V minulosti vyzeralo drevené obloženie stien ponuro, tmavo, malo veľa záhybov, na ktoré sa prášilo. Navyše sa drevené obklady používali ako dodatočná izolácia, ktorá sa dnes rieši úplne inak.
Prečo sú teda drevené obklady na stenách stále také obľúbené? Súčasné trendy drevených obkladov sú výrazné, nadčasové, praktické a žiaria všetkými farbami. Je radosť sa na ne pozerať.
Drevené obklady si dopredu naplánujte
Preto plánujte priamo materiál na podkladovú konštrukciu. Obloženie stien má zmysel najskôr označiť ceruzkou a potom tenkou fixkou. Týmto spôsobom zistíte, či všetky vzdialenosti sedia a či obloženie stien vyzerá v celej miestnosti dobre.
Stane sa pýchou, že ste si obloženie stien nainštalovali sami.
Samotné pribitie drevených lát na stenu bez rozmyslu sa vám môže neskôr vypomstiť. Skúste si teda najskôr položiť pár otázok:
- Mala by byť obložená celá stena? Skvele vyzerá aj stena, ktorá je obložená z jednej alebo z dvoch tretín.
- Je súčasťou steny okno? Koľko je na ploche zásuviek a vypínačov?
- Aká farba sa k vášmu štýlu najviac hodí?
- Ako drevené obklady pripevniť, aby mohol medzi stenou a obložením cirkulovať vzduch?
Všetky rozmery si najskôr označte, perfektne namerajte, nech viete, čo vás čaká a neminie.
Ako nalepiť drevo na stenu?
Moderné a minimalistické obloženie stien si môžete vytvoriť napríklad pomocou drevenej lamelovej steny. To sa hodí najmä do miestností v škandinávskom alebo japonskom štýle. Konkrétne táto lamelová stena sa skladá z akustických panelov. Môžete si ich kúpiť alebo si ich vyrobiť sami.
Lamelová stena sa obvykle natiera tmavou farbou. Pokiaľ ale máte len malú miestnosť alebo je pre vás jednoducho príliš tmavá, zvoľte svetlú farbu steny. Môžete nimi obložiť celú stenu alebo jednotlivé plochy, napríklad za pohovkou alebo jedálenským stolom. Lamelová stena vyzerá skvele aj ako čelo postele. Namiesto vertikálnej inštalácie, môžete lamelovú stenu uložiť aj horizontálne.
TIP
Vymaľujte stenu alebo miesto, kam chcete lamelovú stenu inštalovať. Lamely narežte na požadovanú veľkosť a raz alebo dvakrát ich natrite moridlom na drevo, aby ste dosiahli požadovanú farbu. Pri lepení lamelovej steny si pomôžte dištančnými podložkami, aby ste zaistili rovnomerné rozostupy. Pripevnite drevené lamely pomocou montážneho lepidla.
Kazetová stena vo vidieckom štýle
Kazetová stena vyzerá veľmi dobre v predsieni alebo obývačke. V spálni ju môžete použiť aj ako čelo postele. Obloženie nechajte jednoduché alebo ho ozvláštnite ozdobnými profilmi.
Moderná je biela kazetová stena alebo kazetová stena v šedých či béžových tónoch. Ďalšími skvele vyzerajúcimi farbami sú matné, tmavšie farby, napríklad petrolejová.
Tip: Ak drevený obklad natriete rovnakou farbou akú má pohovka, tá sa v stene doslova stratí a vaša izba bude vyzerať väčšia.
Máte rôzne možnosti, pokiaľ ide o to, ako postupovať. Časy, kedy sa drevené obloženie vyrábalo výhradne z dreva, sú preč. Na ohraničenie kazetovej steny môžete použiť laty alebo profilované drevo. Na výplň kazetovej steny sa hodia MDF dosky, preglejkové dosky alebo jednoducho natrieť stenu rovnakou farbou ako laty.
S vhodnou podkonštrukciou z lát môžete nechať kazetovú stenu trochu vystupovať do miestnosti a namontovať širšiu dosku. Na kazetovej stene je dostatok priestoru na umiestnenie obrazov alebo váz.
TIP
Najprv si všetko naplánujte a ceruzkou na stenu označte. Ak je okno v mieste plánovanej kazetovej steny, začnite plánovať od okenného parapetu. Do úvahy berte aj vypínače a zásuvky. Ak používate na kazetovú stenu MDF dosky alebo preglejku, zvážte, či má zmysel použiť podmurovku pre zadné vetranie.
Pri rezaní buďte veľmi presní a používajte pokosovú pílu. Lišty pripevnite buď montážnym lepidlom, alebo použite skrutky či kolíky na laty. Myslite aj na lištu. Ak medzery na stene utesníte silikónom, bude kazeta vyzerať jednotnejšie. V prípade potreby vyplňte vnútro kazety MDF doskami alebo preglejkou a nainštalujte dokončovaciu lištu.
Čím natrieť drevené obloženie?
Milujete škandinávsky štýl? Potom sú pre vás biele drevené obklady na stenách to pravé. Správnou voľbou farby, olejov a lazúr docielite minimalistický drevený obklad vo svetlej farbe, ktorý skvele vyzerá v obývačke, jedálni, v spálni alebo v predsieni.
Miestnosť môžete obložiť z väčšej časti, alebo vytvoriť len akcenty. Moderné je obloženie steny v rozsahu 1/3 alebo 2/3 jej výšky. Na drevený obklad potom namontujte háčiky, na ktoré si môžete ukladať napríklad oblečenie, obrázky a doplnky.
Podkladovú konštrukciu vyrobte z latiek, stena sa musí vetrať.
Čím obložiť napríklad stenu v obývačke?
Aby ste v miestnosti niečo zmenili, nepotrebujete na to len maliarsky valček a farbu. Na stene totiž môžete ľahko vytvoriť detaily z dreva. Diagonálne, horizontálne, bližšie pri sebe, ďaleko od seba, celú stenu alebo len jej časť. Vyblázniť sa dá. Všetko si rozkreslite, nech máte nejakú predstavu. Latky môžete k stene pripevniť pomocou montážneho lepidla, prípadne je možné ich priskrutkovať. A akou farbou vymaľovať? Tou, čo sa vám páči. Náš tip sú moderné matné odtiene.
TIP
Nakreslite si vzor na stenu pomocou ceruzky a pravítka. Vypočítajte si, koľko materiálu budete na stenu potrebovať. Narežte drevené lamely na požadovanú veľkosť. Na presné narezanie uhlov je najlepšie použiť pokosovú pílu. Lišty prilepte montážnym lepidlom alebo ich k stene priskrutkujte. Pomocou silikónu uzavrite medzery medzi latami a stenou, aby stena vyzerala rovnomernejšie.
Yakisugi: zušľachťovanie dreva ohňom
Pokiaľ ste sa doteraz s termínom Yakisugi nestretli, potom je najvyšší čas to napraviť. Veľmi starou japonskou technikou Yakisugi predĺžite drevu životnosť a navyše z neho nebudete môcť spustiť oči.
Yakisugi je 700 rokov stará tradičná japonská metóda povrchovej úpravy dreva pomocou ohňa. Vrchná vrstva dreva je kontrolovane opaľovaná plameňom, a tým je pokrytá čiernou vrstvou popola. Rozsiahle opaľovanie zvýrazňuje zvláštnu štruktúru vlákien, podobnú vzhľadu vypálenej kože, a zároveň dodáva drevu až čierno-strieborný lesk. Tým vzniká aj prirodzená ochrana dreva.
Na použitie v interiéri je drevo zušľachtené špeciálnou povrchovou úpravou, takže čierne dosky nezanechávajú trvalé škvrny.
Akustické panely na stenu
TIP
Inštalácia akustických panelov je pomerne jednoduchá. Najprv očistite stenu, na ktorú chcete akustické panely pripevniť. Treba tiež odstrániť skrutky, klince a pod. Zmerajte stenu, preneste hodnoty na akustické panely a narežte akustické panely na mieru. V závislosti od stavu steny potom môžete akustické panely upevniť pomocou montážneho lepidla alebo môžete akustické panely priskrutkovať priamo k stene.
Pokiaľ je to možné, režte akustické panely vonku. Plsť môže narobiť neporiadok.
Aké drevo na obklady použiť?
V tabuľke uvidíte, ktoré drevo je vhodné pre lamelovú stenu, kazetovú stenu, biele obloženie stien a akcentovú stenu.
Obloženie stien | Aké drevo je vhodné? |
---|---|
Lamelová stena | Obdĺžnikové pruhy smrekové/borovicové alebo multiplex dosky (narezané kotúčovou pílou) |
Kazetová stena | Profilované drevo alebo dosky s hladkými hranami (rám) MDF dosky alebo preglejka (vnútro kaziet) |
Škandinávske obklady stien | Dosky s hladkými hranami, Lamely (ako podkladová konštrukcia) |
Akcentová stena | Drevené hranoly |
Pri výrobe a montáži drevených obkladov na stene ide predovšetkým o precíznu prácu. Každý uhol by mal byť akurát, dvakrát meraj a raz rež tu platí dvojnásobne. Veľkým pomocníkom vám bude pokosová píla. Pokiaľ napríklad chcete spojiť dve lamely tak, aby tvorili roh s uhlom 90 stupňov, narežte obe lamely pod uhlom 45 stupňov, aby do seba presne zapadli.