Obľúbené odrody zemiakov
Odrôd zemiakov je po celom svete viac ako 5 000. Existujú zemiaky skoré a neskoré, zemiaky so žltou, červenkastou alebo modrou šupkou. Existujú zemiaky voskové a múčne. Ktorá bude najviac chutiť vám?
Medzi najobľúbenejšie odrody zemiakov patrí napríklad Anuschka, Adora, Adela, Marabel, Agria alebo Elfe. Odrody vyberajte podľa toho, čo z nich chcete najčastejšie variť. Zemiaky sa delia podľa typu varenia - A, B, C, D.
Mimochodom, u sadbových zemiakov na veľkosti takmer nezáleží. Väčšie sadbové zemiaky obvykle dávajú len o málo väčšie výnosy. Veľkosť sadbových zemiakov však nemá žiadny vplyv na to, aké veľké alebo malé budú zemiaky z vášho budúceho zberu.
V zásade môžete na svoj záhon so zemiakmi vysadiť aj naklíčené zemiaky. S normálnymi zemiakmi však obvykle získate oveľa nižší výnos než so sadbovými zemiakmi. Oplatí sa preto investovať do sadbových zemiakov.
Do akej pôdy sadiť zemiaky?
Zemiaky sú nenáročné na pôdu. Ideálne sú piesočnaté alebo piesočnatohlinité pôdy. Do pôdy, ktorá býva zamokrená, môžete zapracovať piesok alebo kompost.
V roku pred zberom, najneskôr však v marci, môžete v prípade potreby pripraviť pôdu pre zemiaky: Zožeňte si zhnitý hnoj alebo vyzretý kompost a pôdu ním obohaťte. Je to dôležité, pretože zemiaky nemajú rady prehnojenie.
Plánujete dlhodobo pestovať zeleninu? V lete alebo na jeseň predchádzajúceho roka je vhodné na zemiakový záhon aplikovať zelené hnojenie, napr. ďatelinou, vlčím bôbom alebo reďkovkou olejnou.
Musia sa striedať
Zemiaky by sa mali pestovať na tom istom mieste len raz za 4 roky. Po zbere zemiakov sa budú na tom istom mieste cítiť ako doma aj nasledujúci rok, okrem napríklad fazule, jahôd, póru alebo poľnej zelene.
Predpestovanie zemiakov
Ste netrpezlivý typ? Môžete si predpestovať skoré odrody zemiakov a skrátiť čas do zberu až o 3 týždne. Okrem toho sú zemiaky menej náchylné na choroby, ako je napríklad obávaná zemiaková pleseň, a celkovo získate vyššiu úrodu.
Zemiaky môžete predklíčiť už v marci:
- Naplňte škatuľu od vajec alebo drevenú debničku zeminou na pestovanie zemiakov.
- Na vrch sadivovej zeminy umiestnite semená zemiakov.
- Zemiaky umiestnite na svetlé a 10-15 °C teplé miesto. Ideálny je parapet, zimná záhrada alebo skleník.
- Po niekoľkých dňoch začnú zemiaky klíčiť. Keď sa vytvoria krátke silné výhonky a je vhodné počasie, môžete predklíčené zemiaky zasadiť.
Ako sadiť zemiaky
Správny čas na výsadbu zemiakov závisí od dvoch faktorov:
- Odroda zemiakov, ktorú chcete zasadiť a
- región, v ktorom žijete.
V miernych oblastiach môžete často začať sadiť zemiaky už na začiatku apríla, v chladnejších kútoch sa oplatí počkať až na začiatok mája.
Pri výsadbe zemiakov dbajte na to, aby mali vhodných susedov: zemiaky si veľmi dobre rozumejú so špenátom, kalerábmi, bôbom, kukuricou a ďalšími druhmi kapusty v bezprostrednej blízkosti.
Správna vzdialenosť pre výsadbu zemiakov
Skyprite pôdu a natiahnite povrázok - zemiaky sa totiž vsádzajú do riadkov. Pomocou záhradnej motyčky vytvorte výsadbovú brázdu hlbokú asi 10-20 cm. Teraz môžete zemiaky vsádzať očkami alebo výhonkami smerom nahor.
Dôležité sú rozostupy:
Dbajte na to, aby vzdialenosť medzi zemiakmi bola asi 35 cm.
- Medzi riadkami by mal byť priestor asi 50 cm.
- Do výsadbovej brázdy môžete pridať rohovinové hobliny, rohovinovú múčku alebo kompost a potom výsadbovú brázdu uzavrieť motykou.
- Potom do pripravených brázd uložte zemiaky a zasypte ich zeminou.
- Vytvorte takzvané riadky.
- Tie môžete prikryť aj senom, ktoré zadržiava vlhkosť.
Ak máte nedostatok sadbových zemiakov, môžete ich rozpoliť. Potom je ale dôležité, aby obe polovice boli dobre vybavené klíčkami.
Čo nesádzať vedľa zemiakov
Na rovnaký záhon alebo do bezprostrednej blízkosti zemiakov nedávajte paradajky, papriky, tekvice, uhorky alebo baklažány. Zo zemiakov sa môže na paradajky preniesť napríklad pleseň.
Ako pestovať zemiaky v kvetináči
Nemáte záhradu, ale napriek tomu chcete pestovať zemiaky? Rovnako ľahko môžete zemiaky pestovať a žať na balkóne. Potrebujete iba vyvýšený záhon alebo vhodný kvetináč na sadenie zemiakov.
Kvetináč na sadenie zemiakov sa skladá z vnútorného a vonkajšieho kvetináča. Vnútorný kvetináč má veľké priehľadové okná a je vyberateľný. Môžete tak nielen sledovať vývoj zemiakov, ale tiež ich ľahko žať. Do každého kvetináča zasaďte jednu hľuzu.
Pri pestovaní zemiakov na balkóne platia v zásade rovnaké pravidlá ako na záhone. Akonáhle má zasadený zemiak asi 10 cm dlhé výhonky, nahrňte zeminu tak, aby boli vidieť len špičky listov. Tento postup opakujte, akonáhle zemiak znovu vyrastie.
Pri zalievaní by ste mali byť o niečo opatrnejší. Kvôli možnému premokreniu je lepšie zalievať menej a častejšie.
Ako pestovať zemiaky vo vreci
Ďalšou alternatívou pre pestovanie zemiakov je sadbové vrece. Ušetríte dosť miesta a zber je tu ako dup. Vrece na sadenie zemiakov je možné vyrobiť v podstate z akejkoľvek pevnej plastovej tkaniny, napríklad z klasickej záhradnej tašky, ktorá je k dispozícii v rôznych veľkostiach. Ideálna je tmavá farba. Tá zaistí, že sa sádzacie vrece na slnku zahreje. Najlepšie podmienky na pestovanie zemiakov je na jar.
- Aby ste zabránili premokreniu sádzacieho vaku, vyrežte na dne niekoľko drenážnych otvorov. Použite rezací nôž a urobte na dne vrecka niekoľko 1-2 cm dlhých drenážnych štrbín.
- Sádzacie vrece zrolujte dole, kým nebude vysoký len asi 30-45 cm.
- Uistite sa, že je v sádzacom vreci správna drenážna vrstva. To dosiahnete pridaním vrstvy keramzitu s výškou asi 3-5 cm.
- Teraz príde na rad zemina do sádzacieho vreca: Namiešajte si vlastnú zeminu na zemiaky z 2/3 rastlinnej zeminy a 1/3 piesku. Na vrstvu keramzitu nasypte vrstvu zemiakovej zeminy vysokú asi 15 cm.
- V závislosti na tom, aký veľký je váš sádzací vak, môžete teraz do vreca rovnomerne rozmiestniť až 4 predklíčené sadbové zemiaky. Na sadbové zemiaky navŕšte toľko zeminy, aby ich len zakryla. V nasledujúcich týždňoch dobre zalievajte a udržujte rovnomernú vlhkosť.
Akonáhle rastliny zemiakov dosiahnu výšku asi 30 cm, zrolujte veľkú časť sádzacieho vreca. Teraz je čas na nahrnutie - vo sádzacom vreci to znamená, že do sádzacieho vreca nasypete asi 15 cm nového substrátu. Približne o 14 dní neskôr riadkovanie zopakujte. Opäť po 14 dňoch naposledy navŕšite zemiaky do sádzacieho vreca. Približne po 3 mesiacoch môžete zemiaky žať. Jednoducho vyklopte sádzacie vrece a zemiaky zoberte.
Ako bojovať proti plesni
Prvé listy žltnú. O niekoľko dní neskôr sa objavia hnedé alebo šedé škvrny - a náhle sa na spodnej strane listov rozšíri bielosivý plesnivý povlak. Počas niekoľkých dní celá rastlina odumrie.
To neznie len ako nočná mora, ale je to nočná mora: vaše zemiaky majú pleseň. A v najhoršom prípade aj pleseň hľúz.
Pôvodcom je huba Phytophthora infestans. Táto huba miluje vlhkosť. Zhruba od konca júna by ste mali svoje zemiaky starostlivo sledovať, najmä po dňoch s veľkým množstvom dažďa, a pri prvých príznakoch okamžite konať.
Prevencia proti zemiakovej plesni
Aby ste sa plesni vôbec vyhli, môžete prijať preventívne opatrenia.
- Vyberte si odolnú odrodu zemiakov, napríklad Annabelle.
- Nesadte rastliny zemiakov príliš blízko seba a riadky umiestnite do hlavného smeru vetra. To umožní rýchle vyschnutie rastlín zemiakov po daždi.
- Pokiaľ musíte zemiaky zalievať, robte to ráno. Umožníte im tak, aby počas dňa dobre uschli.
- Pravidelne striekajte na listy prípravky proti plesni, najlepšie striedavo. Nezabudnite postriekať aj spodnú stranu.
- Pokiaľ hrozí dlhšie obdobie dažďov, môžete preventívne postriekať aj meďou. Ide o biologický fungicíd, ktorý by sa však mal používať iba s mierou.
- Zemiaky nesádzajte do bezprostrednej blízkosti paradajok. Paradajky sú bohužiaľ tiež náchylné k tejto hube a môžu byť napadnuté zemiakmi (ale nie naopak).
Ako bojovať proti zemiakovej plesni?
Hrozí, že vlhké leto pokazí váš zber zemiakov? S plesňou môžete bojovať, ale musíte konať čo najskôr.
- Ak na zemiakoch spozorujete prvé príznaky neskorej plesne, okamžite odrežte všetky napadnuté listy.
- Nezabudnite listy vyhodiť do domového odpadu. Postihnuté rastliny zemiakov nevyhadzujte na kompost. Spory huby v ňom môžu prežívať aj niekoľko rokov.
- Pokiaľ prvé príznaky plesne vykazuje iba jedna rastlina, úplne ju odstráňte, aby ste ochránili zvyšné rastliny zemiakov.
- Pokiaľ sa pleseň napriek tomu ďalej šíri alebo ak už napadnutie vôbec postúpilo, mali by ste siahnuť po prípravku na ochranu rastlín. Existujú špeciálne fungicídy pre zeleninové rastliny s účinnými látkami azoxystrobin alebo propamokarb/fluopikolid. Ak ich použijete viackrát, striedajte účinné látky, aby ste predišli rezistencii.
Pásavka zemiaková v akcii
Pásavka miluje zemiaky. Je nepozvaným hosťom, ktorý sa do našej krajiny prisťahoval na konci 19. storočia. Sú veľmi žraví, rýchlo sa množia a spôsobujú na rastlinách veľké škody. To ich samozrejme robí neobľúbenými. Pre hobby záhradkárov neexistuje mnoho možností ochrany. Pri použití v správny čas je však možné počítať s bohatou úrodou aj so skromnými prostriedkami.
Keď sa prebúdza jar, objavuje sa aj pásavka. Od teploty okolo 15 ° C sú hibernujúce chrobáky aktívne a čulé.
Tu je niekoľko rád, ako zabrániť tomu, aby sa pre vás pásavka zemiaková stala pohromou:
- Pravidelne kontrolujte rastliny zemiakov, či na nich nie sú dospelé chrobáky. Ak nejaké nájdete, otrhajte ich a zničte.
- Je takmer nemožné pochytať všetky chrobáky skôr, ako nakladú vajíčka. Preto je zásadný nasledujúci krok ošetrenia: Akonáhle je vidieť viditeľné množstvo žravých lariev, potlačte ich ekologickým prípravkom na ochranu rastlín na báze neemového oleja. Ak sa po 10-14 dňoch na rastlinách zemiakov stále preháňa veľké množstvo lariev, môžete ošetrenie zopakovať.
- Ďalšia generácia chrobákov bude nasledovať o nejaký čas neskôr. Môžete ich opäť zobrať.
- Ak ste postrek neemovým olejom vykonali iba raz, môžete ho v prípade napadnutia larvami použiť znova.
Čo odradí koloradské chrobáky?
Obvyklou radou, ako sa brániť pásavke zemiakovej, je každoročná zmena miesta záhonu so zemiakmi. Majte však na pamäti, že títo chrobáci cítia zemiakové rastliny až na vzdialenosť 500 metrov, veľmi dobre lietajú a môžu vaše rastliny opäť rýchlo nájsť.
Kedy a ako zemiaky zberať
Pravidlo pre zber zemiakov je pomerne jednoduché:
Zberať zemiaky môžete približne 3 mesiace po výsadbe. To je doba, kedy zemiaky prechádzajú do pokojového stavu. Poznáte to podľa toho, že listy zemiakov vädnú a sfarbujú sa do žltohneda.