Aké sú hlavné prínosy zelenej strechy?
- Zateplenie priestoru pod strechou. V letných mesiacoch zabraňuje prehrievaniu interiéru a v chladnom období pôsobí ako ďalšia izolačná vrstva.
- Pôsobí ako prírodná klimatizácia.
- Spomaľuje odtok dažďovej vody, odľahčuje nápor na kanalizácie.
- Chladivý efekt na životné prostredie - prirodzené ochladzovanie miest a okolia.
- Viac biodiverzity - pre včely, hmyz a vtáky je útočiskom, vracia život do zastavaného prostredia.
- Zachytávanie prachu.
- Menší hluk z okolia.
- Zníženie dopadu klimatických zmien na životné prostredie.
- Plní okrasnú funkciu.
Intenzívne alebo extenzívne zelené strechy?
V zásade existujú dva spôsoby ozelenenia strechy – intenzívne zelené strechy a extenzívne zelené strechy.
- Intenzívne zelené strechy sú zelené strechy XXL. Vaša zelená strecha sa stane využiteľnou strešnou záhradou s kríkmi, stromami, trávnikmi, miestami na posedenie a cestičkami. Intenzívna zelená strecha je teda z hľadiska údržby a náročnosti porovnateľná s bežnou záhradou. A samozrejme potrebujete veľmi stabilnú strechu.
- Extenzívne zelené strechy sú vhodné pre podstatne viac striech, pretože extenzívne zelené strechy spoliehajú na tenkú vrstvu substrátu a rozsiahlu výsadbu rozchodníkov. Či už sa jedná o ozelenenie strechy garáže, prístrešku na popolnice alebo prístrešku pre auto, extenzívne zelené strechy sú ideálnou voľbou - a navyše sa ľahko udržujú.
Kde je vaša vôľa, tam vždy niečo vyrastie.
Čo dať na zelenú strechu?
Zelená strecha z rozchodníkov
Strecha z rozchodníkov (latinsky Sedum) je špeciálna forma zelenej strechy. Relatívne ľahká, nenáročná na údržbu a pritom robustná.
Ako už názov napovedá, strechu vysadíte rozchodníkmi. Rozchodník patrí do čeľade hrubostivých - časť rastliny teda uchováva vodu. Rozchodník má veľmi plytké korene, a preto si vyžaduje len málo substrátu. Rozchodník tiež nie je príliš náchylný na choroby. Medzi najznámejšie druhy rozchodníkov patrí rozchodník ostrý, šesťradový, biely, šľahúnovitý alebo skalný.
Ako extenzívnu zelenú strechu udržiavať?
Okrem pravidelnej starostlivosti a prehliadok toho, ako to všetko pekne rastie, je prvý rok po realizácii potreba:
- Zelenú strechu v zásade nemusíte zalievať. Rozchodníky sa dobre vyrovnávajú so suchom. Pokiaľ ste však zelenú strechu práve vysadili, môžete rastlinám pomôcť v raste a občas ich zaliať.
- Odstraňovanie burín (nežiaduce vegetácie) približne 2x až 4x ročne, počas vegetačného obdobia (apríl až november).
- Kontrola a čistenie výpustí (približne 2x ročne).
- V prípade potreby vyplnenia a vyrovnania povrchu odporúčame použiť napr. Garden Boom Green Roof substrate extenzívny strešný substrát.
- Hnojenie, napr. Garden BOOM Green Roof fertilizer 1–2x ročne (podľa návodu na použitie).
Ako sa zbaviť buriny zo zelenej strechy
Najmä v prvom roku, keď zelená strecha ešte nie je taká hustá, sa na nej môže rozšíriť burina. Čím hustejšia bude vaša zelená strecha, tým menšiu šancu bude mať burina neskôr. Urobila burina vo vašej zelenej streche dieru? Žiadny problém. Môžete jednoducho odtrhnúť výhonky rozchodníka z inej rastliny a rozprestrieť ich na pôdu.
S príchodom jesene sa na vašu zelenú strechu znáša veľké množstvo lístia? Ak by ste nános lístia neodstránili, tak by vaše rastliny rozchodníka mohli cez zimu uhynúť, udusili by sa.
Ako vytvoriť zelenú strechu
Inštalácia zelenej strechy je možná po celý rok, pokiaľ je minimálna vonkajšia teplota 5 stupňov.
Miminálny predpísaný sklon strechy sú 2 % a konštrukcia strechy musí umožňovať prídavné zaťaženie.
- Uistite sa, že povolené zaťaženie strechy je dostatočné a že statika budovy unesie váhu zelenej strechy. V závislosti od konštrukcie pridávajú extenzívne zelené strechy vašej plochej streche dodatočnú hmotnosť 40 až 150 kilogramov na meter štvorcový.
- Počítajte so snehovými zrážkami, ktoré tiež zvyšujú zaťaženie strechy.
- Pred položením zelenej strechy sa tiež zoznámte s miestnymi stavebnými predpismi.
- Pri inštalačných prácach na streche je treba vždy dodržiavať bezpečnostné predpisy.
- Skontrolujte polohu odvodňovacích rúrok.
- Uistite sa tiež, že je zaistený trvalý prístup k elektrine a vode.
Ako pripraviť strechu na pokládku zelenej strechy
Pri tvorbe zelenej strechy sa môžete rozhodnúť buď pre kompletné sady, alebo si môžete materiály zostaviť jednotlivo. Vďaka kompletným systémom je ozelenenie strechy obzvlášť jednoduché. Všetko potrebné je v týchto systémoch obsiahnuté a vzájomne zladené. Kompletné sady pre zelené strechy sú spravidla k dispozícii pre zelené strechy s plochou 15 m2 a viac.
Pre menšie plochy alebo pokiaľ si chcete zelenú strechu navrhnúť podľa svojich individuálnych predstáv, sú k dispozícii tzv. skalkové dlaždice pre zelené strechy. So skalničkovými dlaždicami môžete naraz vysadiť napríklad dvanásť rôznych druhov rozchodníkov.
Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre kompletnú sadu, alebo pre zelenú strechu na mieru:
Príprava je pre oba varianty rovnaká. V našom sprievodcovi vám ukážeme, ako pripraviť strechu pre zelenú strechu. Potom sa rozhodnite:
Skôr, než začnete s realizáciou zelenej strechy, riadne ju očistite. Je potrebné odstrániť všetky nečistoty. Skontrolujte, či je hydroizolácia odolná voči prerastaniu koreňov a nie je deravá. Po daždi skontrolujte, že na streche nie sú kaluže vody, a že dažďová voda dobre odteká a odtok nie je zanesený lístím a inými nečistotami.
Začnite s pokladaním fólie. Fólia zaisťuje tesnosť a chráni strechu pred poškodením spôsobeným koreňmi. Fóliu zaťažkávajte štrkom tak dlho, pokiaľ nebude štrk vyplnený po celom obvode, aby sa pod ňu nedostal vietor. Pokladáte niekoľko fólií vedľa seba? Potom sa musí prekrývať približne o 50 cm. Na okraji sa fólia preloží až k okraju strechy a tam sa až po položení vegetácie prestrihne. Fólia sa nemusí lepiť ani zvárať.
Na zelenú strechu musíte použiť fóliu odolnú proti koreňom. Napríklad fólia EPDM je odolná.
Po položení sa fólia vyreže v miestach, kde budú neskôr inštalované strešné vpusty - hydroizolácia pod fóliou sa pritom nesmie poškodiť! Fóliu nerežte priamo na hydroizoláciu a nepoužívajte rezací nôž s bežnou čepeľou.
Vonkajší okraj systému zelenej strechy je tvorený hliníkovými profilmi a štrkom. Okraj by mal byť široký približne 50 cm. Hliníkové profily sa pokladajú tak, aby ich strany smerovali von k štrkovému pásu. Na spojenie profilov sa profily zasunú do seba pomocou integrovaných spojovacích prvkov na tupo. Pre rohové spoje sa spojky ohnú pod uhlom 90°. Tým sa rohy stabilizujú a zabráni sa posunu profilov po ich vyrovnaní.
Hliníkové profily narežte pílkou na železo alebo nožnicami na plech.
Umiestnite kontrolnú šachtu nad strešný vtok. Je strecha odvodňovaná žľabom? Potom usporiadajte hliníkové profily s drážkami pozdĺž žľabu a zasuňte držiak pod odvodňovacie panely.
Hneď ako sú hliníkové profily vyrovnané, mali by ste ich zaťažiť vrecami so štrkom, aby sa nič neposunulo.
Pás medzi okrajom strechy a hliníkovými profilmi o výške 5 cm vyplňte štrkom (zrnitosť 16-32 mm). Štrk by mal byť neskôr v jednej rovine s horným okrajom vegetačnej rohože. Pás štrku so šírkou 50 cm a výškou 5 cm by mal byť položený aj okolo prestupov, ako sú kopule strešných okien alebo komíny.
Položte drenážne dlaždice tak, aby otvory (perforácia) smerovali nahor. Susedné dlaždice musia prekrývať rad otvorov. Pokryte škridlami celú strechu až k štrkovému pásu.
Na rezanie okrajov a miest, kde budú neskôr inštalované strešné vpusty, použite rezací nôž s hákovým ostrím. Nepoužívajte rovnú čepeľ alebo nôž, inak by mohlo dôjsť k poškodeniu podkladovej vrstvy.
Ľahký substrát pre zelené strechy tvorí rohože z vlákien minerálnej vlny. Je mimoriadne kompaktný a rozmerovo stabilný a výborne zadržiava vodu. Substrátové rohože sa pokladajú priamo na odvodňovacie dosky. Za týmto účelom ich rozviňte tesne vedľa seba a v prípade potreby ich narežte na požadovaný rozmer pomocou rezacieho noža s rovným ostrím alebo izolačného noža.
Zvyšné kúsky vegetačnej rohože použite na medzery. Pre ďalší krok opäť použite rezací nôž s hákovým ostrím. Pomocou neho odrežte vyčnievajúcu fóliu na ochranu koreňov v úrovni okraja strechy - nie však príliš, aby cez ňu nemohla stekať voda. Nerežte priamo na hydroizoláciu, aby nedošlo k jej poškodeniu.
V závislosti na klimatických podmienkach môžete nainštalovať zavlažovací systém, ktorý vám uľahčí zavlažovanie.
Po položení rohoží ich zalievajte tak, kým nie sú úplne nasýtené.
Aby rastliny zakorenili, treba ich ihneď po položení dôkladne zaliať. Skontrolujte, či drenážna vrstva pod vegetačnou rohožou tiež absorbovala vodu a je úplne nasýtená. To uľahčí neskoršiu údržbu. Počas nasledujúcich 4 až 6 týždňov pravidelne kontrolujte vlhkosť a v prípade potreby zalievajte.
Umiestnite do odtoku mriežku, aby ste zabránili upchatiu odtoku. Okolo odkvapu a pokladaných rohoží položte pás hrubého štrku o šírke približne 20 cm. Máte strešné okno alebo komín? Položte okolo neho 50 cm dlhý pruh štrku. Štrk by mal byť vysoký asi 5-9 cm. Vrstva štrku musí byť nakoniec v rovnakej výške ako rozchodník.
Na podklad rovnomerne rozprestrite asi 3 cm keramzitu. Tým zabránite prílišnému premokreniu rastlín rozchodníka. Týmto spôsobom pokryte celú strechu až po pásy s hrubým štrkom.
Dlaždice s rozchodníkmi pokladajte na substrát tak dlho, kým nebude úplne zakrytý. V prípade potreby rozchodník orežte. Nakoniec skráťte prebytočné koreňové pletivo na okraji strechy. Nie príliš, pretože potom cez neho nemôže stekať voda. Aj tu použite nôž s háčikom a dajte pozor, aby ste nepoškodili hydroizoláciu.
Rozchodníkovú zelenú strechu potom dôkladne zalejte, aby sa urýchlilo zakorenenie.
Zelená strecha na prístrešku pre auto
Pre niektoré prístrešky na autá sú k dispozícii aj kompletné balíčky zelených striech. Nezabudnite, že zelená strecha zvyšuje zaťaženie strechy vášho prístrešku na auto o 50 kg/m2. Možno potom budete musieť nainštalovať zvýšenie snehovej záťaže.
Drenážny panel ND DP 12
Drenážny panel je spojením ochrannej, drenážnej a filtračnej vrstvy. Vysoko výkonný drenážny panel s označením CE s inovatívnym dizajnom a paropriepustná fólia s vysokou pevnosťou v tlaku zabezpečuje vynikajúcu odolnosť proti pretečeniu. Panel obsahuje geotextíliu, ktorá slúži ako ochranná a separačná vrstva.
- Stavebná výška: cca 12 cm
- Pevnosť v tlaku: cca 700 kPa
- Vodná kapacita: cca 3,6 l/m2
- Hmotnosť: cca 1324 g/m2
- Možnosť pohybu s panelmi pri inštalácii
- Balenie: 2 x 1,2 m
- Paletové množstvo: 115,2 m2
GARDEN BOOM Green Roof substrate
Strešný substrát je vyrobený zo zmesi kvalitných triedených minerálnych zložiek (zeolit, triedená minerálna drvina z vulkanických hornín) a rašeliny a má upravenú hodnotu pH. Obsahuje dusík, fosfor a draslík v stopovom množstve.
- Vhodný na extenzívne vegetačné strechy, prípadne do statických nádob.
- Ideálny aj pre použitie do statických aj mobilných nádob.
- Optimálna hodnota pH s nižším množstvom živín (dusík, fosfor, draslík).
- Nie je vhodný pre rastliny citlivé na sucho.
- Balenie: 45 l
- Výdatnosť: cca 0,5 m2 (pri vrstve 10 cm)
- Paletové množstvo: 39 ks
GARDEN BOOM Green Roof fertilizer
Hnojivo na zelené strechy je určené na hnojenie strešných záhrad. Pozvoľné uvoľňovanie dlhodobo pôsobiaceho dusíka zaisťuje vyváženú a rovnomernú výživu počas vegetačného obdobia. Preto sa hnojivo aplikuje 1 - 2 x ročne, spravidla na začiatku vegetácie (skoro na jar). Jemná granulácia spolu s nízkou koncentráciou živín zaistí rovnomernú a vyváženú distribúciu výživy.
- Zloženie NPK: 10-08-08 + 2MgO
- Aplikuje sa iba 1-2 x za rok
- Podporuje rýchlejšie zapojenie porastu po výsadbe
- Dávkovanie: 50–140 g/m2
- Zvyšuje odolnosť rastlín voči nepriaznivým klimatickým podmienkam
- Pôsobenie: 1 rok
- Obsahuje viac ako 75% dlhodobo pôsobiaceho dusíka
- Granulácia hnojiva: 1–3,2 mm
- Okrem základných živín NPK obsahuje aj horčík
- Balenie: 15 kg
- Výdatnosť: 100-300 m2
- Paletové množstvo: 48 ks