Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 2. 11. 2024 o 21:58. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

  • Elektrickú kosačku by ste mali dôkladne vyčistiť najmä po poslednom použití v roku. Zvyšky trávy prilepené na stroji sa odstraňujú drevenou alebo plastovou stierkou. Zvyšky trávy na výfuku alebo studenom rebrovaní valca v sebe ukrývajú nebezpečenstvo vzplanutia.
  • Ak budete kosačku čistiť pomocou vody a hadice, mali by ste dbať na to, aby sa prúdom vody nepoškodili súčiastky motora, tesnenie alebo ložiská.
  • Na ochranu postriekajte vnútornú stranu vhodným údržbovým sprejom. Tým sa zredukuje prichytávanie zvyškov trávy a podstatne sa uľahčí aj údržba.
  • Aby ste dosiahli optimálny výsledok pri kosení, tak by ste mali hneď na začiatku novej sezóny nechať na vašej kosačke nabrúsiť nože. Nože by sa mali brúsiť vždy po cca 25 hodinách prevádzky.

  • Pred zahájením údržbových prác vytiahnite pre istotu zástrčku zo zapaľovania sviečky.
  • Pred zimnou prestávkou úplne vyprázdnite nádržku, pretože pohonné hmoty cez zimu strácajú svoje štartovacie vlastnosti.
  • Cez zimu síce nebude benzínová kosačka používaná, ale aj tak by ste mali pred jej uložením na zimný spánok skontrolovať stav oleja. Prípadne bude nutné vykonať výmenu oleja alebo ju nechať vykonať v odbornom servise. V prípade svojpomocnej výmeny oleja postupujte podľa návodu a použite odporúčaný motorový olej.
  • Miesto uskladnenia pre vašu benzínovú kosačku by malo byť bezprašné, suché a v prípade kosačiek so štartovacou batériou mrazuvzdorné, napríklad v záhradnom domčeku. Zakrytie záhradného prístroja zabráni jeho zaprášeniu.

Ako sa starať o kosačku

  • V prípade aku kosačiek na trávu pochádza prúd často z nikel-kadmiových batérií, ktoré sa časom vybijú samy. Nie je dobré, ak sa batérie skladujú dlhšiu dobu úplne vybité. Prístroje po skončení sezóny a pred uskladnením úplne vybite a potom batérie opäť nabite na maximum. V priebehu zimnej prestávky stačí dobíjanie zopakovať po 2 až 3 mesiacoch.
  • Ďalším zdrojom prúdu je líthium-iontová technológia. Tá je vzhľadom k svojej vysokej hustote energie a rýchlosti nabíjania v dnešnej dobe štandardom. Iné druhy batérií môžu byť síce výhodnejšie, vyznačujú sa však vyššou hmotnosťou, dlhšou dobou nabíjania a kratšou pracovnou dobou.
  • Aku kosačky na trávu sú takmer bezúdržbové. Okrem brúsenia nožov nie je nutné vykonávať žiadne ďalšie servisné práce. V studenom ročnom období by ste nemali vašu kosačku na aku pohon nechať len tak stáť voľne von na vzduchu. Ideálne miesto uskladnenia by malo byť bezprašné a chránené proti pôsobeniu poveternostných vplyvov, napríklad v záhradnom domčeku.

Ako sa starať o kosačku

  • Vyčistenie robota: Odstráňte nečistoty a nalepené zvyšky trávy z vašej robotickej kosačky na trávu pomocou vlhkej tkaniny alebo kefy. Na čistenie nepoužívajte tečúcu vodu, rozpúšťadlá a ani leptavé čistiace prostriedky. Pri čistení dávajte pozor na to, aby bola z kosačky odstránená poistka batérie. Jedine tak bude zaistené, že sa prístroj neočakávane nezapne.
  • Kontrola nožov: Taktiež skontrolujte nože na možné poškodenia a v prípade potreby ich vymeňte. Pri modeloch s nožovými lištami sa odporúča vymeniť nože raz za rok. Modely s nožovými čepeľami by sa mali vymeniť pri opotrebovaní, čo môže byť niekoľkokrát do roka.
  • Údržba aku: Pred uskladnením na zimnú prestávku by ste mali dodržať pokyny z vášho návodu na použitie kosačky ohľadne nabitia batérie! V závislosti na type batérie sa akumulátor napríklad úplne nabije a potom sa uskladní oddelene od kosačky. Iné robotické kosačky zase majú prístroj na trvalé nabitie, ku ktorému sa prístroj po dobu trvania zimnej prestávky pripojí. Batériu aj robotickú kosačku skladujte na suchom, mrazuvzdornom mieste. Jedine tak budete mať aj v nadchádzajúcej sezóne možnosť uplatniť vaše nároky na záruku.

  • Uskladnenie prístroja: Pokyny na uskladnenie nájdete vždy v príslušnom návode na použitie od výrobcu. V ňom sú uvedené najrôznejšie informácie a inštrukcie od výrobnej firmy. Zakrytie kosačky sa odporúča pri všetkých modeloch, aby ste zabránili zaprášeniu a usádzaniu nečistôt.
  • Demontáž nabíjacej stanice: Taktiež nabíjacia stanica by sa mala demontovať a uskladniť na suchom mieste.
  • Vymedzovací kábel: Vymedzovacie káble je možné nechať cez zimu v zemi. Vyčnievajúce konce by sa mali odizolovať, aby boli chránené pred zoxidovaním.
  • Príprava na jar: Po skončení zimného obdobia by ste mali skontrolovať nastavenie vašej robotickej kosačky. Postavte opäť nabíjaciu stanicu a pred pripojením skontrolujte kontakty a konce káblov na nečistoty. Tie môžete očistiť brúsnym papierom. Skontrolujte, či sa batéria vašej robotickej kosačky na trávu cez zimu úplne nevybila.

Ako sa starať o kosačku
hore