Ako rozdeľujeme osvetlenie?
Osvetlenie rozdeľujeme ako podľa objímky (na klasickú alebo LED žiarovku), tak podľa spôsobu použitia na:
- Interiérové
Interiérové svietidlá sú vyrobené z mnohých materiálov. Rovnako tak aj ich tienidlá. Drevené sú väčšinou vyrezávané, najčastejšie sa stretnete so skleneným tienidlom, robustné tienidlá zastupuje oceľ, klasiku potom tkanina s kovovou výstužou alebo plast. Lacnejším variantom sú svetlá s tienidlami z papierov. Horúcou novinkou sú svetlá s tienidlami z betónu.
- Vonkajšie
Pri vonkajšom osvetlení sa stretnete s odolnými materiálmi, ako sú kov, nerezová oceľ, hliník a plast. Tieto materiály musia vydržať vonkajšie podmienky, pretože nimi osvetľujeme záhrady, chodníky, cesty, vchody alebo jazierka.
Interiérové osvetlenie
Stropné osvetlenie
Tzv. prisadené, je také osvetlenie, pri ktorom nevidíte záves (lanko, kábel) a je teda "prilepené" priamo na strope. To vám síce ušetrí veľa miesta, na druhej strane však nie je tak výrazným estetickým prvkom interiéru ako napr. luster. Počítajte tiež s tým, že vo veľkých miestnostiach ich budete potrebovať viac, pretože jedno stropné osvetlenie neosvetlí veľké plochy.
Závesné svietidlá a lustre
Sú klasické hlavné svetlá, ktoré by mali byť najvýraznejším svetelným zdrojom miestnosti. Najčastejšie sa stretávame s osvetlením, ktoré je zavesené na lanku alebo tyči a zároveň je výrazným prvkom interiéru. Podľa typu a materiálu lustra je nutné počítať s pevnosťou závesu (hlavne u robustnejších typov), dĺžkou závesu (tú si môžete nastaviť podľa svojich potrieb) a umiestnením v miestnosti.
Bodové osvetlenie (spotové)
Vyrába sa v rôznych variantoch (napr. jednobodové, päťbodové alebo viacbodové). Dnes si už môžete počet svetiel, koľajnice aj spojky variabilne zložiť podľa svojich potrieb. Bodovky sú veľmi flexibilné, svetlo si nastavíte tam, kde potrebujete. Môžete ich umiestniť na strop, stenu, do podhľadov. Typ bodoviek, ktoré majú šetrný LED zdroj a nevydávajú veľké množstvo tepla, môžete zapustiť aj do sadrokartónových dosiek.
LED panely
Sú moderný zdroj svetla, ktorý skvele nahradí napr. stropné osvetlenie, teda hlavné svietidlo v miestnosti. Oproti klasickému lustru je náročnejšia ich inštalácia. Aby ušetrili miesto, inštalujú sa najčastejšie ako podhľadové svietidlo (umiestnené v sadrokartóne, prípadne v stene). Niektoré typy je možné pomocou ďalšieho príslušenstva od stropu zavesiť. Výhodou LED panelov je rovnomerné a príjemné rozloženie svetla.
LED pásiky
Najviac ich oceníte ako orientačné svetlo. Sú to vlastne LED diódy, ktoré sú zapustené do samolepiaceho pásku. Ten je veľmi ohybný a môžete ho inštalovať aj do menej prístupných častí (schodiská, kuchynské linky). Pásky sa vyrábajú aj pre použitie na záhrade.
Stolové lampy a lampičky
V mnohých farbách, tvaroch a dizajnoch je radosť vyberať. Najlepšie vám poslúžia na pracovných stoloch, v spálňach, predsieňach a pod. Lampy a lampičky sa vyrábajú ako na klasické žiarovky, tak s energeticky šetrnými LED žiarovkami. Rôzne úchyty (spony) a kĺby vám vždy pomôžu osvetliť to, čo práve potrebujete.
Osvetlenie do kúpelne
Kúpeľňové stropné, nástenné a doplnkové svetlá majú svoje špecifiká, aby ich používanie bolo bezpečné. Podrobnosti a detaily o osvetlení v kúpeľni a kde dodržať ochranné zóny, si prečítajte v našom ďalšom článku.
Kuchynské osvetlenie
V kuchyni najviac využijete klasické alebo LEDkové žiarivky, ktoré dobre osvetlia sporák a kuchynskú dosku. Tento typ svetiel môžete zapojiť pomocou kábla do zásuvky alebo zapojenie schovať v stene. Čoraz častejšie sa v kuchyniach používajú LED pásiky, ktoré šetria energiu a dobre osvetlia napr. kuchynskú linku. Ak vás svetlo z klasických žiariviek nepríjemne oslepuje, vyberte si žiarivku s možnosťou natáčania svetla, takzvanú výklopnú žiarivku.
Vonkajšie osvetlenie
Nástenné a závesné osvetlenie
Vyberajte najlepšie také, ktoré má pohybové čidlo alebo súmrakový senzor. Svetlo sa tak zapne vo chvíli, keď ho naozaj potrebujete. Svietidlá majú LEDkový zdroj, sú úsporné a dokážu svietiť aj na niekoľko metrov a do niekoľkých smerov. Vonkajšie osvetlenie všeobecne skvele poslúži ako bezpečnostný prvok pri osvetlení vchodu a príjazdovej cesty, garáže alebo terasy.
Solárne osvetlenie
Cez deň sa na záhrade, balkóne alebo terase nabije a po súmraku priestor dobre osvetlí. A to každý deň až do vybitia batérie. Je síce lacnejším a veľmi úsporným variantom vonkajšieho osvetlenia, avšak neovplyvníte chvíľu, kedy naozaj potrebujete mať záhradu osvetlenú. V sortimente nájdete solárne osvetlenie vo variantoch zapichovacích, nástenných, stĺpikových, vstavaných alebo ako LED pásik.
Stĺpovité osvetlenie
Poteší tých z vás, ktorí chcú mať na rozdiel od solárnych systémov, funkčnosť pod kontrolou. Stĺpiky na záhradu vyberajte podľa toho, akú plochu chcete mať osvetlenú. Vysoké sa budú hodiť na príjazdové cesty a nízke ako lemovanie záhonov a vzdialených zákutí. Stĺpiky je možné zapojiť do systému záhradného osvetlenia. Aj v tomto prípade platí, že čas a peniaze vám ušetria pohybové čidlá a LED svetlá.
Stupeň ochrany
Jednu vec majú rôzne typy osvetlenia spoločnú. Pri výbere svetiel by ste nemali prehliadnuť údaj o stupni ochrany. Ten ukazuje, aká vysoká je ochrana pred poškodením vniknutím cudzích predmetov (prachu, vody, atď.)
Označuje sa IP kódom - napríklad IP44. Prvá číslica za písmenami IP udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov, druhá číslica udáva stupeň ochrany proti vniknutiu vody. Čím vyššie dvojčíslie, tým väčšia vodeodolnosť.
- IP 4x - zariadenie je chránené pred vniknutím pevných cudzích telies o priemere 1mm a väčších a pred dotykom drôtom
- IP x4 - zariadenie je chránené proti striekajúcej vode