Čo je to balkónová elektráreň?
Táto elektráreň je vhodná pre zákazníkov, ktorí nemajú strechu na inštaláciu tradičnej solárnej elektrárne.
- Mimoriadne jednoduchá inštalácia,
- nízka obstarávacia cena
- a dlhá životnosť.
Stačí ju umiestniť na balkón alebo okenný parapet a pripojiť do elektrickej zásuvky. Balkónová elektráreň spolupracuje s verejnou elektrickou sieťou na napájanie spotrebičov. To, čo elektráreň nedokáže vyrobiť, sa automaticky doplní z verejnej siete.
Nezabudnite, že...
Pripojenie zariadenia na výrobu elektriny sa riadi zákonmi Slovenskej republiky. Pripojeniu zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej sústavy musí predchádzať jeho riadne schválenie a stanovenie technických podmienok pripojenia prevádzkovateľom distribučnej sústavy - podaním žiadosti prostredníctvom internetových portálov www.vsds.sk alebo www.zsdis.sk.
Ako funguje balkónová elektráreň?
Čo všetko dokážu balkónové elektrárne?
Solárne moduly vyrábajú elektrickú energiu priamo zo slnečného žiarenia, ktorú menič premieňa na „elektrickú energiu pre domácnosť“. Menič je pripojený priamo k elektrickému obvodu v byte. V najjednoduchšom prípade prostredníctvom zástrčky do existujúcej zásuvky.
Elektrina z balkónovej elektrárne prúdi do zapojenej zásuvky a odtiaľ do televízora, chladničky alebo práčky, ktoré sú zapojené do ďalších zásuviek v byte. To znamená, že z verejnej siete sa odoberá menej elektrickej energie. Ak elektrina vyrobená z balkóna nestačí na prevádzku domácich spotrebičov, potrebné množstvo sa automaticky doplní z verejnej siete.
Aký je rozdiel oproti bežnému fotovoltickému systému?
Balkónové elektrárne sú menšie ako fotovoltické systémy a sú určené pre súkromné osoby na priamu inštaláciu, pripojenie a používanie. Balkónové solárne systémy sa dajú pomerne ľahko odpojiť a prevádzkovať na inom mieste. Majú výkon do 300 wattov.
Na druhej strane bežné fotovoltické systémy na súkromných domoch majú výkon od 3 do 20 kilowattov (kWp).
Pred kúpou a inštaláciou balkónových solárnych panelov musíte všetko prediskutovať s majiteľom domu alebo bytu alebo s inými vlastníkmi bytov. Ide predovšetkým o súhlas všetkých a zodpovednosť za prípadné budúce škody. Napríklad: balkón nemusí uniesť takúto záťaž, naruší sa estetika budovy, nie je uzatvorené poistenie za škody spôsobené balkónovou elektrárňou.
Správna inštalácia solárnych modulov
Ak chcete namontovať balkónovú elektráreň na šikmú škridlovú strechu, môžete použiť v podstate rovnaké upevňovacie prvky ako pri veľkom fotovoltaickom systéme. Tu by ste však mali využiť služby odborníkov.
Ak chcete namontovať solárne moduly na plochú strechu garáže, opäť budete potrebovať montážny rám. Opäť sa uistite, že je bezpečne upevnený a odolá všetkým búrkam a dažďu.
Balkónová elektráreň v prenajatom byte
Ak bývate v prenajatom byte, môžete si na balkón nainštalovať balkónovú elektráreň, ak svoje plány prediskutujete s majiteľom bytu. Vaše plány by mohla zastaviť napríklad pamiatkovo chránená budova alebo výslovný nesúhlas.
Sú balkónové solárne zariadenia bezpečné?
SMART HOME: viete, koľko elektriny práve vyrábate?
Zaujíma vás, koľko elektriny momentálne vyrába vaša balkónová elektráreň? Pri niektorých balkónových elektrárňach to môžete ľahko zistiť vďaka aplikácii výrobcu (Technaxx 300 TX-212 nemá vlastnú aplikáciu!)
Ak nie, existuje inteligentné riešenie:
Nainštalujte modul na zapustenie do zásuvky. Zápustný modul môžete použiť aj na neskoršie inteligentné zásuvky, vypínače svetla alebo elektrické žalúzie.
Ak je zásuvkový modul kompatibilný s bránou SMART HOME by hornbach, môžete kedykoľvek zobraziť aktuálnu výrobu elektrickej energie pomocou príslušnej aplikácie.
Dôležité informácie ešte raz...
- Pripojenie zariadenia na výrobu elektriny sa riadi zákonmi Slovenskej republiky. Pripojeniu zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej sústavy musí predchádzať jeho riadne schválenie a stanovenie technických podmienok pripojenia prevádzkovateľom distribučnej sústavy - podaním žiadosti prostredníctvom internetových portálov www.vsds.sk alebo www.zsdis.sk.