Po akých živých plotoch sa pozerať?
S vaším živým plotom budete tráviť veľa času, možno to dá aj dlhodobý vzťah. Takže by ste mali jeho výberu venovať viac času. Základné rozdelenie živých plotov je nasledujúce:
- Opadavé živé ploty
- Vždyzelené živé ploty
- Kvitnúce živé ploty
Listnaté živé ploty sa vyvíjajú s ročným obdobím. Listy sa na jeseň sfarbujú a opadávajú. To isté platí o kvitnúcich živých plotoch. Ak hľadáte živý plot, ktorý bude zároveň prírodnou pohľadovou ochranou, tak siahnite po stálozelených živých plotoch.
A aké sú najobľúbenejšie živé ploty?
Opadavé živé ploty | Vždyzelené živé ploty | Kvitnúce živé ploty |
---|---|---|
Javor poľný | Tis | Zlatovka |
Hrab | Tuje | Drieň obyčajný |
Vtáčí zob | Cyprus | Rakytník rešetliakový |
Hloh obyčajný | Blýskalka | Dráč obyčajný |
Pozor na jedovaté živé ploty
Niektoré živé ploty vystrkujú pazúriky, a to doslova. Také výhonky dráča obyčajného sú posiate ostrými tŕňmi. Živé ploty, ako napríklad tis alebo vtáčí zob, sú zase jedovaté. Takže ak máte deti a domácich miláčikov, pri výbere na to myslite.
Vhodnejšie je pre tieto prípady napríklad živý bukový plot. Červený buk síce nie je vždyzelený, ale ani v zime nestráca na svojej netransparentnosti. Ako to funguje? Listy na jeseň neopadávajú, ale len strácajú svoje zelené sfarbenie.
Ak by ste radi so svojimi deťmi pozorovali včely a ďalšie druhy hmyzu, ktoré sadajú z kvetu na kvet, tak je pre to vhodný tavoľník. Trebárs biely tavoľník popolavý je hustý ker, ktorý je v lete zelený a od apríla do mája vytvára kvety. Biely tavoľník popolavý je robustný, nenáročný na starostlivosť a mimoriadne obľúbený u včiel.
Ako vybrať živý plot
Než si svoj živý plot zakúpite, mali by ste si odpovedať na dve otázky. Akú bude mať živý plot funkciu a kde bude umiestnený? Má byť vysokou pohľadovou ochranou po celý rok, alebo slúžiť ako stredne vysoký deliaci prvok u susedovej záhrady, či len ako lem okolo záhona? Výšku živého plotu je celkom dôležité pri výbere zohľadniť.
Umiestnenie
Pred zakúpením živého plota si ujasnite, aké vlastnosti má vaša pôda. Je skôr piesčitá alebo ílovitá? Kyslá alebo zásaditá? Nachádza sa miesto pre výsadbu na slnku alebo v polotieni? Niektoré rastliny pre živé ploty, ako napríklad javor dlaňolistý, znášajú dobre tieň, iné, ako napríklad ruže pre živé ploty majú rady slnečné miesta.
Predpestované živé ploty ako pohľadová ochrana
Trvá vám všetko príliš dlho? Kúpte si predpestovaný živý plot.
Je to ako mávnutie čarovným prútikom, pretože po vysadení vyzerá všetko hneď tak, akoby živý plot na vašej záhrade stál už roky, s hustými listami a nepriehľadný.
Rastliny pre živé ploty sú dodávané často sa stabilnú mriežkou alebo špalír pre popínavé rastliny. Prvky živého plotu môžete vysadiť do výsadbových jamiek a je hotovo. Živý plot na bežný meter možné spravidla vysádzať od februára do novembra. Živé ploty pre pohľadovú ochranu sa dobre vynímajú aj ako ohraničenie prístreška pre auto, bazéna alebo popolníc.
Kedy živý plot vysadiť
Na výsadbu živého plota neexistuje ideálna doba. Záleží na tom, či rastliny kúpite ako rastlinu v nádobe, rastlinu s balom alebo s obnaženými koreňmi.
Ak je rastlina v nádobe, je vysadená v kvetináči a môžete ju v podstate presadiť kedykoľvek v priebehu roka. Mladé rastliny je nutné pravidelne zalievať.
Rastliny s balom vysádzajte ideálne od septembra do mája. Výnimku tvoria vždyzelené živé ploty. Správnym okamihom pre výsadbu je v tomto prípade september až október. Vďaka tomu bude vždyzelený živý plot uvoľnene rásť ešte pred zimou, aby prečkal studené ročné obdobie. Rastliny s balom musíte sledovať viac ako rastliny v nádobe, pretože ich korene sú o niečo citlivejšie.
Cenovo výhodnejšie sú rastliny s obnaženými koreňmi, ktoré nie sú chránené zeminou. Preto je pre nich vhodná doba na výsadbu behom jesene.
Tip: Vysádzanie na jeseň má svoje výhody
Aj keď môžete niektoré rastliny na živé ploty vysádzať kedykoľvek v priebehu roka, ponúka sa ako mimoriadne vhodná doba na pestovanie jeseň. Do jari budú vaše rastliny pre živé ploty dobre zakorenené a môžu bez meškania vytvoriť výhonky.
Pri sadení zachovajte medzery
Ak sa jednotlivé rastliny na živé ploty vysadia príliš tesne pri sebe, budú si navzájom uberať svetlo a živiny. Rozostupy by ale nemali byť ani veľké, inak by mohli vzniknúť nepekné medzery, ktoré by sa zaceľovali iba pomaly alebo vôbec.
Podľa toho, či sa rozhodnete pre voľne rastúci živý plot alebo tvarovaný živý plot, platia pre výsadbu nasledujúce rozostupy:
- Voľne rastúce živé ploty, ako napríklad zlatovka, orgován, trojpuk, drieň a kéria majú odporúčaný rozostup pre výsadbu cca 1 meter.
- Tvarovaný živý plot sa často skladá len z jedného druhu rastlín, strihá sa min. 1krát do roka, má rovný rast a je nepriehľadný. K tomu patria predovšetkým živé ploty z tuje, vavrínovca, tisu, cezmíny a hrabu obyčajného. Odporúčané medzery pre výsadbu sú cca 0,5 metra.
Ako živý plot správne strihať
Zaobstarať si živý plot znamená, že sa o neho treba aj pravidelne starať. Strihanie živého plota je dôležité nielen preto, aby si váš živý plot zachoval svoj tvar, ale tiež aby zostal hustý a kompaktný.
Počas doby, kedy si vtáky stavajú hniezda, znášajú vajíčka a liahnu sa mláďatá, tak živý plot pred každým strihaním musíte skontrolovať. Čo je radikálny a údržbový rez?
V akom ročnom období živý plot strihať?
Odpovede na otázky, kedy je dobré živý plot strihať, omladzovať, prestrihávať a ako často sa o neho starať, tie pre vás máme tiež.
Ďalšie tipy na prerezávanie živých plotov
- Ihličnaté dreviny strihajte od začiatku, inak si na strihanie nezvyknú. Radšej strihajte častejšie, zato menej skracujte.
- Ihličnaté dreviny vytvárajú zo starého dreva výhonky zle alebo vôbec.
- Živé ploty s veľkými listami nestrihajte pomocou elektrických nožníc na živé ploty. Dochádza pritom k poškodeniu mnohých listov. A nielenže potom vyzerajú nepekne, ale tiež môžu do otvorených rán prenikať pôvodcovia rôznych ochorení.
- Nestrihajte, keď praží slnko. Radšej strihanie živého plota odložte na nejaký zamračený deň.
- Vždy strihajte zdola nahor.
- Rez živého plota bude rovný, ak natiahnete medzi dve bambusové tyčky šnúru.
- U niektorých husto rastúcich živých plotov, ako napr. u tuje môžete odstrihnúť odumreté vnútorné vetvy.
- Používajte len ostré nástroje, ktoré nemôžu výhonky ani listy pomliaždiť.
Ako vyplniť medzery v živom plote
Objavili ste v živom plote dieru a medzery. Čo teraz? Nie je dôvod na paniku, dá sa s tým stále niečo robiť. Pri menších medzerách v živom plote častokrát postačí viac slnečného svetla, a medzera onedlho zmizne. Jednoducho ostrihajte priliehajúce vetvy, ktoré na váš živý plot vrhajú tieň.
Pokiaľ bude medzera väčšia, môžete položiť dva susediace výhonky pomocou dvoch prekrížených bambusových tyčiek cez otvor do vodorovnej alebo diagonálnej polohy. Výhonky mierne skráťte a chvíľku počkajte. Podporíte tým rast nových vetvičiek a miesto by sa malo čoskoro samo zaceliť.
Ak by vypadla celá rastlina živého plota, pomôže len dodatočné vysadenie. Rozhodnite sa pre rastlinu, ktorá je približne taká vysoká ako zvyšok živého plota. Inak nebude mať nová posila vôbec šancu.