Správne vetranie môže zamedziť vzniku plesní
Zlý vzduch má mnoho príčin. Tu je niekoľko príkladov:
- Výpary z varenia.
- Dusný a príliš teplý vzduch v miestnosti, napr. v dôsledku vysokých vonkajších teplôt alebo prílišného vykurovania.
- Nadmerná vlhkosť.
- Moderné, energeticky úsporné stavebné metódy (okná a dvere vzduchotesne uzatvárajú miestnosti, klíma zostáva stále, ale mení sa aj zloženie vzduchu).
- Znečisťujúce látky unikajúce zo stavebných materiálov, podlahových krytín, farieb, nábytku atď. zostávajú vo vnútornom ovzduší.
- Domáce zvieratá.
Zlá kvalita vzduchu môže spôsobiť plesne a zdravotné
problémy.
Preto je dôležité správne vetrať. Tým sa zabráni vzniku plesní a ďalších nepríjemných problémov. Pravidelné vetranie nahrádza škodliviny, ako je oxid uhličitý (CO2) vznikajúci pri dýchaní a tiež výpary, plyny a iné pary z farieb, nábytku a predmetov, čerstvým vzduchom bohatým na kyslík. Vetranie tiež reguluje vlhkosť v miestnosti.
Aká je ale v skutočnosti optimálna klíma v miestnosti? Rovnaká teplota a vlhkosť nie je pre každú miestnosť ideálna, pokiaľ ide o zdravú vnútornú klímu.
V nasledujúcej tabuľke uvádzame ich prehľad:
Miestnosť | Optimálna teplota | Optimálna vlhkosť |
---|---|---|
Obývačka a pracovňa | 20 °C | 40–60 % |
Spálňa | 16–18 °C | 40–60 % |
Detská izba | 19 °C | 40–60 % |
Kuchyňa | 18 °C | 50–60 % |
Kúpeľňa | 23 °C | 50–70 % |
Pivnica | 10–15 °C | 50–65 % |
Vetrajte správne
Viete, ako správne vetrať, aby ste sa vyhli plesniam vo svojom dome?
Vetrajte 2-4krát denne.
Ďalšie tipy:
- Prerušovane vetrajte: Otvorte okná na krátku dobu, namiesto aby ste ich nechali dlho otvorené.
- Najúčinnejšie je vetranie krížom krážom alebo vetranie z rohu.
- Dĺžku vetrania prispôsobte vonkajšej teplote.
- V lete vetrajte hlavne skoro ráno a neskoro večer alebo v noci.
- V zime nezabudnite pri vetraní miestnosti stlmiť kúrenie.
Priečne vetranie a rohové vetranie
Pri vetraní miestnosti dochádza k pomerne rýchlej výmene vzduchu. Nábytok a vnútorné steny, ktoré boli počas fázy vykurovania zahriate nákladnou energiou, si uchovávajú akumulované teplo a po nárazovom vetraní ho môžu opäť rýchlo vydať.
Takto najlepšie funguje nárazová ventilácia:
Výklopné vetranie, t.j. nepretržité vetranie s oknom vo výklopnej polohe, nie je príliš dobrý nápad. Priebežné vetranie spôsobuje, že sa váš byt pomaly, ale určite ochladzuje. Výsledkom je to, že spotreba energie sa zvýši, a tým aj náklady na vykurovanie.
Okrem toho sa v zime môže pri okne tvoriť vlhkosť v dôsledku vetrania vetračkou. Pleseň potom na seba nenechá dlho čakať.
Pri vetraní dbajte na vonkajšiu teplotu
Vonkajšia teplota zohráva významnú úlohu v dobe trvania vetrania. Aj tu platí pravidlo.
- Vetranie na jar a na jeseň: asi 15 minút.
- Vetranie v lete: až 30 minút.
- Vetranie v zime: asi 5 minút.
Pravidelné vetranie proti virózam
Virózy sa šíria prostredníctvom tzv. aerosólov vo vzduchu. Kašeľ a kýchanie, ale aj rozprávanie alebo tiché dýchanie môžu uvoľňovať častice obsahujúce vírusy.
Správne vetranie môže pomôcť zabrániť riziku infekcie. Odporúča sa, aby sa pri vetraní dodržiavali nasledujúce zásady:
- Pravidelná prerušovaná ventilácia po dobu niekoľkých minút; najúčinnejšou metódou je krížová ventilácia.
- Niekto kýchne alebo zakašle? Okamžite otvorte okno a vyvetrajte.
Inteligentné vetranie
Uľahčite si vetranie a vetrajte inteligentne. V súčasnej dobe existuje mnoho technických pomôcok, ktoré vám uľahčia nielen vetranie.
Senzor na okno: Akonáhle okno vyklopíte alebo úplne otvoríte pre nárazové vetranie, senzor okna sa spojí s ovládacou jednotkou, ktorá potom zaistí automatické vypnutie vykurovania. Samozrejme to funguje aj obrátene: akonáhle okno opäť zatvoríte, kúrenie sa zapne.
Senzor kvality ovzdušia: Nikto nepotrebuje zlý vzduch, najmä nie počas pandémie. Senzor kvality vzduchu trvalo meria kvalitu vzduchu vo vašej domácnosti a ukáže vám prípadné zhoršenie ešte skôr, ako si to sami všimnete.
Znie to dobre? Potrebujete iba riadiacu jedntoku SMART HOME by hornbach, príslušnú aplikáciu a senzor kvality vzduchu.
Riadené vetranie pomocou ventilačných systémov
V obydliach, ktoré sú vybavené vetracími systémami, je možné výmenu vzduchu veľmi dobre riadiť a regulovať. Riadený prívod a odvod vzduchu je vhodný najmä pre domy a byty s vysokým stupňom vzduchotesnosti, ako sú domy v pasívnej výstavbe.
Výhoda riadeného vetrania obytných priestorov je zrejmá: stály prísun čerstvého vzduchu bez nutnosti otvárať okná a dvere.
Niektoré vetracie systémy bodujú čidlom vlhkosti alebo sú kombinované s výmenníkom tepla. Teplo vydýchaného vzduchu z miestnosti sa pri výstupe využíva na ohrev čerstvého vonkajšieho vzduchu, ktorý prúdi dovnútra. Tým sa šetrí cenná energia a chráni životné prostredie.
Pri jednorazovej prevádzke výmenníka tepla je teplý, vydýchaný vzduch po dobu niekoľkých sekúnd odvádzaný z miestnosti von a ohrieva pritom keramický prvok. Potom výmenník tepla zmení smer prenosu: čerstvý vzduch teraz prúdi do miestnosti zvonku a je ohrievaný teplom akumulovaným v keramickom prvku.
V dialógovom režime jeden výmenník tepla dodáva čerstvý vzduch a druhý súčasne odvádza teplý, vydýchaný vzduch von. Teplo z vydýchaného vzduchu sa ukladá do keramického prvku. Po 70 sekundách zmenia ventilátory smer prenosu. Koordinácia medzi jednotkami prebieha automaticky pomocou rádia.
Tip: Pravidelná údržba
Klimatizačné a ventilačné systémy by mali byť pravidelne servisované, aby bola zaistená dobrá kvalita vzduchu v miestnosti.
Výhody kompletných vetracích systémov
Prevádzkové náklady sú na rozumnej úrovni iba v prípade, že sú potrubné systémy dostatočne tesné. V opačnom prípade sa kvôli netesnostiam a spojom stráca príliš veľa energie. Pri nákupe preto hľadajte testovanú kvalitu a integrované gumové tesnenie pier.
Výhodou sú presne zladené vetracie systémy, ktorých rúrky a tvarovky z pozinkovaného oceľového plechu je možné ľahko, rýchlo a pritom pevne a trvalo spojiť, čo spôsobuje malé energetické straty.
Vysoko kvalitné špirálové potrubie (ventilačné potrubie) je odolné voči teplotám od -30 °C do +100 °C a odoláva pretlaku až 5 000 Pa a podtlaku až 3 000 Pa. Sú tiež šetrné k životnému prostrediu a nevyžadujú silikóny, ktoré obsahujú toxické rozpúšťadlá a môžu sa dostať do ventilačného potrubia.
Tipy na inštaláciu vetracích systémov
- Špirálové potrubie je možné ľahko a rýchlo namontovať pomocou skrutiek. To uľahčuje následnú údržbu a čistenie.
- Na inštaláciu špirálového potrubia odporúčame samorezné skrutky so šesťhrannou hlavou a prírubou. V závislosti od dostupného náradia môžete použiť aj iné skrutky.
- Pri montáži špirálového potrubia prispôsobte počet skrutiek priemeru potrubia.
- Skrutky vždy umiestnite krížom, t.j. napríklad na jedno miesto, potom na opačnú stranu a potom medzi tieto dve skrutky. Týmto spôsobom sa vyhnete pretlačeniu.
- Pri vŕtaní skrutkových spojov dodržujte vzdialenosť 10 mm od okraja, najmä pokiaľ používate rúrky a príslušenstvo s gumovým tesnením.
- Skrutkované špirálové potrubie je vhodné pre vetracie systémy triedy vzduchotesnosti A a B. Skrutky sú dobrým základom na vŕtanie špirálového potrubia.
- Skrutky sú dobrým základom na pripevnenie svoriek alebo dierovaných pások k špirálovým kanálom.
- Vetracie svorky sú vyrobené z ocele a vyznačujú sa gumovým tesnením v tvare pery na vnútornej strane, ktoré fixuje špirálový kanál a má protišmykový účinok.
- Špirálové potrubie je možné upevniť jemnejšie než pomocou svoriek s perforovanými alebo montážnymi páskami.
- Jednotlivé tvarovky špirálového potrubia môžete vzájomne spojiť pomocou spojovacích objímok. Skrutky už majú tesniace pery, ktoré vytvárajú tesné spojenie medzi jednotlivými dielmi.
- Naproti tomu pri špirálových spojovacích prvkoch spájate 2 špirálové rúrky, ktoré ešte nie sú vybavené tesniacimi hrdlami a vzduchotesné sa stávajú iba vďaka hrdlom na spojovacej časti.
- Na pripevnenie špirálového švu k stenám a stropom použite goliere špirálového švu.
Vetranie a odvlhčovanie miestností
Bývate v zle izolovanom byte alebo dome? A vy sami nemáte na renováciu žiadny vplyv? Potom môžu pomôcť klimatizácia a ventilátory.
Klimatizácia môže byť užitočná aj v dobre zrekonštruovaných budovách. Pomocou prídavných vetracích systémov je možné výmenu vzduchu v obytných priestoroch veľmi dobre riadiť a regulovať.
Máme pre vás tipy pre kúpeľne, obývacie izby, kuchyne a sauny:
Typy ventilátorov
Ventilátory môžu tiež pomôcť so správnym vetraním. Pre každú potrebu a každú požiadavku existuje vhodný ventilátor.
Šachtové vetranie má pripojenie na potrubie a tieto ventilátory sú vhodné na inštaláciu na stenu aj na strop. Pri použití v stropoch alebo šikmých strechách musí mať motor ventilátora guličkové ložiská.
Ventilátory s rúrkovou vložkou sú určené na inštaláciu do vetracích potrubí (s priemerom 100/125/150 mm).
Rúrkové radiálne ventilátory sú výkonné ventilátory na pripojenie k ventilačným rúrkam (s priemerom 100/125/150 mm). Kvôli silnému hluku sú tieto ventilátory menej vhodné do obývačiek. Ich použitie je obmedzené na pôdy, pivnice, dielne a pod.
Vnútorné ventilátory: V bytoch a domoch často existuje silný teplotný gradient medzi vykurovanými a susednými nevykurovanými miestnosťami. Pomocou vnútorného ventilátora je možné ohriaty vzduch rovnomerne a energeticky úsporne rozvádzať do susedných chladnejších miestností.
Stropné ventilátory
Vďaka stropným ventilátorom môžete zaistiť dobrú vnútornú klímu v lete aj v zime. Stropné ventilátory účinnejšie rozvádzajú teplo a spotrebujú len toľko elektriny, koľko by spotrebovala 60-wattová žiarovka.
Ak si vyberiete ventilátor s motorom na jednosmerný prúd (DC štítok), ktorý spotrebuje o 70 % menej energie ako bežné ventilátory na striedavý prúd (AC), môžete prevádzkové náklady ešte viac znížiť.
Stropné ventilátory v lete
Stropný ventilátor nemusí nutne znižovať teplotu v miestnosti, ale vďaka cirkulácii vetra sa v miestnosti cítite chladnejšie. V lete by ste ho preto mali nastaviť na chod v smere hodinových ručičiek.
Stropné ventilátory v zime
V zime by mal byť stropný ventilátor spustený v opačnom režime, t.j. proti smeru hodinových ručičiek. Potom zaisťuje rovnomerné rozloženie teplého vzduchu zhromaždeného na strope v miestnosti tým, že tlačí teplý vzduch proti stropu a potom po stenách. Bolo preukázané, že to znižuje náklady na vykurovanie až o 10 %.
Vetranie a veľkosť miestnosti spolu súvisia
Rozhodujúca pre efektívnu teplotu v miestnosti, cirkuláciu vzduchu a klímu v miestnosti je veľkosť vetranej miestnosti a samotný ventilátor.
Všeobecne platí, že stropné ventilátory sú vhodnejšie pre menšie miestnosti.
Naša tabuľka vám ukáže, aký priemer noža je vhodný pre akú veľkosť miestnosti.
Veľkosť miestnosti | Priemer lopatky |
---|---|
7–13 m² | 91–106 cm |
13–21 m² | 122 cm |
21–37 m² | 127–142 cm |
>37 m² | 152 cm |
Tip: Od 35 m2 druhý ventilátor
Do miestnosti o veľkosti 35 m² by ste mali inštalovať aspoň jeden ďalší stropný ventilátor, aby ste dosiahli požadované výsledky.
Všimnite si výšku stropu
Pre stropy s výškou 2,5 m alebo nižšou by ste mali zvoliť ventilátor s nízkou montážnou výškou cca 20 cm. Pre miestnosti s výškou stropu nad 2,5 m sú vhodné štandardné modely s montážnou výškou medzi 25-45 cm.
Pre Európu sa odporúča dodržať vzdialenosť aspoň 2,3 m od podlahy k lopatkám a 0,3 m od bočných stien.
Na výpočet požadovaného (minimálneho) výkonu ventilátora je možné použiť nasledujúci vzorec:
Objem miestnosti (m3) x výmena vzduchu za hodinu = požadovaný (minimálny) výkon ventilátora v m3/h.
Miestnosť | Orientačná hodnota výmeny vzduchu za hodinu |
---|---|
Kuchyňa | 5-9 |
Kancelária | 3-5 |
WC a kúpeľňa | 5-9 |
Obývacia izba | 4-8 |
Dielňa | 4-8 |
Regulácia vlhkosti
Čo robiť, keď je v miestnosti príliš suchý vzduch? Nasledujúce tabuľky ukazujú, ako zvýšiť vlhkosť vzduchu a aké opatrenia by ste mali prijať v opačnom prípade.
Definícia | Opatrenia | |
---|---|---|
Optimálna vlhkosť | Optimálna vlhkosť vzduchu v obytných miestnostiach (obývacia izba, spálňa, detská izba) sa pohybuje medzi 40 a 60 percentami relatívnej vlhkosti vzduchu, čo je optimálna klíma pre váš dýchací systém a budovu. Pri tejto vlhkosti a bežných intervaloch vetrania sa nemusíte obávať vzniku plesní. | Pokiaľ máte podozrenie, že je vlhkosť v miestnostiach príliš vysoká alebo príliš nízka, môžete si urobiť jasno pomocou vlhkomeru. Vápenné a hlinené omietky podporujú optimálnu vnútornú klímu. |
Príliš suchý vzduch | Príliš suchý vzduch dráždi dýchacie cesty – môže za to napríklad príliš silná klimatizácia. Suchý vzduch a príliš nízke teploty vám môžu rýchlo spôsobiť letnú chrípku, nehovoriac o spotrebe energie. | Stlmte klimatizáciu, použite tienenie a ventilátory a v prípade potreby použite zvlhčovače vzduchu. Pomôcť môžu aj prírodné zvlhčovače vzduchu, napríklad rastliny čistiace vzduch. |
Príliš vlhký vzduch | Nadmerná vlhkosť zvyšuje riziko vzniku plesní. Prejavuje sa napríklad kondenzáciou na oknách. Pokiaľ v miestnostiach zostáva nadmerne vlhký vzduch po niekoľko hodín alebo dní, bez pravidelného vetrania sa nevyhnutne objavia plesne. To sa týka najmä oblastí, kam nedosahuje cirkulácia vzduchu. Výsledkom môžu byť zdravotné problémy a poškodenie stavebnej konštrukcie. | Ráno a večer nezabudnite vyvetrať. Pomôcť môže tiež odvlhčovač alebo rozumne používaná klimatizácia. |
Odvlhčovače a zvlhčovače vzduchu
Odvlhčovače: Vlhkosť a vlhký vzduch poškodzujú predmety, nábytok aj zdravie. Urýchľujú vznik zatuchnutých pachov, plesní a podporujú koróziu, najmä v miestnostiach, ktoré nie sú riadne utesnené. Optimálna klíma v miestnosti a dobrá regulácia teploty zaisťujú pohodu a zabraňujú týmto škodám - bez ohľadu na miestnosť.
Zvlhčovače vzduchu: Príliš vlhká klíma je rovnako škodlivá ako príliš suchá. Menej ako 45% vlhkosť je nepríjemná, vzniká statická elektrina, zle sa dýcha a pokožka je podráždená. Preto je zvlhčovanie, t.j. umelé obohacovanie vzduchu v miestnosti vodnou parou, také dôležité.
Čističky vzduchu: Znečisťujúce látky sa vyskytujú v dvoch hlavných skupinách: pevné a plynné. Pevné častice sú látky znečisťujúce ovzdušie, ktoré sú také ľahké, že sa vznášajú vo vzduchu; prenikajú hlboko do pľúc. Častice, ktoré nepreniknú do hĺbky, spôsobujú alergie. Plynné znečisťujúce látky sú chemické zlúčeniny pochádzajúce z výfukových plynov, plynových ohrievačov, vozidiel a tabakového dymu. Jednou z dobre známych znečisťujúcich látok sú často spomínané pevné častice. Zníženie množstva týchto znečisťujúcich látok často znamená lepšiu kvalitu života, najmä pre alergikov a astmatikov.
Klimatizačné systémy a klimatizácia
Klimatizačné systémy a klimatizačné jednotky zaisťujú príjemnú vnútornú klímu, najmä v lete. Či už v dome, v byte, v strojovniach alebo v garážach. Systémy zaisťujú rovnomernú teplotu, vlhkosť a kvalitu vzduchu. V daždivých dňoch sa z miestnosti odvádza vlhkosť, čo zabraňuje vzniku plesní.
Mobilné klimatizácie sú vhodné pre domácnosti alebo malé kancelárie.
Môžete ich ľahko nastaviť. Dôležité je iba to, aby bolo možné teplý vzduch odvádzať von pomocou hadice a aby bol prístup k elektrickej zásuvke. Vo veľkých kanceláriách mobilné jednotky často nestačia. Tu je vhodnejšia centrálna klimatizácia.
O klimatizáciách toho veľmi neviete? Máme pre vás tipy
Chladiaci výkon: Čím väčšia je miestnosť, ktorú treba chladiť, tým väčší výkon musí klimatizačná alebo vzduchotechnická jednotka mať. Mimochodom, pokiaľ je miestnosť veľmi dobre izolovaná alebo vystavená silnému slnečnému žiareniu, ovplyvňuje to aj podmienky pre klimatizáciu.
Energetická účinnosť: Jednotky s dobrou energetickou účinnosťou stoja menej a sú tiež udržateľné.
Hlučnosť: V závislosti na ochladzovanej miestnosti záleží na tom, akú hlučnosť klimatizácia vydáva. Ak si chcete napríklad v kancelárii zachovať chladnú hlavu, nemala by byť jednotka príliš hlasná.
Tip: Iba prírodné chladivá
V záujme ochrany ozónovej vrstvy je od 1. januára 2015 v celej Európe zakázané používať čiastočne halogénované chladivá poškodzujúce ozónovú vrstvu (HCFC), ako je R22.
V našich klimatizáciách a klimatizačných systémoch sa používa iba prírodné chladivo R290. Ide o čisto prírodný plyn, ktorý neobsahuje žiadne toxíny ani škodlivé látky.