Najčastejšími problémami, ktoré s nami riešite, sú napríklad mliečna voda v bazéne, použitie vločkovača, soli alebo prečo sa robí kalná voda. A pretože krištáľovo čistá voda je pýchou každého majiteľa bazéna, tak je pre jej udržanie potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel.
1. Chlórový rad pre bazény
Prvé napustenie bazéna a uvedenie do prevádzky
Pred každým napustením bazén starostlivo vyčistite, to platí predovšetkým pri jeho odzimovaní. Potom ho napustite vodou, skontrolujte a uveďte do prevádzky filtračné zariadenie. Zmerajte a upravte pH použitím patričných prípravkov podľa návodu.
Voda zo studne
Ak bazén napúšťate studničnou vodou, odporúčame aplikovať prípravok Studňa Mineral, ktorý zníži tvrdosť vody a vyviaže z vody nežiaduce minerály (spôsobujúce zafarbenie vody a zákaly). Prvé zachlórovanie prípravkom Štart odporúčame najskôr 24 hodín po aplikácii prípravku Studňa Mineral. Pokiaľ napriek tomu dôjde k zelenému alebo hnedému sfarbeniu, je to pravdepodobne spôsobené vysokou koncentráciou železa, mangánu, medi. Pridajte ďalšiu dávku Studňa Mineral.
Voda z vodovodu
Pri napustení vody z vodovodného radu môžete prejsť rovno k prvému zachlórovaniu prípravkom Štart. Nasledujúci deň je vhodné skontrolovať hladinu voľného chlóru, a ak klesla pod 1 mg/l, pridajte prípravok Stabilizátor Chlóru. Potom už možno pristúpiť k pravidelnému dávkovaniu prípravkov na priebežnú dezinfekciu vody (MiniTablety, 7 Denné Tablety, Chlór Triplex alebo Chlór Komplex). V priebehu dávkovania nechajte filtračné zariadenie v chode.
Úprava vody v bazéne po prvom ošetrení
Otestujte vodu testovacou súpravou, prípadne nechajte vzorku otestovať v odbornom laboratóriu.
Priebežne vodu ošetrujte
Pravidelne 1x týždenne skontrolujte pH a koncentráciu chlóru a upravte ich na odporúčané hodnoty. Tieto opatrenia sú potrebné na zaistenie hygienickej nezávadnosti vody. V období vysokých teplôt a veľkého zaťaženia bazéna odporúčame merať obe hodnoty 2x týždenne.
Ideálne pH v bazéne
Kyslosť či zásaditosť vodných roztokov vyjadruje hodnota pH. Pohybuje sa v rozsahu od 1 do 14. Neutrálny roztok má pH 7. Nižšie hodnoty vyjadrujú kyslosť, hodnoty vyššie zásaditosť.
Ideálna hodnota pre bazény je 6,8 - 7,2 a dospelo sa k nej mnohoročnými skúsenosťami.
Čo spôsobuje vysoké pH v bazéne?
pH vyššie ako 7,2 vedie k tvorbe rôznych minerálnych zákalov, vodného kameňa a iných zrazenín. Vo vode sa tiež zvyšuje obsah škodlivého viazaného chlóru a voda je po ňom intenzívne cítiť.
Ako sa prejavuje nízke pH v bazéne?
Naopak nižšie pH spôsobuje koróziu kovových povrchov. Hodnota pH ovplyvňuje rozpustnosť a účinok všetkých prípravkov na úpravu vody, preto je správne pH veľmi dôležité.
Ako vyrovnať pH v bazéne?
Hodnotu pH zisťujeme spoľahlivými testermi. Do vzorky vody sa pridá chemikália (tableta alebo roztok), ktorá zmení farbu vzorky. Porovnaním s farebnou stupnicou určíte hodnotu pH. Ak je hodnota vyššia ako 7,2, použite prípravok pH-. Druhý deň zistite stav znova a pokiaľ nebude hodnota v predpísaných medziach, postup opakujte. Ak je hodnota nižšia ako 6,8, použite prípravok pH+. Postupujte rovnako ako pri prípravku pH-.
Nízke a vysoké pH v bazéne
Ak je hodnota vyššia ako 7,2, použite prípravok pH-. Druhý deň zistite stav znova a pokiaľ nebude hodnota v predpísaných medziach, postup opakujte. Ak je hodnota nižšia ako 6,8, použite prípravok pH+. Postupujte rovnako ako pri prípravku pH-.
Celková alkalita
Celková alkalita (CA) je parameter, ktorý má priamy vplyv na hodnotu pH, účinnosť chlórových prípravkov, ale aj vločkovačov a prípravkov proti riasam. Optimálna hodnota celkovej alkality sa v našich podmienkach pohybuje v rozmedzí 80-120 mg/l vo forme uhličitanu vápenatého (CaCO). Možno zmerať Testovacími pásikmi Marimex 4v1.
Pokiaľ pH vody v bazéne neustále kolíše a nedarí sa ho správne upraviť, potom má voda nízku CA a je potrebné ju zvýšiť prípravkom Marimex Alkalita Plus. CA sa vo vode chová vždy opačne ako pridávaný prípravok na úpravu pH. Pri pridávaní pH- sa celková alkalita chová ako pH+ a prídavok tak neutralizuje. Pokiaľ je naopak pH príliš vysoké a nedarí sa ho znížiť, je vo vode celková alkalita príliš vysoká.
Pri vysokom pH sa vo vode rýchlejšie tvorí viazaný chlór, preto je voda cítiť po chlóre a chlór neúčinkuje. V takom prípade je možné CA postupne znížiť pridaním dvojnásobnej dávky prípravku pH- priamo do bazéna. Prípravok nerieďte, riedením sa znižuje jeho účinok na zníženie celkovej alkality. V prípade potreby postup niekoľkokrát opakujte.
Ako v bazéne udržať čistú vodu
Dezinfekcia sa používa na vyčistenie vody od mikroorganizmov, ktoré sa dostávajú do vody v priebehu celej sezóny.
Koncentráciu chlóru preto meriame minimálne 1× týždenne, pri veľkej prevádzke alebo v období horúčavy aj častejšie.
Pred meraním vždy skontrolujte, príp. upravte pH. Pre bežné chlórovanie odporúčame používať prípravky Mini Tablety, 7 Denné Tablety, Chlór Triplex alebo Chlór Komplex. Jedná sa o tablety, ktoré sa veľmi pohodlne aplikujú pomocou tzv. plaváka na chlórové tablety alebo do dávkovača chlóru. Pokiaľ klesne koncentrácia chlóru pod 0,3 mg/l, je nutné dodať dávku novú. Všetky tieto prípravky sa pri skladovaní musia chrániť pred vlhkosťou.
Chlór voľný
Voľný chlór je najúčinnejšou formou chlóru prítomného vo vode. Uvoľňuje sa do nej rozpustením chlórových prípravkov na dezinfekciu. Jeho hodnotu je potrebné udržiavať v rozmedzí 0,3 – 0,6 mg/l. Pokiaľ teplota vody v bazéne prekročí 28 °C, udržujte koncentráciu chlóru v rozmedzí 0,6 – 1,2 mg/l. Pri koncentrácii do 3 mg/l nie je pre ľudský organizmus nijako dráždivý. Až jeho reakciou s organickými nečistotami (pot, moč) vzniká ďalšia forma chlóru – chlór viazaný, ktorý zapácha, dráždi oči, pokožku a sliznice. Koncentrácia voľného chlóru sa meria pomocou kvalitného testera (tablety alebo kvapôčky) a to metódou DPD1.
Chlór viazaný
Ako už bolo popísané, chlór viazaný vzniká reakciou voľného chlóru s organickými nečistotami (hlavne potom, močom). Vyššia koncentrácia viazaného chlóru spôsobuje dráždivosť vody a nepríjemný zápach po chlóre. Jeho odstránenie sa vykonáva pomocou superšokového prechlórovania tzv. superchlorácie. To znamená, že je potrebné do vody dostať 10x vyššiu koncentráciu chlóru voľného, než viazaného (pomocou prípravku Chlór Šok). Tým sa viazaný chlór rozloží späť na chlór voľný a dusík, ktorý z vody vyprchá.
Chlór celkový
Celkový chlór je súčtom voľného a viazaného chlóru a meria sa metódou DPD3.
Straty chlóru spôsobené UV žiarením
Ultrafialová zložka slnečného žiarenia spôsobuje straty chlóru z vody vonkajších bazénov. Použitím prípravku Stabilizátor Chlóru je možné usporiť až 75% chlóru. Prípravok obsahuje 100% kyselinu kyanurovú a je úplne rozpustný.
Ako vyčistiť steny bazéna
Priebežné ošetrovanie bazéna a pravidelná starostlivosť je nutná. Zabránite tak možnému poškodeniu fólie a filtračného zariadenia.
Čistenie stien bazéna
Na stenách bazéna sa usadzujú nečistoty (mastnota, vodný kameň, prach atď.), zvlášť výrazné je to na úrovni hladiny vody. Tieto usadeniny podporujú aj tvorbu rias a zákalov. Pred samotným čistením znížte hladinu vody a používajte iba odporúčané prípravky napr. Čistič.
Nikdy nepoužívajte mydlo alebo saponáty.
Ako odstrániť usadeniny na dne bazéna a hrubé nečistoty
Nečistoty, ktoré klesli ku dnu (piesok, kamienky, hmyz atď.), odstránite odsatím bazénovým vysávačom. Nečistoty, ktoré plávajú na hladine alebo sa voľne vznášajú vo vode, denne odstraňujte pomocou sieťok. Všetky tieto nečistoty sú živnou pôdou pre mikroorganizmy. Odporúčame zakrývať bazén plachtou (krycou alebo solárnou). Solárna plachta znižuje odparovanie vody a zvyšuje jej teplotu.
Ako správne používať bazénovú filtráciu
Než začnete vodu ošetrovať chemickými prípravkami, presvedčte sa, že filtračné zariadenie správne funguje:
- Hadice a rúrky musia byť čisté.
- Čerpadlo musí byť zaliate vodou a vytláčať silný prúd vody.
- Piesková filtrácia musí obsahovať správne množstvo kremeliny alebo piesku.
- V kartušových filtráciách musí byť vložka na správnom mieste, čistá a neporušená.
- Filtračné zariadenie by malo ideálne bežať 6-8 hodín. Bazén bude čistejší, voda iskrivejšia a celkovo dôjde k zlepšeniu kvality vody.
- Pozorne si prečítajte informácie dodávané výrobcom filtračného zariadenia.
Ako sa starať o vodu v bazéne v priebehu sezóny
V priebehu sezóny by ste mali najmenej 1× týždenne prepláchnuť filtračnú vložku (piesok alebo kartuš). Pravidelne kontrolujte pH a voľný chlór a veľkosť tabliet v plaváku. Niektoré riasy odolávajú bežnému chlórovaniu, preto používajte preventívne prípravok proti nárastu rias Stop Riasam. Hodnoty chlóru držte v správnych medziach pomocou prípravkov Chlór Šok a Chlór mínus. Zároveň odporúčame raz týždenne používať Vločkovač a Prejasňovač, ktoré zbavia vašu vodu jemného zákalu a zabránia jeho tvorbe.
Ako odstrániť mliečny zákal vody v bazéne
Pokiaľ používate studničnú vodu alebo má vaša voda príliš vysoké pH, môže dôjsť k jej zakaleniu vplyvom kontaktu s chlórom, určeným na dezinfekciu vody. V takom prípade sa odporúča používať ako prvé, a potom vždy pravidelne pri dopúšťaní vody, prípravok Studňa Mineral.
Na začiatok použite dávku 100 ml na 10 m3 vody. Pokiaľ je zákal spôsobený nečistotami, ktoré ste si do bazéna nanosili sami (napr. zemina, farbivá, mydlo a pod.), je vhodné použiť Vločkovač, ktorý na seba naviaže tieto čiastočky a tie potom klesnú ku dnu. Tu už ich ľahko odstránite pomocou vysávača.
Pri nedodržaní dávkovania Vločkovača môže dôjsť k zakaleniu vody samotným predávkovaním tohto prostriedku, ktorý nezmizne, kým sa Vločkovač nebude mať na čo nadviazať.
Je teda paradoxne treba bazén znečistiť (napr. zeminou), aby mohol byť znova čistý. Okrem pravidelného používania Vločkovača odporúčame jedenkrát za 1–2 týždne ošetriť vodu prejasňovačom, ktorý vode dodá iskru a „oživí“ ju.
Ako sa zbaviť riasy v bazéne
Že sa riasy zabývali vo vašom bazéne spoznáte celkom ľahko. Dno a steny bazéna sú mazľavé a klzké, voda môže páchnuť a máva zelenú (ale aj červenú, žltkastú alebo čiernu) farbu. Už vzniknutú riasu je vhodné zničiť šokovou dávkou chlóru, ktorú do vody vnesiete prípravkom Chlór Šok.
Na prevenciu proti nárastu rias sa používa prípravok Stop Riasam. Pred samotným ošetrením bazéna prípravkom Stop Riasam upravte hodnotu pH na správnu úroveň (6,8 – 7,2). Filtračné zariadenie nechajte v chode. Dávkujte 200 ml prípravku Stop Riasam na 10 m3 vody v bazéne. Pokiaľ sa riasy držia na stenách a dne, použite aj prípravok Super Chlor Šok. Pri reakcii oboch zložiek tohto prípravku dochádza k uvoľňovaniu bubliniek, ktoré nečistoty strhávajú zo stien a vynášajú ich na hladinu, kde sa o ne už postará skimmer. Voda bude čistá a bez rias už za šesť hodín po aplikácii.
Ako ošetriť vodu v bazéne pred odchodom na dovolenku?
Ak chcete po návrate z dovolenky opäť používať bazén bez toho, aby musel byť čistený, alebo dokonca novo napustený, je nutné pred odchodom upraviť pH. Do dávkovača chlóru pridajte prípravok Štart, alebo trojnásobné množstvo chlórových tabliet. Pridajte Stop Riasam. Bazén prekryte krycou plachtou a zaistite, aby filtračné zariadenie bolo denne aspoň 4 hodiny v chode.
Po návrate opäť skontrolujte a upravte pH, koncentráciu voľného a viazaného chlóru, v prípade potreby použite Vločkovač a Prejasňovač na odstránenie drobných nečistôt.
Ako a kedy zazimovať bazén
Po skončení kúpacej sezóny je potrebné zaistiť bazén na zimu. Ak bazén dobre zazimujete, ušetríte si prácu pri jarnom uvedení do prevádzky.
- Najskôr vypustite vodu až pod skimmer a spätné trysky.
- Prezrite fóliu, či nie je deravá. Prípadné diery opravte súpravou na opravovanie fólie.
- Usadeniny a nečistoty na úrovni hladiny odstráňte pomocou prípravku Čistič.
- Odmontujte všetky odpojiteľné hadice a uložte ich na suchom mieste.
- Do vody, ktorá zostala po čiastočnom vypustení pridajte prípravok Zazimovač.
- Zaistite bazén proti rozpínavosti ľadu (napr. vložením z polovice naplnených PET fliaš do vody).
- Po zakrytí krycou plachtou je bazén pripravený na zimu.
- Pozor! Toto sa týka iba bazénov, ktoré sú výrobcom určené na zazimovanie (napr. bazénov Orlando). Ostatné bazény sa musia vyčistiť, zložiť a uskladniť.
2. Bezchlórová chémia pre bazény
Spoločnosť Marimex vám ponúka exkluzívny rad na bezchlórové ošetrenie bazénovej vody na báze aktívneho kyslíka. Tento rad je šetrnejší k ľudskej pokožke aj organizmu najmä u detí a osôb s citlivou reakciou na chlór. Jej použitie je rovnako jednoduché ako použitie chlórových prípravkov.
Ako udržať bazén bez chémie?
Úprava pH
Správna hodnota pH je veľmi dôležitá jednak z hľadiska zdravotnej nezávadnosti bazénovej vody a zároveň ovplyvňuje rozpustnosť a účinnosť použitých prípravkov. Pred aplikáciou bezchlórových prípravkov preto zmerajte testerom hodnotu pH bazénovej vody a pomocou prípravkov pH-/pH+ upravte na odporúčanú hodnotu 6,8 – 7,2. Hodnoty pH merajte v priebehu kúpacej sezóny pravidelne, najmenej 1 x týždenne.
Voda z vodovodu
Pred prvou aplikáciou bazénovej chémie bez chlóru čerstvo napustenú vodu z vodovodného radu alebo pri prechode od chlórových prípravkov ošetrite prípravkom Chlór mínus, ktorý odstráni prípadné zvyšky chlóru a pripraví tak prostredie pre správnu účinnosť kyslíkových prípravkov.
Voda zo studne
Na úpravu studničnej vody s obsahom minerálnych látok (vápnik, železo, mangán, meď) aplikujte prípravok Studňa Mineral, ktorý ich z vody vyviaže. Následne na prejasnenie vody použite prípravok Vločkovač, alebo Prejasňovač.
Prvá aplikácia a šokové ošetrenie (riasy)
Pri prvom ošetrení vody a ako šokové ošetrenie (cca. každé 2 týždne) dávkujte 10 – 15 tabliet / 10 m³ Chlór mínus, OXI prášok v kombinácii s prípravkom Aktivátor.
Priebežná bezchlórová dezinfekcia vody v sezóne
Bazénovú vodu je nevyhnutné pravidelne dezinfikovať. Všeobecne platí, že pre dosiahnutie krištáľovo čistej a trvalo hygienicky nezávadnej vody by mala byť hodnota pH udržovaná v rozsahu 6,8 – 7,2 a obsah aktívneho kyslíka udržovaný v rozmedzí 8 – 12 mg/l, pri teplotách vody nad 28 °C udržujte koncentráciu aktívneho kyslíka medzi 10 – 14 mg/l.
Pravidelne dávkujte OXI prášok v kombinácii s prípravkom Aktivátor, alebo prípravok Super Oxi. Ak klesne obsah aktívneho kyslíka pod hodnotu 5 mg/l, je potrebné aplikovať ďalšiu dávku dezinfekčného prípravku. Ak je vyššia ako 15 mg/l, obmedzte dávkovanie a počkajte, až táto hodnota klesne do vyššie uvedeného rozmedzia. Hodnotu obsahu aktívneho kyslíka priebežne, najmenej 2× týždenne, kontrolujte testerom na meranie koncentrácie O2 .
Ako sa zbaviť zakalenej vody v bazéne
Zákaly vznikajú rozptýlením čiastočiek zeminy, farbív alebo organických zlúčenín. Takto vzniknutých zákalov sa dá ľahko zbaviť použitím vločkovacieho prípravku Vločkovač alebo Prejasňovač, ktorý vytvorí objemné zrazeniny, ktoré sa zachytia vo filtrácii, alebo klesnú ku dnu, odkiaľ sa už jednoducho odstránia pomocou bazénového vysávača.
Ako bazén zazimovať
Pred vlastným zazimovaním je nevyhnutné bazén starostlivo vyčistiť. Usadeniny a nečistoty na stene bazéna v úrovni hladiny, ktoré podporujú tvorbu rias a zákalov, odstráňte pomocou prípravku Čistič. Na zazimovanie bazéna použite Zazimovač, ktorý ako algicídny prípravok spomaľuje rast rias rastúcich pri nízkych teplotách.
Zazimovač nezabraňuje zamrznutiu vody v bazéne.
Odporúčania
- Dávku dezinfekčného prípravku dokonale rozpustite vo vode v čistej umelohmotnej nádobe.
- Tekuté prípravky dávkujte priamo do skimmera, alebo rozriedené v nádobe s bazénovou vodou po obvode bazéna.
- Filtračné zariadenie spúšťajte pravidelne, aby sa objem bazéna prefiltroval 2× denne.
- Optimálne je rozdeliť dobu filtrovania aspoň na dve fázy – ráno a večer.
- Pravidelne preplachujte filtračnú náplň od zachytených nečistôt.