Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 10:11. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Veľká časť poškodenia konštrukcií v suteréne je spôsobená vlhkosťou prenikajúcou zvonku. Vlhkosť v stenách budovy spôsobuje ochladzovanie muriva. Plesne a huby následne napádajú a rozkladajú steny, omietka sa mrví a farba sa odlupuje. Taká zatuchnutá klíma v miestnostiach môže mať vplyv aj na zdravie.

Pokiaľ je základové murivo domu nedostatočne chránené proti vode alebo nie je chránené vôbec, voda do muriva bez prekážok preniká. Existuje mnoho spôsobov, ako sa môže vlhkosť dostať do domu. Huby, silné mrazy a korene stromov môžu spôsobiť trhliny v stene, ktorými môže voda prenikať dovnútra.

  • Stenu je potrebné utesniť vodotesnými materiálmi, aby bola chránená pred vlhkosťou a vodou, ktorá sa v nej zhromažďuje a tlačí na ňu.
  • Proti vzlínajúcej vlhkosti musí byť do steny nastriekaná nepriepustná hydrofóbna bariéra.
  • Vodu, ktorá sa na stene neustále zhromažďuje, treba odvádzať pomocou drenážneho systému.
  • Pokiaľ sa stavba nachádza na vlhkom mieste, samotné drenážne rúrky často nestačia. V takom prípade je potrebné použiť systémy na odvodňovanie stavebných pozemkov.
  • Ak potrubie preteká, je potrebné ho opraviť. Vždy zabráňte prístupu vlhkosti tam, kde sa dostáva dovnútra, nie tam, kde uniká – vždy na vonkajšej stene, nie na vnútornej stene.

Ako urobiť drenáž okolo domu

Podľa toho, či chcete vytvoriť drenážny systém pre dom, záhradu alebo väčšiu poľnohospodársku plochu, sú vhodné rôzne rúry. Drenážne rúrky majú špeciálne vlastnosti, preto je dôležitý správny výber.

Pri odvodňovaní domu a pokládke drenážneho systému buďte veľmi svedomití, pretože aj malé chyby môžu mať veľké následky.

V závislosti od zloženia pôdy a jej priepustnosti sa dažďová voda vsakuje rýchlejšie alebo pomalšie. Okrem tejto normálnej pôdnej vlhkosti existuje aj voda, ktorá sa krátkodobo hromadí, k čomu dochádza napríklad vtedy, keď nepriepustná pôda neodvádza zrážky dostatočne rýchlo po prívalových dažďoch.
Pomocou infiltračného testu zistíte, ako dobre sa zrážky infiltrujú do vašej pôdy a či je nutné odvodnenie.

Ako urobiť drenáž okolo domu

Vykopte jamu s rozmermi 50 x 50 x 50 cm a počas 2 hodín ju niekoľkokrát zalejte vodou, aby sa pôda úplne nasýtila vodou. V diere vyznačte výšku 30 cm a naplňte ju vodou až po značku. Po 10 minútach znova doplňte vodu z odmerného valca až po značku 30 cm. Zapíšte si množstvo vody, ktoré ste doplnili. Tento krok opakujte aspoň trikrát, aby ste získali spoľahlivý výsledok. Z týchto troch meraní odčítajte priemer.

  • Veľmi nízka infiltračná kapacita - Ak bolo doplnené menej ako 1,5 litra za 10 minút: Odvodnenie je užitočné.
  • Dobrá infiltračná schopnosť - Viac ako 1,5 litra za 10 minút.
  • Veľmi dobrá infiltračná schopnosť - Pre viac ako 3 litre za 10 minút.

Výrazne odlišné výsledky sa môžu objaviť, ak bola pôda na začiatku nedostatočne zavlažovaná, pôda je nehomogénna, napr. v dôsledku krtincov, koreňových chodieb, trhlín a pod., došlo k chybe pri odčítaní množstva vody. Presné posúdenie môže poskytnúť iba hydrogeologický posudok.

Premení sa vaša záhrada po daždi vždy na obrovský močiar? A potrebujete aj v dobe slabých zrážok gumáky?
Pokiaľ spätná voda neodteká, pôda alebo podložie často trpia zlou priepustnosťou vody a príliš veľkým množstvom ílu a hliny. To sa tiež označuje ako ťažká pôda alebo súdržná pôda, ktorá dokáže absorbovať veľké množstvo vody, ale vsakujúcu sa vodu odvádza len pomaly.
Ak miesto absorbuje príliš veľa vody, vedie to k zhoršeniu pôdneho profilu, strate pôdneho vápnika, a tým k okysleniu pôdy. V dôsledku toho sa korene dusia, rýchlejšie rastú buriny a rozvíjajú sa choroby rastlín. Okrem toho sa takáto pôda veľmi zle spracováva. V týchto prípadoch je nevyhnutné povrchové odvodnenie.

Podľa toho, aký veľký pozemok bude odvodňovaný, tak sú možné rôzne rastre položenia. Vo všetkých prípadoch je voda zvádzaná do zberného bodu, odkiaľ je kanalizačným potrubím zvádzaná napríklad do drenážnej jamy alebo kanalizácie, vodného toku ai.

  • Vykopte odvodňovacie priekopy. Vzdialenosť medzi dvoma drenážnymi rúrami by mala byť maximálne 5 až 6 m.
  • Dno jamy vyplňte asi 10 cm hrubou vrstvou filtračne stabilného materiálu, napr. štrkopiesku so zrnitosťou 0/32. Túto vrstvu spádujte cca 0,5 cm na 1m smerom k výtoku.
  • Potom do výkopu položte drenážne rúry. Prepojte ich spojkami. Rúry pokryte filtračne stabilným materiálom, napr. štrkopieskom so zrnitosťou 0/32, a všetko zasypte ornicou, ktorú na záver zhutnite.
  • Pre dlhšiu životnosť by ste mali obaliť štrkopieskový zásyp separačnou a filtračnou tkaninou. Prípadne môžete použiť drenážne rúry s kokosovým povrchom, ktoré taktiež zabraňujú upchatiu rúrok čiastočkami zeminy.

V závislosti od oblasti použitia sú dostatočné nasledujúce hĺbky výkopov:

Trávnik Trávnik hlboký najmenej 30 až 50 cm
Zeleninová záhradka a osiatie v hĺbke najmenej 50 až 80 cm
Sad a stromy v hĺbke najmenej 80 až 150 cm

Neustále dažde a podmáčanie môžu mať neblahý vplyv na záhradné cesty a príjazdové cesty, kedy dochádza k zmäkčeniu podložia a povrch sa prepadá alebo zosúva. Aby sa príjazdová alebo záhradná cesta po daždi nepremenila na obrovský bazén, môže aj tu pomôcť odvodnenie.

Súbežne s cestou sa vykope 60 až 70 cm hlboká priekopa so sklonom aspoň 3 %, do ktorej sa do štrkopiesku (v prípade potreby vyloženého tkaninou) položia rúry. Samotná spevnená plocha by mala mať mierny sklon asi 5 % k plánovanej odvodňovacej priekope (tj 5 cm na 1 m).

Tkanina sa pokladá pod štrkopieskové lôžko po celej ploche. Vysoko vodopriepustná tkanina rozkladá tlakové zaťaženie na dlažbu a zabraňuje sadaniu podložia. Netkaná textília zvláda aj väčšie zaťaženie na príjazdových cestách alebo parkoviskách.

Drenážna malta tvrdne na vzduchu. Stáva sa pevnou, ale zostáva priepustná pre vodu. Drenážna malta je vhodná najmä na pokládku kameňov a terénne úpravy. Vždy nanášajte len také množstvo drenážnej malty, s akým môžete pokladať dosky, kým malta začne tvrdnúť. Škáry musia zostať priepustné pre vodu, a preto sa nesmú pevne zapravovať.

Dlažobné prvky sú charakteristické schopnosťou prepúšťať zrážkovú vodu do podkladových vrstiev v celej ploche svojho formátu. Táto schopnosť je docielená použitím špecializovanej medzerovitej štruktúry betónového črepu tohto druhu dlažobných prvkov. Vďaka tomu je možné budovať dláždené plochy s klasickou minimálnou škárou, čo je žiaduce napr. pre užívateľov invalidných vozíkov, pri súčasnom splnení požiadavky na maximálnu vodopriepustnosť zasakovaním zrážkových vôd priamo v mieste ich dopadu.

Drenážna dlažba

Drenážne dlažby sú určené pre plochy s požiadavkou na vysokú priepustnosť zrážkových vôd do podkladových vrstiev. Možno ich použiť na vytvorenie nenásilného prechodu dláždených plôch do zatrávnenej zelenej plochy alebo na spevnenie svahov s miernym sklonom. Prednosťou týchto dlažieb je jednoduchá manipulácia a najmä výsledný prírodný vzhľad spevnenej plochy. Vysoká vodopriepustnosť je daná dizajnom výrobku a širokými škárami medzi jednotlivými kameňmi. Medzery medzi dlažobnými kameňmi a otvormi je možné vyplniť kamenivom alebo osadiť trávou.

Výhody vsakovacej dlažby:

  • reguluje prívalové dažde,
  • znižuje riziko záplav a erózií,
  • odľahčuje kanalizáciu a čističky odpadových vôd,
  • vodozádržné riešenie napomáha k zásobovaniu podzemných vôd,
  • dláždené plochy s min. škárou,
  • zlepšenie klimatických podmienok v urbanizovaných lokalitách.

hore