Štuk je jemná omietka zo sadry, vápna, jemného piesku a spojiva, ktorá sa používa predovšetkým na stropy a steny. Je vhodná aj pre nanášanie na steny panelových bytov. Výrobcovia ponúkajú polotekuté aj suché štukové zmesi, ktoré sa po zmiešaní s daným množstvom vody aplikujú klasickým spôsobom. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory v stene. Nový povrch steny sa potom ľahko maľuje, a to už 24 hodín po úprave.

Existuje nespočetné množstvo hotových štukových omietok. Medzi najobľúbenejšie ale patrí tzv. keraštuk, čo je vnútorná aj vonkajšia omietková zmes. Je dodávaná v pastovitej konzistencii, ktorá umožňuje okamžité použitie. Omietka je po zaschnutí sivobiela a jej prekrytie maliarskym náterom nie je vždy nutné.
Keraštuk je vyrobený z ekologicky nezávadných surovín - zmesi jemného kremenného piesku, plaveného kaolínu, vápna a organického spojiva. Nanáša sa ručne oceľovým hladidlom. Je určený pre tenkovrstvové vonkajšie aj interiérové omietky, na menej exponované povrchy so základnou omietkou alebo na betónové panely. Na meter štvorcový plochy pri súvislej hrúbke vrstvy 1,5 milimetra vystačia 2-3 kilogramy materiálu. Predajca túto hodnotu nazýva výdatnosťou.

Odborníci nevylučujú ani použitie štuku na sadrokartón, ale zhodli sa na tom, že oveľa lepšiu službu urobí hustá farba nanesená na plochu, ktorá je ošetrená penetráciou.

Ideálne je zaobstarať si hotovú namiešanú štukovú omietku, ktorá sa používa nielen pre zhotovenie finálnych úprav stien, ale aj pre opravy starých omietok alebo na povrchy ako je hladký betón a pórobetón. Pri použití v menej náročných objektoch môže nahrádzať pre svoju belosť aj základný maliarsky náter.

Namiešaná štuková omietka sa ľahko aplikuje, je okamžite použiteľná, odpadá miešanie na "mieste činu" a vďaka svojej konzistencii zachováva konštantnú kvalitu hmoty. Je použiteľná nielen do interiérov, ale aj do exteriérov.

Štukové omietky delíme na vápenné, sadrové, sanačné a vápennocementové. Odlišné sú typy pre vnútorné a vonkajšie použitie a výber záleží aj na tom, či budeme pracovať manuálne alebo prácu zveríme príslušnému stroju.

Sadrový štuk možno naťahovať až do hrúbky dvoch centimetrov, takže s ním možno aj bez väčších ťažkostí porovnávať priehlbiny a prepadliny na stenách. Ak sa vo vašej izbe nachádzajú diery väčšieho charakteru, opravte ich klasickou sádrou.

Steny vrátane stropu sa najprv musia očistiť od starých náterov či tapiet, zbaviť nerovností a nanovo upraviť. Preto pred štukovaním netreba podceniť prípravu podkladu. Nevyhnete sa očisteniu, odmasteniu a vyrovnaniu. Tam, kde nestačia vyrovnávacie stierky, najmä na siporexových priečkach, pomôže perlinka - sieťová tkanina, ktorá povrch vyrovná a spevní. Nevyhnutný je penetračný náter.