Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 11:14. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Podlahové kúrenie môžete zabudovať priamo do novej budovy alebo ho dodatočne inštalovať v rámci projektu modernizácie. Ak ste skúsení domáci majstri, je tento projekt určený práve vám.

Podlahové vykurovanie sa inštaluje pod celú podlahovú krytinu, ohrieva celý povrch, a preto sa označuje ako plošné vykurovanie. Podlahové vykurovanie je nielen moderné, ale má aj niektoré výhody oproti bežným vykurovacím systémom.

  • Rovnomerné rozloženie tepla: Keďže je vyhrievaný celý povrch miestnosti, teplo je rovnomerne rozložené po celom povrchu.
  • Prach zostáva na podlahe: Pri bežných ohrievačoch stúpa teplý vzduch nahor a rozvíri prach. Pri podlahovom vykurovaní zostáva teplo na podlahe, takže sa nevíri prach.
  • Úspora miesta: Na rozdiel od bežných radiátorov nezaberá podlahové vykurovanie miesto na stenách, pretože je inštalované pod podlahovou krytinou.
  • Energetická účinnosť: Vďaka veľkej ploche nevyžadujú systémy podlahového vykurovania s vodným vedením vysoké teploty prúdenia, a sú preto energeticky účinnejšie ako bežné vykurovacie systémy.

Pri podlahovom vykurovaní treba mať na pamäti, že opravy sa ťažko vykonávajú svojpomocne. V prípade netesnosti vykurovacieho systému, upchatia alebo korózie vykurovacích rúrok je nutná odborná pomoc. V prípade väčšieho poškodenia je nutné odstrániť podlahovú krytinu a rozrezať poter, aby bolo možné vykonať opravu.

Pokiaľ to pre vás nie je prekážkou, môžete si vybrať medzi elektrickým a vodným podlahovým vykurovaním. Oba typy podlahového vykurovania sú vhodné pre rôzne podmienky v byte alebo dome.

Jednou z možností je inštalácia elektrického podlahového vykurovania. Prevádzkujete ho pomocou elektriny: elektrická energia sa pri tomto type vykurovania premieňa na teplo. Jednou z výhod tohto typu podlahového vykurovania je, že ho môžete inštalovať nezávisle od ostatného vykurovacieho systému. Elektrické podlahové vykurovanie sa inštaluje pomocou vykurovacích fólií alebo vykurovacích rohoží.

Elektrické podlahové vykurovanie funguje ako priame vykurovanie a v porovnaní s vodným podlahovým vykurovaním má kratšiu dobu realizácie. Inštalačná výška elektrického podlahového vykurovania je tiež nižšia, pretože je potrebná menej akumulácie tepla. V porovnaní s vodným podlahovým vykurovaním je inštalácia elektrického podlahového vykurovania spojená s nižšími nákladmi. Prevádzkové náklady sú však vyššie vzhľadom na ceny elektrickej energie pre elektrické podlahové vykurovanie. Pokiaľ máte na streche fotovoltaický systém, má zmysel ho spojiť s elektrickým podlahovým vykurovaním.

Systémy elektrického podlahového vykurovania sú k dispozícii nielen pre podlahy, ale aj pre steny a stropy. Tieto nové systémy vykurovania sa skladajú napríklad z vyhrievaného rúna na stenu alebo vyhrievaných sadrokartónových dosiek na strop. Vykurovací systém je inštalovaný pod obkladom steny, nie je teda vidieť a šetrí miesto v miestnosti.

Pri podlahovom vykurovaní vedenom vodou sú vykurovacie rúrky položené pod podlahovou krytinou. Podlahu potom ohrievajú teplou vodou, ktorá preteká vykurovacími rúrkami. Inštaluje sa aj rozdeľovač podlahového vykurovania, ktorým sa teplo z vody rovnomerne rozvádza do podlahy. Podlahové vykurovanie musí byť pripojené k vykurovaciemu systému v dome a nepracuje samostatne.

Na rozdiel od elektrického podlahového vykurovania majú systémy vodného podlahového vykurovania dlhšiu fázu zahrievania a ochladzovania, ktorá trvá približne tri hodiny.

Obstaranie podlahového vykurovania s vodným vedením je drahšie ako obstaranie elektrického podlahového vykurovania alebo dokonca konvenčného vykurovania, ale prevádzkové náklady sú nižšie.

Podlahové vykurovanie je obzvlášť účinné v kombinácii s tepelným čerpadlom alebo solárnymi panelmi. Vzhľadom na veľký objem podlahového vykurovania nevyžaduje vysoké teploty prúdenia a tepelné čerpadlo dosahuje najväčšiu účinnosť pri nižších teplotách.

Mala by dobre odvádzať teplo do miestnosti. Správna podlahová krytina na podlahové vykurovanie závisí od odporu pri prenose tepla.

Pre pokládku na podlahové vykurovanie je v zásade vhodný rad podlahových krytín. Líšia sa však svojou tepelnou vodivosťou, takže niektoré podlahové krytiny sú účinnejšie ako iné.

Dôležitou hodnotou je tepelný odpor. Vypočíta sa z hrúbky podlahovej krytiny a súčiniteľa tepelnej vodivosti (lambda). Hrúbku podlahovej krytiny vydelíte tepelnou vodivosťou a získate tepelný odpor. Pri podlahovom vykurovaní nesmie tepelný odpor prekročiť 0,15 m 2 K/W (watty na meter štvorcový a kelviny).

Táto hodnota je ovplyvnená ďalšími faktormi, napríklad inštaláciou. Pokiaľ je podlahová krytina položená ako plávajúca podlaha, vzniká medzi poterom a podlahovou krytinou vzduchová medzera, ktorá zvyšuje tepelný odpor. Vplyv na odpor pri prestupe tepla majú aj ďalšie vrstvy, ako je napríklad dodatočná zvuková izolácia. Veľké koberce majú taktiež vplyv na odvod tepla z podlahového vykurovania. Je tiež možné, že pri nastavení vyššej teploty sa rôzne miestnosti ohrievajú rôznou rýchlosťou.

Všetky tieto faktory by ste mali vziať do úvahy pri plánovaní podlahového vykurovania. Bez ohľadu na to, aký systém podlahového vykurovania a akú podlahovú krytinu si vyberiete, uistite sa, že je podlahová krytina výrobcom označená ako vhodná na podlahové vykurovanie. To je dôležité najmä pri elektrických podlahových vykurovacích systémoch, pretože majú vyššiu prevádzkovú teplotu.

Ako vybrať podlahové kúrenie

Dlaždice a prírodný kameň sú optimálnou voľbou v spojení s podlahovým vykurovaním. Veľmi dobre vedú teplo a na rozdiel od iných podlahových krytín majú veľmi nízky tepelný odpor. Dlažba sa navyše pomerne rýchlo zahrieva a akumuluje teplo, takže podlahové kúrenie funguje veľmi efektívne.

Dlaždice sú vhodné najmä v prípade, že chcete inštalovať elektrické podlahové vykurovanie. Pokiaľ sa rozhodnete pre dlaždice, dbajte na to, aby škáry boli hrubé aspoň 3 mm, aby dlaždice mali dostatok priestoru na roztiahnutie.

Ako podlahovú krytinu na podlahové vykurovanie môžete použiť aj plastové (vinylové alebo PVC), kobercové alebo korkové podlahy.

Vinylové a PVC podlahy sa rýchlo zahrievajú, ale aj rýchlo chladnú. Pri koberci by ste sa mali uistiť, že nie je príliš hrubý, nemá penový podklad a že materiál nepôsobí ako izolácia.

Korok je vhodný iba pre teplovodné podlahové vykurovanie, pretože prevádzková teplota je pre elektrické podlahové vykurovanie príliš vysoká.

Bez ohľadu na to, akú podlahovú krytinu si vyberiete, musí byť materiál schválený výrobcom pre použitie so systémami podlahového vykurovania. Mali by ste si tiež uvedomiť, že niektoré podlahové krytiny majú maximálnu teplotu 26 alebo 27 stupňov. Podlaha sa nesmie ďalej zahrievať. To znamená, že v závislosti od veľkosti miestnosti sa môže stať, že ju nebudete môcť vykúriť na požadovanú teplotu.

Drevená podlaha a podlahové vykurovanie tvoria tiež dobrý tím. Napriek tomu, že sa drevo nemôže vyrovnať účinnosti dlaždíc kvôli väčšiemu odporu pri prenose tepla, je táto kombinácia s vhodným drevom úplne možná.

Čím je drevo hustejšie a tenšie, tým lepšie vedie teplo. Vhodnými druhmi dreva sú napríklad dub, orech, teak alebo čerešňa. Mali by ste si uvedomiť, že maximálna teplota dreva je 26 až 27 stupňov Celzia; podlaha sa nesmie zahriať viac, než je táto hodnota.

Laminát môžete rovnako ako parkety použiť ako podlahovú krytinu na podlahové vykurovanie. Oboje však musí byť schválené výrobcom. Zahrňte izoláciu proti nárazovému zvuku do tepelného odporu.

Smarthome

Správne ste vybrali podlahové vykurovanie aj podlahu, dom či byt má dobrú izoláciu a tak môžete už efektívne vykurovať. Stále tu však existuje potenciál.

Pomocou inteligentného termostatu môžete podlahové vykurovanie ovládať na cestách alebo nastaviť časový plán. Týmto spôsobom zbytočne nekúrite a s elektrickým podlahovým vykurovaním môžete ušetriť náklady na elektrinu, pretože kúrenie beží len vtedy, keď ho naozaj potrebujete. Namiesto termostatu stačí nainštalovať inteligentný termostat a pripojiť ho k príslušnej riadiacej jednotke od spoločnosti SMART HOME by hornbach.

Podlahové vykurovanie môžete ešte viac automatizovať inštaláciou ďalšieho teplotného čidla do miestnosti s podlahovým vykurovaním. Pomocou riadiacej jednotky potom môžete definovať pravidlá, pri akej teplote sa má kúrenie zapnúť alebo vypnúť.

Inteligentný požiarny hlásič s teplotným čidlom môžete použiť ako teplotný snímač, pretože nielen varuje pred vznikom dymu, ale meria aj teplotu. Existujú aj teplotné čidlá, ktoré môžete umiestniť na nábytok, alebo teplotné lišty na stenu.

Smarthome

Štruktúra systému podlahového vykurovania sa líši v závislosti od použitého inštalačného systému. Rozlišuje sa medzi suchým a mokrým systémom.

Pri suchom systéme sú vykurovacie rúrky umiestnené v blízkosti povrchu alebo priamo v izolačnej vrstve s konštrukčnou výškou 50 mm. Suchý systém sa často používa pri renováciách a na elektrické podlahové vykurovanie.

Pri elektrických podlahových vykurovacích systémoch je inštalačná výška do 10 mm. Systémy podlahového vykurovania s vodným vedením je možné inštalovať aj v suchom systéme.

Pri mokrom systéme je inštalačná výška 90 mm, tu sú vykurovacie rúrky položené priamo pod poterom a poter ich obklopuje. Tento systém sa používa hlavne na systémy podlahového vykurovania s vodným vedením.

Pokiaľ rekonštruujete byt alebo dom, môžete dodatočne inštalovať podlahové vykurovanie. Na dodatočnú inštaláciu podlahového vykurovania však existuje niekoľko predpokladov:

  • Podlaha musí byť vhodná na inštaláciu podlahového vykurovania.
  • Podlaha sa inštaláciou dvíha, takže môže byť nutné upraviť dvere atď.
  • Pri dodatočnom vybavení podlahovým vykurovaním musí byť byt alebo dom tiež dobre izolovaný, aby vykurovanie mohlo fungovať efektívne.

Alternatívne je možné zvýšiť teplotu prúdenia, čo však zhorší energetickú bilanciu. Na rozdiel od modernizácie nie je inštalácia podlahového vykurovania v novostavbe problematická; podlahové vykurovanie je možné priamo naplánovať a inštalovať v mokrom alebo suchom systéme.

Pri dodatočnej montáži podlahového vykurovania je elektrické podlahové vykurovanie vhodné najmä pre miestnosti s malou plochou, ako je kúpeľňa alebo kuchyňa. Elektrické podlahové vykurovanie vyžaduje iba malú inštalačnú výšku, a preto môže byť inštalované priamo pod podlahovú krytinu, napríklad pomocou samolepiacich vykurovacích rohoží.

Pokiaľ chcete podlahovým vykurovaním vybaviť väčšiu miestnosť alebo celý byt, ponúka teplovodné podlahové vykurovanie viac výhod. Pokiaľ použijete na inštaláciu tenkovrstvový systém, vyžaduje teplovodné podlahové vykurovanie najnižšiu inštalačnú výšku približne 20 mm.

1. Zvoľte výkon

Elektrické podlahové vykurovanie a voľba jeho výkonu závisí od príslušného podkladu a podlahovej krytiny. V závislosti na podlahovej krytine nesmie byť prekročená stanovená maximálna teplota. V tabuľke je uvedené, aký výkon je vhodný pre vašu podlahovú krytinu:

Podlaha Maximálny výkon Maximálna povrchová teplota
podlahovej krytiny
Podklad: Drevo
Nová podlaha: parkety, vinyl, koberec alebo laminát.
100 W/qm 27 °C
Podklad: Drevo
Nová podlaha: Dlažba
100 W/qm 27 °C
Podklad:Poter alebo dlaždice
Nová podlaha: parkety, vinyl, koberec alebo laminát.
100 W/qm 27 °C
Podklad:Poter alebo dlaždice
Nová podlahová krytina: Dlažba
150 W/qm nie je

Kontrola materiálu

Najprv by ste mali skontrolovať pokyny výrobcu krytín (poter, vyrovnávacia hmota atď.) a podlahovej krytiny, ktorá má elektrické podlahové vykurovanie po inštalácii zakryť. Použité materiály by mali byť vhodné na použitie na podlahovom vykurovaní a mali by mať určitú flexibilitu.

Veľkosť miestnosti

Pred nákupom podlahového vykurovania by ste si mali spočítať, koľko rolí budete pre svoju miestnosť potrebovať. Za týmto účelom vypočítajte celkovú veľkosť miestnosti, v ktorej má byť podlahové vykurovanie inštalované, a odčítajte všetky pevné predmety v miestnosti (napr. skrine, toalety, odtoky, vane atď.).

Plánovanie rohoží

Pri elektrickom podlahovom vykurovaní môžete k termostatu pripojiť rohože rôznych dĺžok. Termostaty pre elektrické vykurovacie rohože môžu regulovať výkon približne 3500 wattov. Pokiaľ však máte viac ako tri rohože, je problematické pripojiť káble k termostatu; preto by ste mali v ideálnom prípade plánovať maximálne dve rohože na pripojenie k termostatu.

Vytvorte si náčrtok

Na základe svojich výpočtov nakreslite náčrtok miestnosti, ktorá má byť vybavená. Rozmery vykurovacích rohoží by mali byť všeobecne menšie ako celá plocha podlahy. Vypočítané? S doplnkovými rohožami rôznych veľkostí môžete podlahové vykurovanie kombinovať, v prípade potreby doplniť a optimálne tak pokryť veľkosť jednotlivých miestností.

Funkčný test

Než začnete inštalovať podlahové vykurovanie, mali by ste skontrolovať, či správne funguje. Pre tento test vezmite viacnásobné meracie zariadenie a skontrolujte, či nameraná hodnota medzi čiernym a modrým káblom súhlasí s hodnotou uvedenou na štítku. Nameraná hodnota sa nesmie odchyľovať od zadanej hodnoty o viac ako -5 % až +10 %.
Potom zmerajte a upravte hodnotu izolácie pomocou merača izolácie podľa pokynov. Nameraná hodnota musí byť väčšia ako 10 MΩ a musí byť zapísaná v záručnom liste.

1. Vyberte si podlahové vykurovanie

Vodou riadené podlahové vykurovanie je možné inštalovať na takmer akýkoľvek podklad (poter, dlažba alebo drevo) a kombinovať s takmer akoukoľvek podlahovou krytinou (prírodný kameň, dlažba, drevo, koberec alebo laminátová podlaha). Vzhľadom na to, že tento typ podlahového vykurovania je pripojený k existujúcemu vykurovaciemu systému, závisí jeho výkon do značnej miery na výkone tzv. obehového čerpadla. Spýtajte sa odborníkov na vykurovanie na výkon vykurovacieho systému. Prietok a spiatočka sú riadené pomocou rozdeľovacích čidiel, ktoré sú pripojené k existujúcemu potrubiu.

2. Plánujte a merajte

Kontrola materiálu

Najprv by ste mali skontrolovať pokyny výrobcu podlahovej krytiny (poter, vyrovnávacia hmota atď.) a podlahovej krytiny, ktorá má po inštalácii zakryť vodné podlahové vykurovanie. Použité materiály by mali byť vhodné na použitie na podlahovom vykurovaní a mali by mať určitú flexibilitu.

Tip: Energeticky dobre vybudovaný podklad podporuje účinok vodného podlahového vykurovania, preto by ste mali pred prípadnou inštaláciou podlahového vykurovania vykonať vhodné opatrenia.

Veľkosť miestnosti

Pred nákupom podlahového vykurovania by ste si mali spočítať, koľko rolí pre svoju miestnosť potrebujete. Za týmto účelom vypočítajte celkovú veľkosť miestnosti, v ktorej má byť podlahové vykurovanie inštalované, a odčítajte všetky pevné predmety v miestnosti (napr. skrine, toalety, odtoky, vane atď.).

Plánovanie rohoží

Pri plánovaní nezabudnite, že pri vodnom podlahovom vykurovaní je možné k jednému termostatu pripojiť maximálne tri rohože rovnakej dĺžky (max. 9 m²).

Dôležité: Ak plánujete viacnásobnú inštaláciu, uistite sa, že ste zvolili správne rozdeľovacie prsty (jednoduché, dvojité alebo viacnásobné) a že všetky rohože majú rovnakú veľkosť! Jedine tak je možné po inštalácii zaistiť rovnomerné rozloženie tepla.

Príklad:
5 m² = 2 x 2,5 m² zodpovedá 2 x 3 m² = rohože sa musia skrátiť.
6 m² = 2 x 3 m² zodpovedá 2 X 3 m² = zvyčajne bežná baliaca jednotka.
7 m² = 3 X 2,33 m² zodpovedá 3 x 3 m² = rohože sa musia skrátiť.

Nakreslite si plánik

Teraz si na základe svojich výpočtov vytvorte náčrtok miestnosti, podľa ktorého vypočítate množstvo potrebných vykurovacích rohoží. Je výhodné, keď si vopred určíte, kde bude umiestnená riadiaca jednotka a príslušenstvo (napr. rozvodné prsty), pretože aj tie by mali byť po inštalácii v prípade potreby ľahko prístupné.

3. Príprava a čistenie

Vyčistite povrch

Povrch, na ktorý budete inštalovať vodné podlahové vykurovanie, by mal byť pevný, rovný a zbavený mastnoty, prachu a voľných predmetov. Pre lepšiu priľnavosť podlahového vykurovania sa odporúča ošetriť ho prípravkom na podporu priľnavosti (v závislosti od podkladu).

Príprava na inštaláciu

Najlepšie je začať pokladať v blízkosti prípojok, pretože tie by mali byť všeobecne ľahko prístupné. Teraz pripojte ventil RTL na koniec cievky (= prietok) - NIE na začiatok! Pokiaľ má byť použitý regulačný ventil RTL s funkciou TH, mal by byť najskôr nainštalovaný ventil RTL (postupujte podľa pokynov výrobcu!).

4. Inštalácia podlahového vykurovania

Rozbaľte to

Odstráňte z podložiek ochrannú fóliu a začnite rozbaľovať. Postupujte podľa pôdorysu a začnite pri sieťovej prípojke termostatu. Nakoniec rohože rozviňte kus po kuse samolepiacou stranou dole. Pri pokladaní niekoľkých rohoží nemožno rohože vzájomne spájať. Vždy sa musíte vrátiť k termostatu s pripojovacími hadicami.

Rezanie na mieru

Prekážka pri pokladaní? V takom prípade jednoducho prerežte tkaninu zo sklenených vlákien pod rúrkou a položte rohož v novom smere. Pokiaľ je kus potrubia poškodený, máte možnosť ho nahradiť vhodnými spojkami a uhlovými spojkami alebo ho použiť na predĺženie krátkeho kusu potrubia.

Upozornenie: Pokiaľ potrubie predlžujete sami, vždy sa poraďte s odborníkom!

Pripojenie

Všetko položené? Potom by ste mali opäť dotiahnuť rozdeľovače s koncovkami pripojenia. To je nevyhnutné pre zaistenie bezpečného používania spojovacích dielov. Zasuňte konce prípojok do rozdeľovača tak hlboko, ako to len pôjde. Pevné rúrky je možné opäť uvoľniť zdvihnutím poistného krúžku, na čo obvykle nie je potrebné náradie.

5. Kontrola a záverečná práca

Po inštalácii skontrolujte, či boli vykonané všetky kroky inštalácie a či boli všetky diely správne nainštalované alebo pripojené. Za týmto účelom uveďte vykurovací systém opäť do prevádzky so zatvoreným ventilom RTL.

Potom vykonajte skúšku tesnosti pomalým pridávaním vody do systému a skontrolujte všetky spoje. Je všetko v poriadku? Voda sa ohrieva? Veľmi dobre. Potom ventil RTL opäť zatvorte. Teraz je možné podlahové vykurovanie zakryť vyrovnávacou hmotou alebo poterom.

Náplň

Po návrate k rozdeľovaču s pripojovacími koncovkami po montáži sa podlahové vykurovanie vyplní pružnou vyrovnávacou hmotou, vyrovnávacím plnivom alebo podobným materiálom. Predtým rohože znovu pevne pritlačte k podlahe, aby ste zaistili optimálnu priľnavosť.

Dokončovacie práce

Nakoniec nechajte podlahu pred uvedením podlahového vykurovania do prevádzky úplne vytvrdnúť (doba trvania: cca 8 - 10 dní). Dodržujte pokyny výrobcu plniča nožov!

6. Inštalácia podlahového vykurovania: Tipy

  • Pri práci na existujúcom vykurovacom systéme sa vždy poraďte s kvalifikovaným personálom.
  • Dávajte pozor na dilatačné škáry.
  • V oddeľovacom priestore medzi vykurovanými a nevykurovanými priestormi naplánujte dilatačné škáry.

hore