Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 10:01. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Tepelný žiarič je piecka, ktorého zdrojom je plyn, elektrina alebo kombinácia oboch. Vonkajšie ohrievače vás zahrejú v studenom sychravom počasí na terase alebo lodžii, interiérové žiariče zasa poskytnú príjemné teplo pri chladných večeroch vo vnútri vášho domova.
Ohrievač si teda môžete zaobstarať aj do domu alebo bytu a my vám poradíme s jeho výberom.

Či už sa jedná o elektrické ohrievače, plynové alebo naftové ohrievače alebo elektrické krby, s dnešnými mobilnými ohrievačmi môžete ušetriť peniaze a v najlepšom prípade aj znížiť spotrebu energie.

Výhody mobilných ohrievačov

  • Žiadne náklady na inštaláciu, stačí zapojiť do zásuvky a je hotovo.
  • Elektrické ohrievače premieňajú 100% elektrickej energie na teplo, čo je efektívne a úsporné.
  • Ventilátorové vykurovacie telesá a radiátory je možné použiť presne tam, kde sú potrebné. Vďaka tomu sú veľmi flexibilné a šetria náklady.
  • Mobilné ohrievače je možné použiť v prípade, že dostupné teplo z ústredného vykurovania nie je dostatočné.

Ako vybrať ohrievače a žiariče

Najskôr je potrebné si uvedomiť, kde budete zariadenie využívať. Či už hľadáte ohrievač do domu, bytu, na terasu alebo na balkón, nevyberajte len podľa vzhľadu.

Dizajn je síce dôležitý, ale v zime vás bude určite viac zaujímať, ako kupovaný prístroj kúri, než ako vyzerá. Kľúčovým kritériom pre výber prenosného vykurovania je vždy veľkosť vykurovaného priestoru.

Zistite si technické parametre ohrievača - zamerajte sa konkrétne na výkon, počet nastaviteľných stupňov ohrevu, prítomnosť termostatu, poistky proti prehriatiu a v neposlednom rade aj na rozmery.

Pri elektrických žiaričoch si postrážte dĺžku prívodného kábla, pri ohrievačoch s ventilátorom zase hlučnosť. Ak budete chcieť ohrievač často presúvať z miesta na miesto, bude pre vás prioritou nízka hmotnosť.

Ako vybrať ohrievače a žiariče

Plynové ohrievače využívajú spravidla 10-kilogramovú propán-butánovú fľašu, ktorá nijako nekazí estetický dojem, pretože je skrytá v konštrukcii žiariča. Súčasťou plynového ohrievača je tiež hadica na prívod plynu a regulátor tlaku, s ktorým môžete ovplyvniť výkon.

Hlavnou výhodou žiariča s plynovým pohonom je nezávislosť na elektrickej energii. Jedná sa o praktické mobilné riešenie vykurovania určené do exteriéru, ktoré vyrába sálavé teplo do vzdialenosti niekoľkých metrov. Plynové žiariče sú ako stvorené pre ohrievanie vzduchu na terasách, na balkónoch, v altánoch, pod pergolami či v zimných záhradách.

Výhody plynových žiaričov: Nevýhody plynových žiaričov:
  • minimálna spotreba a vysoká účinnosť,
  • možnosť regulácie výkonu podľa aktuálnej potreby,
  • ideálny pre ohrev vzduchu veľkého priestoru,
  • moderný dizajn, v ponuke rôzne druhy vzhľadu,
  • nepotrebuje elektrický prúd,
  • variabilita umiestnenia.
  • sú určené len do dobre vetraných priestorov,
  • oproti elektrickým variantom majú nižšiu efektivitu infražiarenia,
  • vyššia nákupná cena.

Chcete tepelný žiarič vhodný aj do interiéru? Stavte na elektrický ohrievač. Existuje niekoľko rôznych druhov prenosných elektrických ohrievačov, ktoré sa líšia nielen tvarom, ale aj spôsobom ohrevu vzduchu.

Ohrievače na elektrinu sú ideálnym riešením pre rýchle a pohodlné vykúrenie miestností, ktoré nevyužívame tak často. Veľmi často nachádzajú využitie v rekreačných objektoch s nepravidelnou prevádzkou, ako sú chaty alebo chalupy.

Výhody elektrických žiaričov: Nevýhody elektrických žiaričov:
  • jednoduché ovládanie s reguláciou výkonu,
  • možnosť nasmerovania tepla,
  • okamžitý nábeh vykurovania,
  • disponujú ochranou proti prehriatiu,
  • úspora prevádzkových nákladov,
  • jednoduché prenášanie.
  • nutnosť pripojenia k elektrine,
  • veľká spotreba elektrickej energie,
  • obmedzená životnosť (obzvlášť pri infražiarivkách).
Ako vybrať ohrievače a žiariče

Využívajú tepelné prúdenie. V spodnej časti je nasávaný studený vzduch, ktorý sa ohreje vo vykurovacom telese a cez vrchnú mriežku sa vypúšťa späť do miestnosti.
Konvektory zaujmú nízkou obstarávacou cenou, sú skladné a majú malú hmotnosť. Aj keď disponujú veľmi rýchlym nábehom, tak dlhšiu dobu trvá, než sa vykúri celá miestnosť.

Elektrické konvektory bohužiaľ nie sú vhodné pre alergikov. Prúdiaci teplý vzduch rozviruje alergény a vykurovacie teleso navyše prepaľuje drobné čiastočky prachu, čím dochádza k vysušovaniu vzduchu.

Vyzerajú ako klasické radiátory ústredného kúrenia, ale s tým rozdielom, že sú pojazdné a zapájajú sa do elektriny. Vnútri oceľových rebier radiátora sa nachádza olej, ktorý sa v zapnutom stave zahreje pomocou vykurovacej špirály.

Tento druh vykurovacieho zariadenia ohrieva okolitý vzduch, pričom olej zostáva teplý ešte dlho po vypnutí. Čím vyšší počet rebier radiátor má, tým vyšší je jeho výkon pre vykúrenie miestnosti.
Elektrické olejové radiátory sa však nehodia na nepretržitú prevádzku, pretože majú veľkú spotrebu elektrickej energie.

Fungujú na úplne odlišnom princípe než spomínané konvektory a radiátory. Zmyslom sálavých panelov je, že sa najprv ohrievajú predmety a od nich až vzduch. Pocitovo je tak možné dosiahnuť teplotnú pohodu oveľa skôr už pri nižšej teplote vzduchu. So sálavým vykurovaním dokážete ušetriť nemalé náklady za energie, obstarávacia cena je však o poznanie vyššia.

Panely z ocele alebo hliníka vyžarujú buď elektromagnetické alebo infračervené žiarenie. Prvý druh vyzerá ako klasický radiátor, druhý variant má tvar dosky pripomínajúci infračervené žiariče, ktoré sa používali na ohriatie vzduchu v panelákových kúpeľniach.

Infračervené panely možno variabilne umiestniť na stenu či na strop, takže sa hodia aj do menších priestorov. Navyše nevysúšajú ani nevíria vzduch.

hore