Drevo sa hodí do všetkých štýlov interiérov. Tvorí skvelý kontrast k iným materiálom, ako je betón, sklo alebo kov, a jeho ďalšie výnimočné vlastnosti z neho robia jedinečný materiál, ktorému sa žiadny iný stavebný materiál nevyrovná. Či už ide o výrobu nábytku, stavebníctvo, papierenský a obalový priemysel alebo chemický priemysel, drevo je nesporným lídrom.
Mäkké alebo tvrdé drevo?
Rozlišuje sa medzi tvrdým a mäkkým drevom. Mäkké drevo sú ihličnaté a listnaté stromy, ako napríklad smrek, borovica, smrekovec, lipa alebo jelša. Tvrdé drevo je drevo listnatých stromov, ako sú dub, buk, hrab, breza alebo jaseň.
Hlavným rozdielom medzi tvrdým a mäkkým drevom je hustota. Čím je drevo svetlejšie, tým má nižšiu hustotu a je mäkšie.
Druh dreva sa považuje za mäkké drevo, ak je jeho hustota po vysušení v peci (vysušená hustota) menšia ako 0,55 gramu na kubický centimeter.
Na čo sa používa tvrdé a mäkké drevo?
Mäkké drevo je relatívne lacné, ľahko sa spracúva, ale je aj menej odolné a môže vonku ľahko zhniť. Preto sa používa skôr na interiérové aplikácie, výrobu nábytku a stavebných nástrojov.
Tvrdé drevo je pevnejšie a odolnejšie, ale aj drahšie ako mäkké drevo. Preto sa tvrdé drevo zvyčajne používa na výrobu predmetov na vonkajšie použitie, ako sú záhradné prístrešky, prístrešky na autá a vyvýšené záhony.
Druhy dreva
Tak ako sa od seba líšia stromy, líšia sa aj druhy dreva. Na nasledujúcich obrázkoch sú príklady povahy dreva. V závislosti od kvality, veku a spôsobu spracovania alebo úpravy dreva môžu dreviny vyzerať rôzne.
Niektoré druhy dreva v priebehu rokov tmavnú.
Dreviny ako buk a agát časom zmenia farbu na červenkastú, dub a smrek na tmavšiu okrovú. Skutočnosť, že drevo v priebehu rokov mení farbu, je teda úplne normálna a práve vďaka nej je drevo také výnimočné.
Najčastejšie otázky pri výbere dreva
Môžem kombinovať rôzne druhy dreva?
Najjednoduchším spôsobom, ako skombinovať rôzne druhy dreva, je použiť podobné odtiene dreva. Vytvoríte tak jednotný a pokojný celkový vzhľad. Prípadne môžete vytvoriť kontrasty napríklad použitím svetlých a tmavých odtieňov dreva. Tým vytvoríte živší efekt.
V jednej miestnosti by ste nemali používať viac ako 3 rôzne druhy dreva – najmä nie v malých miestnostiach. V opačnom prípade vznikne chaos.
Aké sú rozdiely medzi jednotlivými druhmi dreva?
Rôzne druhy dreva sa líšia vzhľadom, napríklad farbou, kresbou a štruktúrou, ale aj tvrdosťou, hmotnosťou, vôňou a pórmi. V závislosti od toho, ako bolo drevo ošetrené, či bolo morené alebo lakované, sa druh dreva nedá jednoznačne určiť. Naopak, to znamená, že môžete zmeniť aj druh dreva, aby vyzeralo ako iný druh dreva. Napríklad morením tmavšej farby môžete zmeniť druh dreva, ktorý je v skutočnosti svetlý, tak, aby zodpovedal iným tmavším druhom dreva.
Aké druhy dreva na vonkajšie použitie?
Drevo na vonkajšie použitie musí byť odolné voči poveternostným vplyvom. Inými slovami, musí byť odolné voči poveternostným vplyvom. Duglaska, smrekovec a agát sú pôvodné dreviny, ktoré sú vďaka svojim vlastnostiam najvhodnejšie na vonkajšie použitie.
Ktoré druhy dreva sú živicové?
Niektoré dreviny majú tendenciu krvácať, čo sa nazýva živica, napríklad smrekovec, smrek, borovica a duglaska. Ak sa tieto dreviny namočia – od dažďa, ale aj od farby na báze vody – môže z nich vytekať drevná tekutina. Môžete to vidieť ako žlté, červené alebo hnedé škvrny na dreve. Tieto škvrny nie sú zlé, ale ťažko sa odstraňujú. Keď z dreva zmiznú všetky prebytočné zložky, živica sa prestane tvoriť. Škvrny tiež časom vyblednú alebo úplne zmiznú.
Aké sú druhy dreva s otvorenými pórmi?
O dreve sa hovorí, že má povrch s otvorenými pórmi, ak daný typ dreva zostáva priedušný. Môže teda absorbovať a uvoľňovať vlhkosť. Nábytok z prírodného dreva je taký obľúbený, pretože táto vlastnosť prispieva k dobrej klíme v interiéri. Príkladmi druhov dreva s otvorenými pórmi sú jaseň, dub a robinia.
Ako rozlíšiť rôzne druhy dreva?
Drevo sa najlepšie pozná podľa farby, vzoru a odrazu, ale aj podľa letokruhov a pórov. Drevo sa líši aj tvrdosťou, hmotnosťou a vôňou.
Cielené využívanie stromov s charakteristickými vzormi
Na nábytok alebo prvky v miestnosti, ktoré majú upútať pozornosť, vyberte dreviny s výrazným vzorom. Výrazný vzor pritiahne pozornosť. Napríklad jedálenský stôl alebo skriňa z tmavého orechového dreva môžu byť obzvlášť krásne. Ak sú podlaha a steny svetlé, tento nábytok sa stane pútačom pohľadov.
Materiál na báze dreva
Materiály na báze dreva sú priemyselne spracované výrobky z dreva. Ich vlastnosti zvyčajne prevyšujú vlastnosti pôvodného dreva. Nie nadarmo sa používajú v oblastiach vystavených vysokému namáhaniu. Medzi materiály na báze dreva patria OSB dosky, MDF dosky, drevotrieskové dosky atď.
Aké drevo je najlepšie na výrobu nábytku?
V závislosti od konštrukcie nábytku a požadovaného vzhľadu sú pre váš nový nábytok vhodné dreviny ako javor, breza, buk, dub, jelša, jaseň, smrek, čerešňa, smrekovec a orech.
- Dubová skriňa vydrží večne. Vaše vnúčatá ju budú môcť stále používať.
- Podobne je to aj s nábytkom z bukového dreva. Bukové skrine, postele a stoly vydržia dlho. Tento nábytok je veľmi pevný a odolný.
- Podobná situácia je aj s orechom. Len musíte pre toto ušľachtilé drevo siahnuť trochu hlbšie do vrecka.
Namiesto týchto druhov dreva môžete na výrobu nábytku použiť aj nasledujúce výrobky:
Z akého dreva sa stavia?
Drevo sa používa najmä na stavby a iné konštrukcie. Používa sa najmä na opláštenie budov, napr. na strešné konštrukcie a na základný rám montovaných domov a trámy v drevostavbách. Rozlišuje sa medzi
- masívne drevo,
- lepeným lamelovým drevom a
- konštrukčné drevo.
Masívne drevo
Masívne drevo sa definuje ako výrobky, ktorých prierezy boli vyrezané z kmeňa stromu a prípadne ďalej opracované. Na rozdiel od lepeného dreva a materiálov na báze dreva nie je konštrukcia mechanicky alebo mechanochemicky upravená. V prípade masívneho dreva sa rozlišuje medzi guľatinou a rezivom. Z masívneho dreva sa vyrábajú napríklad hranoly, trámy, fošne, dosky a laty.
Konštrukcie z lepeného dreva
Pozostáva z najmenej troch dosiek alebo lamiel s rovnými hranami, ktoré sú zlepené v rovnakom smere vlákien. Označuje sa aj ako lepené drevo alebo lepené nosníky. Lepené lamelové drevo je prvotriedny výrobok na nosné konštrukcie, aké sa používajú v drevostavbách. Je až o 80 % pevnejší ako bežné drevo a dokonca prekonáva pozitívne vlastnosti masívneho dreva. Je pevnejší, rozmerovo stabilný, rozmerovo stály, má minimálne trhliny a je pružnejší s nižšou vlastnou hmotnosťou. Vyrába sa zo smreka, jedle, borovice, smrekovca alebo douglasky.
Ochrana lepeného lamelového dreva
Ak používate lepené drevo v exteriéri, ošetrite ho, aby ste zabránili jeho zošednutiu a ochránili ho pred hmyzom a plesňami. Takisto by nemalo byť priamo vystavené poveternostným vplyvom.
Čo je masívne konštrukčné drevo (KVH)?
Vyrába sa zo smreka, jedle, borovice, smrekovca a duglasky. Triedia sa podľa nosnosti, vlhkosti dreva, typu rezu a rozmerovej presnosti. KVH patrí do kategórie reziva.
Rozlišuje sa masívne konštrukčné drevo na viditeľnú montáž (KVH Si) a na neviditeľnú montáž (KVH NSi). KVH je k dispozícii v dlhších dĺžkach ako štandardné konštrukčné drevo, pretože sa dá predĺžiť pomocou prstového spoja.
Staré drevo vyzerá skvelo
Rekultivované drevo je drevo, ktoré už bolo použité na iný účel. Na prirodzene zostarnutom dreve je často vidieť jeho vek, čo mu dodáva jedinečný charakter. Rekultivované drevo sa potom môže použiť napríklad na výrobu nábytku na mieru. Ak sa nerozhodnete pre opätovné použitie a odnesiete ho do strediska na recykláciu surovín, odpadové drevo sa môže použiť napríklad na výrobu drevotrieskových dosiek.
Aké má drevo vlastnosti?
Drevo a výrobky z dreva sa delia do rôznych tried podľa povahy materiálu. „A“ vždy označuje najlepšiu triedu, „B“ nižšiu triedu atď. Každá trieda dreveného výrobku, napríklad lepeného dreva, má svoje vlastné definície toho, čo je povolené a čo nie.
Lepené lamelové drevo BSH
V závislosti od charakteru lepených lamelových dosiek sa na zatriedenie do tried kvality uplatňujú tieto charakteristiky:
Kvalita A/B alebo B/C
Kvalita A/B alebo B/C opisuje kvalitu oboch strán lepeného laminátového panelu: kvalita A na jednej strane a kvalita B na druhej strane alebo kvalita B na jednej strane a kvalita C na druhej strane. Postačuje, ak má byť napríklad vrchná strana bezchybná a drobné chyby na spodnej strane nie sú vizuálne rušivé, pretože sa nenachádzajú napríklad vo viditeľnej oblasti.
Kvalita preglejky
Preglejka má svoje vlastné požiadavky na kvalitu, ktoré musia byť splnené na každej úrovni.
Triedy kvality preglejky
Preglejka sa tiež delí na triedy podľa úrovne kvality.
Aké drevo použiť na záhrade?
Prístrešok pre auto:
smrek, borovica, smrekovec a duglaska
Vyvýšený záhon:
(najlepšie obložený z vnútornej strany fóliou): smrekovec, duglaska, robinia, dub
Záhradný domček:
(najlepšie zo severnej Európy, pretože tam stromy rastú pomaly a ich drevo je odolnejšie).
Brána do dvora:
Brána: dub alebo smrekovec
Plot:
– smrek, borovica, smrekovec, duglaska, dub, agát
– WPC, zvyčajne sa ľahšie udržiava ako drevo
Záhradná lavička/záhradný nábytok:
dub, borovica, robinia, smrekovec, teak, agát, eukalyptus, douglaska
Pieskovisko:
- borovica, smrek, jedľa, akácia, duglaska, smrekovec
- vždy používajte neošetrené drevo, pretože chemikálie sa môžu dostať do piesku, s ktorým sa deti hrajú
- keď sa v pieskovisku nehrajú deti, zakryte ho, aby ste drevo ochránili pred vlhkosťou a hnilobou
Spracovanie a úprava dreva
Neošetrené drevo dodáva jednotlivým kusom nábytku vlastné čaro. Keďže vlhkosť a nečistoty môžu preniknúť do otvorených pórov dreveného povrchu, neošetrené drevo by sa malo používať len v interiéri (okrem pieskovísk v záhrade).
Hrubo narezané
– Povrch dreva má vzhľad masívneho dreva a vyzerá a pôsobí drsne a matne.
Neošetrené/neošetrené
– Tento pojem označuje drevo, ktoré bolo ponechané v prirodzenom stave alebo bolo len mechanicky ošetrené, napr. obrúsené.
Ošetrené
– Označuje drevo, ktoré bolo lepené, natierané alebo lakované bez organochlórových zlúčenín, napr. debny a panely.
Voskované
– Povrch je chránený voskom a má lesklý vzhľad. Vosk tiež zvýrazňuje prirodzenú kresbu dreva.
Olejované
– Povrch je chránený olejom a na rozdiel od voskovaného dreva má matný vzhľad. Olej tiež zvýrazňuje prirodzenú kresbu dreva.
Lakované
– Lakované drevo je drevo, ktoré má na povrchu nanesenú farebnú vrstvu - na rozdiel od priesvitných lakov.
Lazurované
– Lazúry na rozdiel od lakov prenikajú hlbšie do dreva a nechávajú vyniknúť jeho štruktúru.
Ako sa spracováva vyťažené drevo?
Čerstvo vyťažené drevo musí prejsť niekoľkými fázami, kým sa môže ďalej spracovať. Potom dosiahne kvalitu požadovanú pre mnohé projekty a pri používaní sa takmer nemení.
Komorové sušenie
Čerstvé drevo z lesa obsahuje približne 40 % vody. Ak sa drevo nechá sušiť vonku pri relatívnej vlhkosti približne 50 %, trvá to 4 až 12 mesiacov. To môže spôsobiť praskanie alebo deformáciu dreva. Preto sa v súčasnosti používajú technické metódy, ako napríklad sušenie v komorách. To prebieha v elektronicky riadených sušiacich komorách, v ktorých sa vlhkosť jednoducho odparí. Proces sušenia je neustále monitorovaný a v prípade potreby ho možno riadiť. Masívne konštrukčné drevo môže mať na konci sušenia maximálne 15 % zvyškovej vlhkosti, rezivo 12 %.
Hrebeňový spoj
Hrebeňový spoj je moderná technika spájania dvoch masívnych drevín. Môže sa použiť na výrobu veľmi dlhých dielcov. Pri tomto postupe sa na koncoch kusov dreva vyfrézujú symetrické klinové hroty a zlepia sa tak, aby vytvorili súvislé vlákna. Na tieto spoje sa používajú modifikované melamínové živice a na lepenie lamiel polyuretánové lepidlá. Rozlišuje sa medzi horizontálnym spájaním, ktoré sa používa najmä v nábytkárskom alebo podlahovom sektore, a vertikálnym spájaním, ktoré je bežné v konštrukčnom dreve.
Tlaková impregnácia
Tlaková impregnácia je jednou z metód ochrany dreva. Zahŕňa súhru vákuovej a tlakovej fázy. Kvalitná tlaková impregnácia trvalo chráni drevo pred hmyzom, hubami a plesňami, ako aj pred zeminou a vodou.
Existujú dreviny, ktoré sú už od prírody veľmi odolné. Pôvodné prírodné dreviny, ako sú borovica, smrek alebo duglaska, sa počas procesu tlakovej impregnácie často ošetrujú ochrannými prostriedkami na drevo.