Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
17. 11. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 4. 11. 2024 o 18:39. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Necháte si medzi prstami pretekať voňavú, kyprú a drobivú záhradnú zeminu. Zasypete semienko pôdou a než sa nazdáte, tak už pozorujete, ako si rastlinka razí cestu von. Môžete na seba byť pyšní.

Sadiť rastliny sa oplatí. Nielen preto, že vďaka tomu nazbierate mnoho skúseností, načítate množstvo návodov, poučíte sa z vlastných chýb. Na konci totiž príde radosť z bohatej úrody a nepoznanej chuti. Vy rozhodujete o tom, čo budete mať na tanieri, vy budete vedieť, z čoho a ako to vyrástlo. Vlastná úroda chutí najlepšie.

  • Pestovanie môže byť 100% ekologické, záleží len na vás.
  • Semená sú lacnejšie ako predpestované mladé rastliny.
  • Vy si rozhodnete, čo chcete žať.

Ako správne vysievať a sadiť

Kvalita semien je rozhodujúca pre to, či vyklíčia, vyrastú a budú prospievať, alebo či uschnú v pôde, do ktorej ste ich s nádejou zahrabali. Z tohto dôvodu spoločnosť HORNBACH dbá na to, aby vám ponúkali iba vysoko kvalitné semená, napr. od spoločnosti FloraSelf.

Pokiaľ chcete byť sebestační a potrebujete teraz veľa semien zeleniny, venujte pri nákupe semien pozornosť nasledujúcim bodom:

  • Pri nákupe sa pozrite na trvanlivosť semien.
  • Vyberte si správnu odrodu: Každá odroda má individuálnu dobu výsevu.
  • Označenie F1 znamená, že sa jedná o hybridné osivo - hybridné odrody nie sú vhodné na ďalšie semenárenie.

Nehybridné (voľne opeľované odrody) je osivo, ktoré si odovzdáva pôvodné vlastnosti z generácie na generáciu. Naproti tomu u hybridov F1 ide o kríženie v prvej generácii. Znamená to, že pri ďalšom semenárení si semienka neuchovajú to, čo by ste od nich ďalšiu sezónu očakávali.

Pri nehybridných semienkach môžete žať semená a ďalší rok z nich vypestovať nové rastliny, ktoré budú takmer identické. Medzi také patria historické a pôvodné odrody, ktoré sa osvedčili v priebehu rokov vďaka svojim vlastnostiam, ako je chuť, odolnosť, farba, veľkosť atď. Ak ste v zahradničení nováčikmi, tak sa môže stať, že úroda ďalšiu sezónu 100% identická nebude - podmienky, počasie, opelenie - aj to môže mať vplyv na vlastnosti úrody.

Výhody hybridných semienok s označením F1 sú väčšia odolnosť voči chorobám, vyššie výnosy alebo silnejší rast. Vďaka týmto vlastnostiam sú F1 hybridy ideálnym osivom pre začiatočníkov. Na rozdiel od nehybridných semienok sa ale vyššie uvedené vlastnosti neodovzdávajú z generácie na generáciu. Vo väčšine prípadov sa výhody odrody pri ďalšom semenárení strácajú. Musíte teda každý rok kupovať nové osivo.

Mimochodom, pri produkcii F1 hybridov sa nepoužíva genetické inžinierstvo. Tie sa produkujú pomocou konvenčných techník šľachtenia a kríženia.

Existujú semená rastlín, ktoré sú v počiatočnej fáze veľmi citlivé na mráz alebo vyžadujú vyššie teploty, aby vôbec vyklíčili. Pretože počasie vonku nemôžete ovplyvniť, mali by ste si tieto semená predpestovať. Na okennom parapete alebo v skleníku.

Predpestovanie sadeníc je užitočné najmä pre rastliny, ktoré milujú teplo. Paradajky, uhorky alebo papriky. V závislosti od druhu môžete predpestované rastliny vysádzať na záhradu až v apríli alebo od polovice mája. Mrknite sa na náš kalendár pestovania, nech viete zase o kus viac.

Papriky, chilli papričky, baklažány, artičoky a paradajky sú rastliny s dlhšou dobou klíčenia. Pred vysadením do voľnej pôdy potrebujú aspoň dva mesiace predpestovania. Semená by ste mali vysievať do misiek v kvetináčoch na začiatku až v polovici marca. Nechajte ich klíčiť pri izbovej teplote 20-25 °C. Akonáhle sa vytvoria prvé listy, presaďte rastliny do väčších kvetináčov. Pokiaľ máte vykurovaný skleník, má zmysel začať s pestovaním v januári alebo februári.

Výsev v priebehu apríla je úplne dostačujúci. Do nie príliš malých kvetináčov vysejeme 1-2 semená do hĺbky 3 cm a necháme ich vyklíčiť pri teplote okolo 20 °C. Pokiaľ obe semená vyklíčia, slabšiu rastlinu odstráňte. Ak máte to šťastie, že vlastníte vykurovaný skleník, môžete začať s výsevom skôr, pretože rastliny môžete zasadiť do zeme skôr.

Nechcete čakať na zber šalátu, karfiolu, bielej a červenej kapusty a mangoldu až do začiatku leta? Začnite s výsevom vo februári až marci v interiéri do kvetináčov a vypestujte si sadeničky. Semená vyžadujú na klíčenie o niečo nižšie teploty, 10-20 °C v závislosti od druhu.

Ako správne vysievať a sadiť

Väčšina byliniek vyžaduje teplotu klíčenia nad 20 °C. Semená vysajte do pestovateľských nádob po dvoch semenách. Výnimku tvorí bazalka a pažítka. Tu rozptýľte asi desať semien do o niečo väčších kvetináčov s pestovateľskou alebo bylinkovou zeminou.

Letničky, ako sú napr. lobelky, papuľka, aksamietnica, plamenník, petúnia alebo cínie môžete vysievať vo februári alebo v marci do vnútorných priestorov alebo do vyhrievaného skleníka. Von ich môžete zasadiť v máji - potom ale budú kvitnúť iba od konca leta do prvých mrazov.

Ste pripravení na predpestovanie na okennom parapete? Na výsev rastlín budete potrebovať okrem iného nasledujúci materiál:

Akonáhle je mladá rastlina dostatočne silná, treba ju presadiť - tiež sa tomu hovorí pikírovanie alebo prepichovanie. Prepichovanie je pre začiatočníkov náročná práca, pretože tenké mladé rastliny sa veľmi ľahko ohýbajú. Preto sa neponáhľajte a postupujte nasledovne:

  • Na opatrné vybratie rastliny z tesného obalu v miske na semienka použite špeciálne náradie na pikírovanie alebo napríklad zahnutú škrabku na maslo. V žiadnom prípade neťahajte silno.
  • Potom si do väčšej nádoby urobte jamku.
  • Rastlinu do jamky umiestnite (korene musia byť úplne pod zeminou), usaďte ju tesne pod prvé listy.
  • Potom jemne pritlačte zeminu.

Ako správne vysievať a sadiť

Mnoho rastlín je vhodných pre priamy výsev – najmä druhy rastlín zo strednej Európy alebo podobných klimatických pásiem. Je to samozrejme praktické, pretože priamy výsev vám ušetrí časovo náročnú prípravu pred pestovaním.
K priamemu výsevu sú vhodné napríklad tieto rastliny:

Zelenina Špenát
Mangold
Reďkovky
Mrkva
Fazuľa
Hrach
Cibuľa
Šalát
Fenikel
Červená repa
Kvety Nechtík lekársky
Slncovka kalifornská
Astra
Bylinky Kôpor
Medvedí cesnak
Žerucha
Trebuľka
Bazalka
Saturejka

  • Pred výsevom odstráňte všetko, čo na záhone rastie a nemá tam rásť. Najmä koreňové buriny by mali byť odstránené naozaj dôkladne.
  • Približne 2-4 týždne pred výsevom je vhodné použiť organické hnojivo, pôdny aktivátor alebo dávku vyzretého kompostu. Existujúcu záhradnú pôdu dôkladne premiešajte s novými materiálmi.
  • Pôda by mala byť pred výsevom kyprá a pokiaľ možno bez kameňov.
  • K priamemu výsevu potrebujete iba niekoľko málo materiálu a náradia.

Výsev do riadkov má zmysel pri väčšine druhov zeleniny. Rastliny sú optimálne rozmiestnené a lepšie rozpoznáte burinu.

  • Odmerajte optimálny rozstup riadkov pomocou skladacieho pravítka alebo metra. Potom označte príslušný riadok štítkom s označením rastlín.
  • V závislosti od druhu rastliny urobte 1-3 cm hlbokú ryhu, napr. pomocou násady záhradného náradia alebo malej záhradnej motyčky.
  • Teraz zasajte semená - v správnej vzdialenosti priamo do riadku. Potom ich utesnite zeminou. Správne rozteče, optimálna hĺbka drážky a správna vzdialenosť medzi riadkami sú uvedené na obale osiva.

Ako správne vysievať a sadiť
Ako správne vysievať a sadiť

Nechtík, astry a najmä kvetinové zmesi sa vysievajú plošne. Túto metódu môžete vyskúšať aj pri poľníčku a špenáte. Obnáša to menej námahy a záhon vyzerá prirodzenejšie. Pri tejto metóde je však ťažšie rozpoznať burinu a je ťažšie udržať optimálne rozostupy.

  • Rozsypte semená v hojnom počte po celom záhone.
  • Dbajte na to, aby semená neboli príliš blízko pri sebe, aby si rastliny neskôr nebránili v raste. Spravidla by semená mali byť od seba vzdialené na šírku dvoch prstov.
  • Semená do pôdy trochu zahrabte. Nebudú sa potom rozfúkavať a tak ľahko nevyschnú.
  • Pri zalievaní buďte opatrní, aby ste semená nevyplavili príliš prudkým prúdom vody.

Ako správne vysievať a sadiť

Mladé rastliny z predpestovania môžete pomaly aklimatizovať na vonkajšie prostredie. V teplejších dňoch (od 10 °C) ich dajte na niekoľko hodín von. Spočiatku rastliny znášajú priame slnečné svetlo len krátko.

Predpestované rastliny šalátu, mangoldu a kapusty môžete na záhradu vysádzať už od apríla, kedy sa môžu objaviť už len mierne mrazy. Pre pokoj duše ich ale ešte chráňte netkanou textíliou na záhradu. Okrem ochrany pred mrazmi chráni aj pred škodcami a urýchľuje rast. To platí aj pre vyvýšené záhony a parenisko.

Druhy citlivé na mráz, napr. plodovú zeleninu, môžete na záhony vysádzať od polovice mája, po ľadových mužoch.

Sadenice a mladé rastliny pôsobia na slimáky a ulitníky ako magnet a behom chvíle je všetka vaša práca zničená. Môžete rozsypať granule proti slimákom, ale je potrebné ich znovu aplikovať, najmä po silnom daždi.

Bezpečnejšie sú špeciálne "ploty" proti slimákom. Ak ich inštalujete pri zakladaní záhona (alebo vyvýšeného záhona), tak predtým skontrolujte, či sa na ňom nevyskytujú vajíčka slimákov. Ochrana proti slimákom udrží škodnú trvalo mimo dosahu.

V zime, keď už máte úrodu pod strechou alebo pomaly dochádzajú zásoby vlastnoručne vypestovanej zeleniny, sú klíčky a microgreens zdravou a rýchlou alternatívou. Klíčky sú sadeničky, ktoré môžete spracovať po vytvorení prvých listov.

Okrem vitamínov sú klíčky bohaté na sekundárne rastlinné látky, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Vďaka čerstvosti a škále chutí sa hodia predovšetkým do studenej kuchyne. Medzi najznámejšie klíčky patria sójové klíčky, čo sú vlastne semenáčiky fazuľe mungo alebo rýchlo rastúca žerucha. Doma si môžete vypestovať aj mladé reďkovky, rukolu, kaleráb, brokolicu, kapustu, horčicu alebo celé zmesi microgreens.

Pre úspešné predpestovanie v interiéri vyberte svetlé, teplé miesto bez priameho slnečného žiarenia. Kvetináče alebo misky nesmú byť umiestnené priamo na radiátore.

Väčšina rastlín sa vysieva na jar, ale niektoré rastliny je možné vysievať aj na začiatku leta (dvojročné rastliny, čakanka, čínska kapusta), koncom leta (poľníček, medvedí cesnak) alebo koncom zimy (trvalky). Ideálnu dobu výsevu nájdete na obale osiva.

Maternicové lístky sú prvé listy, ktoré sa objavia z napučaného semena po vyklíčení. Vyzerajú inak ako prvé "skutočné" listy, ktoré sa objavia neskôr, a na rozdiel od nich sa tvoria zo živín v semene, nie fotosyntézou.

Teplota klíčenia je teplota, pri ktorej rastliny zo semien najrýchlejšie a najspoľahlivejšie klíčia. Odchýlka niekoľkých stupňov je spravidla v poriadku, preto sú na obaloch semien často uvádzané teplotné rozsahy.

Prepichovaním sa rozumie oddeľovanie mladých rastlín, ak sú príliš husté a z dlhodobého hľadiska by boli príliš dlhé a riedke. Spočiatku buďte trpezliví a postupujte pomaly, presne a opatrne, pretože mladé rastliny sa ľahko ohýbajú – cvik robí majstra.

Semená sú semienka rastlín, ktoré sú uvádzané na trh, obvykle balené vo vrecúškach a spĺňajú určité kvalitatívne normy. V spoločnosti HORNBACH nájdete iba vysoko kvalitné semená.

Odolné odrody sú špeciálne vyšľachtené, vysoko kvalitné odrody zeleniny, ktoré sú menej náchylné k bežným škodcom a predovšetkým chorobám v záhradníctve. Príkladom sú odrody paradajok, ktoré sú odolné alebo aspoň vysoko tolerantné voči obávanej plesni, a preto ich táto choroba takmer nepostihuje. Výber takých drahších odrôd sa rozhodne oplatí. Vyhnete sa námahe, problémom a nákladom, ktoré vznikajú po napadnutí chorobou.

Jedná sa o starostlivé presadenie rastlín v riadku výsevu na vonkajšom záhone. Týmto spôsobom rastliny rastú v rovnomernej vzdialenosti od seba a nevznikajú medzi nimi medzery. S lacnejšími semenami môžete od začiatku vysievať hustejšie a rastliny, ktoré sú príliš blízko pri sebe, jednoducho vytrhať, čo šetrí námahu a prácu.

Vernalizácia je jav, kedy kvitnúce rastliny začínajú kvitnúť až po dlhšom pôsobení chladu. Preto tieto trvalky nekvitnú v roku výsevu, ale až v roku nasledujúcom.

hore