O jeden stupeň nižšia úspora energie činí približne 6 %. Zlaté pravidlo vykurovania teda znie: menej je viac.
Zdroje vykurovania môžete kombinovať
Existuje už mnoho domácností, ktoré na vykurovanie a ohrev vody kombinujú viac druhov palív. Dokážu tak reagovať na situáciu na palivovom trhu a zvolením vhodnej kombinácie udržiavať náklady na kúrenie v rozumných medziach.
Zariadenia na plynné (zemný plyn, bioplyn) či tekuté palivá (benzín, nafta, vykurovací olej) sa účinne kombinujú so spotrebičmi na palivá pevné, spravidla drevo a výrobky z neho. Pomocou krbových kachlí, peletových kachlí či krbu sa dá teplo vytvoriť len pre určitú časť domu a ako bonus vie vytvoriť neopakovateľnú atmosféru.
Peletové kotly, peletové kachle a pelety
Drevené pelety patria do rodiny ekonomických a ekologických zdrojov vykurovania. Aby ste mohli drevenými peletami účinne kúriť, nevyhnete sa investícii do peletových kachlí alebo automatického kotla na pelety. Predaj automatických kotlov na tento druh paliva z roka na rok rastie, čo podporujú aj kotlíkové dotácie alebo program Nová zelená úsporám.
Drevené pelety sú vyrábané z odpadu, ktorý vzniká pri drevovýrobe. Na výrobu peliet sú optimálne predovšetkým čisté smrekové piliny. Drevený odpad sa drví a za vysokého tlaku je pomocou špeciálnych lisov na pelety stláčaný. Výsledkom sú drobné rovnomerné valčeky s relatívne vysokou výhrevnosťou, ktorá závisí od ich kvality a vlhkosti. Priemerná výhrevnosť drevných peliet sa pohybuje okolo 16,5 MJ/kg. Len na porovnanie, suché drevo z ihličnatých stromov má výhrevnosť okolo 19 MJ/kg, drevo z listnatých stromov 18 MJ/kg.
Radiátory a interiérové ohrievače
1. Radiátory sú nestarnúcou klasikou. Pri výbere radiátora je potrebné venovať pozornosť nielen tvaru a farbe, ale aj typu prenosu tepla. To má rozhodujúci význam pre príjemnú vnútornú klímu v obytných priestoroch. V zásade platí, že čím vyšší je podiel sálavého tepla, tým vyšší je komfort vykurovania obytných priestorov. Na rozdiel od konvekčného tepla, ktoré vzniká ohrevom studeného vzduchu pri radiátore a vedie k zvýšenej cirkulácii vzduchu a prachu v miestnosti, je sálavé teplo generované lúčmi v infračervenom pásme, ktoré ohrievajú iba pevné predmety, ako sú steny a nábytok, a teda nemiešajú vzduch v miestnosti. Modely, ako sú doskové radiátory, vyžarujú väčší podiel konvekčného tepla, zatiaľ čo podlahové ohrievače alebo infračervené ohrievače vyžarujú viac sálavého tepla.
2. Teplovzdušné konvektory alias vykurovacie telesá využívajú tepelné prúdenie. V spodnej časti je nasávaný studený vzduch, ktorý sa ohreje vo vykurovacom telese a cez vrchnú mriežku sa vypúšťa späť do miestnosti. Vykurovacie telesá zaujmú nízkou obstarávacou cenou, sú skladné a majú malú hmotnosť. Aj keď disponujú veľmi rýchlym nábehom, tak dlhšiu dobu trvá, kým sa vykúri celá miestnosť.
Elektrické konvektory bohužiaľ nie sú vhodné pre alergikov. Prúdiaci teplý vzduch rozvíruje alergény a vykurovacie teleso navyše prepaľuje drobné čiastočky prachu, čím dochádza k vysušovaniu vzduchu.
3. Olejové radiátory vyzerajú ako klasické radiátory ústredného vykurovania len s tým rozdielom, že sú pojazdné a zapájajú sa do elektriny. Vnútri oceľových rebier radiátora sa nachádza olej, ktorý sa v zapnutom stave zahreje pomocou vykurovacej špirály.
Tento druh vykurovacieho zariadenia ohrieva okolitý vzduch, pričom olej zostáva teplý ešte dlho po vypnutí. Čím vyšší počet rebier radiátor má, tým vyšší je jeho výkon na vykúrenie miestnosti. Elektrické olejové radiátory sa však nehodia pre nepretržitú prevádzku, pretože majú veľkú spotrebu elektrickej energie.
4. Sálavé panely fungujú na úplne odlišnom princípe ako spomínané konvektory a radiátory. Zmyslom sálavých panelov je, že sa najskôr ohrievajú predmety a od nich až vzduch. Pocitovo je tak možné dosiahnuť teplotnú pohodu oveľa skôr už pri nižšej teplote vzduchu.So sálavým vykurovaním dokážete ušetriť nemalé náklady za energie, obstarávacia cena je však o poznanie vyššia.
Panely z ocele alebo hliníka vyžarujú buď elektromagnetické, alebo infračervené žiarenie. Prvý druh vyzerá ako klasický radiátor, druhý variant má tvar dosky pripomínajúcej infračervené žiariče, ktoré sa používali na ohriatie vzduchu v panelákových kúpeľniach. Infračervené panely je možné variabilne umiestniť na stenu či na strop, takže sa hodia aj do menších priestorov. Navyše nevysúša, ani nevíri vzduch.
Správne nastavte termostat
Vyššie nastavenie termostatu neznamená, že kúrenie ohrieva miestnosť rýchlejšie. Váš vykurovací systém sa jednoducho snaží dosiahnuť vyššiu teplotu - a to často nie je nutné.
Úrovne termostatu vášho vykurovania zodpovedajú zhruba nasledujúcim teplotám:
Úroveň 1 | približne 12 °C |
Úroveň 2 | približne 16 °C |
Úroveň 3 | približne 20 °C |
Úroveň 4 | približne 24 °C |
Úroveň 5 | približne 28 °C |
Máte radi teplo, keď prídete domov?
Potom vám pomôže programovateľný termostat. Ten môže od určitého okamihu regulovať teplotu nahor alebo nadol. Nielenže vás dostatočne zahreje, ale aj šetrí energiu.
Udržujte optimálnu izbovú teplotu
Optimálna izbová teplota pre obývacie izby je spravidla 20 °C. V kúpeľni môže byť teplejšie, v spálni chladnejšie.
Ako veľmi sa líšia odporúčané teploty v tabuľke s tými u vás doma?
Izba | Teplota |
---|---|
Obývacia izba | 20 °C |
Spálňa | 16–18 °C |
Detská izba | 19 °C |
Kuchyňa | 18 °C |
Kúpeľňa | 23 °C |
Pivnica | 10–15 °C |
Vetrajte
- Pravidelné vetranie je pre vnútornú klímu v zime lepšie.
- Ak sušíte bielizeň v byte, je lepšie ho dlhšie vetrať. Zvýšená vlhkosť zvyšuje riziko vzniku plesní.
Kúrenie úplne nevypínajte
- Nikdy by ste nemali kúrenie úplne vypínať cez noc alebo v čase, keď nie ste doma. Tým sa miestnosti ochladia a k opätovnému zahriatiu je potrebné veľké množstvo energie. V najhoršom prípade sa v chladných miestnostiach objaví pleseň.
- V noci a keď ste cez deň vonku, môžete kúrenie znížiť maximálne o 4-5 °C. Nespúšťajte kúrenie predčasne.
- Nezačínajte vykurovaciu sezónu príliš skoro. Začnite kúriť, až keď sa vonkajšie teploty pohybujú medzi 10-14 °C.
Kúrenie skontrolujte a odvzdušnite
- Nezabudnite pravidelne odvzdušňovať kúrenie. Odvzdušnenie je nutné najneskôr vtedy, keď kúrenie začne vydávať bublavé zvuky. Po odvzdušnení skontrolujte, či je potrebné do vykurovacieho okruhu doplniť vodu.
- Nechajte svoj vykurovací systém pravidelne servisovať odborníkom.
Znížte tepelné straty
- Izolujte stenu za radiátorom, aby ste znížili tepelné straty a ušetrili náklady na vykurovanie.
- Okná a dvere dobre netesnia? Týmto spôsobom sa stráca veľké množstvo tepla. Pred začiatkom vykurovacej sezóny sa postarajte o okná a dvere.
- Večer skôr stiahnite žalúzie a zatiahnite závesy. Tak zaistíte, aby oknami unikalo čo najmenej tepla.
Vykurujte chytro
Či už ste doma na pohovke alebo vonku, s inteligentným ovládaním vykurovania máte teplotu vo svojich rukách. Doslova. Vďaka aplikácii v chytrom telefóne môžete kedykoľvek regulovať vnútornú klímu jednoduchým stlačením tlačidla.
Prechod na inteligentný systém riadenia vykurovania je veľmi jednoduchý
Vypnite staré termostaty, nainštalujte inteligentné termostaty, pripojte sa k bráne prostredníctvom aplikácie - a môžete ovládať vykurovanie stlačením jediného tlačidla.
Inteligentná izbová klíma
Ďalšie úrovne inteligentného riadenia vykurovania môžete dosiahnuť pridaním inteligentného izbového termostatu, okenného kontaktu alebo čidla kvality vzduchu. Môžete k tomu zahrnúť predpoveď počasia, preferované teploty alebo nechať stlmiť kúrenie, keď opúšťate dom.
Výhody inteligentného vykurovania
- Vďaka technológii inteligentnej domácnosti je možné každú miestnosť ovládať individuálne a energeticky úsporne.
- Radiátorové termostaty je možné jednoducho a rýchlo vymeniť.
- Radiátorové termostaty sú tiež ideálne pre nájomné byty, pretože nevyžadujú prístup k ústrednému kúreniu.
- Pri otvorení okien sa vďaka okennému kontaktu automaticky zníži teplota.
- Mnoho systémov ponúka celosvetový prístup prostredníctvom mobilného zariadenia.
*Na ovládanie vykurovania Smart Home potrebujete iba bránu SMART HOME by hornbach a kompatibilné termostaty.