Vyberte správny typ rámu
Obrazových rámov existuje celý rad. Ako ale vybrať ten správny? Žiadny strach, pomôžeme vám vybrať ten pravý pre váš domov.
Obrazové rámy z dreva alebo plastové rámy možno poznáte pod názvom výmenné rámy či hotové rámy. Tento typ rámu sa vám bude hodiť, ak chcete nechať vyniknúť jednu konkrétnu fotografiu. Skladajú sa z troch častí:
- zo skla,
- z pozadia,
- z rámu, ktorý je vyrobený z dreva, hliníka, kovu či plastu.
Galerijný rám, známy tiež ako kolážový rám, sa skladá z niekoľkých malých rámov rôznych tvarov a farieb. Na stene si tak vytvoríte krásnu koláž, ktorá bude prostredníctvom fotiek rozprávať príbeh vášho bábätka, dovolenky alebo napríklad svadby.
Sklenené rámy sú k dispozícii v najrôznejších veľkostiach a využijete ich predovšetkým na plagáty alebo fotografie. Sú bezrámové, preto sa vám budú hodiť ku každému nábytku.
Dodržujte základné pravidlá pri výbere rámu
Aby spolu rám a obraz pekne ladili, je potrebné dodržať 4 jednoduché pravidlá.
- Rám vyberajte podľa typu obrazu.
- Rám a obraz spolu nesúperia, ale ladia.
- Nechajte vyniknúť obraz, nie rám.
- Pomocou rámu oddeľte obraz od jeho okolia. Budete ho vnímať ako samostatný objekt a viac si jeho krásu vychutnáte.
Objekt | Harmonický štýl |
---|---|
Plagáty koncertov, kapiel, výstav | Úzke lišty, tiež vo výrazných farbách. Úzke lišty z nerezovej ocele, dreva či kovu. |
Akvarelové maľby | Rámy v pastelových farbách. |
Olejové obrazy | Tmavé drevené rámy s či bez zlatého okraja. (Falošné) zlaté rámy s antickým vzhľadom. |
Obrazové rámy na mieru
Nepadol vám do oka žiadny rám z našej ponuky? Využite službu Rámovanie obrazov a nechajte si vyrobiť kvalitný rám navrhnutý individuálne pre vás. Bude presne podľa vašich predstáv. Zastavte sa u nás a spoločne zrealizujeme vašu predstavu.
Nezabudnite na paspartu
Každý obraz si zaslúži svoju paspartu. Že ste tento názov nikdy nepočuli? Jedná sa o kartónovú obrubu obrazu, ktorá plní estetickú aj ochrannú funkciu. Vytvára okolo obrazu neutrálny priestor, ktorý umožňuje dielu vyniknúť a zároveň tvorí ochranný vzduchový priestor medzi obrazom a sklom. Skvele sa hodí do dreveného aj kovového rámu.
Vysoko kvalitné obrazy by sa mali zarámovať v "muzeálnej kvalite". To znamená, že pasparta musí spĺňať všetky nasledujúce kvalitatívne kritériá:
- musí obsahovať viac ako 2,5 % uhličitanu vápenatého ako pufračnej látky,
- nesmie obsahovať lignín, tj. musí byť bez obsahu zdrevenelých vlákien,
- 100% bielená buničina alebo handrovina,
- neutrálne lepidlo (bez prímesi kamenca),
- pigmentové farbenie, tj. na svetle stále farby odolné voči vlhkosti.
Hodnota pH
Hodnota pH nižšia ako 7 je známkou toho, že papier či pasparta obsahujú príliš veľa kyseliny. Táto kyselina môže papier, ale aj umelecké dielo rozožrať. Pre muzeálnu kvalitu je preto bezpodmienečne nutná hodnota pH vyššia ako 7,5.
Uhličitan vápenatý
Predovšetkým je rozhodujúce, či je použitý papier vôbec pufrovaný. Potom je dôležité, aby papier obsahoval aspoň 2,5 percenta uhličitanu vápenatého ako pufračnej látky. Jedine tak bude zabezpečené, že pasparta bude môcť byť trvalo chránená zvonku proti pôsobeniu kyseliny.
Stálosť na svetle
Farbivá majú pri kontakte s denným či slnečným svetlom tendenciu blednúť. Je to tak najmä u papierov, ktoré sa farbia bežnými farbivami. Alternatívou k tomu je farbenie pigmentami. Pigmenty sa lepšie spájajú s papierovými vláknami a sú teda stabilnejšie. Iba farbenie pigmentami môže trvalo zabrániť blednutiu.
Odolnosť proti vlhkosti
Dôležitým kritériom pre múzeálnu kvalitu je odolnosť proti vlhkosti. Táto odolnosť hrá rozhodujúcu úlohu najmä pri farbených papieroch. Pri papieroch, ktoré nie sú farbené pigmentami, sa môže stať, že farba sa pôsobením vlhkosti (skondenzovanej vlhkosti, vysokej vlhkosti vzduchu a pod.) uvoľní z povrchu papiera, dostane sa na umelecké dielo a poškodí ho.
Pri papieroch, ktoré sú farbené pigmentami, je tento proces vylúčený. Keďže pigmenty sú pevne spojené s jednotlivými bunkovými vláknami, nemôže ich vlhkosť uvoľniť z povrchu.
Bez obsahu lignínu
Pre archiváciu a konzerváciu umeleckých diel nesmie použitý papier obsahovať absolútne žiadny lignín. Ten sa postupom času rozkladá a uvoľňuje pritom kyselinu. Preto je lignín tiež dôvodom rozpadu mnohých starých kníh. Až v prípade, že papier neobsahuje vôbec žiadny lignín je možné vylúčiť, že sa budú trvale uvoľňovať akékoľvek kyseliny. Už po krátkej dobe možno rozpoznať papier, prípadne kartón s obsahom lignínu podľa silne žltého zafarbenia, takzvaného žltnutia.
Lepidlo
Bežné lepidlá, ktoré z veľkej časti pozostávajú z prírodných zložiek, môžu byť tiež kyselinotvorné. Z toho dôvodu boli vyvinuté chemicky vyrábané lepidlá, ktoré majú neutrálnu hodnotu pH a neobsahujú žiadne chemické činidlá, ktoré by sa mohli premieňať na kyseliny.
Zarámujte obraz
Už máte vybraný rám, ktorý rozžiari steny vášho domova? Skvelé! Teraz vás v 12 jednoduchých krokoch prevedieme zarámovaním obrazu. Ideme na to:
- 1. Vyberte paspartu správnej veľkosti. Farbu pasparty vyberte podľa obrazu. Pri výbere zohľadnite tiež rám a stenu, kde má byť obraz zavesený.
- 2. Dbajte na to, aby sklo, pasparta a pozadie mali rovnaký formát.
- 3. Vyberte rámový profil s dostatočnou dĺžkou.
- 4. Na zadnej strane rámového profilu v ohybe vyznačte presný rozmer pre vnútorný okraj. Protiľahlé rámové profily musia mať rovnakú dĺžku!
- 5. Šikmý rez veďte podľa vyznačenej línie v uhle 45°. Buďte pozorní. Nepresné rezy môžu mať potom za následok, že k sebe jednotlivé časti nebudú pasovať.
- 6. Na rezné plochy teraz naneste lepidlo, spojte rámové profily, skontrolujte pravouhlosť a upevnite pomocou upínacích popruhov či upínacieho zariadenia. Ešte raz overte pravouhlosť.
- 7. Do hotového rámu najprv zasuňte narezané, očistené sklo.
- 8. Obraz upevnite pomocou nalepovacieho filmu k pasparte.
- 9. Paspartu spojte s upevneným obrazom.
- 10. Pred konečným upevnením pozadia ešte raz všetko starostlivo skontrolujte. Je obraz rovno, sklo je čisté a medzipriestor je kompletne zbavený prachu a drobných nečistôt?
- 11. Pomocou špeciálnych lištových kolíkov upevnite pozadie. Lištové kolíky s týmto cieľom zatlčte asi len do jednej polovice, s rozostupmi cca 10 cm.
- 12. Pre ochranu pred prachom a hmyzom môžete zostávajúce medzery medzi zadnou stranou a rámom utesniť pomocou špeciálnej pásky.