. - Dosev
Používajte výhradne trávne zmesi určené na dosievanie trávy - obnova alebo dosev. Ak budete z dôvodu veľkého poškodenia dosievať trávnik až na jar, použite pôvodné osivo (napr. ak máte pôvodné trávne semeno Golf, použite na dosev opäť Golf).
Zem rozhrabte kovovými hrabľami alebo vertikutátorom, sejte podľa návodu na obale; pri lokálnom doseve použite menej semien, v opačnom prípade by trávy bolo moc, zaparila by sa a trpela by hubovými chorobami. Semeno ľahko zahrabte hrabľami, aby sa zem spojila so semienkom, dosev zavalcujte alebo pritlačte lopatou, aby sa zem spojila so semienkom. - Zalievanie
Dosev zalievajte vždy s ohľadom na klimatické podmienky (5-25 °C). Zalievajte ho tak, aby bol substrát mierne vlhký, aby tráva bobtnala a klíčila, inak vám zaschne. - Záverečné kosenie
Finálne pokosenie trávnika nechajte až na polovicu októbra.
TIP pre chalupárov
Ak nemáte možnosť dosev pravidelne zalievať, nezalievajte ho ani pri vysiatí. Ak by ste ho zaliali a nechali ďalej bez závlahy, semienka napučia a nedostatkom vlahy zaschnú a nevyklíčia. Nechajte dosev žiť "svojím životom", vezme si závlahu z rosy, dažďa a pod.
Krásny trávnik
Ak je váš trávnik stále zelený, patríte medzi vyvolených. Na konci októbra (opäť s ohľadom na klimatické podmienky) ho iba pokoste do výšky max. 6 cm. Pozor - ak by bol trávnik moc nízky, hrozilo by mu vymrznutie.
Jesenné hnojenie
Nezabúdajte na neho ani na jeseň. Vždy použite výhradne jesenné trávnikové hnojivo, ktoré má vysoký obsah draslíka. Trávnik hnojte iba jednorázovo, ideálne na konci septembra, aby mal 1 mesiac pred nástupom zimy dosť času na regeneráciu.
Typy jesenných hnojív:
- tekuté hnojivo - ideálne pre dosevy,
- granule - dvojzložkové použite na trávnik bez poškodenia; na trávnik napadnutý hubovými chorobami je dobré použiť viaczložkové hnojivo s prídavkom síry, ktorá tieto choroby ničí.
Potom sa už len pozerajte z okna, ako padá sneh, buďte v pokoji a tešte sa na jar.