Čo je to florárium?
Veľa cestujete, starostlivosť o izbové rastliny vám veľmi nejde, doma nemáte dosť miesta a napriek tomu by ste si chceli začať s rastlinami tykať? S tým sa dá niečo robiť. Florárium, záhradka v skle, terárko, Wardov skleník alebo aj aerárium by pre vás mohlo byť to pravé. Do sklenenej nádoby umiestnite rastliny, ktoré za správnych podmienok vydržia bez starostlivosti aj niekoľko rokov. Znie to dobre, že?
Florárium sa obvykle skladá zo sklenenej nádoby, substrátu, rastlín, mikroorganizmov, vzduchu a vody. Môžete si vybrať, či si chcete založiť záhradku v otvorenom pohári alebo uzavreté aerárium napríklad v demižóne.
Florárium môže byť večné
Pokiaľ je a bude vaše florárium hermeticky uzavreté vekom, tak vďaka úplne uzavretému ekosystému nebude aerárium vyžadovať takmer žiadnu starostlivosť. Existujú dokonca floráriá, ktoré nebolo nutné otvárať po celé desaťročia.
Ako sa starať o florárium?
Signálom na štart je prvé zaliatie. Na zalievanie používajte vodu s nízkym obsahom vápna. Vhodná je najmä dažďová voda. Zalievajte len toľko, aby bola pôda tak akurát vlhká, ale na dne sa pritom netvorila podmáčaná vrstva. Pokiaľ omylom nalejete do pohára príliš veľa vody, nechajte veko niekoľko dní otvorené.
Po zaliatí nádobu zatvorte. Teraz je vaša záhradka v pohári hermeticky uzavretá a kúzlo môže začať. Rastliny čerpajú vodu z koreňov a uvoľňujú ju prostredníctvom listov. Voda sa zhromažďuje ako kondenzát na vnútornej strane pohára a padá späť na dno. Ten cyklus je dokonalý. Vedľa vody je vždy v obehu aj kyslík a oxid uhličitý.
Ako vyrobiť vlastné florárium
Vyčistite nádobu
Fľašu alebo sklenenú nádobu dôkladne vyčistite. Do ťažko prístupných miest sa dostanete napríklad pomocou čističa skla pre akvária. Opláchnite ju horúcou vodou a nechajte uschnúť. Čisté sklo zabraňuje vzniku plesní.
Kamienky, okruhliaky a keramzit
Postavte sklenenú nádobu pod uhlom a opatrne do nej nechajte vkĺznuť vrstvu kamienkov alebo keramzitu. Táto vrstva slúži ako drenáž a zaisťuje, aby nedochádzalo k hromadeniu vody. Teraz môžete fľašu vrátiť späť na miesto.
Vyrobte si lievik
Ak ho nemáte doma, vyrobte si ho. Odrežte hornú časť PET fľaše. Zrolujte list papiera do lievika, ktorý môžete zasunúť hrdlom PET fľaše hlboko do sklenenej nádoby. Teraz môžete naplniť záhradku fľaše a sklenená stena pritom zostane čistá.
Čo dať na dno?
Nasekajte dostatok dreveného uhlia na kúsky o veľkosti 0,5 až 1 cm, aby ste s ním pokryli kamienkový základ. Tým zabránite vzniku plesní. Navrch pridajte asi 8 cm vrstvu zeminy (pre izbovky alebo pre záhradu).
Ako florárium osadiť?
V pôde urobte malú priehlbinu. Vyberte rastlinu z kvetináča, oklepte z nej čo najviac zeminy a zasaďte ju do priehlbiny. Ak je hrdlo fľaše úzke, pomôžu vám nasledujúce triky:
Pripevnite korkový špunt na bambusovú tyč. Tú môžete použiť na vyhĺbenie priehlbiny. Rastliny môžete do fľaše opatrne spúšťať pomocou tyčí. Po zasadení môžete pomocou korku pôdu opäť pritlačiť.
Voliteľný krok
Ak chcete, pokryte zvyšok dna machom, mušľami alebo dekoratívnym štrkom. Florárium môžete doplniť aj ďalšími dekoratívnymi prvkami, napríklad vetvičkou.
Ako florárium zavlažovať?
Florárium zalievajte vodou s čo najnižším obsahom vápnika. Pôda by mala byť dobre zvlhčená, ale nemalo by dochádzať k premokreniu.
Príliš veľa vody? Nechajte ho otvorené, kým prebytočná vlhkosť opäť nevyprchá.
Nádobu uzavrite
Hermeticky nádobu uzavrite a máte hotovo. Teraz už môžete pozorovať, ako to všetko pekne vyzerá a žije si svojím vlastným životom.
Čím osadiť florárium?
Vo floráriu bude tropická klíma. Preto sú pre ňu vhodné najmä exotické rastliny, ktoré sa v teplom a vlhkom podnebí cítia ako doma. Je výhodné, ak rastliny rastú pomaly.
Vhodné rastliny sú napr:
- Orchidey, napr. Phalaenopsis
- Bromélia
- Pilea
- Malé paprade
- Mach
- Brečtan
- Mäsožravé rastliny
Chce to zdravé a silné rastliny
Vyberte si zdravé a silné rastliny, ktoré nie sú napadnuté škodcami, aby sa váš sen o záhrade vo fľaši nepremenil na nočnú moru.
Nádobu pre sukulenty nechajte otvorenú
Sú kaktusy a sukulenty vašimi absolútnymi favoritmi? Samozrejme ich môžete zasadiť aj do svojho florária. Sukulenty a kaktusy nemusia byť nutne priaznivci tropickej klímy, preto je lepšie zvoliť otvorenú nádobu, napríklad vázu.
V otvorenej nádobe nezabudnite rastliny pravidelne zalievať.
Nápady a inšpirácie
Prvý nápad na florárium sa skladá iba z troch rastlín, a je preto ideálny pre začiatočníkov. Integrované LED osvetlenie zaistí, že sa nemusíte príliš starať o umiestnenie. Vaše rastliny budú mať rozhodne dostatok svetla, a to aj bez okna v bezprostrednej blízkosti.
V popredí tohto florária je Bahnička nízka (Eleocharis pusilla). Mimochodom, rastlinu možno ľahko zrezať a po zrezaní sa stáva ešte hustejšou a kompaktnejšou. Hviezdou tejto záhradky v skle je však jednoznačne Lagenandra meeboldiu 'Red'. Vodné rastliny v tomto floráriu sú bahenné rastliny. Pôda by preto mala byť vždy zaliata. V ideálnom prípade by ste mali rastliny 1-2krát denne postriekať.
WABIKUSA
Druhým nápadom na florárium je vysadená sklenená nádoba Wabikusa. Koncept Wabikusa pochádza z Japonska. Tento jednoduchý kúsok prírody je tvorený substrátom a vodnými rastlinami.
S nano rastlinami (napr. akvarijné rastliny, Hydrocotyle, Rotala, Bacopa a ďalšie), ktoré sa ľahko udržujú, si môžete behom chvíľky vytvoriť vlastnú džungľu v skle. Ak bude mať nádoba integrované svetlo, tak rastliny budú mať dostatok svetla aj v tmavých zákutiach.
Dekoratívne kamene
S dekoratívnymi kameňmi, Anubias nana a množstvom zelene bude vaše florárium pôsobiť naozaj presvedčivo. Všetky rastliny potrebujete raz, okrem machu. Tie potrebujete dva. Mach je in vitro, takže rastlinu môžete rozdeliť a zasadiť ju na viacero miest. Tieto vodné rastliny sú tiež bahenné. Dbajte na to, aby bola pôda stále zaliata vodou, a 1-2krát denne rastliny postriekajte.
Idem na dovolenku, vydrží to florárium?
Chystáte sa na dovolenku a nemáte nikoho, kto by sa postaral o vaše florárium? Ak sadíte bahenné rastliny, môžete ich ponoriť asi o 1 cm nižšie. Potom je o ne ideálne postarané, kým sa nevrátite.
Perfektné stanovište pre aerárium a florárium existuje
Vaše majstrovské dielo je pripravené. Teraz už chýba iba správne umiestnenie. Vaša záhradka v pohári sa bude cítiť obzvlášť dobre na svetlom mieste. Vyhnite sa však priamemu slnečnému žiareniu, inak sa vaše rastliny začnú potiť a v najhoršom prípade by sa mohli spáliť.
Od tejto chvíle sa môžete pohodlne usadiť, odpočívať a sledovať, ako sa váš malý mini biotop vyvíja.
Čo robiť, keď...
Pokiaľ je terárium s rastlinami správne nastavené, nie je nutná žiadna údržba.
Existujú ale dve výnimky, kedy by ste mali veko zdvihnúť:
- Všimli ste si, že po vnútornej strane sklenenej nádoby pomaly stekajú kvapky? Potom je váš ekosystém príliš vlhký. Florárium otvorte a nechajte prebytočnú vlhkosť odtiecť.
- Objavili ste choré, hnijúce alebo mŕtve rastliny? Aerárium otvorte a všetkých chorých rastlín sa zbavte.
Florárium sa musí otáčať
Pokiaľ je florárium umiestnené napríklad pri okne na severnej strane, pravidelne s nádobou otáčajte. Je to dôležité pre rovnomerný rast rastlín.