Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
17. 11. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 5. 11. 2024 o 2:58. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Znamená to, že výrobca nemôže palubovky vyrábať tak, ako sa to hodí jemu. Poučený zákazník tak vie, akej kvality budú palubovky, ktoré zvolil k realizácii svojho projektu.

Jak vybrat palubky
Palubovky sa predávajú v baleniach po viac kusoch, ktoré by mali mať rovnakú kvalitu. Vzorka býva vybalený.

Palubovky sa používajú ako pohľadový obkladový materiál do interiéru, vonkajší obkladový materiál či ako materiál na podlahy. Sú frézované do rôznych profilov, hrúbok a dĺžok. Na lícovej, teda vonkajšie (pohľadovej) strane sú rôzne tvarované, na rubovej strane môžu byť opatrené malými drážkami, ktoré zabraňujú deformácii (krútenie). Možno nimi obložiť stropy a steny v interiéri, v exteriéri sa okrem iného používajú na podbitie stavieb (napr. presahy striech). Samostatnou kapitolou sú podlahy.

Jak vybrat palubky
Deklarovaná kvalita je uvedená na obale. Pre vizuálnu kontrolu je niekoľko paluboviek vybalené.

Palubovkové dosky sa dodávajú najčastejšie v dĺžkach 2, 3, 4 alebo 5 metrov, šírka sa udáva vrátane pera. Obkladové palubovky sú podľa STN vysušené na 12 ± 2%. Norma definuje aj triedenie použitého materiálu do troch stupňov kvality, A, B a C. Tieto kvality je možné kombinovať (AB, BC). Norma jasne hovorí, že palubovky všetkých stupňov kvality musí vždy spĺňať konečný účel použitia, kedy je zaručená tvarová zhodnosť a rozmer dielcov aj spôsob opracovania.

Hrúbka vnútorných obkladových paluboviek sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 12-16 mm a šírka od 96 do 121 mm. Palubovky pre exteriéry bývajú logicky silnejší a širší a podlahové palubovky majú hrúbku 20 až 40 mm a ako jediné z druhov paluboviek nemajú zrazené hrany.

Napriek tomu, že sa dá drevo ako materiál jednoznačne "zaškatuľkovať" pomerne ťažko, existuje európska norma číslo STN EN 14 519, ktorá presne stanovuje vlastnosti paluboviek a ich kvalitatívnej triedy. Má podnázov Vonkajšie a vnútorné obklady z prírodného dreva - charakteristiky posudzovania zhody a označenie.

Norma, ako už názov napovedá, stanovuje vlastnosti vnútorných a vonkajších obkladov z prírodného dreva s vyfrézovanými perom a drážkou z najbežnejších európskych ihličnatých drevín: smrek, jedľa, borovica, smrekovec, duglaska tisolistá a borovice prímorská.

Pretože normu se nedá úplne jednoducho preštudovať, zdrojom sú krátke a zrozumiteľné výťahy z nej. Rad producentov i predajcov paluboviek má snahu osvetliť základné parametre, aby zákazník vedel, čo a v akej normovanej kvalite musí na konkrétny účel kúpiť.

Z hľadiska posudzovania kvality je najdôležitejším kritériom lícová strana dosky. Palubovky sa predávajú v baleniach po cca desiatich doskách. Je dobré skontrolovať viac vzoriek z kupovaných balíkov, šarže by mala vykazovať porovnateľné vlastnosti. Náhodná kontrola sa oplatí.

Jak vybrat palubky
Podstatná je lícová strana dosky.
Jak vybrat palubky

Trieda A znamená top kvalitu. Palubovky sa používajú na obklady stien a sú určené pre všetky obytné priestory, napríklad halu alebo predsieň, obývacia izba, spálňu, kuchyňu i pracovňu.

Palubovky kvality triedy A sú logicky najkvalitnejšie. Ideálom je doska bez defektov a hrčí, čo ale je u dreva ako prírodného materiálu číra utópia. Preto norma napríklad povoľuje čierne tužkové suky do veľkosti 5 mm, avšak len v prípade, že netvoria skupinu. V dreve sa môžu vyskytovať zdravé rastlé suky do 10% šírky dreva. Suk by sa mal nachádzať viac ako 3 centimetre od okraja. Sukovej zátky sa môžu vyskytovať u najviac 10% dielov. Problémom nie sú ani čiastočne zrastené suky, krídlové suky alebo hrče s kôrou. Hrče ale nesmú vypadávať.

Jak vybrat palubky
U kvality A nie sú malé hrče ďaleko od seba na závadu.

Vytrhané vlákna blízko hrčí sa môžu vyskytovať maximálne na ploche zodpovedajúcej 20% plochy týchto hrčí. Na prekážku nie sú ani ojedinelé smolníky do plošných rozmerov 2 x 25 mm. Smolník v dreve je dutina na rozhraní letokruhov vyplnená živicou. Vyskytuje sa u všetkých ihličnatých drevín. Podľa odbornej literatúry je nutné smolníky pred obrábaním dreva odstrániť.

Vlasové trhliny by mali byť sotva viditeľné. Čelné trhliny nesmú byť dlhšie ako šírka dosky. Dreň smie byť obnažená na 1/3 dĺžky na maximálnej šírke plochy 5 mm. Zarásť kôry môže byť maximálne na ploche 5 x 50 mm, a to len ojedinele. Na pere a drážke môže byť zakrivenie len v rozsahu, ktorý umožňuje jednoduché zostavenie dielov k sebe. Na rubovej strane palubovky sa môžu vyskytovať obliny, ale jedine v prípade, že nebudú porušovať drážku a pero.

Jak vybrat palubky

Vodítkom bude pohľad na dosky naskladané na sebe. Mali by si byť na prvý pohľad podobné. Odchýlky na pohľadovej strane sú samozrejmosťou, majú ale svoje pravidlá.

V palubovkách triedy A sa však nesmú vyskytovať zhnité hrče a diery po hrčiach. Zakazane sú plesne a huby aj akékoľvek poškodenie hmyzom. V žiadnom prípade tu nemôžu byť stopy po prekladoch, sfarbenie na lícnej strane, trhliny na rubovej strane, ktoré pokračujú v celej dĺžke dosky, alebo odlupčivé trhliny. Vylúčené sú aj prenikajúce trhliny.

Palubovky triedy B majú miernejšie kritériá. Povoľuje sa u nich všetko, čo pre triedu A, a naviac aj ďalšie odchýlky. Príkladom sú zdravé rastlé hrče, čiastočne zrastené suky, suky s kôrou, krídlové suky a nezrastené suky do 10% + 50 mm. (Pri triede A to bolo do 15 a 30 mm).

Jak vybrat palubky

Kvalita B počíta s väčším výskytom hrčí a smolníkov na jednej palubovke. Predajca odporúča ich aplikáciu v halách a predsieňach, kde funkčnosť prevažuje nad estetikou.

Ojedinele sa môžu objaviť vypadavé hrče alebo diery po sukoch a ľahko zhnité hrče, avšak maximálne do 15 mm. Rovnako tak sa môžu vyskytovať hranové suky vrátane poškodených a vypadavých, avšak jedine v prípade, že nepresiahnu krytie 15 mm.

Jak vybrat palubky
Vytrhané vlákna sú u triedy B v norme.

Vytrhané vlákna blízko hrčí môžu byť až do plochy 40% hrče (pri triede A je to 20%). Väčšia tolerancia platí aj u smolníkov, ktoré sa môžu vyskytovať do rozmeru 2 x 35 mm, tri smolníky do šírky 6 mm a dĺžky maximálne 150 mm.

Jak vybrat palubky

Béčko znesie aj tzv. vypadavý hrč, nedostatok možno napraviť pri povrchovej úprave hotového obkladu, ktorá je nevyhnutná.

Čelné trhliny povoľujú dvojnásobok šírky palubovky (trieda A iba násobok). Je možné aj slabšie zafarbenie v podobe červených a modrých škvŕn, na rubovej strane je zafarbenie dovolené. Ani u triedy B sa nepovoľuje napadnutia paluboviek hubami a hmyzom a odlupčivé trhliny.

Jak vybrat palubky

Menšie nároky na kvalitu v "béčkových" paluboviek, avšak podľa normy, sú zrejmé aj v situácii, keď sú dosky v viacnásobné vrstve.

Palubovky kvalitatívnej triedy A / B zahŕňajú 40% paluboviek triedy A a 60% paluboviek triedy B. Často sa vyrábajú z dreva, ktoré sa vyznačuje vyššou odolnosťou voči poveternostným podmienkam, pretože sa s obľubou používajú na stavbe ako fasádne prvky.

Jak vybrat palubky
Trieda AB je mix dosiek kvality A a B. Je to zrejmé už v balení, kedy sú dosky na sebe.

Do triedy C sú zaradené všetky ostatné palubovky, ktoré nespĺňajú ani kritériá triedy B. Materiál však musí vyhovieť účelu, pre ktorý sú určené, čo znamená, že musí byť vhodné na obloženie.

Jak vybrat palubky
Kvalita C zahŕňa všetko, čo neznesie béčko, doska ale musí byť použiteľná na účel, pre ktorý bola zakúpená.

Na povrchovú úpravu paluboviek sa v poslednej dobe veľa používajú náterové prostriedky na báze olejov a voskov. Tie umožňujú drevu "dýchať", nepraskajú a možno ich ľahko obnoviť.

Jak vybrat palubky

Povrchová úprava pred montážou je zásadná, aplikuje sa z lícovej aj rubovej strany paluboviek. Úpravy sa vykonávajú pomocou lazúr starostlivo vybraných podľa spôsobu použitia a typu obkladu. Pre exteriér sa používajú lazúry s ochrannými prostriedkami proti hmyzu, plesniam, hubám a tiež s účinnými UV filtrami, ktoré predĺžia životnosť dreva. Pre interiér slúži nátery bez fungicídov čiže prostriedkov proti plesniam a hubovitým chorobám, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé.

Podlahové palubovky sú výnimkou, tie sa upravujú až po montáži. Na ich povrchovú úpravu sa užívajú elastické laky určené výhradne na nátery mäkkého dreva. Smrekové či borovicové podlahy sú mäkké a ani ten najlepší náter nie je schopný ochrániť ich pred mechanickým poškodením. Nesvedčí im ani tvrdé náterové epoxidové laky. Preto starostlivo vážime, ak je palubková podlaha z mäkkého dreva tou správnou voľbou pre pochôdzne časť interiéru. Palubovky sa hojne používajú aj na terasy, tu sa ale volia tvrdá, často exotické drevá. Ochraňujeme je náterovými prostriedkami na báze olejov a voskov, ktoré sú určené pre danú drevinu.

Palubovky v exteriéri sa nemontujú nikdy priamo na stenu, ale vždy na podkladový rošt. Tento rošt tvorí sušené laty, ktoré majú rovnakú hrúbku. Rošt umožní odvetrávanie čiže prúdenie vzduchu za palubovkami. Rovnako ako palubovky, tak i laty doporučujeme ošetriť prostriedkom proti plesniam a drevokazným hubám. Palubovky sa potom montujú najčastejšie pomocou skrutiek z nerezovej ocele alebo s koróziovzdornou úpravou. Pri inštalácii paluboviek v interiéri (na steny či strop) nie je orientácia podkladových lát dôležitá, odporúčame však zachovať minimálnu vetracie škáru cca 10 mm.

Jak vybrat palubky

Kvalita C sa bežne používa ako základ pre podlahy. Podlahové palubovky sa pribíjajú najčastejšie kolárskymi klince s malou hlavou, šikmo cez pero. Dĺžka klincov by mala byť 2,5 - 3x dlhšie, než je hrúbka podlahy. Vhodnejšie je ale kotviť podlahové palubovky čiže podlahovky pomocou skrutiek. Jednotlivé dosky nikdy nelepte k sebe. Tým by ste zamedzili prirodzené dilatáciu dreva, ku ktorej dochádza vplyvom zmeny teploty a vlhkosti. Mohlo by dôjsť k veľkým a nevratným trhlinám aj na tých sebepečlivěji vybraných palubovkách najvyššej kvalitatívnej triedy.

hore